Raft.cz

Tisk z adresy http://rivers.raft.cz/Clanek-Proc-tu-reku-jeli.aspx?ID_clanku=1473 ID_P=64

Proč tu řeku jeli?

Diskuse nad článkem
Re: Co z toho plyne, Ešus, psalek~jagacz.com, 6/13/2013 2:44 PM
Trošku k tomu školení.
Dneska neexistuje komerční školení insrtuktorů, v podstatě nejnižší je cvičitel VT, a ten musí absolvovat kurz v délce 150 hodin. Guidů znám osobně několik, a ti , pokud chtějí jezdit ven, tak musí mít mezinárodní osvědčení. Několik jich máme i v našem oddíle, kde vedou mládež.
Co se týká osvěty, máš pravdu. Jenže, ve světě se vodní turistika dělá trošku jinak. Tam přijedeš do centra, třeba na ISER, a oni Ti na týden udělají program. Jseš na místě, a jeden den lezeš na Mont Blanc, jeden den hobluješ ISER, pak slejzáš kaňony, a vše včetně cyklistiky děláš s instruktorama. U nás si půjčíš loď a jedeš od někud někam, kde loď vrátíš.
Znám dost dobře lídry v půjčování lodí na trhu, a ti, se kterými jednám, tak těm záleží na tom , aby jejich řeka měla dobrou pověst, aby vypadala k světu. Sázava - Bisport a Samba, Ohře- Dronte, Vltava - Ingetour, Otava - Otavatour, Morava - Tydra a další. Všechny tyto cestovky a půjčovny rozjíždějí projekty na "své řece", kde doufám ve spolupráci s námi přespějí ke zklidnění situace, k tomu , aby na řekách bylo bezpečněji, aby lidi věděli, jaký stav vody, jak vypadá ten daný jez za velké vody, jak se správně mají na vodě chovat. V tomhle je na tom asi nejlíp Ohře, a teď s díky projektu o.p.s Posázaví rozjíždí projekt Sázavy a Berounky, to vše ve spolupráci s Bisportem, HZS, státním podnikem Vltava a Českým svazem kanoistů. Například se bude vybavovat házecími prostředky a prostředku pro zásah HZS jez v Sázavě na přání místních členů HZS.
Takže osvěta je, ale je to chůze na strašně dlouhou trať. A navíc je tu něco, co vlastně vzniklo vtrhnutím masy lidí do společenství lidí, které řeka dlouho vychovávala, a kteří v sobě měli něco, co nemuselo být nikde psané jeko pravidla.
To něco vzniklo tak, že když jsi kdysi chtěl jet na vodu, tak jsi musel tu laminátku buď koupit, anebo si jí postavit. No a pak jsi se k ní choval jako ke svému majetku, učil jsi se jezdit systémem pokus omyl lepení, anebo od zkušenějších kamarádů něco okoukal, anebo zjistil (jako já), že když jsi si poprvé pořádně na vodě rozbil tlamu, tak že je možnost vstoupit do oddílu stejně prdlejch lidi, co umí jezdit a nechtějí to dělat závodně. Aby jsi do party zapadnul, tak jsi musel přijmout její pravidla hry a ta a voda si Tě začaly pomalu modelovat.
Jenže teď, díky nárazu komerce, tohle kleslo na úroveň zboží. Že je něco špatně, zjistily i ty půjčovny a přidaly se ke snaze opět trošku zkulturnit prostředí na vodě.
Dřív, když jsi se v té partě ožral, a přidělal jim problémy, tak si Tě buď srovnali, anebo jsi příště s nimi nejel. Samozřejmě jsme si večer, anebo klidně i při douhých přejezdech v busu sedli a chytli prezidentskou virózu, ale na vodě se tolik nechlastalo, nebylo tolik stánků kolem vody.
Jenže změnu nečekej od nějaké instituce, i když se o ní snažíme, ale pokud chceš něco změnit, tak musíš začít kolem sebe, u svých blízkých anebo kamarádů.
No, to jsem se zase rozkecal.
Ešus
 
 

Zasílat/zrušit reakce z tohoto článku na můj email:  

Reply to this comment

Prosím o zápis jen takových reakcí, které nepoužívají vulgární či jiná neslušná slova nebo hrubě neurážejí. V případě těchto komentářů si vyhrazuji právo je smazat.
Případné odkazy na web stránky zadávejte do textu ve tvaru http://www.neco.cz s mezerou před a na konci adresy.

Nejste přihlášen/a! Přihlašte se nebo zaregistrujte se a získejte další výhody.
Titulek:  
Name:  
Email:  
Vaše reakce:  
Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka
  (Email s odpověďmi bude automaticky zaslán na vyplněnou email adresu, pokud někdo na tuto reakci odpoví.)Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.