Raft.cz

Tisk z adresy http://rivers.raft.cz/forum-Re--zamceny-rychlik-v-CK.aspx?ID_prispevku=5044

Discussion forum Proč zamykat řeky?


Diskuse nad tématem
Proč zamykat řeky?, Poustva, 10/17/2023 10:50 AM
Ahoj, jaký je prosím důvod k odemykání/zamykání řek? Má to nějakou hlubší symboliku, hrozí od Melounka za plutí po zamčené řece nějaký postih, jaký je historický původ této tradice? Bylo něco podobného u vorařů?
Našel jsem pouze: "Vždy na jaře, ještě než se vyplulo, se odemykají řeky. Tímto činem si máme podmanit na následující sezónu řeky a nemělo by se nám na nich nic stát. Tento akt provádí prezident oddílu s klíčem, který u sebe nosí. Na podzim se řeky obdobným rituálem zamykají, protože na nich přes zimu nejezdíme." (v historie oddilvodaci.cz)

Reply

|_Re: Proč zamykat řeky?, HH, 10/17/2023 2:02 PM
Řeku je rozhodně třeba zamykat - víš jak se dneska krade?

Reply

|_Re: Proč zamykat řeky?, Vojta, 10/17/2023 7:28 PM
No jo, je pravda, že jak se to nedělá všude, tak vody v řekách každým rokem ubývá, jak jinak. Co všechno lidi dneska nekradou?

Reply

|_Re: Proč zamykat řeky?, Vojta, 10/18/2023 10:03 AM
Omlouvám se, bývala doba, kdy nám nezbývalo nic než si ze všeho dělat srandu a ta doba se malinko navrací.
Myslím, že tyto akce vznikaly z popudu, že člověku není dobře samotnému. Vodáci vždycky byla dobrá parta a hledal se důvod proč se setkávat, což bylo nejen u vodáků. Viz Vítání jara, Vyvážení léta, Masopust a spousta jiných akcí, které lid stmelovali, při kterých se mohl veselit, besedovat, prostě být pospolu.
Tak vznikly nápady na otvírání studánek, řek, ale třeba i společných jarních výletů a pak na zavírání, zamykání... Ono se na vodu jezdilo od května do října (původně možná jen v létě) a v zimě pak na lyže. V dnešní době se to prolíná. Před několika lety jsme si dělali legraci, že jsme nejvícekrát byly na vodě v listopadu a v prosinci.
Tož asi tak...

Reply

|_Re: Proč zamykat řeky?, Poustva, 10/18/2023 10:33 AM
Akorát jsem měl rozepsaný povzdech, že zrovna na tebe jsem v duchu spoléhal, ale zakysl jsem u pokusu donutit ChatGPT, aby sepsal historii této tradice, kterou bych pro změnu popíchl tebe a HH, viz níže Smajlík

Odemykání a zamykání řek: vodácké rituály s dlouhou historií

Každý rok se vodáci setkávají na březích řek, aby je probudili a uspali pro plavbu. Tím navazují na staré vorařské tradice, které jim pomáhaly přežít na nebezpečných vodách. Před prvním splutím roku musí vodáci požádat o svolení patrony řek, kterými mohou být lidé nebo bytosti z jiného světa. Vodáci jim přinášejí dary a prosí je o ochranu. Patroni pak odemykají řeky, například otevřením závory nebo rozvázáním provazu. Tím se otevře brána mezi světy a vodáci mohou vstoupit do říše vody. Na konci sezóny se vodáci vracejí k patronům, aby jim poděkovali a zase zamkli řeky, které si mohou odpočinout a připravit se na další rok. Odemykáním a zamykáním řek tak vodáci projevují svou úctu k vodě a k tradici, která je spojuje s minulostí.

Vážně:
Zdá se, že odemykání/zamykání začalo až 1980 na Lužnici
Zdroje:
ct24.ceskatelevize.cz/regiony/...
www.marianne.cz/venkov-styl/ce...

Význam akce je spíše společenský než duchovní, nenašel jsem nic, co by podporovalo teorii návaznosti na starší tradice, např. vorařské.

Reply

|_Re: Proč zamykat řeky?, Kouďa, 10/18/2023 10:49 AM
Hmmm, a kdo je ten patron u nás? Tipuji, že voraři měli nějakého svatého z panteonu křesťanských světců... Ale mohlo by se šáhnout i hlouběji k starým Bójům...

Sucellos, bůh mnoha tváří
Patrně velmi staré božstvo, které původně mohlo být bohem-stvořitelem. Velmi ho uctíval kmen Arvernů a také Bójů. Z Galie je znám z více než dvou set vyobrazení. Zatímco jeho atributy jsou charakteristické (kladivo či palice na dlouhé násadě a pohár či soudek), jeho podoba je velmi proměnlivá region od regionu. Na jihu se blíží vzhledu římského Silvana, zahaleného ve vlčí kůži, na severu připomíná germánského boha Thóra. Proto ani jeho božské kompetence nejsou zcela jasné. Nejčastěji mu je připisován patronát nad zemědělstvím, lesem a alkoholickými nápoji.
Sucellovou manželkou byla Nantosvelta, „otvíračka potoků“, bohyně plodnosti a ochránkyně lidských obydlí. Několikrát jsou zobrazeni společně, tehdy jsou symboly prosperity a rodinného života.

ou jé... tihle dva.. jeden bůh lesa a alkoholu a druhá otvíračka potoků, to je něco pro nás, rodiče našeho Čochtana. Smajlík Smajlík

Reply

|_Re: Proč zamykat řeky?, HH, 10/18/2023 10:49 PM
Ale to víš, že voraři patrona měli, byl jím v sv. Jan Nepomucký. A pak taky sv. Mikuláš. Na moři námořníky chránili sv. Brendan, sv. Kliment a sv. Kristina.
Ti to mají přímo v popisu práce, v nouzi se ale námořníci obraceli i k dalším světcům a ochráncům včetně sv. Petra nebo archanděla Michaela. A když vázlo spojení a křesťanští svatí to nebrali, obrátili se i na konkurenci od jiných vyznání, třeba i domorodých. Možná i proto, že konkurence byla převážně ženského pohlaví a luzného zjevu - matka sedmi moří Yemaya, Tin Hau, nebo mořská panna Mami Wata.
Jinak k tomu zamykání - musel bys zapátrat v dokumentech sekce vodní turistiky ČSTV a v oddílových kronikách. Určitě se takové akce konaly, i když se jim místo "zamykání" třeba říkalo poslední plavba nebo nějak jinak. Ale i dřív byli drsní hoši, co se řídili vodním stavem a ne kalendářem, a vyrazili na "zamknutou" řeku třebaže místo neoprenu měli pro zahřátí jen tekutý svetr.
Pokud by Tě to hodně zajímalo a chtěl jsi za tím jít důsledně, můžeš se zkusit obrátit na Oddělení dějin tělesné výchovy a sportu Národního muzea a na Klub českých turistů, v jejich archivech by měly být staré informační bulletiny a ročenky s termínovkami akcí.

Reply

|_Re: Proč zamykat řeky?, Eki, 10/19/2023 9:04 AM
Ahoj, důvod k oslavě se vždycky najde Smajlík
Jeli jsme tuhle tuším v březnu, řeky ještě neodemčený, a kamarádka se nás ptala: "A to se smí splouvat, když ta řeka neni odemčená?" Smajlík
Nebo jsme jeli na jaře Smědou a najednou na břehu zástupy a laminátky, že prý odemykání. Tak jsme to projeli z chodu ještě před rituálem, že na to nevěříme. Ale hrozili na nás ze břehu pěstičkami, ale myslím, že jen ze žertu... Smajlík

Reply

|_Re: Proč zamykat řeky?, kavol, 10/19/2023 11:42 AM
> drsní hoši ... místo neoprenu

no nevim, mně naopak přijde drsnej ten, co jezdí v zimě v neoprenu - já se v něm teda nezahřeju, když mrzne ... jako jo, nezmrznu, ale prostě pocit nahouby

Reply

|_Re: Proč zamykat řeky?, HH, 10/19/2023 12:03 PM
Neopren byl vynalezen v r.1952, během následujících let to byla drahá záležitost i pro potápěče. K využití neoprenu na divoké vodě došlo (pokud je mi známo) až někdy v polovině let sedmdesátých, a to toho potápěčského. Byl tuhý a omezoval v pohybu, žádná sláva. Ale bylo v něm teplo určitě víc než v čemkoli, v čem se jezdilo předtím. Předpokládám, že historie zamykání řek u nás sahá dál.
Nemůžeš to poměřovat dnešními možnostmi, dnes se určitě vyplatí sucháč, pod který si můžeš navléct termoprádlo a flís. Jen ten tekutý svetr ještě přečká věky a všechny další vynálezy.

Reply

|_Re: Proč zamykat řeky?, Chobotnice, 10/20/2023 12:00 AM
Hlavně má neopren smysl pokud by to fákt šplouchalo, nebo by chtěl člověk krysit. Ale pokud se člověk chová mravně, tak stačí teplý voblečení. Teda mně dycky stačilo. Pravda kolegové kajakáři, jak si furt cákaj pádlem na hlavu i jinam, ty podstupujou obtížný rituály převlíkání. www.padlovani.cz/zimni-slapy-2...

Reply

|_Re: Proč zamykat řeky?, Jabberwocky, 10/21/2023 12:39 AM
Já jak sleduji zahraniční fóra, tak jsem trochu nalomený. Za Velkou louží mají dost průšvihů na studené hladké vodě. Příběhy jsou si obvykle hodně podobné: no PFD, not dressed for immersion. Tenhle trochu vybočuje, už kvůli obětem: www.canoetripping.net/threads/...

Reply

|_Re: Proč zamykat řeky?, Václav, 11/6/2023 10:25 PM
Taky záleží. Jestli jedu v zimě na akci s vidinou pár hodin na vodě max, s teplými hadry ve vaku a případně odvozem, stačí neoprenové kalhoty, pod ně termo trenky, na ně dvě termo trika a můj oblíbený (těsně postkomunistický, z devadesátek) syntetický svetr, který hřeje i mokrý stejně, jako sucháč... Ale vážně - oproti teplákům a vytahanému triku, ve kterých jsme běžně splouvali jarní povodňovou, ledovou Doubravu, je všechno tohle luxus. Na co pak sucháč, že? Smajlík
Ad zamykání a odmykání - je v tom jasná potřeba člověka strukturovat čas do určitých jasně odlišených úseků ve snaze získat pocit kontroly nad životem, vtisknout mu odlesk pevného Božího (či Melounkova) řádu navzdory chaosu (suchozemského) Pekla! Apropo: ne nadarmo se traduje, že vodácký pozdrav "Ahoj" je zkratkou latinského "Ad honorem Jesu"! Smajlík

Reply

|_Re: Proč zamykat řeky?, Petr Doubrava, 10/22/2023 11:29 AM
A nedal by se za patrona vodáků v Čechách považovat Svatý Vojtěch, když už má za svůj atribut pádlo?

Reply

|_Re: Proč zamykat řeky?, HH, 10/22/2023 12:01 PM
Jistě, že se za ochránce a patrona vodáků považovat může. Patronů může být více. Jen tě opravím jeho atributem je veslo. A protože veslařina je blbá dřina, tak já osobně bych preferoval spíš nějakou tu mořskou pannu.

Reply

|_Re: Proč zamykat řeky?, Monte , 11/6/2023 1:23 PM
Ahoj, tahle diskuse už tady taky kdysi proběhla...!;-):

www.raft.cz/Clanek-Svaty-Adalb...


Reply

|_Re: Proč zamykat řeky?, Chobotnice, 10/18/2023 10:38 PM
Mně by se líbilo jet nějakou meandrující (a tekoucí) řeku mezi břehama s velkou vrstvou prašanu. Ale to tipuju bych musel asi do Polska, nebo tak něco. Jináč odmykání zamykání je předěl kdy začíná bejt na populárních řekách klid. :-) No ikdyž zamykání Vltavy bude až tehle víkend a ten minulej po Krumlovánu jsem potkali tady jednu zdejší členku a pak ještě viděli jednu kánoe vytaženou na jednom z mejch voblíbenejch tábořicích míst.

Reply

|_zamčený rychlík v ČK, Dan, 11/16/2023 8:34 PM
Helemese, helemese,
nepotkal jsi, Honzo, už náhodou po cestě v Krumlově inserovanou unikátnost? Hodlají vyplnit 1/2 řeky nasypanou cestou, takže to ve zbývající půlce bude o to svižnější. Holt se v pivováru už člověk nezastaví ... Cca 2 roky zpět udělali podobný zúžení pod Papouškama a fakt to frčelo. Ale asi to bude taky znamenat totální přísušek na Jelení lávce a vlastně i u Mrázkova mlýna ... a všechno tlačit Myší dírou ...

ceskokrumlovsky.denik.cz/zprav...

Dan

Reply

|_Zamčený Kamýk za odlivu, Chobotnice, 11/16/2023 9:11 PM
No vono podobný bejkárny byly různě pod zámkem, když se dělal jez. Nic epickýho bych tam nečekal. A podobná cesta byla když se dělal ten vakovej jez na vršku Budějc, tehdy jsem plul okolo. Myslim, že tehdy z toho byl i nějakej průšvih, že to nebylo povolený, nebo co.
Ale zato kdo loni nestih Kamýk za odlivu, www.padlovani.cz/prehrada-kamy... tak teď bude několikrát, ale teda hladina teoreticka o půl metru vejš, než loni.
"Povodí Vltavy, státní podnik oznamuje, že od pátku 17. 11. 2023 do pondělí 20. 11. 2023 proběhne v rámci mimořádné manipulace, schválené rozhodnutím Krajského úřadu Středočeského kraje pod č.j. 092230/2023/KUSK ze dne 4. 8. 2023 (dále jen „rozhodnutí“), plánované snížení hladiny v nádrži vodního díla Kamýk na úroveň 280,30 m n.m. (tedy o 1,80 m pod úroveň minimální hladiny zásobního prostoru 282,10 m n.m.) za účelem rekonstrukce lávky v Solenicích a rekonstrukce ČS Solenice. V souladu s rozhodnutím dojde v rámci mimořádné manipulace ke snížení hladiny na úroveň 280,30 m n.m. také v termínu od pátku 24. 11. 2023 do pondělí 27. 11. 2023 a v termínu od úterý 9. 1. 2024 do středy 10. 1. 2024."

Reply

|_Re: zamčený rychlík v ČK, Windy, 11/17/2023 9:36 AM

Jez u Jelení lávky aktuálně. Vědět, že se tam něco takového chystá, byla bych udělala víc fotek. Na téhle toho není moc vidět.

/>www.rajce.idnes.cz/windy-highlands/album/vltava-nikde-ani-padlo-10-12-11-2023/
1616861498

Reply

|_Re: zamčený rychlík v ČK, Windy, 11/17/2023 9:44 AM
... akorát teda, jak koukám, je po zkopírování odkazu potřeba odstranit ty znaky před www.

Reply

|_Zázraky = za zraky, Dan, 11/17/2023 2:00 PM
My o vlku, alias Ženě Větrů, a hle! Ona bez ustání se kochá nádherou Řeky zatímco já jak lazar snažím se dožrat a vyžrat dutiny, aby mi nechrastily kosti v břiše a čekám, až mi slezou mozoule, abych mohl pádlo nejen uchopit, ale i pustit :-) ... výmluvy jsou to, plané řeči :-(

Díky Windy! Sic to bude s procházkou/ami, ale alespoň se prohřejí nohy ...

Dan

P.S. Nádhera je to, čirá nádhera Stvoření i s těmi bílými krystalky na stéblech ... oslnivé barvy podzimu, listí snášející se na netknutou hladinu a to ticho ... já ho slyším ... těším se, že se ještě letos jaksepatří rozloučím ... těším se a přeji si sníh v meandrech ...

Reply

|_Lazar, Windy, 11/17/2023 5:11 PM
Po posledním kochání se Řekou též ležím jak lazar, neboť Stvořitel Krystalků zaúřadoval si i na mně. Zcela nepoeticky jsem nachcípaná a vidina potenciální letošní tisícovky se pozvolna, spíše rychle rozplývá jak ty ranní mlhy nad tichou hladinou...

Reply

|_Re: Lazar, Dan, 11/21/2023 6:22 PM
Hmm, magie čísel ... tři nuly ... a v dámské kategorii ... a často singl ... Windy, už teď je to řek dálka hodná veškeré úcty! Kloubouk dolů i s celou ozdobou, co nosí!
Ale zdraví je i na příští rok a voda poteče ... tak se zdrav!
Dan
P.S. Vzpomínám si tak v naději na loňský Silvestr a letošní Nový rok - dalo se jezdit i v trenkách! ... myslím a přál bych Ti, aby to do prosince klaplo ... ale stane se někdy, že tou lekcí je umět ten cíl z hlavy pustit a dívat se o to lépe na tu cestu samotnou. Tady a teď. Ne hedonistikcy, vůbec ne, ale pokorně. Jináč to může být i bolestivé, jak v urputnosti přehlížíme ten poklad, co máme hned za prahem (Až opadá listí z dubu: tak nějak to v tý "výhodný smlouvě" myslím stálo). Ale pravda je taková, že když jsem se nedávno ptal Slávky, myslel jsem konkrétně na ni a na Tebe, esli náhodou ... Monika jezdí na boardu, a pak už moc jmen českých heroin neznám. Vskutku obdivuhodná dálka!!!
www.raft.cz/Clanek-Z%C2%A0prep...

Reply

|_Re: Lazar, Windy, 11/22/2023 7:39 PM
Já to nebyla, na mě to nesvádějte!! (Tolik k té heroině.)
Jinak, Dane, moc pěkně napsáno. Díky.

Reply

|_Re: zamčený rychlík v ČK, Windy, 11/18/2023 4:13 PM
Tady o tom taky něco píšou

/>www.inrybar.cz/rybari-zuri-kvuli-bagru-vrece-vltave-byla-to-jedina-cesta-tvrdi
-povodi/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=1196410&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_vert_ab=1196410&dop_vert_id=int1&dop_req_id=iLg82WZHqbv-202311181459&dop_id=24305413

Reply

|_Závěje a ticho, Dan, 11/16/2023 9:48 PM
no ale chtěl jsem, of córs, říct něco úplně jiného, totiž konkretizovat ten snový obraz meandrující řeky se sněhem zavátýma břehama ... jak jsem si to přečet´, hned mi vytanul na mysli Jeremiah Johnson (R. Redford 1972). Nejprve ten úvod: máchající se po kolena, do pasu a nakonec po uši (minuta 4:35 a dál) v podobný řece, jakou popisuješ. Akorát u toho nepotkal Ženu Větrů (6:10) jako Ty na Vltavě, a tak mu setsafra utuhly rysy.
Vůbec je to pozoruhodný film, kde několikrát dlouhé minuty nepadne ani slovo. Víc než hodně se v tomto ohledu podobá splouvání velkých řek.

No a pak závěr (1:51:35). Je to tak silný okamžik, že se na to můžu dívat nejvýš 1x za 5 let. Ale ta dychtivě natažená ruka a jak se vzepře do třmenů, až mu radostí tepe krev ve spáncích, to se mi v mžiku vybaví pokaždé, kdy na mě po týdnu dvou bez hlesnutí najednou v odpověď na zdviženou ruku zatroubí parník. Celý rok můžeš plout dál a břehy nevidět, ale celý rok víš, že o tobě 'Ten druhý' ví.
Už jsem zapomněl, jak vypadala ruka s krví podlitýma mozolama, už jsem zapomněl, jak se mi břicho propadlo na páteř, ale tu neskonalou radost, která najednou tryskala ze všech pórů: Hle, člověk!, to zapomenout nelze ... a pak jenom třepotající se bulharská vlajka a za zákrutou mizející dým a do ticha se vytrácející brumlání motorů ... Za dvě, tři, pět nebo deset minut Tě ještě zhoupne poslední jeho zapomenutá vlna a ty neodvratně vpluješ do dalších dnů bez hlesu ...
www.dailymotion.com/video/x8ik...
Howgh.

Reply

|_Re: Závěje a ticho, Chobotnice, 11/16/2023 10:27 PM
Závěje a ticho, to bych rád. Ale kde vzít a nekrást? Meandry, řeka bez jezů tekoucí mezi duchnama sněhu... Stará řeka, kdyby napadlo? Nebo nějaký Polsko. Ba i ramena Dunaje, ale tam sníh už je skoro scifi. No tady se spíš zadaří led bez sněhu. www.padlovani.cz/zimni-slapy-2...
www.padlovani.cz/opet-v-sevren...

Reply

|_Re: Závěje a ticho, Dan, 12/3/2023 9:30 PM
tak tedy závěje by byly a na zdejší poměry ladovsky macatý! Ticho taky hezký, výluky + zácpy + obavy = lidi doma u kamen, jen pár běžkařů u Dobřichovic ... ale ... namísto meandrů jen dlouhé zákruty (aspoň něco do zatáčky, aby člověk nekoukal 22,32 km před sebe, to je dost depka) a bohužel jéééééézzzzzy a stráááášně dlouhýýýýý volejéééé. Jeden za druhým, dva za třetím a ještě jeden. Na pouhých 26 km šest kusů je dost a to jsem nemusel ani jeden nosit.

Zkusil jsem si zkrátka Robertovu sprinterskou štaci kolem velbloudů a musím říct, že jestli jsem nadskakoval, tak ani ne nadšením, ale abych aspoň trochu pohnul nohama, jak zalézalo za nehty ... ještě zkontrolovat ty nehty ... (fajn, držej na svým místě) ... při balení lodě jsem měl fakticky strach, abych ji nezlomil :-)
Dan

P.S. Roberte, jestli to za těchto mrazů dáváš, tak teda kulich dolů. A jestli i repete, tak poklona hluboká až na zem. Mě vylákaly ty chobotnicové sny o závějích, ale příště nejvýš s plavečkama na minutku, a pak až na jaře :-) Ale natrhal jsem aspoň tři hrsti šípků a možná zachránil volavku zamotanou do vlasců ... takže díky Vám, pánové, oběma a hezký Advent všem.

Reply

|_Re: Proč zamykat řeky?, No name, 11/7/2023 7:29 PM
Úhel pohledu je rozličný.
Vody ke splutí a mazlení je málo. Vodáků je také málo, méně než vody, naštěstí.
Odemykání a zamykání je dobrý důvod někde nějakou vodu upustit navzdory všem těm, kteří melou vodu, aby si nejspíš „posvítili“ na Bibli, Korán, Tóru, svitky, Lisabonskou smlouvu, Istanbulskou smlouvu, účty, bankovní konta a další jiné zbytečnosti, bez kterých se miliardy lidí neobejde. Na to, aby si „posvítili“ na nevládní organizace, korporáty, zbrojní průmysl, potravinářský průmysl, farmaceutický průmysl, tábákový průmysl, všechny přerozdělovače veřejných a státních financí a jiné švindlíře se světla světa od počátků lidstva nedostává. Navzdory všem čublobijcům a ochranářům perlorodek a všemožné a nemožné jiné mnohdy neexistující žoužele, kterou rozčeřená hladina vody od pádla rozhodně neohrožuje viz Bečva.
Kdo má klíče od všech toků, zcela pochopitelně není na odemykání a zamykání nijak závislý, nicméně společenský kontakt extrovert uvítá. Odemykání a zamykání je milé, stejně jako střídání čtvero ročních období, světla a tmy.

Reply


 


nebezpečnéjezy.cz suchéjezy.cz Asociace vodní turistiky a sportu

 
2/15/2024 1:19 PM CHKO Blanský les vydalo příkaz dle §66, kterým se zakazuje činnost na pozemcích spojených s případnou stavbou MVE Dívčí kámen. Investor nezajistil stanovisko k zásahu do VKP, výjimku dle §43 ani stanovisko dle §45i, přesto kácel ve velkém rozsahu také na cizích pozemcích Povodí Vltavy.
1/29/2024 9:03 AM Pojďte zavzpomínat na Svatojánské proudy. Na idnes.cz je pěkný článek mapující osud těchto obávaných proudů.
1/19/2024 12:41 PM Před 25 roky byla založena doména raft.cz. Již tolik let jsme tu s vámi a přinášíme aktuální vodácké zprávy. Jelikož v zimě se na vodě špatně oslavuje, uděláme setkání příznivců raft.cz dne 21.9. v Roztokách na kanále. Zapište si datum a přijeďte si popovídat a zajezdit.
1/15/2024 11:31 AM Na Bosenské Neretvě plánují stavět další přehrady. Zajímavý článek o zisku, dotacích a dopadech je na seznamzprávy.
1/4/2024 1:33 PM V přehledu eskymování nově naleznete podrobnosti o výuce na bazénu v Chrudimi.
11/23/2023 9:36 AM Na slovenskou Belou v rámci NP už jen s platným průkazem člena oddílu a to pouze na K1 nebo C1 a na raftovém člunu navíc s licencí instruktor či trenér. Nejbližší nástup mimo park je u Kokavského mostu, čímž se přijde minimálně 3 km krásné vody. Více v novém návštěvním řádu v §12.
11/14/2023 8:25 AM Vodácký časopis Pádler připravil speciální akci Vodácký vánoční balíček 2023, který obsahuje předplatné Pádlera na 1 rok a unikátní funkční triko německé značky [sn]super.natural.
11/7/2023 7:27 AM Na youtube je video z letošního Zamykání Doubravy. O pěkné záběry hlavně z Martina není nouze.
10/13/2023 11:46 AM MVE Vojkovice v novém profilu na Ohři pod KV nebude. Přes silný odpor místních i AVTS došlo k přerušení řízení a následně byl klíčový pozemek vykoupen odpůrcem stavby, takže realizace není možná.
27.02. Bazar prodám: Prodám úplně novou přilbu Sweet Protection Trooper. Přilba je primárně určena na lyže/snb. Nevím, je

27.02. Bazar prodám: Prodám úplně novou přilbu Sweet Protection Trooper. Přilba je primárně určena na lyže/snb. Nevím, je

23.02. Bazar prodám: Prodám rychlostní kanoe viz foto, bližší info a další foto na meil

19.02. Bazar prodám: Ahoj, prodávám kajak ZET Toro v pěkném stavu. S pěnovými opěrkami na nohy. Na velikost postavy cca 1

16.02. Bazar prodám: Prodám kajak Dagger Code ve výbavě Creek, velikosti LG, nevařený, nepromáčklé a pěnou vyztužené dno.

14.02. Práce: Brigáda v kempu a na vodě na období květen a červen možno i po jednotlivých týdnech. Pozice instrukt

14.02. Bazar prodám: Prodám sit-on-top Rainbow vulcano 425 ecpedicion. Jednou na vodě.Vyzvednuti Veselí nad Lužnicí

14.02. Bazar prodám: Prodám sit-on-top Rainbow vulcano 425 ecpedicion. Jednou na vodě.Vyzvednuti Veselí nad Lužnicí

12.02. Bazar prodám: Pyranha Inazone 230 Playboat kajak, nevařený, nedeformovaný, běžné škrábance od ježdění. Délka 233

12.02. Bazar prodám: ZET VELOC Nabízím kajak ZET VELOC ježděný ženou na mírných řekách. Nevařený, nedeformovaný, hodný.

Vtip Karla Macase
19.02. Divoká Orlice: Pozor v horní části ze Záhoří je několik padlých stromů - největší zátaras je v lese (https://mapy.c
24.01. Ipeľ: Úsek Holiša - Kalonda je splavný bez zátarasov, udržiavaný po celý rok. Úsek od Kalondy smer Peťov j
03.01. Zlatý potok: 30.12.2023 jsem na kajaku sjížděl úsek Masty-Dobruška. V krátkém úseku Masty-Podbřezí bylo třeba min
28.12. Střela: 28.12.2023 Stav 75cm = 8,2m3 v Čichořicích. Bobři se rozjeli, ale naštěstí se všechny stromy dají za
22.10. Opatovický kanál: O víkendu 14.-15.10.2023 jsme spluli s Rolfem z Hradce k počátku Opatovického kanálu (tady nutno pře
17.10. Vltava: Letošní tryznu za utonulé by měl Spolek Vltavan konat dne 29. října: https://www.vltavan-praha.cz/wp
05.09. Dunajec: Ahoj, v úterý 29.8.2023 jsme jeli vlastní lodí z louky zvané Nokle do přístavu pltí na SK/PL hranici
10.08. Sázava: Ve Žďáře nad Sázavou se u Penny rekonstruuje most a zřejmě v rámci rekonstrukce byl osazen stupínek
08.08. Hornád: Splouvání Hornádu v úseku od Hrabušic je limitováno na vodočet 70 - 110 cm. Jsme tu pěšky a tok v so
27.07. Hron: Ahoj! Právě splavený Hron Německé-Ziar n.H. Objevy: Kostel v Hronsek jsme z vody neviděli, neni

Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.