Raft.cz

Tisk z adresy http://rivers.raft.cz/forum-Re--Hamr.aspx?ID_prispevku=4537

Discussion forum Hamr


Diskuse nad tématem
Hamr, river: Nežárka, kavol, 1/21/2020 10:11 AM
>>>
21.01.2020 8:08 AVTS informuje o stavbě MVE na jezu Hamr na Nežárce. Manipulační řád ale počítá s vodáky a od poloviny května do poloviny září poteče voda sportovní propustí s průtokem 2 m3/s. Mimo toto období bude vtok do propusti trvale zahrazen dřevěným hrazením.
<<<

hm, takže v sezóně se zase bude přenášet ...

... moment, Hamr, na Nežárce?

tam je přece jez už přestavěný a elektrárna jede???

první víkend v listopadu byla šlajsna nesjízdná (hlavněže je tam na druhý straně zase krásný rybochod ...), ale s plastem to šlo v pohodě po tělese

Reply

|_Re: Hamr, river: Nežárka, Robert, 1/21/2020 12:45 PM
Ahoj,
také jsem si té formulace všiml. Napřed mi proletělo hlavou, že vodák sjíždí celoročně a že v popsanou dobu je to sezóna z pohledu půjčovnových splouvačů. Pak jsem se podíval na stránky AVTS a zjistil, že je to všechno vlastně projekt půjčoven.

Nejspíš nám na tom Hamru AVTS zařídilo, že než by tam tekl jeden kubík pořád, tak tam v letě potečou dva pro půjčovny a ve zbývajícím čase pro nás nic.

Reply

|_Re: Hamr, river: Nežárka, kavol, 1/21/2020 1:24 PM
hm, na AVTS už to píšou v minulém čase

...

tak naokraj, trošku nechápu, proč se to musí zahrazovat - co kdyby se to rovnou vybudovalo tak, že koruna bude výš než vtok do propusti, propust výš než vtok do elektrárny, a elektrárna výš než rybochod?

- to by se regulovalo samo, MZP by byl puštěný rybochodem (předpokládám, že bude stanoven na nějaké takové úrovni zhruba se shodující s potřebami rybochodu?), takže by koruna mohla být suchá a šlo by přes ní teprve to, co se nevejde do šlajsny, místo toho, aby šlajsna byla zahražená, suchá, a nevyužitá voda tekla přes korunu

Reply

|_Re: Hamr, river: Nežárka, Petr, 1/22/2020 10:08 AM
Voda se přes korunu jezu nechává přetékat z důvodu zvýšení životnosti přelivné plochy. Pokud by se střídalo sucho, teplo, mokro atd., mohlo by dojít ke vzniku prasklin, snížilo by to pevnost betonu a tím pádem i celé konstrukce. Proto se jezy nechávají přetékat alespoň nějakou minimální vrstvou vody. Alespoň takto mi to bylo vysvětleno vodohospodáři.

Reply

|_Re: Hamr, river: Nežárka, kavol, 1/22/2020 10:59 AM
dík za info

nicméně ... teorie hezká, v praxi to považuju spíše za výmluvu - anebo máme po republice tolik majitelů různých vodních staveb (nejde jen o jezy), kterým na jejich majetku nezáleží, že si to nechávají schnout, i když by nemuseli a dle výše uvedeného neměli?

co takové přečerpávačky, tam je ta zátěž opětovným namočením a schnutím extrémní, navíc na jejich dobré kondici záleží krapet víc než na běžném tělese jezu, ale že by se někde polívala hráz, aby se to na ní nestřídalo, to jsem teda ještě nikde neviděl ...

Reply

|_Re: Hamr, river: Nežárka, Hanizek, 1/23/2020 8:53 PM
Ahoj

Právě že u těch přečerpávaček je to veliký problém. Dlouhé Stráně mají např. horná nádrž "vystlanou" speciálním asfaltem od někud z tramtárie, protože by to údajně nic jiného nevydrželo (tam hraje roli i nadmořská výšk). Stálo to majlant a výsledek stojí stejně za prd (průsaky přesahovaly projektované hodnoty).

Honza

Reply

|_Re: Hamr, river: Nežárka, Petr, 1/21/2020 1:47 PM
Toto rozhodnutí padlo před vznikem AVTS eagri.cz/public/app/crve/crve/... a ani nebylo s námi vůbec připomínkováno. Jelikož je teď propust uzavřena, tak se vodáci ptají, proč tomu tak je. Z tohoto důvodu byla informace o časovém období uveřejněna.

A AVTS opravdu není projektem půjčoven. Ty jsou, bohužel jako jediní, ochotny zafinancovat aktivity spolku ve prospěch všech vodáků. Brzo se dozvíte, že rybáři chtějí zabránit pouštění vody na Moravici, že nám chtějí stavět další MVE na turistických úsecích, že se opět chystá novela zákona a bude nutné zajistit podporu poslanců k pozměňovacím návrhům, které někdo musí připravit, vyargumentovat, zajistit jejich podání na plénu atd. Tyto aktivity se opravdu nedají dělat jen na základě lásky k vodáckému sportu a zdarma. Proto by bylo super, pokud by se zapojili i vodáci, kterým není osud našich řek lhostejný.

Reply

|_Re: Hamr, river: Nežárka, Lapťa, latera.libor~volny.cz, 1/21/2020 6:25 PM
Ahoj Petře, velice si vážím Tvé práce pro nás všechny, kteří si říkáme "vodáci", ať už si pod tím představuje kdo chce - co chce.
Několik let sleduji dění díky tomuto webu a bylo mi jasné, že dřív nebo později musí problémy vyústit v založení silné lobbistické organizace, která bude naše zájmy hájit -už proto, jak píšeš, že to nelze dělat zdarma.
Když jsem zaznamenal založení AVTS, byl jsem pevně rozhodnutý se stát členem, už jen proto, abych na činnost přispěl. Ovšem po prostudování zápisů a zjištění, že i jako fyzická osoba budu za přidružené (nehlasovací) členství platit 2.000,- členský příspěvek, mne od tohoto úmyslu okamžitě odvedlo.
Myslím si, že nás, kteří nejsou členy žádných členských spolků bude víc a můj odhad je, že jste se touto neuváženou výší připravili cca o 50 tis. ročně.
Nic to nemění na tom, že jsem ochoten na činnost AVTS přispět dle svých fin. možností, ale o členství už rozhodně neuvažuju.

Reply

|_Re: Hamr, river: Nežárka, Aleš N., 1/21/2020 7:52 PM
No, jsem zrovna ten, který není členem žádných spolků či organizací, tedy až na AVTS. Její založení jsem přivítal. Je pravda, že mě překvapila výše příspěvku, ale rozhodně mě to neodradilo, protože důvěřuji lidem, kteří tuto organizaci představují a protože sám své vodácké zájmy neumím efektivně hájit. Přišlo mi proto, že dát někomu prostředky, aby to pro mě (a za mě) dělal, je pro mě nejlepší řešení.
Je jasné, že pro někoho to může být moc, pak je ale myslím možné (bez členství) poslat jakýkoli jiný příspěvek (č.ú. mají na webu).
Bohužel asi nelze čekat, že přispěvateli (či členy) se masivně stanou statisíce lidí, kteří jednou ročně vyrazí na vodu. Ti to v létě nějak sdrncají a dál je jim to putna.
To je na nás - my, kteří celý rok narážíme na hladové elektrárníky, rybáře, betonáře, trávníkáře..., prostě všechny, kteří si vodu chtějí ukrást jen pro sebe. V tom nikdo z nás sám nic nezmůže Smajlík .

Reply

|_Re: Hamr, river: Nežárka, Petr, 1/22/2020 9:21 AM
Když jsme vloni na jaře spolek zakládali, bylo téma jednotlivců v asociaci docela zásadní. Velmi o členství vodáků stojíme, protože chceme hájit i jejich zájmy. Ale řešili jsme, zda může mít jednotlivec stejnou váhu hlasů, jako zástupce svazu o několika tisících členů. Je to poměrně složité, jak to nastavit, a proto jsme udělali formu prozatímního přidruženého člena. Netušili jsme, jaký bude zájem, abychom to byli schopni vůbec organizačně zvládnout. Proto i ta výše příspěvku. O problému chceme teď během členské schůze v únoru hovořit. Stačí si projít zápisy z výboru, kde je toto téma otevřeno. Na druhou stranu je obvykle většina lidí v podobných spolcích velmi pasivních a tak řešíme, jestli by nebylo lepší, aby nám poslali jen finanční podporu bez nároku na členství.

Reply

|_Re: Hamr, river: Nežárka, Kuba Turek, jakub.turek~horydoly.cz, 1/22/2020 10:34 AM
To se přece obvykle řeší váhou hlasu. Tedy kolik máš členů, tolik hlasů máš na Valné hromadě.

Mám z zkušenosti z Českého horolezeckého svazu, a tam automaticky předsedové klubů/oddílů/spolků podle stanov zastupují své lidi. Individuální členové hlasují sami za sebe.

Každý ovšem může dát plnou moc (stačí podpis) komukoliv na hlasování - tedy i individuální členové nakonec mohou mít docela silné zastoupení při hlasování, případně kolektivní členové klubů se mohou vydělit z hlasování svého předsedy a přenechat svůj hlas někomu jinému anebo hlasovat sami.

Síla tohoto systému se ukázala zatím jen párkrát, ale vždy to bylo, když šlo o něco pro horolezce zásadního.

Reply

|_Re: Hamr, river: Nežárka, Petr, 1/22/2020 10:49 AM
Rozumím, ale pokud např. Klub českých turistů má přes 31 000 členů, pak ho nikdo nikdy nepřehlasuje. To samé platí o skautech, ČSK ...
Je nutné si uvědomit, až v AVTS jsou opravdu velké svazy s velkými počty členů a ne jen oddíly s pár desítkami.

Reply

|_Re: Hamr, river: Nežárka, Kuba Turek, jakub.turek~horydoly.cz, 1/23/2020 6:23 PM
V ČHS jde sice o řád menší čísla, ale tyhle nepoměry se tam řeší také. Asi půlka lidí jsou individuální členové, pak je tam pár velkých oddílů, které kdyby se domluvily, tak převálcují všechny ostatní, a pak také velmi početné komerční oddíly s mnoha dětmi, u nichž není tak úplně jasná reálná váha hlasu (tedy jestli děti, které vlastně ani nevědí, že jsou členy, vědí, o co se jedná, a jestli je legitimní, aby je jakoby zprostředkovaně zastupovali rodiče nebo trenéři).

Ale tyhle věci se řeší různými omezeními. Základem však zůstává co hlas, to člen.

Reply

|_Re: Hamr, river: Nežárka, Medák, 1/22/2020 12:30 PM
"Bohužel asi nelze čekat, že přispěvateli (či členy) se masivně stanou statisíce lidí, kteří jednou ročně vyrazí na vodu. Ti to v létě nějak sdrncají a dál je jim to putna." ... putna jim to možná bude, ale myslím, že rozhodně ne všem, dokonce myslím, že většině to právě putna nebude. Že by kvůli tomu vstupovali do nějakého spolku, navíc s min. příspěvkem/vkladem dvou litrů, je samozřejmě holý nesmysl. Nicméně kdyby konkrétně půjčovny dali možnost ke každé výpůjčce přidat třeba 10 Kč jako příspěvek spolku, tak už by se mohlo jednat o velmi zajímavá čísla. A při vhodné prezentaci si myslím, že tu "pětku" by dal každý druhý, minimálně.

Otázkou je, nakolik by zejména velké půjčovny byly ochotny do toho jít a jak moc velká by to byla pakárna co se administrativy týče ... v naší drahé rodné zemi bych zrovna tady čekal nej kámen úrazu.

Reply

|_Re: Hamr, river: Nežárka, Robert, 1/23/2020 5:34 AM
Když přijdu do restaurace a dostanu tam hnusné jídlo, tak už se tam nevrátím. Ani mě nenapadne, abych přispíval deset korun na sháňku lepšího kuchaře.

Půjčovny by si měly uvědomovat, co si mají hlídat, aby nepřicházely o klienty. Možná si vztah mezi suchými řekami a počty klientů neuvědomují. Ale daleko víc bych věřil tomu, že už moc dobře vědí, že Petr je typ chlapa, co se dlouho nevydrží dívat na to, že je něco špatně, a dá to do pořádku.

Reply

|_Re: Hamr, river: Nežárka, Guma, guma.plovouci~seznam.cz, 1/23/2020 9:45 AM
Ahoj, to je docela vtipný příklad s tím kuchařem :)

Ale zrovna já bych příspěvek k půjčovnému dal. Občas si půjčím loď od Dronte, vím, že majitel je solidní chlap, který je s Petrem v Asociaci (nějakého de.ila by si Petr do výboru asi nevzal) a věřím, že ten příspěvek by doputoval tam, kam má.

Jinak členský příspěvek Kč 2000,- je samozřejmě takovým omezením, že jej podle mě zaplatí jen pár jedinců za rok. (Když by byl Kč 500,-, což AVTS zvažovalo, tak nicméně odhaduji taky maximálně pár stovek členů.)

Na druhou stranu je otázka, zdali je to špatně. Protože většina členské základny je skutečně pasivní a zbytek jsou troublemakeři.:) A těch pár výjimek, kteří jsou ochotní a zároveň akceschopní (viz Vladimír) jde určitě zapojit i jinak než přes členství.

Reply

|_Re: Hamr, river: Nežárka, Lapťa, latera.libor~volny.cz, 1/23/2020 10:35 AM
Ahoj, tak se tu rozjela docela záplava...
Gumo, koukám, že máme stejné počty (500x100).

Aleši N. -jsem rád, že se najdou lidé jako Ty.

Petře -asi máš pravdu, je to tak, že i kdybych byl členem, tak jen pasivním (aktivně jsem zapojen v jiných oblastech a vše dělat naplno nejde). Hlasovací práva si myslím máte dobře, síla spoluúčasti= síla hlasů. Ten nápad se sbírkou při půjčování je minimálně k zamyšlení, myslím, že by se našlo dost ochotných - teda asi ne uřvané ožralé tlupy, ale půjčují i jiní -rodinky, lidé kteří nemají logistiku atd. a mohlo by se tudy stéct mnoho potůčků v docela zajímavou řeku.

Za mojí osobu, držím palce a jdu se mrknout na ten účet, jestli vše dám, tak máte ode mne 500,- ročně bez hlasování.
Ahoj na vodě!

Reply

|_Re: Hamr, river: Nežárka, Aleš N., 1/23/2020 6:06 PM
Ahoj,
ulevilo se mi, začínal jsem tu z té diskuze mít trochu depku. Hledat ve všem mouchy a kritizovat umí každý, to nestojí moc úsilí. Naopak něco vytvořit, spolupodílet se na něčem, to už vyžaduje čas, energii a... peníze, pochopitelně.
Mám rád sdružení lidí - spolky, chcete-li, které spojuje něco konstruktivního, pozitivního, nadšení pro něco.
Mezi zahrádkáři se určitě najdou velmi různé názory na způsoby pěstování, ošetřování atd, ale spojuje se stejná vášeň, něco pěkného vypěstovat (a pochlubit se tím Smajlík )
Co spojuje nás? Chceme potoky a řeky, kde budeme moci co nejčastěji v roce plout bez zbytečných rušení a omezení. Zkusme se na to soustředit. Kdo se na tom chce podílet, způsob jistě najde.
Ahoj Smajlík

Reply

|_Re: Hamr, river: Nežárka, Klasik, 1/23/2020 10:50 AM
Jsme zemi, kde se bohužel běžně kupují voliči. V této banánové republice neexistuje dobré řešení (fiktivní členové hlasování kontra neschopnost sehnat potřebné množství hlasujících ... o tom by asi každý mohl vyprávět, velmi tenký led). Z toho pohledu věřím, že pánové domluvili to nejlepší co mohli a ti jednotlivci jsou zde velmi riziková skupina. Smajlík

Smajlík Smajlík

Reply

|_Re: Hamr, river: Nežárka, Medák, 1/23/2020 2:09 PM
Co to je za nesmysl? Půjčovny slouží pouze jako prostředníci, díky kterým ten příspěvek doputuje do AVTS. Samy by z toho neměly lautr nic. Pokud by ti tam ta půjčovna vadila, tak je samozřejmě možné, aby jen AVTS dělaly PR, třeba na tiskopisu smlouvy o vypůjčení, kde bude číslo účtu AVTS.

Vtip je samozřejmě v tom, že při té platbě těch pár korun dá podle mého názoru docela dost lidí, řádově méně si pak časem někde vzpomene poslat peníze na účet, resp. najde tu smlouvu. Já aspoň si loď půjčím, vrátím a nejpozději doma při vybalování věcí smlouvu vyhodím.

Já samozřejmě netuším kolik půjčovny AVTS přispívají, ale jsem přesvědčen, že kdyby byť jen 1/4 lidí při vypůjčení dala těch 10 Kč, tak to bude výrazně víc než činí stávající příspěvek půjčoven.


Reply

 


nebezpečnéjezy.cz suchéjezy.cz Asociace vodní turistiky a sportu

2/18/2020 10:09 AM Na Moravě u Bohdíkova se buduje MVE u existujícího jezu. Jelikož levá strana neumožňuje rozumný výstup ani nástup a na pravé straně bude MVE s náhonem, byly obavy o možnost bezpečného přenášení. Více na avts.cz nebo facebooku.
2/14/2020 9:11 AM Město Beroun ve spolupráci s provozovatelem MVE spolupracuje na akci zesplavnění náhonu (Čertovky) v Berouně, která je v současnosti ve fázi zpracování projektové dokumentace.
1/23/2020 9:27 AM Vodácká škola záchrany uveřejnila termíny kurzů na rok 2020.
1/21/2020 8:08 AM AVTS informuje o stavbě MVE na jezu Hamr na Nežárce. Manipulační řád ale počítá s vodáky a od poloviny května do poloviny září poteče voda sportovní propustí s průtokem 2 m3/s. Mimo toto období bude vtok do propusti trvale zahrazen dřevěným hrazením.
1/20/2020 9:51 AM Jak hodně máme znečištěné naše řeky se dá poznat z mapy na novinky.cz.
1/17/2020 9:16 AM Nově přidaný potok Lutoninka a aktualizované informace o potoku Senice.
1/14/2020 8:35 AM Dnes oslavujeme 21. let od vzniku raft.cz! Děkujeme všem, kteří jsou s námi.
1/13/2020 11:15 AM Plánovaná MVE Nové Městečko na horní Otavě se nebude realizovat. Investor vzal svoji žádost o posouzení vlivu na životní prostředí zpět, protože byl proti stavbě značný odpor.
1/6/2020 10:03 AM Povodí Labe zahajuje revitalizaci ramene Jordán na Orlici u Týniště nad Orlicí. V rámci akce dojde ke zprůtočnění původního koryta Orlice, čímž se prodlouží délka toku o 0,4 km.
12/3/2019 8:59 AM Nově doplněná sjízdnost u bulharských řek včetně revize kilometráží a možnosti streetview.
11/29/2019 10:39 AM Dolní Berounka již nebude vodní cestou využitelnou k dopravě. Poslanci ji vyřadili ze zákona o vnitrozemské plavbě. Nebudou se tak stavět další jezy v této části.
11/26/2019 9:04 AM Vodním skautům ve Dvoře Králové shořela loděnice i se všemi loděmi. Uvítají proto jakoukoli pomoc, aby mohli obnovit svoji činnost. Podívejte se na video, jak to na místě vypadá.
23.02. Bazar prodám: Prodám kajak Jackson Zen 65, 257litrů, 254cm, pro jezdce 60-90kg, posuvné zrcadlo s bulkhead systéme

22.02. Bazar prodám: Prodám singl Dagger MX 8.5 Loď má známky běžného opotřebení, není vařená. Sedačka umožňuje předozad

20.02. Bazar prodám: Prodám Rio rozšířená verze, barva žlutá. Loď je stará 3 roky, málo jezděná v perfektním stavu s p

13.02. Bazar prodám: Baraka: Prodám nafukovací kánoi Baraka, červené barvy, staří 5 sezón (na vodě cca 35 dní). Loď je ve

13.02. Bazar prodám: Baraka: Prodám nafukovací kánoi Baraka, červené barvy, staří 5 sezón (na vodě cca 40 dní). Na boku l

13.02. Bazar prodám: Baraka: Prodám nafukovací kánoi Baraka, červené barvy, staří 3 sezón (na vodě cca 25 dní). Na dně lo

13.02. Bazar prodám: Raft: Prodám uzavřený, symetrický raft Xtreme pro 8 až 9 osob. Stáří raftu je 5 let, má několik men

13.02. Bazar prodám: Raft: Prodám uzavřený, symetrický raft Xtreme pro 6 až 7 osob. Raft má několik záplat a spojené 3 d

13.02. Bazar prodám: Raft: Prodávám 4-místný raft Colorado v zelené barvě, staří 6 sezón (využit na vodě pouze 40 dní).

13.02. Bazar prodám: Prodám 6-místný raft Colorado 450 v zelené barvě. Má za sebou 4 sezóny (30 dní na vodě). Má 1 větší

Vtip Karla Macase
21.02. Desná: Ahoj, včera jsem byl u Desné v Rapotíně/Petrově a nový zvedací jez (s železnou lávkou nad ním) už by
11.09. Rožnovská Bečva: Ahoj, Dne 9.9. a 10.9 2019 jsem projel úsek Prostřední Bečva - konec Rožnova p. Radhoštěm na kajaku
22.08. Hron: 20.8. přehrada v Šalkové vypuštěná, podél obou břehů je spousta hlubokého bahna, vytáhnout loď je po
03.06. Olšava: 2. 6. Po šesti letech stejná trasa: Veletiny - koupaliště Kunovice. Tentokrát bez stromů a docela či
27.05. Dunajec: V roce 2019 bude uzavřen oblíbený kemp v Cervenom Klastore. Majitel hledá nového pronajímatele.
08.05. Otava: 8.5.019 - pod žichovickým jezem to dře i prázdnou nafukovačku. Nepostrádá někdo loď? Asi 1,5 km nad
06.05. Belá: V neděli 5.5.2019 jsme s vodáckou skupinou 12 nafukovacích lodí (RIO, BARAKA) sjížděli řeku Belá od
24.04. Korana: Změna v kilometráži Korany: Na říčním kilometru 51,1 je úplně nový silniční most. Za ním pak na pr
24.03. Vltava: Vltava z Borové Lady do Horní Vltavice, pro kajak vody akorát, šest závor (kmeny přes celou řeku) a
23.03. Desná: nad jezem u výzkumáku ( nevím kam až ) mohutný ruch, prý protipovodňová opatření, doporučuji velkou
04.04. vezmu do auta
ČR Praha ČR Doubrava
Akce: XXVIII. ročník Odemykání Doubravy
Řeka: Doubrava

Add spolujízdu

Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.