Raft.cz

Tisk z adresy https://rivers.raft.cz/forum-Morava-v-srpnu-2021---jen-par-.aspx?ID_prispevku=4811

Discussion forum Morava v srpnu 2021 - jen pár


Diskuse nad tématem
Morava v srpnu 2021 - jen pár , river: Morava, Jirka, 8/23/2021 10:41 AM
Ahoj - jen tak se nějak prostě potřebuji vypsat z některých pocitů na nyní absolvované řece Moravě. Jen pár postřehů z kempů..
Na Moravě si nemůžete kempy moc vybírat a ani se nám nechtělo spát "jinak", jezdíme s více dětmi a přeci jen tak chceme nějaké zázemí. Když pominu, že cestou nenarazíte mimo ty kempy na jiné občerstvení (ale budiž, to se dá "přežít" :)), tak jsme byli v podstatě hodně "udiveni" jejich úrovní..
Postřelmov - celkem dobré, ale ta povinnost parkovat několik desítek/stovek metrů od stanů, je hodně divné...
Nové Mlýny - Stodola - překvapení, že jsme vůbec přijeli, ale přeci jen nakonec několik desítek lidí šanci dostalo :). Zavírací doba (víceméně všude) je v 22. hodin, ale že na celý kemp je 1 WC pro pány a jedno pro dámy mi přijde jako dost zoufalé.
Vila Háj - zoufalost se sprchami (příšerná úroveň) a vrchol všeho je, když vám zhasnou jediný kios v 20. hodin a nechají vás potmě, je jim úplně jedno, že tam jsou lidé. WC v budově dost nechutná.
Vodácké tábořiště Hynkov - chápu, že jsem v chráněné oblasti, nicméně kusy neposekaných travnatých ploch okolo rozbahnělého hřiště, parkování auta s výbavou cca 200 metrů od vchodu, naprosto nechutné WC a do sprch bych fakt nevlezl. Přilehlá hospoda Starý Mlýn má velmi omezenou a zoufalou nabídku jakobyjídel..
Celkový dojem z zařízení, která doprovázejí plavbu na Moravě je spíše zoufalý. Provozovatelé mají sice tu drzost chtít třeba až 150 Kč/noc/osoba (při započtení všeho), ale že by se obtěžovali vytvořit tomu odpovídající úroveň, to příliš nehrozí. Služby jsou nedotažené, kempy využívají skupiny ožralé mládeže, která nebere ohled na ostatní (na což provozovatelé rezignují) - stalo se 3x za týden. Nářky, jak nemohou pořádně podnikat, jsou liché. Výrazně se zdražilo ale bohužel ani, to zas nestojí tolik peněz - úklid, čistota, otevřený stánek - se jaksi nekoná. Jen nářky a stěžování, ale nic se nedělá.
Jak jsem psal - je to jen pár poznámek o kempech, řeku samotnou nehodnotím, ta je celkem fajn a zajímavá. nežádáme žádný luxus, jsme celkem připravení na vše, hodně si sami vaříme, jsme skromní. S další Moravou si ale počkám, až se za pár let dozvím, jak to vypadá... Smajlík

Reply

|_Re: Morava v srpnu 2021 - jen , river: Morava, kavol, 8/23/2021 1:14 PM
z některých pasáží mám pocit, že jsem teď jel jinou Moravu :-) nicméně tipuju, že jste parta, kterou jsme potkali v úterý u Stodoly a ve čtvrtek v Hynkově, přičemž ve středu jste u Stodoly lepili lodě? ... a co jsem si všiml, tak ožralá mládež patřila k vám, i když je pravda, že ta bordel nedělala (pokud nepočítám zpěv kdovíkdy do noci, který našim uším místama tak úplně nelahodil, ale nejsem tak blbej, abych si stavěl stan hned vedle ohniště, když chci spát v klidu :-))

no, taky jsem si chtěl vylít srdíčko, tak když už jsi to téma Moravy načal:

v to úterý u Stodoly jsem si opřel o loď balík minerálek, pětilitrovou originál balenou vodu a pětilitrovej kanystřík

ráno jsem tam našel jenom ty minerálky, voda zmizela

když jsem si pak před odjezdem šel odskočit za most (ano, WC v kempu naprd), tak jsem tam obě nádoby našel prázdný hozený v šáší; ke kanystříku jsem dohledal víčko, tak jsem si ho zas vypláchnul, k flašce ne, tak jsem ji musel vyhodit

vzhledem k tomu, že tam pod mostem bylo jezírko, tak bych se vsadil, že se to děsně hodilo těm harantům z raftu, co parkoval pod mostem, aby to použili na naplnění toho jezírka

ruce bych jim zpřerážel a ze srdce přeju rodičům, který to takto vychovávaj, ať se jim to vrátí ... bohužel našel jsem to až po odjezdu toho raftu, tak jsem je s tím nemohl zkonfrontovat :-(

pár dalších poznámek -

> cestou nenarazíte mimo ty kempy na jiné občerstvení

není pravdou; pominu-li Lukavici, kde je stánek, ač to jako kemp nefunguje, tak hnedle v Postřelmově (za toho stavu to nemělo smysl zkoušet jet od výš ...) u mostu je nádražka, v Leštině se dá jít do hospody, pak to teda teče trošku mimo civilizaci, takže jen ty kempy (samozřejmě v Moravičanech nebo v Litovli jde jít i jinam než do stánku v kempu), ve Střeni je taky hospoda, v Chomoutově je hned u mostu[*] pivovar (pravda, šest stovek za tři meníčka, dvě piva a dvě limči mi přišlo krapet pálka :-/), atd.

[*] myslím most přes Moravu, od náhonu je to dál ... vraceli jsme se po Cholince pod NPR; trošku mě mrzí, když už jsme přenášeli jez nad svodkou, že jsme si to neriskli o kilák vejš přenést rovnou do hlavního koryta ... ale což, Cholinka byl taky zážitek :-)

> Nové Mlýny - Stodola ... na celý kemp je 1 WC

jo, dost tristní ...

navíc ... nechtělo se mi řešit vaření protože dříví na oheň bylo pěkně vysbíraný ... tak sice psali standardní nabídku polotovarů (smažák etc.), ale reálně jsme dostali k večeři jen gulášovku (a ještě jsme se o ní museli připomínat)

naštěstí o pár metrů dál je mnohem sympatičtější hospůdka, kde "nic neměli protože byli zrovna vyžraný", ovšem to "nic" byla výborná domácí klobáska, a ještě jsme byli pozvaný na palačinky k snídani

(a pivo měli lepší a levnější, nemluvě o tom, že tam seděli dva muzikanti, ke kterejm jsme se rádi přidali ;-))

> Vodácké tábořiště Hynkov ... nicméně kusy neposekaných travnatých ploch

na trávníček si nestěžuju, na stan akorát, aspoň nebyl vydupanej

> parkování auta s výbavou cca 200 metrů od vchodu

vjezd se dal domluvit, nicméně my jsme neměli problém si to kolem toho hřiště donést na parkoviště před hospodou (dojezd do Olomouce nalehko, věci jsme nechali ve stanu, který jsme sbalili až večer po cestě domů, a vše zůstalo v pohodě netknuté ...)

nejste tak trošku shnilí?

> naprosto nechutné WC a do sprch bych fakt nevlezl.

ani jsme nehledali, kde to mají :-) pročež tedy platba kilčo za osobu za to, že jsme tam na den zabrali čtyři metry čtvereční loučky, no, nicmoc ... jako volný plac u hřiště bych si představoval, i v dnešní době, že si řeknou max pade

> Přilehlá hospoda Starý Mlýn má velmi omezenou a zoufalou nabídku jakobyjídel..

no, nabídli nám naložený hermelín, tak jsme si šli uvařit

nicméně opět, o pár kroků dál je podnik, který se tvářil kvalitněji (ale reálně nevyzkoušeno, viz výše - nechtěl jsem si zase všechny zásoby dovézt zpět domů, a tady se dřevem nebyl problém, stačilo udělat tři kroky do kopřiv)

> řeku samotnou nehodnotím, ta je celkem fajn a zajímavá

a to já si zase přisadím ... v řece bylo docela dost bordelu, zejména pod Litovlí

stavovali jsme se tam v Tescu pro pečivo, a ani jsme si tam nesnědli svačinu na trávníčku vedle parkoviště, protože to bylo jako kdybysme seděli na skládce :-(

jinak vody málo (o pěším průchodu Litovlí radši ani nemluvit), etapa z Nových Mlýnů do Hynkova byla blbá skrze stromy - ne že by to bylo vyloženě zablokovaný[**], ale často chybělo jen pár centimetrů hloubky, aby člověk mohl objet větve apod.

[**] nicméně ač to vesměs příjemně proudilo, tak rychlost plavby dost nízká kvůli všemožnýmu manévrování, vykrucování, výjezdům ze zablokovaný proudnice přes vracáky apod.

a po Řimicích asi budu muset lepit taky - vytáhnul jsem to z jezu hodně doprava, aby nás to nehodilo na břeh (s pomocí háčka jsem nemohl moc počítat), a pod brodem jsme pěkně zadrncali ... i když jak jsem si to pak byl fotit, tak jsem měl dojem, že i kdybych zůstal blíž ke břehu, tak bysme něco trefili, v tom šutrovišti bylo prostě vody málo (a to jsme se ještě trošku vezli na vlně, protože z pondělí na úterý zapršelo - kulminace v Olomouci ve středu na 12 kubíkách, jinak 8,5)

jo a ještě ... v Olomouci něco kutaj na nábřeží, takže nad mostem Komenského ulice byly oboustranně cedule zákaz plavby, nicméně možnost nějakého přenášení nula (nemluvě o tom, že to bylo tak třičtvrtě kilometru), takže jsme to odignorovali, v řece nic nebylo, průjezd v pohodě ... přivázali jsme loď o stromek na soutoku s Bystřicí a šli na vlak; riskli jsme si i nechat pádla a nikdo to neukradl :-)

Reply

|_Re: Morava v srpnu 2021 - jen , river: Morava, kavol, 8/23/2021 1:37 PM
teda ... chtěl jsem říci, že s mizérií poměru cena/servis souhlasím, ale holt je a bude hůř, tu Burešovu pětistovku důchodcům, a zdaleka nejen tu, ještě všichni draze zaplatíme, reálná inflace je hodně vysoko nad tím, čím nás krmí statistici :-(

kdo nemá vyjímečně dobré zdroje příjmů, tak se připravte na pořádné utažení opasků, a kdo má nějaké úspory (nebo je zatím v situaci, kdy je dokáže tvořit), tak žádné schovávání ve štrozoku nebo na spořicím účtu s úrokem nula-prd, nýbrž rychle to koukejte do něčeho investovat, než za pár let zjistíte, že si za to už nic nekoupíte

a tím myslím opravdu investovat, ne "uložit do zlata" (to je teď aktuálně drahý, to už si očekávaný pokles hodnoty peněz vybralo) nebo jít na ruku nějakým pseudoporadcům, kteří maj provize z nesmyslů typu stavebko nebo důchodový spoření - cokoliv se zhodnocením pod 5% čistého ročně nemá vůbec význam uvažovat

nebudu tu z toho dělat web o finančním poradenství, to si spíš najděte kamaráda, kterému jeho strategie funguje a je ochoten se o ni podělit (rozhodně se do ničeho bezhlavě nevrhat, dá se taky všecko prodělat!), ale když se nakouslo to zdražení v kempech a hospodách, tak jsem to prostě musel říct - nevěřte co píšou v novinách nebo jak vás chlácholí v televizi, a v předvolební kampani, že se to dá řešit bez zvedání daní atd., to co se poslední rok a půl děje bude finančně fakt neskutečnej průšvih, kamarádi vodáci, připravte se na to!

Reply

|_Re: Morava v srpnu 2021 - jen , river: Morava, Pepura, 8/23/2021 2:29 PM
Ach, to je koncentrovaná depka, ale taky to moc optimisticky nevidím.

Jeli jsme Moravu asi před 3 týdny, trapně po cestě za jiným posláním a tedy na otočku.

Ale hospoda v Postřelmově u mostu (na pravém břehu za kolejema) je opravdu dobrá, najedli jsme se tam tak, že jsme nic jiného netestovali až do Mohelnice, kde jsme končili.
V tomto úseku bylo v řece čisto a dost nás mrzelo, že jsme neměli víc dní.

Reply

|_Re: Morava v srpnu 2021 - jen , river: Morava, Vaca, 8/24/2021 10:04 AM
Tenhle veletok mi teče za barákem. Už x let se odhodlávám že si sjedu i vršek, a ne jen ten kousek oleje co je u nás. Ale jak to tak pozoruju asi jsem rád že jsem se na ni letos zase vyprdl a jel dyji se znojma. Ono mi celkově přijde že u nás na moravě to turistické splouvání nějak netáhne a tudíž to zázemí je takové celé pochybné.

Reply

|_Zázemí?, river: Morava, Windy, 8/24/2021 11:16 AM
Je hezké, jak to každý máme jinak. Mně by se líbilo, když už se na nějakém úseku řeky striktně nesmí tábořit normálně (podle mě normálně, podle někoho jiného s přívlastkem "nadivoko"), aby povolené tábořiště byla rovina na vyspání, kadibudka a kohoutek s pitnou vodou. Jo, a ještě ohniště. Vše, co je navíc, snižuje komfort noclehu - místo tmy a svitu měsíce umělé osvětlení, místo ticha, šplouchání řeky a šumění větví reprodukovaná hudba, halekání, smrad přepáleného oleje, hluk motorů aut... To je můj pohled, nikomu nevnucuji. Zmíněný úsek Moravy jsem zatím nejela, ale podle toho, co se tu píše, je tam naopak toho "zázemí" až moc. Smajlík

Reply

|_Re: Zázemí?, river: Morava, Vaca, 8/24/2021 3:04 PM
Tak to si sjeďte Dyji se znojma super příroda a kempy jsou posečený plácek na kraji lesa záchod taková splachovací kadibouda (čistá) pár ohnišť a kiosek kde mají pivo sodovku a párek v rohlíku tam v 10 večer zavřou a je klid na nic si nehrají a stojí to pár korun ale je pravda že jsme tam byli koncem června než propukla plná sezona.

Reply

|_Re: Zázemí?, river: Morava, Windy, 8/24/2021 8:33 PM
Ano, podlehla jsem onehdá asi před dvěma roky lákavým, leč falešným sloganům o klidných romantických tábořištích na Dyji, která prý nejsou jako na Vltavě, a kde vás tedy neruší reprodukovaná hudba a jiný hluk. I zaplatila jsem si tedy v Krhovicích za možnost lehnout si na trávu a probdít větší část noci... za zvuků hlasité reprodukované hudby. No, pravda, na kadibudku jsem si došla... Takže asi tak. Smajlík

Reply

|_Re: Zázemí?, river: Morava, OndraZ, 8/24/2021 8:37 PM
Já mám z Krhovic taky podobné pocity, dokud tam nebyl stánek, tak to jakžtakž šlo, po té jsme udělali špatnou zkušenost, takže tam příště leda mimo prázdniny. S dětmi je to na dva dny tak akorát.

Reply

|_Re: Zázemí?, river: Morava, Vaca, 8/25/2021 11:41 AM
Takže je to ve finále jako všude příchodem Cyrila s Metůdem vylezou Lihojezdci se svých nor a zničí jakoukoliv šanci na klidnou noc v kempu. My to jeli letos koncem června a ještě to bylo v pohodě, v hrádku tenkrát dokonce nebyla ani noha.

Reply

|_Re: Zázemí?, river: Morava, kavol, 8/25/2021 3:45 PM
cože, jakže? - na konci června, tedy konkrétně noc 26.-27., bylo v Hrádku dost plno

Reply

|_Re: Zázemí?, river: Morava, Vaca, 8/25/2021 5:45 PM
Tak je pravda že my tam zastavovaly dopoledne v pátek 18 a úplně pusto ale odpoledne se mohlo něco dostavit na nás bylo brzo a nechtělo se nám tam sedět celej den tak jsme pokračovaly do hevlína a pak už jsme stáhly auto a jely domů den předtím v krhovicích byl taky docela klídek jen jedna rozřechtaná partička ale těm stačilo říct a ztišili se

Reply

|_Re: Morava v srpnu 2021 - jen , river: Morava, Chobotnice j., 8/25/2021 6:36 PM
Dyje ze Znojma a dolní Jihlava mně příjemně překvapily. Pusto, prázdno, přírodno a kvakoš. Kempy nevim, na šedesáti či třicíti kilometrech nepotřebuju přistávat no a spát už vůbec. Smajlík

Reply

|_Re: Morava v srpnu 2021 , river: Morava, Zdeněk, 8/23/2021 4:28 PM
Restaurace Na Špici v Postřelmově mě taktéž mile oslovuje.
Nikoliv málo vodáků, kteří pojímají vodáctví ve stylu zadavatele diskusního vlákna, využívá kemp Sport Relax Bagr v Mohelnici. Jediná jeho nevýhoda je, že neleží u hlavního koryta Moravy. Komu nevadí plout vpravo od Mohelnického bagru, absolvovat dvojí přetahování a přijít o jez Mohelnice, tak své nároky a potřeby v kempu uspokojí. Nesplouvat Moravu a čekat, že se někdy něco kolem Moravy vstříc mému gustu zlepší..., ne každý má takovou výdrž a tolik času. A proč by vůbec mělo.
Platí, že se po Moravě zatím dočasně trvale na věky věků nesmí celoročně plout bez výjimky od jezu Hynkov po ústí Cholinky? Po Cholince se může celoročně bez omezení.

Reply

|_Re: Morava v srpnu 2021 , river: Morava, kavol, 8/23/2021 5:30 PM
> Platí, že se po Moravě zatím dočasně trvale na věky věků nesmí
> celoročně plout bez výjimky od jezu Hynkov po ústí Cholinky?

podle webu AOPK bohužel ano (resp. ten vůbec možnost návratu po Cholince nepřipouští, ale zároveň píše, že to omezení je v NPR Ramena řeky Moravy, což končí kus nad ústím Cholinky)

nicméně tedy když se podívám na DRÚSOP, tak pod Hynkovem je překryv těchto chráněných území:

2310 - ptačí oblast - vyhlašovací dokumentace nijak plavbu neupravuje

1188 - NPR Ramena řeky Moravy - vyhlašovací dokumentace explicitně povoluje vstup po vodě a že ustanovení plavebních předpisů tímto není dotčeno

3230 - evropsky významná lokalita Litovelské pomoraví - pouze zařazení na seznam, z toho nic neplyne

84 - CHKO Litovelské pomoraví, zóna II - vyhlašovací dokumentace zakazuje akorát táboření (což je redundantní, neboť to stanovuje i z. 114/1992 Sb.)

nemůžu si pomoci, ale já nikde omezení plavby nevidím, jakožto ani zmocnění orgánu ochrany přírody plavbu omezovat

- řešili jsme to nedávno s tou Věstonickou nádrží[*], tam je to explicitně uvedeno

[*] www.raft.cz/forum-Jihlava-usti...

tyjo, tak to mě teda zpětně mrzí, řídil jsem se informacema zde, takhle dopodrobna jsem si to předem nedohledal ... tohle tušit včas, měl jsem se jim na to vykvajznout, jet po hlavním toku, nechat se chytit a chtít po nich, ať mi dokážou, co jsem porušil

... ostatně, na Hynkovským jezu jsem si žádný cedule, že se nesmí dál, nevšiml, jel jsem do náhonu jakože k tábořišti; zatímco před Litovlí cedule o časovém omezení splutí hlavního toku byly

tyjo, Zdendo, nezajedeme si to dát? - a schválně bych ještě provokoval a bivakoval tam (neb bivakování není táboření ;-))

Reply

|_Re: Morava v srpnu 2021 , river: Morava, Večerníček, 8/23/2021 5:53 PM
No, já to tak také cítím, ale optal jsem se veřejně. Třeba ještě někdo zareaguje a vytasí nějaký zákaz.
Zkusil bych to. Tiše, neviditelně, ohleduplně, bez uhlíkové stopy. Zájem mám.

Reply

|_Re: Morava v srpnu 2021 , river: Morava, kavol, 8/23/2021 7:21 PM
oni se totiž vytahují hlavně nějakým tím svým rozhodnutím, kde povolují vyznačení "vodácké cesty"

ale za prvý ten samotnej dokument jsem nedohledal (jde o j.č. S/1622/LM/2010-0111/LM/2011), a za druhý stejně nevím, jak by měl být relevantní k tomu, jestli tam na lodi můžu nebo ne

a to protože hlava čtvrtá z. 114/1992 Sb. (národní přírodní rezervace/přírodní rezervace) plavbu vůbec neřeší

přitom ale nelze zobecnit, že "cestou" podle písm. d) §29 se míní i "vodní cesta" (a analogicky "vjížděním" se míní "plavba") ve smyslu písm. a) §2 z. 114/1995

jednak samotný z. 114/1992, krom toho, že to tak nedefinuje, tak hlavně používá dvojí terminologii "cesta"-"vstupovat/vjíždět" a "trasa"-"pohybovat se", přičemž toto by nedávalo smysl, pokud by jakákoli "trasa" byla automaticky "cestou" a jakýkoliv "pohyb" automaticky "vstupem/vjetím"

a jednak ustálená legislativní praxe je plavbu řešit explicitně, viz již zmíněná Dyje

Reply

|_Re: Morava v srpnu 2021 , river: Morava, Saša, 8/24/2021 10:58 AM
My jsme před pár roky (2015) pod Hynkovem omylem pokračovali dál Moravou. Nidke nikdo, krásná příroda, ale koryto bylo na několika místech zatarasené. Druhý nebo třetí zátaras měl tak 20 metrů na délku a 2 metry na výšku prakticky bez možnosti to obejít - viz scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/v... (pokud by link nefungoval, můžu fotku někam nahrát). Při představě, že to tak bude vypadat i dál, jsme radši odpádlovali cca 200 metrů zpátky proti proudu, kde bylo koryto Moravy nejblíž Mlýnskému potoku, vytáhli lodě do lesa a přenesli do Mlýnského potoka. Smajlík Tam zrovna projížděl někdo na kanoi, a díval se hodně nevěřícně na místo, kde shazujeme lodě na vodu a "začínáme" plavbu. Smajlík

Reply

|_Re: Morava v srpnu 2021 , river: Morava, Milan, 8/24/2021 5:09 PM
Ahoj Kavole (omlouvám se za případnou skloňovací chybu),
pokud ti nesedl úsek Nové Mlýny - Hynkov (píšeš: etapa z Nových Mlýnů do Hynkova byla blbá skrze stromy - ne že by to bylo vyloženě zablokovaný[**], ale často chybělo jen pár centimetrů hloubky, aby člověk mohl objet větve apod.), tak věz, že hlavní koryto Moravy v úseku který začíná asi 500m pod hynkovským jezem a končí skoro až u tzv. Kurfustova slepého ramene , je v meandrech mnohonásobně více zapadáno a zablokováno letitými stromy a jiným porostem i neporostem a plout tudy zejména v pozdním létě, kdy i břehová vegetace dosahuje značné výšky i hustoty je vskutku čin sebemrskačský :-) .
Na druhé straně pro někoho, komu se líbila třeba Malá Bečva, to není nemožné ...

Reply

|_Re: Morava v srpnu 2021 , river: Morava, Milan, 8/24/2021 5:20 PM
A ještě přidám, že pokud si někdo lebedí v podobných úsecích, tak by byl nadšen třeba z Odry mezi Bernarticemi - Suchdolem a Košatkou :-)

Reply

|_Re: Morava v srpnu 2021 , river: Morava, OndraZ, 8/24/2021 8:24 PM
Jj, tak to můžu potvrdit,ten úsek z Bernatic k Suchdolu, cca 5km jsme letos v červnu jeli 4 hodiny. Pravda, měli jsme malé děti a tím pádem se protahovalo přenášení a obnášení padlých stromů neúměrně protahovalo. Přitom by to byla pěkna poklidná plavba, kdyby to bylo prořezaný a ne plný plastovýho odpadu. 8 letý dceři jsem asi vodu na nějaký čas "pěkně" zprotivil.

Reply

|_Re: Morava v srpnu 2021 , river: Morava, Paolo, 8/25/2021 9:44 PM
Toť teprve se vší parádou Smajlík

Reply

|_Re: Morava v srpnu 2021 , river: Morava, kavol, 8/24/2021 6:58 PM
tak ono je otázka za jakejch podmínek se to jede, na čem se to jede a s kým se to jede ... nic z toho teď nebylo nějaké expediční plavbě nakloněno (pravda, tu Malou Bečvu jsem absolvoval na téže lodi :-))

hele, nemáš prosímtě nějakou místní znalost, proč by se tam nesmělo plout? - jak na to koukám, tak jsem čím dál víc přesvědčenej, že si tady ochranáři snaží přisvojit pravomoc, která jim nenáleží ...

jenže to bysme neměli bejt v týhle republice, že, kde na prostej lid musí bejt přísnost, hejla nemilosrdně sprostě vyhoděj, i když na to nemaj nárok, zatímco když zazobanec postaví na černotu vilu jak hrad, tak mu to s uctivým pozdravem dodatečně zlegalizujou :-(

Reply

|_Re: Morava v srpnu 2021 , river: Morava, Milan, 8/24/2021 8:48 PM
No, tak já jsem si ten úsek od Hynkova do Olmika individuálně (tzn. sám, bez klientů mé půjčovny) splul před lety a pak i částečně průběžně procházel pěšky i projel na kole , když jsem čekal na vrácení lodí v Hynkově, v Horce či v Chomoutově a to proto abych mohl svým klientům argumentovat proč se radši držet zubynehty toho Mlýnského potoka, případně se vrátit Cholinkou, pokud někdo spíše potřebuje vplout do Olomouce již přes Černovír (třeba kvůli ubytování u skautů u Klášterního Hradiska). Jsou vodáci, kteří podobné úseky i vyhledávají (ať už mají důvody jakékoliv) ale určitě to nebude případ průměrného klienta průměrné půjčovny lodí. Před "uzavřením" hlavního koryta mezi Litovlí a Hynkovem bylo několik schůzek mezi Povodím Moravy, půjčovnami lodí, ornitology, ochranáři, rybáři a bůhvíkým ještě a zákaz splutí pro úsek od Hynkova byl rovněž prezentován, nepochybně i zdůvodňován ale pro mě jako nejvíce odstrašující argument byla až ta vlastní plavba s přelezy/průlezy/podlezy/přetahy :) . Jednou stačilo, stejně jako mi jednou stačila Malá Bečva i Odra mezi Suchdolem a Košatkou, kde je rovněž nějaké "zákonné" omezení splutí (CHKO Poodří, PR Bartošovický luh, aj. maloplošná zvláště chráněná území) . Jinak, já na vodu jezdím od roku 1985 a ještě jsem nezažil, že bych měl jakékoliv problémy s ochranáři,rybáři, apod. i při plavbě v "zakázaném" prostoru, když pluju v rozumném termínu (před či po hnízdění chráněných druhů) , v rozumném počtu lodí (čili do 3 lodí) a chovám se ohleduplně. ALE samozřejmě bych tyto úseky nikdy nedoporučoval a nenabízel klientům své půjčovny lodí, bo to je prostě většinou úplně jiná sorta lidí a těm jsou prostě určeny určité řeky a určité úseky, co si budeme nalhávat ...

Reply

|_Re: Morava v srpnu 2021 , river: Morava, kavol, 8/25/2021 4:12 PM
návrat Cholinkou je vhodnější nejen když jedeš ke skautům, ale i pokud potřebuješ na vlak, a k tomu to má další tři výhody - 1) je to dobrodrůžo :-), 2) jede se kolem pivovaru v Chomoutově, 3) je tam jen jedno přenášení u odbočky, stupně na Cholince se dají přetáhnout (za dobrého stavu sjet)

zkušenosti jsou od toho, aby se lišily, nevim proč se mi teď asociovala zrovna jedna z Dalešic, kdy nadhazující rybář rozseknul kámošce ruku a místo omluvy, že háček seknul do ní a ne do ryby, nám ještě nadával ... nevím, čím jsme se tehdy chovali "neohleduplně", asi tím, že jsme si tam vůbec dovolili plout (vprostřed, ne nějaké strhávání vlasců u břehu)?

takže jestlis za tu dobu nikdy neměl problémy, tak to máš fajn a to ti přeju, ale já a lidi se kterejma jezdím takový štěstí nemáme, tak se snažím nastudovat, na co má a nemá nárok, pokud by se na mě nějakej hejhula zase chtěl vytahovat ...

Reply

|_Re: Morava v srpnu 2021 , river: Morava, Střelec, 8/27/2021 8:01 AM
Řada čudlobijců je přesvědčená, že když platí nehorázný poplatky rybářskýmu svazu (přímo i nepřímo - myslí si, že platí za vodu), že jim patří všechna voda mimo vodovod. Že ty prachy sežere administrativa, hospodaření s rybama a daně za to hospodaření už vidět a slyšet nechtěj. Ale je to jako vždycky kus od kusu - jeden se může vzteknout, druhej nabídne rybu, protože se mu nevyplatí ji tahat domů a pustit jen tak se mu jí nechce, když už ji celej den chytal...

Co se týká kempů, měl by se řešit poměr cena/výkon. Kdysi "kemp" tvořila louka s cedulí, kadibudky na jednom a pumpa nebo kohoutek s pitnou vodou na druhém konci, kde poplatky jednou za den vybíral někdo ze vsi. Ty lepší a frekventovanější měly i boudu/vrátnici se správcem (někdy prodávali i pohlednice) a koryto na mytí. Veškeré obžerstvení bylo ve vsi - sámoška Jednota, případně hospoda. Když byla v takovém kempu ještě občerstvovna, většinou už se zařízení honosilo označením "autokemp", protože bylo dostupné vozidlem. Poplatky tehdy odpovídaly nabídce.

Reply


 


nebezpečnéjezy.cz suchéjezy.cz Asociace vodní turistiky a sportu

 
11/23/2021 11:21 AM Zajímá vás aktuální situace na řekách? Jak vodní baroni privatizují naše toky a k jakým situacím dochází při povolování MVE? Jaké dopady má vodní turistika na řeky a mnoho dalších témat budeme živě 24.11. od 17 h. diskutovat na fb.
11/18/2021 8:39 AM Nejenom na Orlíku dochází ke snižování hladiny, ale též na Dalešické přehradě, kde se opravuje hráz. Voda je zakleslá o 8 m níže, a tak jsou k vidění jindy zatopené objekty.
10/18/2021 12:28 PM Voda na 30. ročník Zamykání Doubravy je zajištěna a to mezi 11 - 14 hod. Akce se tak bude konat, pokud nedojde ke zpřísnění hygienických opatření.
10/15/2021 4:39 PM Vyšla nová kniha od Herberta Slavíka s názvem Naše léto, voda, lodě. V pestré koláži textů, rozhovorů a unikátních fotografií zachycuje publikace nostalgické počátky vodní turistiky, skautingu, trampingu, dobu vzniku prvních sportovních klubů a atmosféru starých plováren.
8/20/2021 1:42 PM Středočeský kraj minulý týden schválil žádost AVTS o zápis do krajského Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury a zároveň získal nominaci do národního seznamu. Celkově jsou 3 zápisy v krajských seznamech a zároveň 3 nominace do národního seznamu.
22.11. Bazar prodám: Prodám Kajak Spunt hodně opotřebovaný, nevařený, Liberec

22.11. Bazar prodám: Pyranha Molan L rodeovka/playboat pro větší pádlery, ja 185/95 se vejdu v pohodě. pěnový klín ve šp

07.11. Bazar prodám: Špricdeka Peak UK Whitewater, vel. XL (key), nepoškozená, ježděná od 9/2020.

25.10. Bazar prodám: Prodám voucher na loď od yagakayaks v hodnotě 12 000 Kč. Prodám ho za 9 000 Kč. V případě zájmu napi

24.10. Bazar prodám: Dagger GT MAX 8.1 action, ježděný převážně na kanále, sem tam řeka/potok, zakoupen nový 9/2020, mome

18.10. Bazar koupím: Nemáte někdo na prodej tenhle kajacek pro prcky? Prodaval se jako Big Bobby boat, zel uz se nevyrábí

11.10. Bazar prodám: Stará dřevěná kanoe. Potřebuje řádnou GO, ale jezdila nádherně. Sedátka jsou dřevěná v OK stavu. Kol

09.10. Bazar prodám: Rob fin 6 osob,ve dně zalepena dira,trochu utika.tel.603237047 +4 padla

04.10. Volné místo: Eskymování Brno Lesná neděle 17-8 hodin listopad - březen 2021/2022. Máme ještě tři volná místa. Nap

03.10. Ztráta: Hamerák,3/10, pádlo Profiplast, posprejované, barevná kolečka, reflexní, Zn.Srdcovka

Vtip Karla Macase
17.11. Doubrava: Kdyby se náhodou otevřela nebeská stavidla, tak pozor na Doubravě z Bílku. Úsek hned za železničním
12.11. Orlice: 2 spadené mohutné stromy přes celou řeku v useku Petrovice (27,1)- Štenkov (18,3), cca na 25 ř.km a
13.09. Enns: Pro úsek Gstatterboden od železničního mostu není již možné parkování podél řeky. Lze jen naložit a
31.08. Sáva Dolinka: 600 m za silničním mostem a jezem u Hrušice, tedy na 20,4 km probíhá zásadní úprava koryta řeky. Pů
27.08. Pilica: Aktuálně probíhá v Sulejowě bagrování koryta - bude to trvat celý podzim (tuším, že do konce listopa
22.08. Bílina: Ve Rtyně nad Bilinou čerstvě zbourali železobetonových most, kdy jim betonové bloky s železnou výzt
11.08. Váh: V horne části pod Královskou Lehotou pozor na spadnutý strom cez rieku, nedá sa obísť naľavo, treba
04.08. Ipeľ: Dobrý den, od letošního roku provozujeme na Ipli půjčovnu kanoe a paddleboardů. Úsek řeky od Holiše
03.08. Ploučnice: Spluto 29.7.-31.7. od Průrvy do Žízníkova Tábořiště: - pod Průrvou je občerstvení (https://obce
29.07. Jihlava: 24.7. a 25.7.2021 jsme jeli na Pálavě z Dolní Smrčné na Kratochvílův mlýn za stavu cca. 70 cm, což j

Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama