Raft.cz

Tisk z adresy http://rivers.raft.cz/forum-Re--Morava-z-Olomouce-dolu.aspx?ID_prispevku=4571

Discussion forum Morava z Olomouce dolů


Diskuse nad tématem
Morava z Olomouce dolů, river: Morava, Martin, 5/18/2020 10:14 AM
Ahoj, chtěl jsem se zeptat, zda má někdo zkušenost se splavením Moravy z Olomouce až třeba do Bratislavy. Jedná se mi o celkové podmínky, překážky (jezy, elektrárny) a jak složité je je po suchu obejít, zda jet Baťovým kanálem, či pokračovat na řece, jestli je dostupné nějaké zázemí (kempy, penzion, anebo možnost kempovat jen tak v přírodě, atd. Popřípadě nějaké další tipy a důležité věci, které se mohou naprostému začátečníkovi hodit. To že to je z Olomouce "olej" vím, ale to víceméně odpovídá záměru. Díky!

Reply

|_Re: Morava z Olomouce dolů, river: Morava, kavol, 5/18/2020 11:49 AM
no, před nějakou dobou jsme to dávali ...

popisovat to celý nemá smysl, od toho je kilometráž a mapy

obecně, žádný extrémně zákeřný přenášení si nepamatuju, někde se člověk nadřel míň, někde víc jako třeba na jezu v Hodoníně ... rozhodně není od věci využívat plavebky, když se tam člověk dostane v jejich pracovní době

jeli jsme po řece, uhýbat na Baťák je v tomto úseku asi zbytečný

se zázemím je to slabší, "v civilizaci" jsme spali akorát na loděnici tuším v Kojetíně a pak v kempu ve Vnorovech, ale je fakt, že jsme to nijak nevyhledávali - určitě by se našlo víc možností; taky je otázka termín, dávali jsme to v září a v těch Vnorovech už měli po sezóně a na pivo jsme museli do vsi

Reply

|_Re: Morava z Olomouce dolů, river: Morava, Vladimír, 5/19/2020 11:19 AM
Já doporučuji jet po Baťáku až k překřížení Moravy u Vnorov, pak bych jel po řece. Morava pod Olomoucem je atraktivní jen pro drtiče kilometrů s klapkami na očích, žádnými myšlenkami a se silou v ruce. Úsek od překřížení Baťáku u Vnorov až k Rohatci je s výjimkou pár závěrečných kilometrů voleje velice hezký i vodácky zajímavý. Zašít na nocleh se tam můžeš na více místech, akorát pitnou vodu anebo filtr sebou. Pod Rohatcem řeku neznám, zajímavý je kousíček původního koryta (Stará Morava) pod Hodonínem.

Reply

|_Re: Morava z Olomouce dolů, river: Morava, kavol, 5/19/2020 1:31 PM
nějak mi uniká, v čem je Baťák atraktivnější? - volej jak volej ...

pod Hodonínem nevím, co myslíš, je to tam těžce zregulovaný ... když koukám na mapu, tak tam je tak označenej náhon z jezu přes město (fakt starý koryto?), ale k tomu jsme měli info nejezdit ...???

Reply

|_Re: Morava z Olomouce dolů, river: Morava, Vladimír, 5/19/2020 7:05 PM
Záleží na gustu. Baťák mi připadá intimnější, na široké a jednotvárné Moravě mám větší pocit marnosti. Tolik vody na nic. Smajlík

Reply

|_Re: Morava z Olomouce dolů, river: Morava, Martin, 5/19/2020 7:21 PM
Díky všem za odpovědi a rady!

Reply

|_Re: Morava z Olomouce dolů, river: Morava, OndraZ, 5/19/2020 2:22 PM
Ahoj, znam to z Napajedel do Rohatce (o tomto vikendu, pokud to klapne, tak bych chtel udelat Rohatec - Hodonin, takze kdyztak jeste doplnim) co bych povazoval za nejdulezitejsi, tak pokud nejsi masochista, tak zapomenout na vzducholod a cele to absolvovat s pevnou lodi. Pokud totiz zacne foukat jizni vitr a vybere se obloha (+teploty nad 30°C), tak je docela masakr. Jestli Batak nebo puvodni koryto, tak to asi zalezi, jestli ti pujde o cas nebo nasbirane kilometry, to si clovek musi vyzkouset sam, tezko se radi, obe ma sve pro i proti (ale pokud uz bych se musel rozhodnout, tak bych dal prednost puvodnimu korytu - subjektivni dojem). Ve Veseli je pod jezem slalomka, da se tak zablbnout, no a kazdopadne usek pod Vnorovama, ten by si clovek nemel nechat ujit.

Reply

|_Re: Morava z Olomouce dolů, river: Morava, Vladimír, 5/20/2020 7:50 AM
Jo a taky je třeba využívat místní zdroje, zvláště v sezóně. Lesy mezi Vnorovy a Rohatcem jsou fantastické na houby, zvláště na podzim, na některých komorách na Baťáku prodávají zmrzlinu a jiné pochutiny, pokud budete třeba spát na písčinách u Vátých písků (fantastická koupačka), je odtud malá procházka do Petrova pro vínko od místních, a tak. Ryby nechytám, ale rybáři si zde určitě taky přijdou na své. Nad Rohatcem jsem jednou zažil pivní loď - s pivem zadara, jen tak že plujem kolem. Smajlík

Reply

|_Re: Morava z Olomouce dolů, river: Morava, OndraZ, 5/25/2020 7:34 AM
Tak jsme si v neděli sjeli úsek Rohatec - Hodonín + Starou Moravu. Po jez v Hodoníně to byl naprostý olej, navíc foukalo z boku proti nám, aspoň ta zeleň okolo to vynahradila. Pak jsme to přetáhli do Staré Moravy. Po elektrárnu olej, u elektrárny čerstvé opravené břehy, takže trošku problém vytáhnout loď, aby se člověk moc neumazal o bahna, v sobotu v místě slušně napršelo. No a pod elekrárnou - silně rozpačitý dojem z řeky. Za normálních okolností bych tu vodu jako rodič jezdící s menšími dětmi (ikdyž ty jsme tentokrát nevzali) ohodnotil 4*. Po těch cca 9 km oleje člověka potěší, že se řeka "rozběhne" a pokud by mohl koukat jen po březích, byl by tou přírodou uchvácen.Ale. Asi to bylo způsobeno tím předchozím deštěm, voda byla zakalená a silně zapáchala. Možná nestíhala čistička. Nicméně i tak bylo vidět, že na větvích pod vodou visí něco, co připomíná toaleták. Navíc jsou na 2 místech spadlé stromy přes celé řečiště, na nic zachyceno kde co. To ale člověka splouvajícího Litovelské pomoraví nerozhodí, dalo se to přetáhnu přes stromy, nicméně bylo poněkud více nechutné než na co člověk zvyklý nad Olomoucí. Těch stromů a větví je vodě více, což ale nakonec beru jako pozitivum, procvičili jsme si rychlé obraty lodi. No a pak ještě musí člověk potkat vyjímku potvrzující pravidlo. Okolo vody celou doby plavbu rybáři, niméně v pohododě. Jen asi 200m před prvním padlým stromem týpek, co měl nahozeno skoro až k protějšímu břehu a plno blbých keců. Takže tak, Stará Morava je určitě zpestřením v těch místech a nejspíš bude záviset na počasí v době splutí a pracovitosti PMO, zda-li něco udělá s těmi kmeny blokujícími řečiště.

Reply

|_Re: Morava z Olomouce dolů, river: Morava, Večerníček, 5/19/2020 2:32 PM
Stará Morava v Hodoníně dobrý, jedno vynucené přenášení ve městě. Pod Hodonínem dobrý nejen pro drtiče kilometrů. Soutok Moravy s Dyjí je dobré poznat, více valí Dyje. Od ústí Dyje po ústí Moravy do Dunaje je fajn splutí, na pivo lze zajít do Rakouska i Slovenska. Vplout z March do Dunaje, vyhnout se vírům a květákům, je bonus a dál z kopce dolů, kam až je libo. Je dobré si alespoň jednou splout Moravu celou aspoň od Hanušovic po Devín. Morava, vodní páteř Moravy, je většinou zregulované ZWB, takže nuda a občasné usínání při pádlování nemůže překvapit. Na Moravě nic jednoduššího a s vodou než nikoliv nezajímavá Morava neteče. Vhodný je laminát.

Reply

|_Re: Morava z Olomouce dolů, river: Morava, Vladimír, 5/20/2020 7:33 AM
Já myslím, že Morava od soutoku s Dyjí až po ústí je řekou budoucnosti. Chce to vybudovat nějakou infrastrukturu. Věřím, že se někdo najde - jako Tydra na střední Moravě anebo Znojemáci na Dyji. Smajlík

Reply

|_Re: Morava z Olomouce dolů, river: Morava, kavol, 5/20/2020 9:25 AM
a co si pod tou infrastrukturou představuješ?

- rakušáci to běžně jezdí ... půjčovny tam mají svoje nasedací/vysedací místa

Reply

|_Re: Morava z Olomouce dolů, river: Morava, Večerníček, 5/20/2020 12:14 PM
Vodní turistika bez infrastruktury mi je milá. Pevně věřím, že se výhledově dlouho nikdo nenajde, aby do toho hezkého a relativního prázdna hodil své byznys vidle.

Reply

|_Re: Morava z Olomouce dolů, river: Morava, Vladimír, 5/21/2020 8:29 AM
No jo, pro lidi, kteří se dovedou pohybovat v přírodě, infrastrukturu nepotřebuješ. Třeba ženský ale občas chtějí (a potřebují) důkladnější hygienické zázemí. Anebo někdo chce užívat prostředí vody (tím nemyslím halasné davy více či méně alkoholizovaných splouvačů) a není takový tvrďák, aby spal pod širákem na rybářském plácku mezi kopřivami. A jde taky o bezpečnost, abych mohl před vyražením na řeku nechat auto někde, kde je zase v pořádku najdu. Koneckonců o ceně zaplacené za krátké opuštění lodě za účelem doplnění pitné vody u Záhorské Nové Vsi se už v kterémsi článku o Moravě na Raftu psalo...
Tím odpovídám na otázku, jak si infrastrukturu představuji. Aby výše uvedené věci nebyly pro mne (a moji rodinu) problém. S rozumem a citem - a pokud vím, jsou u nás (abych nedělal reklamu) vodácké podnikatelské subjekty, které to dokážou. Pochopitelně komercionalizace jak ji známe z profláknutých českých řek, ne-é.

Reply

|_Re: Morava z Olomouce dolů, river: Morava, michal, drou~seznam.cz, 5/31/2020 5:16 PM
osobně jezdím s dubu do kroměříže ale jen proto že mi to teče za barákem a vypadá to asi takto za jezem v dubu pod mostem je nahazený kamení do takového jezíku trochu to houpne nacáká do lodi a to je první a poslední vzrůšo na tomto ůseku moravy dalších pár km po soutok s bečvou se odrážíš pádlem odedna ale alspoń to trošku teče za soutokem přijdou cca 4 zatáčky (tzv zlatá řeka) je tam dost napadaných stromů ale pokud nejste na šrot nic náročného to už se blížíte do lobodic a tam začíná 10 km oleje až po el strž za ní to tak 1 km teče a následuje 15 km oleje do otrokovic za nimi to drží spitihněv pak staré město no a takhle to pokračuje až do konce žádný jez není sjízdný všechno se přenáší a od strže dál jsou to docela vysoké jezy a regulované koryto takže docela procházka

Reply

 


nebezpečnéjezy.cz suchéjezy.cz Asociace vodní turistiky a sportu

9/18/2020 10:00 AM Schváleno! Pozměňovací návrhy prošly jen těsně, ale s potleskem ve sněmovně, máme oporu v zákonu!
9/18/2020 9:28 AM Dnes se pokračuje sněmovna v projednávání novely vodního zákona, která byla ve středu přerušena. Sledujte na stránkách psp.cz, jestli budou vodácké návrhy č. 4561 a 4562 podpořeny.
9/16/2020 10:19 AM Jdeme do finále! Dnes bude PS hlasovat o vodáckých návrzích v rámci novely vodního zákona!! Sledovat jednání můžete živě na psp.cz.
9/9/2020 2:26 PM Poslední volná místa na kurz vodní turistiky, který se zaměřuje na vedení skupiny, bezpečnost, pádlování. Vyzkoušíte si i záchranu z válce.
9/8/2020 9:56 AM Dne 16.9. by měla poslanecká sněmovna schvalovat vodní zákon v rámci třetího čtení. Prosíme všechny vodáky, aby co nejdříve oslovili svého poslance, pokud tak neučinili před létem (případně se jim můžete připomenout), s tím, že si přejete schválit vodácké pozměňovací návrhy.
9/7/2020 12:56 PM Hamerák 3. 10. - 4. 10. se bude konat, vody je dost. Budou vláčky v sobotu i neděli, voda poteče stejně jako vloni v sobotu od 9 do 17 a v neděli od 9 do 14. Díky ztrátě sponzorů bude víkend splutí nebo splutí se závodem stát 150 Kč, víkendová permice na busy a vlaky taky 150, sobotní a nedělní permice 100, splutí sobota 100 a neděle 120.
9/3/2020 12:36 PM Akce na Chrudimce 19.9. mezi 11-14 hod se bude konat, vody je dost. Taktéž se bude konat Vavřinec 17-18.10.2020. Voda poteče sobota: 7:00 – 15:00, neděle: 8:00 – 15:00
9/2/2020 1:52 PM Vlivem zvýšených průtoků bude od 2.9. odtok z VD Vranov 50 m3/s. Předpokládá se tento průtok i pod VD Znojmo po dobu 2 dnů. Pod VD Nové Mlýny je v současnosti odtok 87 m3/s, který se nebude navyšovat.
8/27/2020 10:23 AM Krumlovský vodácký maraton spustí přihlášky do jednotlivých závodů již 1. září. Start závodu bude 10. října. Více na krumlovskymaraton.com.
8/10/2020 2:49 PM Stavba MVE na Moravě v obci Bohdíkov - všechna voda svedena do MVE a zastřešeného náhona, předem špatně rozpoznatelné, nebezpečné! Není žádné značení. V rybím přechodu trčící armatury.
8/7/2020 9:37 AM Na Jizeře probíhají stavební práce. V obci Loukov (67,7 ř.km) je stržen most a staví se nový a jez Loukovec (64,4 ř.km) se opravuje, průjezd je uzavřen!
6/17/2020 10:57 AM Na darujme.cz byl vytvořen projekt Zachraňte vodáctví v ČR, kterým lze přispět na činnost AVTS.
16.09. Bazar prodám: prodám helmu Pro-Tec Ace Wake, vyšší model, má odnímatelné uši, vel. M, jednou použitá, nesedí mi ve

16.09. Bazar prodám: Prodávám od února lehce ježděný nafukovací kajak Gumotex Rush 1 + palubu. Prodám jedině jako komplet

10.09. Ztráta: Kajak Gumotex Safari, červený. Polsko, Nida, resp. u řeky Nidy, vystupovací místo u vesnice Brzegi,

09.09. Volné místo: Hledáme kajakáře na štafetový závod www.bobr-cup.cz Věk, pohlaví a výkonost nerozhoduje. Pojedeme na

08.09. Kdo vezme: Nechystáte se někdo na proloužený víkend (25.-28.9.) někam v ČR na vodu? Jsme dvě zkušené vodačky be

08.09. Bazar koupím: Koupím oblečení na kajak pro dceru 13 let, 150cm. Neopren, boty 36 - 37, bundu, helmu, šprajdu S- XS

07.09. Bazar prodám: Pálava 3x na vodě nelepená stav nového kusu. Stáří 3 roky.

29.08. Bazar prodám: Námořnická čepice, zánovní (nepoužívaná) - originál německá BW (stuha s nápisem je odnímatelná nebo

27.08. Ztráta: dioptrické brýle, černé

26.08. Bazar prodám: Prodám pyranhu shivu velikosti S. Jetá 2 roky. Nevařená, bez promáčklin. Po domluvě možné předání v

Vtip Karla Macase
05.09. Chrudimka: Pozor na Chrudimce na úseku pod Sečí (Padrty-Mezisvětí). Je tam nesčetně popadaných stromů, přenášel
29.08. Cetina: Dle všeho je druhý sifon v "úzkém průjezdu" na ř.km. 8,8. Krom osobní prohlídky tak usuzuji i dle po
11.08. Rokytná: Ahoj. V Rokytné je voda po několika letech! A je sjízdná. Minulý víkend jsem ji prošel od Jaroměřic
10.08. Ploučnice: Jak píše předchozí upozornění. Tak letos 2020 potvrzuji, že před Brenským mlýnem, tam kde jsou hned
08.08. Jihlava: Kousek pod jezem Mohelenský mlýn (to je ten první pod přehradou) jsou dva padlé stromy přes celou ře
29.07. Pilica: Potvrzuji dobré zkušenosti s necháním aut v Praczke. Odvezli nás na start do Maluszyna a přivezli ze
23.07. Sázava: Lesní jez upozornění pro kajakáře . Ve středu jsme jeli Sázavu z Týnce na kajacích vše bylo krásně
13.07. Ohře: Od 15.7.2020 do 31.8. 2020 se bude bourat a opravovat lávka v Sokolově. Místem je zakázáno proplutí,
21.06. Chrudimka: Pro úsek od křižanovický přehrady (odtok z nádrže 24 m3) - celkem bez stromů a všechno šlo projet. p
11.06. Cetina: Zjistili jsme, že chorvatské vodácké firmy moc nerozlišují statuty "Národní park" a "Chráněná krajin

Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.