Raft.cz

Tisk z adresy https://rivers.raft.cz/forum-Re--Nepekna-skutecnost-.aspx?ID_prispevku=5071

Discussion forum Pěkné čtení


Diskuse nad tématem
Pěkné čtení , Fix, 4/16/2024 6:54 AM
www.idnes.cz/ekonomika/zahrani...

Všude to dává smysl, odstraňovat zbytečné překážky. A co u nás, zajímalo by mě kolik se u nás odstranilo ?

Reply

|_Re: Pěkné čtení , kavol, 4/16/2024 10:20 AM
takovej blbej dotaz prosím ... s tou zmíněnou organiací Dam Removal Europe, je AVTS v kontaktu?

Reply

|_Re: Pěkné čtení , Petr, 4/16/2024 12:58 PM
O této aktivitě víme. Oni dotují bourání jezů a renaturaci toku, ale AVTS zatím žádný jez nevlastní, takže nemáme jak spolupracovat.

Reply

|_Re: Pěkné čtení , kavol, 4/16/2024 1:59 PM
no, nevím, jestli vlastnictví jezu přímo AVTS je nutná podmínka ...

jestliže dotují bourání, místní by jim mohli vytipovávat, kde by se s majitelem mohlo o bourání jednat a zasponzorovat mu to

což mi připomíná ... tuší někdo, jak to vypadá na tý Šlapance? - jediný aktuální info co najdu chce předplatný :-/
havlickobrodsky.denik.cz/zprav...

Reply

|_Re: Pěkné čtení , Windy, 4/16/2024 4:03 PM
Na Šlapance U Lutriána to vypadá takto:
www.rajce.idnes.cz/windy-highlands/album/zimni-pesi-bronzova/1626368161
a takto: www.rajce.idnes.cz/windy-highlands/album/zimni-pesi-bronzova/1626368173
a takto:
www.rajce.idnes.cz/windy-highlands/album/zimni-edice-zacala-od-1-12-2023/1618724
893

Neděje se tam nic.

Reply

|_Re: Pěkné čtení , kavol, 4/17/2024 11:47 AM
díky; no pohled to není pěkný, vypadá to na pěkný sifonek, když přes to hrazení evidentně nic neteče ...

Reply

|_Re: Pěkné čtení , Petr, 4/16/2024 7:24 PM
No, je to problém, nikdo nechce jen tak zbourat jez. Už jsme na granty tohoto směru upozorňovali některé podniky povodí.

Pokud bychom měli 18 mil., vím o jezu na koupení a následnou renaturaci s menším tréninkovým místem.

Reply

|_Re: Pěkné čtení , kavol, 4/17/2024 11:49 AM
no a to by tu renaturaci nezasponzorovali včetně koupě?

Reply

|_Nepěkná skutečnost , Dan, 4/16/2024 7:10 PM
Fixy,
vynechám odpověď, protože by se o mě pokusil infarkt. Slušně a stručně: jsme na úplně jiném konci.

Film DamBusters bylo možno shlédnout na netu free (nevím, jak dnes)
www.waterbear.com/watch/dambus...

Potom depresivní čtení (Vodní hospodářství, recenze DF, str. 14)
www.vodnihospodarstvi.cz/Archi...

Abych byl pozitivní, tak pár klíčových citací z brožury:
„Rybí fauna toku Labe - hodnocení podle Rámcové směrnice o vodách“ v googlovi vypadne hned 1. odkaz na pdf „Titel cz 080708.indd“ (nejde mi vložit odkaz)

p. 8: "Na toku Labe je velmi cenný úsek mezi Hradcem Králové a Pardubicemi, kde je zachovaný přirozený spád říčního koryta. Vyskytuje se zde nejpestřejší společenstvo ryb v rámci celého Labe na území ČR, při kontrolních odlovech je zde běžně zjišťováno přibližně 25 druhů ryb. Je reprezentováno především společným výskytem všech tří druhů rodu jelec Leuciscus, tedy jelec tloušť Leuciscus cephalus, jelec proudník Leuciscus leuciscus a jelec jesen Leuciscus idus. Společný výskyt těchto druhů je dokladem zachovalého prostředí velkých řek a v povodí Labe je vzácností."
p. 18: "Nejdelší migrace (až 120 km) byly zjištěny u jelce jesena ... Do úseku německého Labe migrovali i někteří jedinci candáta a bolena"
p. 25: "S rostoucím počtem překonávaných příčných překážek se projevují kumulativní účinky ... Přehrazení toků jezy pro energetické účely a provozování lodní dopravy se tak konkrétně projevuje poklesem reprodukční úspěšnosti rybích společenstev."
p. 29: "Definitivní přerušení tahu do českého úseku znamenala výstavba zdymadla na Labi na Střekově ve 30 letech 20. století."

Dan

P.S. A když jsem se ptal před 14 dny kluků v práci (ichtyologové), tak mi prozradili, že trojici jelců mj. odlovili nedávno i na Hrčákách u Přelouče! Je potřeba uvádět výslovně, co se stane s řekou, bude-li kanalizována až do Pardubic?

Takže nelitujte dne, kdy "nic neteče" a vyražte na Labe z HK do Chvaletic, protože tam pojedete přes tento poslední zázrak 2x! Stejně tak Ústí – Míšeň, než to zabetonujou! A budete moci dětem a vnoučatům jednou vyprávět, že jste to ještě zažili. To svědectví je důležité!

www.raft.cz/Clanek-Labske-hrca...
www.raft.cz/Clanek-Labe-ze-Dvo...

Anebo vyrazte 25/4/2025 na každoroční World Fish Migration Day (letos budou kluci v pražské zoo)

Reply

|_Re: Nepěkná skutečnost , Poustva, 4/16/2024 9:57 PM
Když jsem četl na iděsu článek odkazovaný v úvodním příspěvku, říkal jsem si, že je to opravdu hezké čtení, ale asi v něm něco podstatného chybí, když leitmotivem diskuse pod ním je "ekoteroristé chtějí zbourat Vltavskou kaskádu".(*)
Nicméně Daniel Fiala tenhle pocit v tebou odkazované recenzi ve Vodohospodáři vystihl vystihl zcela přesně, prostě frajer Smajlík
Já vím, nic překvapivého, tak bych ho jen ocitoval: "O roli sedimentů, říčního dřeva a důležitosti variability průtoků pro morfologii řek, ...".
Investor (ne)budované MVE na Dívčáku totiž argumentuje, že tato zamezí kolísání hladiny, což bude prospěšné pro žoužel. Kecá?

(*) rozhodně netvrdím, že bych protestoval Smajlík

Reply

|_Re: Nepěkná skutečnost , Chobotnice, 4/16/2024 10:33 PM
Přesněji od Opaťáku po Kunětice. Pak nastává pardubickej volej, kde lze potkat parník Arnošt z Pardubic. Jak se to stává při Východočeskym maratonu. Ale šílenci z okruhu okolo mrtvýho kanálu DOL maj v ambicích i "Zesplavnění" krom Hrčáků i z Pardubic do Hradce. (to je místo v pralese na soutoku Labe a Orlice, proti proudu od Pardubic) Kdo jel od Opaťáku dolu, tak ví, že to tam má takovej spád, že by muselo jít o vytvoření umělýho korytva vysoko nad krajinou, pokud by šlo "jen" vo vzdutí jezem v tý placce kdesi u Lukovny. Jinak by tam vzniklo solidní jezero, pokud my mělo navázat volejem na vzdutí Opaťáku.
A Pak ten Děčín, Furt je to napínavý, furt je to neprávem vopomíjenej úsek. Ale sned se povede, aby přes fšechnu snahu státního úředu pro prosazování zájmů a kšeftů Jana Skalickýho a jeho kámošů působícího pod krycím názvem Ředitelství vodních cest tehle úchylnej záměr a jeho další fáze, jako stupeň Dolní Žleb vyhnily do ztracena. zdopravy.cz/statu-se-nepodaril...
Oboje má společnýho jmenovatele. Představu o rozkvětu kraje pod vlivem najednou vybujelý říční plavby. Realita by podle mně byla horší, než na Baťáku - kvůli kterýmu je zničenej obrovskej úsek řeky Moravy. Proplula by tam jednou za dlouhej čas nějaká dejchavičná herka z padesátý ruky a jednou za ještě delší čas testosteronovej nadsamec v přemotorovanym verku, co by si tam léčil nervy a komplexy. Průtočnost na osoby mnohem menší, než na libovolný cyklostezce.
Pokud bude postup za zrušení územních rezerv pro DOL slíbit jako úlitbu jez v Děčíně a ten v dalšim kole zrušit z plánů, za mně ok. Smajlík

Reply

|_Re: Nepěkná skutečnost , Fix, 4/18/2024 10:00 AM
Nedivím se že odpověď vynecháš, byla to jen řečnická otázka Smajlík U nás spíše překážek přebývá. Díky za odpověďi.

Reply

|_Re: Pěkné čtení , Chobotnice, 4/18/2024 10:48 PM
Všechno je jinak! www.padlovani.cz/velka-zmena-s...

Reply

|_Re: Pěkné čtení , Fix, 4/19/2024 11:44 AM
Smajlík Pěknej aprílák. Snažil jsem se tomu aspoň na chvíli uvěřit abych si mohl navodit představu jak by to asi vypadalo, bohužel nepovedlo se. Mám podezření že ta koláž je tvoje práce.

Reply

|_Všechno je jinak!, Dan, 4/19/2024 4:29 PM
každá změna nejprve musí nastat v hlavě... tak jsem si nad ránem představoval, jak je hezké transformovat plavební komory na slalomové kanály, které kapacitou stálého průtoku (1/2 při Qmin - 1/5 při Qmax) umožňují zároveň pohodlnou migraci ryb skrze překážku sklopeného jezu...

Jenom po probuzení jsem zjistil, že už není první dubnové pondělí... ale pocit to byl fajn :-) Než jsem si uvědomil, že se napřímené koryto bez opětovného napojení odříznutých ramen zahryzne do dna... hořké kafe... Pij, Vávro, pij!

P.S. Ale dyž to píšou v novinách, tak je to pravda nafurt, noné?!
Až sem pak zabrousil hloubš do red canoe blog a spravil si chuť sladkostma!

Reply


 


nebezpečnéjezy.cz suchéjezy.cz Asociace vodní turistiky a sportu

 
5/13/2024 1:10 PM Na Vltavě na Zátkově mlýně byla vybudována šupna u pravého břehu. Jeden z posledních jezů, které nebylo možné splout, byl i díky úsilí Sdružení pro Vltavu, zesplavněn. Fotky šupny naleznete v kilometráži.
5/8/2024 6:01 PM Mezi jezem "U Rybů" a jezem u Zátkova mlýna na levém břehu řeky Vltavy zpevňují skály a strmý (levý) břeh. Přivrtávají tam do svahu a skal sítě. Bezpečná vzdálenost je vyznačena zelenými bójemi.
5/3/2024 1:51 PM Byl schválen pozměňovací návrh, kde díky legislativní chybě (platností novely stavebního zákona) došlo k odstranění prostupnosti toku schválené již v roce 2020. Dnes se tak opět vrací do zákona nutnost překonat nově vzniklé vodní dílo splutím nebo přenesením tam, kde je rekreační plavba. AVTS opakovaně dokázala prosadit na legislativní úrovni podmínky pro zlepšení plavby. Děkujeme všem poslancům, kteří pro nás hlasovali v rámci souhrnného pozměňovacího návrhu vládní koalice.
4/30/2024 2:12 PM V kalendáři akcí naleznete podrobnosti k chystané akci 15 km po Divoké Orlici, která se uskuteční tuto sobotu 4.5.
4/30/2024 2:12 PM V neděli byl na ČT odvysílán pořad Nedej se, ve kterém byla reportáž o chystané MVE Dívčí Kámen.
4/24/2024 9:31 AM Má někdo zájem o kopyta na stavbu slalomových lodí z 80. let? Jsou zdarma na kontaktu 731428488. Jedná se o C2 Gemina (dvě kopyta), PH3 (pajcovanej Hartung), poslední loď s dírami od sebe vynikajících vlastností, rodeo kajak, slalomový kajak, singlkánoe. Celkem 8 kopyt. Dočasné uskladnění pro zájemce možné. Spěchá - za týden budou zlikvidována. Lokace Brno.
3/26/2024 3:23 PM Ministerstvo životního prostředí chystá omezení podpory pro malé vodní elektrárny při jejich stavbách. Postupná argumentace AVTS na nesmyslnost těchto staveb a negativních dopadů na život v řece se začíná projevovat. Více v reportáži ct24.cz.
3/25/2024 10:02 AM Pouštění vody na Chrudimce z VD Seč dne 30.3. od 11 do 14h potvrzeno. Akce se bude konat.
1/15/2024 11:31 AM Na Bosenské Neretvě plánují stavět další přehrady. Zajímavý článek o zisku, dotacích a dopadech je na seznamzprávy.
26.05. Bazar prodám: Prodám dvoučinnou ruční pumpu tlak 1–8 PSI 2 × 1,9L vhodná foukaní lodí (i na matrace, apod.). Balen

22.05. Bazar prodám: Baraka Hodně ježděná, s několika šrámy, ale plně funkční, bez závad. V ceně vak, lepení, soudek cca

20.05. Bazar prodám: Prodám plastovou dvoumístnou otevřenou kánoe Tukan. Velmi stabilní, nosná, vhodná pro rodinu s dětmi

20.05. Bazar prodám: 2ks nafukovacích vaků do kajaku o objemu 20L – NOVÉ Prodám zadní půlený nafukovací vaky do lodí K1

19.05. Kdo vezme: Ahoj, Vzal by s sebou někdo jednoho hodného háčka ?

17.05. Bazar prodám: Prodám velmi hezké kajakářské pádlo zn. TNP o délce 220cm, úhel 90°, pravé, skládací- dvoudílné. Ve

17.05. Bazar prodám: Prodám vestu na divokou vodu zn. HIKO, model Guardian. Velikost S/M, pro hmotnost uživatele 30-60kg

17.05. Bazar prodám: Prodám Liquidlogic Remix 69, střední velikost. Hodný a oblíbený univerzál ve velice dobrém stavu. M

14.05. Bazar prodám: Dager Mamba 8.1

14.05. Bazar prodám: Dager Mamba 8.1

Vtip Karla Macase
11.05. Kamenice: Přes Tanvaldskou Kamenici padl mohutný strom před soutokem s Černým potokem. Je to v místě přímo pod
29.04. Radbuza: Pozor na 4 jekly hned pod lávkou Staňkov_52,4 km!!! Ve Staňkově za jezem (53,0) je šedý most (52,9)
14.03. Soča: Nové podmínky a ceny permitů pro 2024: https://www.soca-valley.com/en/in-search-of-adventure/activit
19.02. Divoká Orlice: Pozor v horní části ze Záhoří je několik padlých stromů - největší zátaras je v lese (https://mapy.c
24.01. Ipeľ: Úsek Holiša - Kalonda je splavný bez zátarasov, udržiavaný po celý rok. Úsek od Kalondy smer Peťov j
03.01. Zlatý potok: 30.12.2023 jsem na kajaku sjížděl úsek Masty-Dobruška. V krátkém úseku Masty-Podbřezí bylo třeba min
28.12. Střela: 28.12.2023 Stav 75cm = 8,2m3 v Čichořicích. Bobři se rozjeli, ale naštěstí se všechny stromy dají za
22.10. Opatovický kanál: O víkendu 14.-15.10.2023 jsme spluli s Rolfem z Hradce k počátku Opatovického kanálu (tady nutno pře
17.10. Vltava: Letošní tryznu za utonulé by měl Spolek Vltavan konat dne 29. října: https://www.vltavan-praha.cz/wp
05.09. Dunajec: Ahoj, v úterý 29.8.2023 jsme jeli vlastní lodí z louky zvané Nokle do přístavu pltí na SK/PL hranici

Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama