Raft.cz

Tisk z adresy http://rivers.raft.cz/forum-Re--Orlik-podruhe.aspx?ID_prispevku=4536

Discussion forum Orlík podruhé


Diskuse nad tématem
Orlík podruhé, Krtek Pepin Kouba, 1/20/2020 12:39 PM
Ahoj všem.

O víkendu 18. + 19.1. jsme jeli Vltavu a Otavu na úseku upuštěné Orlické přehrady. Vzhledem k tomu, že poslední diskuze ohledně tohoto tématu zde proběhly někdy před měsícem, tak jen pro přehled, napíšu pár informací. Vltavu jsme jeli VN Kořensko - Strouhy za stavu 13,83 m3/s. Nikde jsme neměli problém s drhnutím. Jen ve Strouhách byl trochu oříšek dostat se na břeh. Cestička z palet tam stále je a dokonce i vyhloubená cestička v blátě. Ale ty palety byly asi 2m od hladiny, takže průchod přes hromady bahna nás stejně neminul. Při sjíždění Otavy jsme chtěli končit na Sv. Anně, ale při pohledu na zamrzlou hladinu jsme se rozhodli končit v Dědovicích. Oproti původním plánům začít na Kavkovně a skončit na již zmíněné Sv. Anně, jsme začínali v Písku u Jiráskova mostu, kde se dá u garáží pohodlně zaparkovat a zároveň i se dostat k řece. !!! POZOR na sjíždění šlajsny na jezu Smetiprach. Je tam něco, co dokáže dost poškodit loď. Na dvou plastovkách máme dost výrazný asi 30 cm dlouhý škrábanec Smajlík Nafukovačka by to asi nepřežila Smajlík !!! Stav na vodočtu v Písku byl 52 cm při průtoku 7,16 m3/s. V Dědovicích bylo sice taky bahno, ale naštěstí zmrzlé, takže jsme zdaleka nevypadali tak hrozně, jako na Strouhách na Vltavě. Pak jsme ještě museli lodě táhnout asi 200m po louce k zaparkovanému autu. K vodě se moc dostat nedá.

Tolik asi aktuálně z upuštěného Orlíku. Plavbě zdar Smajlík

Reply

|_Re: Orlík podruhé, Večerníček, 1/20/2020 3:39 PM
Tož jsem si 18. 1. zopakoval tentokrát s Kavolem Kořensko - Podolsko. Pod stupněm Kořensko méně vody, pak již vybagrované koryto (na levém břehu pět bagrů JCB), na Novém Mlýnu menší vlny, zato Rejzíkov mi na přídi hupsnul do klínu. Vystoupili jsme před mostem u bungrů. Zůstali jsme čisťouncí.
19. 1. bylo pod Zvíkovem nezamrznuto. Otavu jsme začali u nové hráškově zelené plynové lávky, na vodu nasedli pod suchým Heringem. U Cajsů ve dvou, v jednom Sulan, Jistec a Smetiprach. Krásně se ukázalo jedno prase divoké. Voda tekla parádně až k soutoku s Lomnicí, pak se hladina zklidnila a za meandrem na ř. km 5 před Štědronínem a Sv. Annou jsme (a do p_rdele) narazili na souvislou zamrzlou plochu tlustou dobré 3 cm. Rozbití ledu najížděním Agary na krustu byla jen zkouška předem marná. Vrátili jsme se něco set metrů a celí rekordně zaprasení vylezli se zabahněnou Agarou u vyhlídky na Lomnici. Následovalo 5 km pěšky k autu proti Zvíkovu, zpět pro loď, k druhému autu a domů do pračky.

Reply

|_Re: Orlík podruhé, Chobotnice j., 1/20/2020 4:45 PM
Otava bude asi na nějakou dobu pasé. scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v... Koumal jsem že bych fsobotu Otavu, nebo Vltavu, tak je výběr zjednodušený.

Reply

|_Re: Orlík podruhé, Večerníček, 1/20/2020 5:32 PM
Jakého data, času je fotka?

Reply

|_Re: Orlík podruhé, Chobotnice j., 1/20/2020 5:34 PM
Dnešní. Nalezeno na FB.

Reply

|_Re: Orlík podruhé, Kouďa, 1/21/2020 8:37 AM
Z tohoto důvodu preferuji a brousím si zuby na Březenec, těsně před tím, než zavřou kohout a začnou zase napouštět Smajlík . Sice letošní zima nemá ty správný grády, ale i únor bude asi na Orlíku zčásti na brusle, než na loď.

Reply

|_Re: Orlík podruhé, Krtek Pepin Kouba, 1/21/2020 9:01 AM
Taky jsem myslel, že bych jel až v březnu. Ale vzhledem k šichtám a stavu sněhu na horách mám strach, že bych to nestihl. Navíc asi využiju zvýšených stavů na jiné toky Smajlík

Reply

|_Re: Orlík podruhé, Krtek Pepin Kouba, 1/21/2020 8:55 AM
My jsme naštěstí převáželi auta a zároveň jsme chtěli vidět místo, kde budeme ve Sv. Anně vylejzat z vody a jak to tam bude vypadat. Trochu nás ten led zaskočil. Ještě jsme skoušeli jet autem proti proudu, ale situace byla i "za rohem" stejná. Nakonec jsme zkusili Dědovice a vyšlo to. Na kajaku šly jet hezky všechny jezy. Jen to občas někde trošku drhlo Smajlík

Reply

|_Re: Orlík podruhé, kavol, 1/21/2020 10:08 AM
když jsem v neděli vstával v Miroticích a viděl namrzlou ves, a následně led na Lomnici, tak jsem si říkal, že to asi už bude problém ... ale Skalice byla docela tekutá a dojeli jsme proti Zvíkovu, pod Kopaniny, v lese sice bahno ztuhlý mrazem, ale na přehradě po ledu vpodstatě ani stopa, takže to chmury zažehnalo a už mě ani nenapadlo, že by to tedy problém byl ... i na tom Heringově mlýnu byl led jenom mírně v rožku na stojatý mělčině, celou cestu jsme skoro nic nepotkali a najednou nad tou Annou zničehonic zamrzlá úplně celá hladina a tlustě - zkoušeli jsme se probít pár metrů za konec skal k chatám U Štědronských, tam by byl výstup do písečku, ale Agara není dobrej ledoborec

Reply

|_Re: Orlík podruhé, Jakub, 1/24/2020 12:03 AM
Už kdysi za tuhé zimy, že bylo zamrzlé kdeco, jsem se vypravil zabruslit si na Zvíkov. Ale tam byl ledík, že jsem ho propích prstem. Tušíte někdo čim to?

Reply

|_Re: Orlík podruhé, kavol, 1/24/2020 7:13 AM
nedávno se to někde řešilo v souvislosti s hentím oteplováním, že prej dřív se v Praze na Vltavě bruslilo a dneska už to nejde, tak to má bejt jako důkaz

skutečnost je taková, že Vltava přestala zamrzat po stavbě kaskády, neboť přehrady většinou pouští spodní vodu, která je relativně teplá (anomálie vody - největší hustota při 4° C)

výše uvedeného jsem si při naší plavbě byl vědom, takže ledu na Otavě jsem se obával, narozdíl od Vltavy, ale u Zvíkova led nebyl, kam až oko proti proudu Otavy dohlédlo - chápal bych, že Vltava zabrání zamrznutí soutoku, ale proč to nebylo zmrzlé na Otavě nad soutokem, to mi hlava nebere ... dalo by se to vysvětlit, kdyby Orlík zvedal hladinu a ve Vltavě byl větší průtok, tak že se voda z Vltavy vrátila proti proudu Otavy, ale to nebyl ten případ, ze soboty na neděli hladina naopak klesla

nicméně pak do toho vstupujou ještě lokální anomálie počasí, tak jako třeba v Český Kanadě je chladnějš než v jinejch místech ČR se stejnou nadmořskou výškou, tak takový místa, že všude okolo je jiná teplota/jiný srážky, jsou porůznu i v menším rozsahu, třeba jen pár set metrů napříč ... možná je nějaký takový lokální teplíčko právě na Zvíkově?

Reply

|_Re: Orlík podruhé, Krtek Pepin Kouba, 1/24/2020 8:57 AM
Také jsem nad tím po té naší plavbě přemýšlel, proč Vltava byla tekutá a Otava zamrzlá, a došel jsem ke stejnému názoru, že za to můžou přehrady a stavby, kde je již značný rozdíl hladin. Ty na Otavě nejsou, takže teplota vody je blíže nule a tím i kousek od zamrznutí. Nic logičtějšího mě už nenapadlo Smajlík Takže ... zatím, co voda v zimě pod přehradou nezamrzá, v létě poskytne skutečné osvěžení od tropických veder Smajlík Smajlík

Reply

|_Re: Orlík podruhé, Eki, 1/24/2020 9:49 AM
Ahoj, to je námět na pěkný výzkumný úkol pánové Smajlík
V oteplování vody nad nulu hrajou roli vedle přehrad i vypouštění odpadních vod (Budějice, Písek, Temelín,...). U malých toků i větší přítoky podzemních vod. Samozřejmě čím dál od vypouštění či přehrady, tím se voda v mrazu zase ochladí... Smajlík

Reply

|_Re: Orlík podruhé, Honza, 1/24/2020 1:38 PM
Asi za to může JE Temelín. Sice elektrárna používá chladící věže. Při odparu ale dochází k zahušťování chladící vody. Je tedy nutné zajistit průběžnou obměnu chladící vody.

www.cez.cz/cs/o-cez/vyrobni-zd...

Dle uvedeného odkazu je ohřátá odpadní voda vypouštěna do VD Kořensko.

Reply

|_Re: Orlík podruhé, Chobotnice j., 1/26/2020 9:48 AM
Podle grafu na předposlední straně by příští zimu nemělo být tolik upuštěno kvůli opravám. Zato na tu další by se mělo upustit už brzy. No uvidíme, pořád se plány mění. www.pvl.cz/files/download/vodo...

Reply

|_Re: Orlík podruhé, Lasička, 1/26/2020 6:20 PM
Chobotnice, do kdy si myslíš, že bude hladina snížena? Informace se trochu různí. V tom dokumentu tady je letošní ukončení prací na hrázi 30. 4., ale to neznamená, že to nezačnou napouštět dříve.

Reply

|_Re: Orlík potřetí, Chobotnice j., 1/30/2020 10:29 AM
Vypadá to, že v sobotu pojedem zas.

Reply

|_Re: Orlík potřetí, Chobotnice j., 2/2/2020 2:13 AM
Zas to bylo dobrý... www.padlovani.cz/tekouci-vltav... A i krysa byla.

Reply

|_Re: Orlík potřetí, Windy, 2/18/2020 10:43 AM
Poradíš, prosím, kde nejlépe pod Kořenskem nasedat? Díky.

Reply

|_Re: Orlík potřetí, kavol, 2/18/2020 12:55 PM
na levém břehu přímo pod plavebkou

je tam úvaziště, podél stěny vedou schody dolů pod něj, vymotáš se mezi sloupy a šutry u břehu a jedeš

Reply

|_Re: Orlík potřetí, Krtek Pepin Kouba, 2/18/2020 4:33 PM
Auto se tam dá taky nechat. kousek nad bránou do areálu Povodí Vltavy. K vodě je to pak nějakých cca 50m.

Reply

|_Re: Orlík potřetí, Windy, 2/18/2020 8:50 PM
Díky za odpovědi. Nechystá se tam někdo ještě tuto sobotu?

Reply

|_Re: Orlík potřetí, Ronny, rony31~seznam.cz, 2/19/2020 4:43 PM
Ahoj Windy, v pátek odjíždíme s celou partou. Nocleh, táborák a v sobotu vyrážíme Smajlík . Zůstáváme až do neděle, kdy dojede druhá část naší bandy.
Ronny

Reply

 


nebezpečnéjezy.cz suchéjezy.cz Asociace vodní turistiky a sportu

4/9/2020 8:44 AM Počítače Povodí Vltavy byly napadeny hackery. Došlo k výpadku informačního systému včetně aktuálních vodních stavů. Kritická infrastruktura přehrad ale nebyla narušena.
4/8/2020 12:39 PM Vláda včera povolila za určitých podmínek sportování bez roušek i možnost sedět v kánoi s cizí osobou. Mohou též fungovat i půjčovny lodí, pokud půjčují mimo vnitřní prostory své provozovny, např. přímo na řece. Jeďte o velikonocích třeba na Úpu do Ratibořického údolí.
4/1/2020 9:37 AM Bohužel budou zrušeny i další velmi tradiční akce. Nebude se konat jarní Mastník ani 49. ročník 15km po Divoké Orlici.
3/24/2020 9:56 AM Unikátní přehled vodácké literatury naleznete kde jinde, než na raft.cz. Vodácká knihovna eviduje i knihy, které jsou dostupné ve vodáckém muzeu ve Zruči.
3/13/2020 9:34 AM Vzhledem k nouzovému stavu v ČR po dobu 30 dní a zákazu veřejných akcí, musí být zrušeny Sjezdy na horní Odře (21.-22.3.) a Splutí Ostravice od Šance (28.-29.3.). Dále bude zrušena i Jarní Chrudimka a Doubrava. Pokud by to situace dovolila, voda může být operativně puštěna.
2/27/2020 11:06 AM Poslední možnosti na zimní eskymování v bazénech. Nově přidaná volná místa v Havlíčkově Brodě.
2/18/2020 10:09 AM Na Moravě u Bohdíkova se buduje MVE u existujícího jezu. Jelikož levá strana neumožňuje rozumný výstup ani nástup a na pravé straně bude MVE s náhonem, byly obavy o možnost bezpečného přenášení. Více na avts.cz nebo facebooku.
2/14/2020 9:11 AM Město Beroun ve spolupráci s provozovatelem MVE spolupracuje na akci zesplavnění náhonu (Čertovky) v Berouně, která je v současnosti ve fázi zpracování projektové dokumentace.
1/23/2020 9:27 AM Vodácká škola záchrany uveřejnila termíny kurzů na rok 2020.
1/21/2020 8:08 AM AVTS informuje o stavbě MVE na jezu Hamr na Nežárce. Manipulační řád ale počítá s vodáky a od poloviny května do poloviny září poteče voda sportovní propustí s průtokem 2 m3/s. Mimo toto období bude vtok do propusti trvale zahrazen dřevěným hrazením.
09.04. Bazar prodám: Prodám použitou nafukovací kanoi Pálava (Gumotex).

08.04. Bazar prodám: Colorado 450 Prodam zcela novy raft. s dokladem a dph. Byl porizen na akci co se neuskutecni. cena 2

06.04. Bazar prodám: Prodám playboat Wave sport Fuse 48. Délka 193 cm.Objem 182 l.Hmotnost 14 kg.Hmotnost jezdce 48-73 k

05.04. Bazar prodám: Neopren dětský

05.04. Bazar prodám: Neopren dětský

05.04. Bazar prodám: Neporenové boty vel.4

05.04. Bazar koupím: koupim vestu na vodu xxl cca 120 kg

21.03. Bazar prodám: Prodám (i jednotlivě) dvě starší nafukovací kanoe typu BARAKA. Obě lodě jsou plně funkční a nikde ne

19.03. Bazar prodám: Prodáváme dva zánovní kajaky Gumotex K1 single, barva červená a oranžová, včetně vaku, BEZ pádel. Če

13.03. Bazar prodám: Ahoj, Prodám 6ti místný starší raft Colorado 450 z našeho klubu. Raft je připravený k okamžitému vyp

Vtip Karla Macase
06.04. Sázava: na Lesním jezu na Sázavě jsou kameny ve šlajsně. Nevím, jestli se tam navalily nebo i zabetonovány,
30.03. Mže: Ahoj, na Mži ve Svojšíně se opravuje most, plavba pod ním je nemožná kůli lešenářským trubkám. Naště
16.03. Jizera: První velká peřej z Riegrovky (vždy prohlednout) s úvodními velkými balvany je zaterasana kládami.
12.03. Chrudimka: Varování pro všechny, kdo chtějí skákat vyrovnávačku ve Svídnici - podle místních tam pod hrází po l
21.02. Desná: Ahoj, včera jsem byl u Desné v Rapotíně/Petrově a nový zvedací jez (s železnou lávkou nad ním) už by
11.09. Rožnovská Bečva: Ahoj, Dne 9.9. a 10.9 2019 jsem projel úsek Prostřední Bečva - konec Rožnova p. Radhoštěm na kajaku
22.08. Hron: 20.8. přehrada v Šalkové vypuštěná, podél obou břehů je spousta hlubokého bahna, vytáhnout loď je po
03.06. Olšava: 2. 6. Po šesti letech stejná trasa: Veletiny - koupaliště Kunovice. Tentokrát bez stromů a docela či
27.05. Dunajec: V roce 2019 bude uzavřen oblíbený kemp v Cervenom Klastore. Majitel hledá nového pronajímatele.
08.05. Otava: 8.5.019 - pod žichovickým jezem to dře i prázdnou nafukovačku. Nepostrádá někdo loď? Asi 1,5 km nad

Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama