Raft.cz

Tisk z adresy http://rivers.raft.cz/forum-Re--Snadna-reka-pro-deti.aspx?ID_prispevku=4626
Půjčovna lodí Otava tour

Discussion forum Snadná řeka pro děti


Diskuse nad tématem
Snadná řeka pro děti, Tomáš, 7/11/2020 10:15 AM
Ahoj vodáci,
prosím o radu: jsem na řece začátečník. Mám čtyřmístnou laminátovou Orlici, na které jezdíme s manželkou a třemi dětmi (2, 6 a 8 let). Tím, že manželka dohlíží na nejmenší dceru, řídíme loď jen já vzadu a osmiletá dcera je háček. Dejte mi prosím tip na jednoduchou klidnou řeku, aby děti získaly vztah k vodáctví. Zkrátka sháním řeku: širokou, malebnpu, málo jezů, málo meandrů, volej, dost hlubokou na laminátku. Jsme z východních Čech (okr. Ústí nad Orlicí), tak pokud možno někde poblíž. Jeli jsme už Divokou Orlici z Kostelce - bylo to super, ale nebránil bych se i něčemu klidnějšímu a širšímu (slyšel jsem, že Sázava je krásná a volejovatá, nebo třeba Morava za Olomoucí). Co byste mi poradili? Díky Tom

Reply

|_Re: Snadná řeka pro děti, Aleš N., 7/11/2020 10:56 AM
Ahoj,
můžeš zkusit Labe ze Dvora nebo z Jaroměře:
www.raft.cz/Clanek-Labe-ze-Dvo...
Když jsi byl na Divoké Orlici z Kostelce, tak můžeš pokračovat po spojené z Týniště - je širší a klidnější.
Sázava ze Zruče do Týnce je pro tebe myslím taky použitelná.
Zcela bez jezů je Labe z Ústí n/L do Hřenska - máš to sice trochu dál, ale stojí to za to. A dá se snadno pokračovat i do Německa Smajlík .

Reply

|_Re: Snadná řeka pro děti, Zdeněk, 7/11/2020 12:13 PM
Tipy: Kostelec/Labem - Pardubice, celá Vltava, celá Ohře, určitě Klášterec/Ohří - Litoměřice, celá Berounka Plzeň - Praha, Ústí/Labem - Hřensko, Znojmo (od 10 m3/s) - Břeclav, Postřelmov - Bratislava, Opava - Ostrava, Valmez - Kroměříž, Dvůr Králové - Hradec Králové, Malá Skála - Brandýs/Labem, Stříbro - Plzeň, Horšovský Týn - Plzeň, Ledeč - Týnec/Sázavou popř. Davle, Sušice - Podolsko. Své schopnosti přizpůsobíš stavu vody. Pochopitelně kolejda s sebou.

Reply

|_Re: Snadná řeka pro děti, Eki, 7/13/2020 9:02 AM
Ahoj, Sázavu mezi Ledčí a Týncem. Jak píše Zdeněk - celá Berounka vyhovuje zadání. Lužnice od Veselí po Tábor. Vltava z Vyššího Brodu do Českých Budějovic, ale ne o víkendu v červenci. Otava ze Sušice po Písek. Spojená Orlice, ale za trochu nižších stavů, než jsou teď. Ať se výběr podaří Smajlík

Reply

|_Re: Snadná řeka pro děti, Tomáš, 7/13/2020 7:06 PM
Aleši, Zdeňku, Eki,
díky moc za vaše rady! Začneme asi teď někdy na Sázavě a na srpen plánujeme Berounku. Už se moc těším! Mátě někdo zkušenosti s Moravou? K té to taky nemáme daleko.
Ještě jedna (možná blbá) otázka: když se dívám na průtok, dá se říct, jaká je vhodná hodnota (m3/s)pro moje účely? Např. menší než 10? Nebo je to individuální pro každou řeku? Díky Tom

Reply

|_Re: Snadná řeka pro děti, Aleš N., 7/13/2020 7:53 PM
Ahoj,
s ideálním stavem/průtokem je to na každé řece jinak - jiná rychlost proudu, spád, šířka a tvar koryta, nelze říct univerzálně.
Velmi zjednodušeně se ale dá orientovat takto: Konkrétní úsek řeky má svůj limit sjízdnosti (minimum pro splutí). Aktuální stav, na kterém plánuješ plout bych doporučil tak do úrovně 150% limitu. Časem se naučíš odhadovat, co je kolik a na co se chceš a můžeš vydat..
Osobně se raději orientuji dle průtoku (m3/s) než podle stavu (cm). Hodnota průtoku mi dává jasnou představu o tom, jaká voda tam asi bude (za předpokladu, že znám šířku a spád koryta).
Limity a stavy zde:
www.raft.cz/sjizdnost.aspx

Reply

|_Re: Snadná řeka pro děti, Eki, 7/13/2020 8:10 PM
Ahoj, z hlediska průtoku pro vás opravdu bude lepší jen mírně nadlimitní stav. A pro děti volit kratší úseky s přestávkama na břehu.
Nejhornější Morava není moc vhodná pro začátečníky s dětma. Možná úsek Postřelmov - Moravičany by mohl vyhovovat. Smajlík

Reply

|_Re: Snadná řeka pro děti, Zdeněk, 7/13/2020 11:11 PM
Jezdíš na Orlici, což je chválihodné (důstojné a v tvém případě i potřebné) a důvod, proč jsem reagoval. Orlice chce vodu. Orientuji se dle průtoků. Na Moravě a obecně na řekách jsou problém především překážky, jezy, stupně, bobří díla, zátarasy z naplavenin. Každý tok má své vhodné individuální průtoky. Orlice je top volba turistické kánoe pro úsek Postřelmov - Devín, Berounku a střední Sázavu. Na Berounku bych se dobrovolně vydal aspoň při 16 m3/s na vodočtu Bílá Hora. Střední Sázavu bych pod 4 m3/s na vodočtu ve Zruči/S. nejel, dolní pak pod 9 m3/s na vodočtu v Nespekách (za mě domovský dolní úsek začíná být zajímavý nad 30 m3/s).

Reply

|_Re: Snadná řeka pro děti, Eki, 7/14/2020 11:12 AM
Ahoj Zdeňku, musíš myslet, že jsou to začátečníci s dětma, takže bych je do vyšších průtoků rozhodně netlačil, bude stačit mírný nadstav tady na semaforu sjízdnosti. Do 10 m3/s bývá většina turistických řek bezpečná (Sázava, Berounka, Vltava, Jizera, Orlice). Na Moravě bych se s dětma raději nepouštěl do Litovelského Pomoraví a do úseku pod Břeclaví.
Mimochodem, když jsi teď jel Berounku za 6 m3/s, tak to bylo nedobrovolně? Smajlík

Reply

|_Re: Snadná řeka pro děti, Zdeněk, 7/15/2020 1:40 AM
Nikdo nikoho nikam netlačí. Rozhodně už vůbec ne. 16 m3/s není vyšší průtok. Do 10 m3/s to je na dolní Sázavě a Jizeře bezpečně nuda. Úsek pod Břeclaví je po Dyji a Moravě pro Orlici na míru. Pusto prázdno, zeleno, pro děti nuda, ostatně jako kdekoli jinde, ale také tam nejsou žádné překážky. Časem si (ne)každý přijde na ty své optimálně vyhovující průtoky. Kde je málo vody, tam je více bezpečně, jen to nejede. Rozšíří se Ti obzory, když přestaneš (obzvlášť na ZW) jezdit jen a pouze na měchuřině. Tím jsem si jistý zcela bezpečně.

Reply

|_Re: Snadná řeka pro děti, Eki, 7/15/2020 8:15 AM
Ahoj Zdeňku, tvoje evangelizační snaha ohledně pevných lodí je sympatická Smajlík . Každý máme svoje optima, ale jezdíme na tom, co je.
Tomáš potřebuje nějakou mírnou řeku, kde bude moct plavbu přerušit a kde bude něco i pro děti a manželku, proto ta doporučení Berounky, Sázavy třeba ze Šternberka, Otavy ze Sušice, Jizery z Malé Skály, Moravy z Postřelmova.
Bobří řeky pod Břeclaví jsou opuštěné a krásné, ale kdyby je splouval s dětma teď v komáří sezóně, byla by to možná jeho plavba poslední... Smajlík

Reply

|_Re: Snadná řeka pro děti, Zdeněk, 7/15/2020 9:19 AM
Jezdím na tom, na čem chci a co mě baví. Mírných a snadných řek pro děti máme celou republiku. Debaty o skákacích hradech, masážních salonech a repelentech se nezúčastním.

