Raft.cz

Tisk z adresy https://rivers.raft.cz/forum-Re--Vodocty-Uslava.aspx?ID_prispevku=4785

Discussion forum Vodočty Úslava


Diskuse nad tématem
Vodočty Úslava, river: Úslava, Slávka, 7/21/2021 8:06 AM
Už několik dní koukám na stavy Úslavy a divím se: střední tok ze Srbů má 15 kubíků, spodní tok 8 kubíků. Jsou tam v nepořádku vodočty nebo se ta voda uprostřed někam ztrácí?

Reply

|_Re: Vodočty Úslava, river: Úslava, Poustva, 7/21/2021 10:38 AM
Imho Ždírecký vodočet je jetý, koukal jsem na Úslavu ráno cestou do práce pod Doubravkou a těch 8 m3 okometricky sedí

Reply

|_Re: Vodočty Úslava, river: Úslava, Eki, 7/21/2021 2:57 PM
Ahoj, všimla sis správně, hlášení vodoměrné stanice ve Ždírci jsou po povodních evidentně nadhodnocená. K měření se používají většinou automaty, které měří tlak vody, z toho se odvozuje výška hladiny a přes křivku se odvozuje průtok. V daném případě buď porucha, nebo se čidlo nějakou manipulací dostalo hlouběji, nebo nějaká změna průtočného profilu toku (třeba zátaras větvemi). Pokud to jde, je dobré průtoky kontrolovat srovnáním s dalšími stanicemi nad i pod Smajlík .

Reply

|_Re: Vodočty Úslava, river: Úslava, Dan, 7/21/2021 4:20 PM
Ahoj Slávko,
když je v mapě na webu ČHMÚ (HPPS) černý trojúhelník, najdeš k tomu po rozkliku popisek technické závady, např. oprava vodočtu, práce v korytě, apod.
Na LG Ždírec nyní stojí psáno: "Padlé stromy v korytě vodního toku, vzdutí hladiny".
Stejně tak má (delší dobu) LG Plzeň Bílá Hora napsáno: "Měření je ovlivněno stavebními pracemi".

Jel jsem Úslavu 4/VII ze Dvorce a před středním pilířem mostu ve Šťáhlavech (ř.km 19,7) ležel velký kmen ovlivňující měření (LG je na zadní straně mostu). Ohlásil jsem to na povodí a podle fotek z novin soudím, že ho už správce komunikace odstranil. Kdyžtak napiš stav. Krom měření totiž potenciálně ohrožoval statiku mostu.
Jez Smeredov byl zarubaný jak ta cesta k mojej milej a od té doby byly další dva nebo tři SPA. Klády a kmeny ležely i na mnoha dalších jezech. Padaly podmáčené vrby a jasany.
Asi nejnebezpečnější ale byla velká vrba napříč celou šířkou koryta kolem 8. km nad koterovskou lávkou. Je to v ostře zatáčejícím pravotočivém meandru a protože koryto je tam zregulované (záhozy na vnějších obloucích), tak má proud velmi silný tah i u vnitřního břehu. Pod 27. km byla obrovská rozložitá vrba napříč celým korytem (ale jde o rovný a přehledný úsek, nutno obejít vpravo). Velký špunt byl kousek nad žel. mostem Dvorec (53,6 km).
A ve Zdemyslicích (32,5 km) byla pošramocená velmi nízká lávka (vlevo zůstal vyšší profil na průjezd) a opravují Šťáhlavický most (23,7 km)!

Takže pozor, zvlášť jestli pojedeš sama.
Dan

Reply

|_Re: Vodočty Úslava, river: Úslava, Kouďa, 7/21/2021 9:27 PM
Zrovinka jsem se chtěl zeptat, jestli někdo nejel po těch několika naděleních, co tam za poslední měsíc byla a jak to vypadá v korytě.
Neví někdo jak aktualne vypadá úsek Nezvestice - Koterov?

Reply

|_Re: Vodočty Úslava, river: Úslava, Slávka, 7/22/2021 9:43 AM
Ahoj Dane,
Úslavu jsme s manželem sjeli 6.-7.7., to ještě byly vodočty v pořádku. Byla jsem mile překvapena, že neobjetelných překážek tam bylo minimum, až na tu lávku ve Zdemyslicích, jednu rozložitou vrbu za Nezvěsticemi, jeden hladký kmen přes celé vzdutí před nevím už jakým jezem a většinu jezů (toho času nesjízdných) jsme vystupovat z lodi nemuseli. Ale mám ve zvyku se pak ještě pár dní na sjetou řeku dívat a divila jsem se, že střední úsek je stále na povodňovém stupni. Po našem splutí tam zase hodně pršelo, tak se tam situace určitě zase změnila. Říkala jsem si, jestli tam někde není nějaký odlehčovací přepad jinam.

Reply

|_Re: Vodočty Úslava, river: Úslava, Dan, 7/22/2021 12:53 PM
Slávko, zrovínka teďkonc to tam buď prořezávají nebo špunt povolil. Okometricky to vzdouvalo o 70 cm při MV. Tak uvidíme, kam až to spadne a jestli to nebude při další vlně vzdouvat zas.
Jinak 'kladiny' jsem míjel dvě, první podjetelnou kousek nad mostem Starý Plzenec (asi 16.km) a druhou přešoupnutelnou na dohled nad lávkou Koterov (10,3km).
Ale když píšeš 6-7/VII ... tak proč byly jezy "tč. nesjízdné"? To Vám teklo o tolik méně vody nebo už tak malý pokles nechal spádové desky na suchu? Já míjel Ždírec večer 4/VII při 72/4,07 a Koterov dopoledne 5/VII při 61/12,8 (cm/m3.s-1) a upřímně řečeno jsem se na soutoku u sv. Jiří pro pořádek podíval, esli nemám nahnědlý trenýrky ... pod Blovicemi mě po půlnoci promáchla taková průtrž, že jsem do rána s obavou poslouchal tichnoucí šplouchání vln. Povodí je/bylo totiž nasycené a jak je půda podmáčená a mechy na vrbách nacuclý, tak stačí málo a buď se vyvrací nebo lámou. Tomu druhýmu člověk uhnout nestačí, proto jsem se držel bezpečně prostředka koryta a u podivně vykloněných jedinců byl hotov k prudkému záběru.
Dan
P.S. Kladinu = hladký viditelný kmen vhodný jedno-až-osmi nohým suchozemcům pro přecházení mezi břehy, beru naopak jako gymnastické zpestření. Pokud nerozmačkám moc šneků nebo na sebe nesetřesu pytel mravenců deroucích se v dlouhé frontě na druhou stranu, tak žádnou škodu nenadělám, ani neutrpím. Naopak je to vítaná příležitost protáhnout si šlachy podkolenní (výdech a hluboký předklon mezi kolena) nebo záda v bedrech (pozor, Dane, na plotýnky), popř. promyslet co zbytečného ještě vozím :-)

Reply

|_Re: Vodočty Úslava, river: Úslava, Slávka, 7/22/2021 2:00 PM
Jeli jsme natěžko a sami dost vážíme, takže s plně naloženou Pálavou jsme už dost drhli. Pár jezů jsme sklouzli, ale moc toho nebylo. Na přesný stav se můžeš kouknout ke mně do zápisníku.

Reply

|_Re: Vodočty Úslava, river: Úslava, Dan, 7/23/2021 7:52 PM
Slávko,
po nahlédnutí do tvého deníku (už jsem se to od kolegy naučil) mohu jen s bledou závistí na omluvu dodat: uctivá poklona, milostivá paní!

K průtoku: vy jste jeli Koterov při 6, zatímco já při 12 m3/s. Proto ten rozdíl na jezech. A máš velkou pravdu, že těch lávek v kilometráži neuvedených a fungl nových je tam dost a stejně tak řídký je soupis stupňů (hlavně v Plzni, já jich napočítal 7).

Dan

... šťastná to žena :-)

Reply

|_Re: Vodočty Úslava, river: Úslava, Slávka, 7/24/2021 9:54 PM
A ještě k té kladině: pokud se dá pod kladinou procpat, ani to nezmiňuju. Potíž nastane tehdy, když je kladina kousek nad vodou, ale loď, natož s dvěma barely nastojato, pod ní neprocpeme. Pak nastává trochu vyšší prvek gymnastické akrobacie: přistát u kmene a nepřevrátit se, na kmen z lodi vylézt, každý na jednu stranu, loď natočit mezi nás kolmo ke kmeni a pomaloučku přetahovat přes kmen i s nákladem a přitom neztratit rovnováhu, když se není čeho chytnout. A pak zas do lodi nasednout a odplout :-) Tohle jsme použili i na té zmiňované kladině na Úslavě.

Reply


 


nebezpečnéjezy.cz suchéjezy.cz Asociace vodní turistiky a sportu

 
9/15/2021 7:32 AM A další změny ve vodáckých akcí. Vavřinec poteče o týden dříve 16-17.10. a akce na Ostravici 25.9. spojená s upouštěním přehrady Šance se ruší. Jsou práce v korytu, které se nestihly dokončit.
9/14/2021 9:30 AM V kalendáři akcí jsou aktuální propozice k akci Hamerský potok. Vše zůstává shodné s jinými ročníky, jen zatím není přislíben vláček. Pozor, na stránkách organizátora jsou technické problémy a zůstávají tam staré informace z loňska.
9/13/2021 8:02 AM Do kalendáře akcí bylo přidáno Zamykání Mže dne 25.9. spojené s upouštěním přehrady po dobu akce.
9/8/2021 8:58 AM Smutná zpráva z Botiče. Opravuje se přeliv hráze, což potrvá až do roku 2022. Letošní rok se voda nepustí a akce se musí zrušit. V ohrožení je i následující rok.
9/7/2021 9:04 AM V sobotu 18.9. se v náhradním termínu koná 11. ročník Sázavského Samba Maratonu. Závod nabízí trasu 36 km ze Zlenic do Pikovic i rodinný závod 19 km ze Zbořeného Kostelce do Pikovic. Více na sambamaraton.cz.
8/20/2021 1:42 PM Středočeský kraj minulý týden schválil žádost AVTS o zápis do krajského Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury a zároveň získal nominaci do národního seznamu. Celkově jsou 3 zápisy v krajských seznamech a zároveň 3 nominace do národního seznamu.
8/2/2021 3:28 PM Pozor na zahájení stavebních pracích na mostních objektech přes Lužnici a náhon v Plané nad Lužnicí a jejich blízkosti. Z důvodu bezpečnosti osob při provádění stavebních prací bude omezen pohyb v blízkosti mostních objektů.
7/26/2021 8:04 AM Na řece Isel v Rakousku pod Huben se utopil 60letý vodák, který splouval řeku s ostatními na raftu. Ten se v peřeji převrátil a zatímco ostatní bez potíží doplavali ke břehu, jeho vytáhli již v bezvědomí.
24.09. Bazar prodám: Nafukovací člun Kulta - Revo 345 SB 3x na vodě Dohoda možná Stav viz foto

23.09. Bazar prodám: Prodám ježděnou, ale opečovávanou nafukovací samovylévací kanoe YUKON 4.35 od ROBFINu (Denali). Par

16.09. Bazar prodám: Prodám gumotex safari.stari asi 5 let v dobrém stavu.+nepromokavý vak ..70.l

15.09. Bazar koupím: Dagger MX 7.5, lehce propadlé dno, jinak perfektní stav, včetně 2ks vaků

13.09. Bazar prodám: Predám raftový čln Gumotex Pulsar 420. Raft je v zachovalom stave, pravidelne servisovaný u výrobcu.

09.09. Bazar prodám: Suche kalhoty PALM(XXL), 3x polite. Cena 1750Kc. Tel.:773 994 686

09.09. Bazar prodám: Neoprene you oblek (2mm), vel.M, Cena 500 Kc (dohoda mozna)

07.09. Bazar prodám: Suche kalhoty PALM(XXL),3x pouzite,cena 1750kc.Tel.773 994 686

06.09. Bazar prodám: Prodám ZET Raptor vyrobený z původního nesmrtelného plastu, pár sezon jetý, hodná rychlá loď, která

06.09. Bazar prodám: Helmu Sweet Protection Rocker, ježděná několik sezón, pár škrábanců, ale jinak v bezvadném stavu. Ve

Vtip Karla Macase
13.09. Enns: Pro úsek Gstatterboden od železničního mostu není již možné parkování podél řeky. Lze jen naložit a
31.08. Sáva Dolinka: 600 m za silničním mostem a jezem u Hrušice, tedy na 20,4 km probíhá zásadní úprava koryta řeky. Pů
27.08. Pilica: Aktuálně probíhá v Sulejowě bagrování koryta - bude to trvat celý podzim (tuším, že do konce listopa
22.08. Bílina: Ve Rtyně nad Bilinou čerstvě zbourali železobetonových most, kdy jim betonové bloky s železnou výzt
11.08. Váh: V horne části pod Královskou Lehotou pozor na spadnutý strom cez rieku, nedá sa obísť naľavo, treba
04.08. Ipeľ: Dobrý den, od letošního roku provozujeme na Ipli půjčovnu kanoe a paddleboardů. Úsek řeky od Holiše
03.08. Ploučnice: Spluto 29.7.-31.7. od Průrvy do Žízníkova Tábořiště: - pod Průrvou je občerstvení (https://obce
29.07. Jihlava: 24.7. a 25.7.2021 jsme jeli na Pálavě z Dolní Smrčné na Kratochvílův mlýn za stavu cca. 70 cm, což j
26.07. Isel: 26.7.2021 řeka Isel po 50-leté vodě v 6/2021 je hodně změněná oproti tomu, jak ji vodáci posledních
20.07. Salza: Ahoj, po víkendové povodni sjelo do řeky několik kamenných lavin, a plavalo v ní dost klád. Ale již

Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama