Raft.cz

Tisk z adresy http://rivers.raft.cz/Clanek-Aktualne-z-Porubky.aspx?ID_clanku=632

Aktuálně z Porubky

published: 3/27/2006

26.4.2006 přítok Porubka - za současné kulminace tání na tomto potoce je možné začít již u konečné příměstské tramvaje v Kyjovicích-Zátiší. První kilometr je sjízdný bez problémů, koryto je úzké cca 2,5m převážně regulované. Po kratším přírodním úseku s meandry následuje za prudkou pravotočivou zatáčkou plot přes řeku, přistání je možné u schůdků vedoucích na soukromou zahradu a pak je třeba hledat u horního konce zahrady vedle kadibudky cestu skrz živý plot (pozor na ostnatý drát). Přenáší se asi 100 m po tramvajovém náspu.

Reklama

Následuje krásný úsek prudce meadrujícího potoka se slušným spádem a nečekanými překvapeními na každém kroku. V jednom místě se zdá, že je potok zcela zahracen, ale na poslední chvíli se ukáže, že si voda vymlela cestu vpravo. Píšu o tomto místě nejen proto, že vodáka potěší krásné prudké a technicky zajímavé esíčko, ale proto, že kousíček pod ním přibyl od loňska další plot přes řeku. Je nutno bezpodmínečně přistát a přenést - pokud možno po levém břehu (s přistáním mohou být obtíže, ale přenášení vpravo je mnohem delší a s převýšením). Popisované místo je na horním konci Dolní Lhoty u objektu, který snad kdysi býval mlýnem. Za vysokého stavu při tání pozor na průjez zahrádkářskou kolonií Podhumní - koryto je výdřevami zúženo na šířku 2-2,5 m a prudce se lomí.

Jsou zde 3 mostky, z nichž prostřední se za současného stavu dá jen podeskymovat (a to dost těsně), přistání je vzhledem k úzkému a hlubokému korytu a rychlosti proudu problematické. Dlouhé plavání bych nedoporučoval, ve vodě mohou být trubky na zavlažování zahrádek a ledacos dalšího. Mimo těchto úskalí civilizace je třeba počítat v potoce s padlými stromy, které na několika místech koryto zahrazují. Dají se sice za současné VV s kajakem překonat bez vylézání, ale každý z nich může být velmi zrádný. Jako poslední velmi nebezpečné místo chci zmínit Porubské koupaliště. Je zahrazeno a určitě bych nespoléhal na to, že jde o nějakou zvedací zábranu. Asi 100 m nad vstupní zábranou je padlý strom - pokud by se nepodařilo přistát nad ním, je lépe se stromu chytit a s lodí či bez ní se vydrápat na břeh - břehy jsou strmé a hlinité, svinsky kloužou. Pak už by mohlo být problém dostat se nad zábranou z vody a uvíznout v ní by byla téměř jistá smrt utopením. Kolem koupaliště se přenáší cca 300 m a závěrečný úsek k tramvajové smyčce je pro toho, kdo dojel až sem, již odpočinkový.

Pokud by případní zájemci chtěli pokračovat dál, pozor na kolmý stupeň pod tramvajovou smyčkou - za určtitého vodního stavu vcelku bezproblémový, ale za VV se může změnit v nekompromisního zabijáka. Přenášení možné po obou březích, lépe ale vpravo. Další průjezd městem mi není znám, troufnu si ale předpokládat, že nebude dosahovat obtížnosti popsaného úseku z Kyjovic. Oproti předchozím zkušenostem se mi zdálo, že v dolní části přibylo větviček šlehajících do ksichtu, a že koryto zde bude postupně zarůstat. Za současného stavu je Porubka poctivá WW II sjízdná na plastových K1,C1 (naprosto nevhodná pro pálavy, C2). Zájemcům doporučuji před splutím mě kontaktovat (mob.+420 737 473 933)

Honza Hrubeš
Diskuse nad článkem
Hura do Ostravy na vodu, Láďa, 3/28/2006 8:48 AM
| Re: Hura do Ostravy na vodu, Honza Hrubeš, 3/28/2006 10:11 AM
| Trocha Pragocentrismu, Jirka Myslivec, 3/28/2006 3:24 PM
| Re: Hura do Ostravy na vodu, Láďa, 3/28/2006 3:31 PM
| Re: Hura do Ostravy na vodu, jozka, 3/29/2006 10:24 AM
A dál...?, Honza Hrubeš, 3/28/2006 5:29 PM
| Re: A dál...?, Láďa, 3/28/2006 5:58 PM
| Re: A dál...?, mowla, mowla~centrum.cz, 3/28/2006 6:12 PM
To je ono!, Honza Hrubeš, 3/29/2006 11:01 AM
Dolní tok Porubky, Trťa, trta~unigeo.cz, 4/7/2006 11:15 AM
| Re: Dolní tok Porubky, Honza Hrubeš, 4/16/2006 7:23 PM
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.