Reply

|_Re: Snadná řeka pro děti, Jelen, godzilalalala~gmail.com, 7/17/2020 9:57 AM
Berounka je jeden velkej volej. Na orlici můžeš jet Berounku klidně proti proudu. Na jeden den je pěkný vršek Ohře, z Tršnice do Šabiny. Spodek je už těžší, s takhle velkou lodí to chce háčka, kterýmu je aspoň jedenáct ;-). Spodní část Orlice je poklidná plavba, na takovou loď akorátní. Jizera ze Železnýho Brodu, nebo Lišova, když neni voda, až, v podstatě na soutok (ale tam je několikerý hodně opruzní přenášení, zejména jez v Dolánkách je na přenášení velký lodě peklo). Ale jde jet v pohodě z Lišova na Kozu a další použitelná etapa je z Březiny do Zvířetic a Pak se dá jet z Kačova až na soutok (bacha na jez v Tuřicích, ten rozhodně nejezdit).
Morava mi přišla v pohodě. Na Sázavě se najdou kusy, kde neni moc jezů. Ploučnice na tom jet jde (ale možná Tě manželka pak prokleje v sedmi světových jazycích a jedenácti nářečích), mám exaktně ověřeno, že poloměr žádnýho meandru není tak malej, aby jím orlice neprojela. Ale přetahování přes kmeny a podobný srandy je lepší realizovat v partě a bez žen, který si obvykle tenhle typ tělocviku přestanou užívat, když maj v lodi malý dítě. A pod tou stráží je mělko a šutry, dno dostane trochu na frak.
Taky jezdim na orlici, ve čtyřech s rodinou. Orlice je těžká potvora, proto je lepší jet s partou, protože tahat ve dvou těžce naloženou loď, která má metrák, sto metrů přes kopřivy dovede zkazit náladu, zvlášť manželkám, který to občas nedovedou brát jako sportovní výkon, ale jako tvuj blbej nápad. A ve výbavě by neměly chybět (kromě lepení) kolejda co uvezou ten metrák a mají dobrou průchodnost terénem. I jezy, který ostatní jedou, na tý orlici často jet nejdou, protože má dlouhej rovnej kýl a položí se na bok. Hodně věcí jde koníčkovat. Já jezdím na tý orlici, i když je voda na limitu. A tak po dvou výkendech ježdění přijde holt den lepení a já dolepuju odrbanej kýl. Ty místa, který trpěj mám trochu vypodlepený, abych zachoval maximum původní lodi. Radim spíš koukat po nižších limitech. Když je málo vody, tak holt vylezeš z lodi, nebo to taháš přes mělčiny. Když bude nadstav a někde Tě to narve, tak to rozmlátíš.

Reply

|_Re: Snadná řeka pro děti, Zdeněk, 7/17/2020 12:13 PM
Velice praktické je mít kýl Orlice okovaný.

Reply

|_Re: Snadná řeka pro děti, Jelen, godzilalalala~gmail.com, 7/20/2020 10:02 AM
No, to mě napadlo, ale nemám zkušenosti na to, abych to na první dobrou dobře vymyslel. To bych asi musel šroubovat proti nějaký dřevený výstuze. Takže jsem spíš dumal nad vypodlepením nějakým onačejším materiálem, kterej bude víc otěruvzdornej, než skelný vlákno (cordura?). Takže jestli máš nějaký doporučení, jak to okovat, nebo fotodokumentaci, tak budu rád za nasdílení. Ale zase, žejo, másí to být za cenu přiměřenýho zvýšení váhy. Kdyby to mělo přidat deset kilo k beztak už těžký lodi...

Reply

|_Re: Snadná řeka pro děti, Zdeněk, 7/20/2020 8:08 PM
Pošlu foto na uvedený mail.

Reply

|_Re: Snadná řeka pro děti, Jelen, godzilalalala~gmail.com, 7/23/2020 9:04 AM
Díky

Reply

 


nebezpečnéjezy.cz suchéjezy.cz Asociace vodní turistiky a sportu

8/10/2020 2:49 PM Stavba MVE na Moravě v obci Bohdíkov - všechna voda svedena do MVE a zastřešeného náhona, předem špatně rozpoznatelné, nebezpečné! Není žádné značení. V rybím přechodu trčící armatury.
8/7/2020 9:37 AM Na Jizeře probíhají stavební práce. V obci Loukov (67,7 ř.km) je stržen most a staví se nový a jez Loukovec (64,4 ř.km) se opravuje, průjezd je uzavřen!
8/5/2020 9:47 PM Pozor na Dyji. Z VD Nové Mlýny byl zvýšen průtok na 150 m3/s (1. SPA). Tento průtok poteče minimálně do pátku. Z VD Vranov je v současné době odtok 30 m3/s. Tento průtok bude po naplnění vyrovnávací VD Znojmo i pod touto nádrží a to pravděpodobně až do neděle. Začátečníci proto pozor, může to být nebezpečné!
8/3/2020 7:30 PM Srpnová akce na Moravici se neuskuteční. Povodí Odry nebude v tomto plánovaném termínu zajišťovat proplach potrubí.
7/23/2020 8:47 PM Na Vltavě opět špatně postavená propust na jezu Konopa, která je za zvýšeného stavu nebezpečná a musí se přenášet. Za AVTS jsme bohužel nebyli osloveni ve fázi projektu, ale už během stavby jsme upozorňovali, že bude nebezpečná.
7/10/2020 2:16 PM Poslanecká sněmovna se nakonec k hlasování o vodním zákonu do prázdnin nedostane. Novela bude zařazena na program nejdříve v září 2020.
7/7/2020 3:51 PM Dobré tipy na výlety po českých řekách nebo zajímavé informace pro začátečníky najdete zdarma v letošním speciálu Pádlera Na vodu.
7/2/2020 7:02 AM Jsou tu prázdniny a na vodu bude vyrážet mnoho nováčků nebo vodáků, kteří jezdí maximálně jednou ročně. Aby vaše plavba byla bezpečná, přečtěte si deset základních rad, tedy desatero vodáka začátečníka.
6/17/2020 10:57 AM Na darujme.cz byl vytvořen projekt Zachraňte vodáctví v ČR, kterým lze přispět na činnost AVTS.
09.08. Bazar prodám: Prodám neoprenovou špricku Hiko Crust 87, XL. Téměř nepoužitá, jako nová. Ústí, Děčín, Teplice, Most

08.08. Bazar koupím: Nabídněte prosím, laminátovou loď typu tučňák pro začínající vodáckou rodinu. S opravami zatím nemám

07.08. Bazar koupím: Ahoj, koupím pro sebe jetý, ale zachovalý slalomový kajak nebo kánoi (i debl). Mám 192 cm a 90 kg.

04.08. Volné místo: Hledám na občasné sjíždění řek člena posádky (člun Pálava) případně možné i jednotlivě na kajaku. C

04.08. Ztráta: Černá peněženka Jack Daniels s doklady.

03.08. Bazar prodám: Prodám kevlar-karbonový sjezdový kajak Essox, červený, opravovaný, plně funkční, váha asi 12,5 kg vč

02.08. Bazar prodám: prodám špičkovou helmu Sweet Rocker, nová, vel. M, barva bílá, karbonové proužky, cena 4390 kč ! (o

31.07. Bazar prodám: Prodám Palavu málo použitá, modrá, delší šrouby pro popruhy, cena dohodou

30.07. Nález: 25.7.pádlo

30.07. Ztráta: Zelene tricko s napisem Party v plnem proudu

Vtip Karla Macase
10.08. Ploučnice: Jak píše předchozí upozornění. Tak letos 2020 potvrzuji, že před Brenským mlýnem, tam kde jsou hned
08.08. Jihlava: Kousek pod jezem Mohelenský mlýn (to je ten první pod přehradou) jsou dva padlé stromy přes celou ře
29.07. Pilica: Potvrzuji dobré zkušenosti s necháním aut v Praczke. Odvezli nás na start do Maluszyna a přivezli ze
23.07. Sázava: Lesní jez upozornění pro kajakáře . Ve středu jsme jeli Sázavu z Týnce na kajacích vše bylo krásně
13.07. Ohře: Od 15.7.2020 do 31.8. 2020 se bude bourat a opravovat lávka v Sokolově. Místem je zakázáno proplutí,
21.06. Chrudimka: Pro úsek od křižanovický přehrady (odtok z nádrže 24 m3) - celkem bez stromů a všechno šlo projet. p
11.06. Cetina: Zjistili jsme, že chorvatské vodácké firmy moc nerozlišují statuty "Národní park" a "Chráněná krajin
28.04. Chrudimka: Jez Kalousov ř.km 16,4 je v rekonstrukci. Před jezem je panelový brod. Nad jezem chybí přistávac
27.04. Moravská Sázava: Jez v Lupěném vypadá jako pohodová skluzavka, 4.3. jsme jej jeli za víc než dostatečného vodního sta
27.04. Svratka: Mezi mosty na 46,6 (Pořící)a 46,0 (Renenská třída) je přes celou šíři koryta natažena norná stěna, s

Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama