Raft.cz

Tisk z adresy http://rivers.raft.cz/Clanek-Bartosovicky-potok.aspx?ID_clanku=2134

Bartošovický potok

published: 10/2/2019

Před více než 30 lety jsem splul Okrouhlický potok, přítok Chrudimky s povodím 25 km2. Šoupnout ptákovinu s takhle malým povodím se mi už asi nepovede, ale letošní květnové deště mi umožnily se tomuto číslu alespoň přiblížit.

Reklama

Fakta

Bartošovický potok pramení severovýchodně od Nového Jičína v nadmořské výšce 301 m n. m. Teče převážně k severu a nad obcí Bartošovice protéká malou vodní nádrží. Ústí zprava do Odry v nadmořské výšce 236 m n.m. Průměrný spád splutého úseku se pohybuje okolo 4 promile.

Výtok z přehrady
Výtok z přehrady

Začátek plavby pod přehradou

Potok znám velice dobře, vždyť to na něj mám sotva 10 km. Zajíždíme pod malou přehradu, která má za úkol zmírnit velkou vodu. Výpustí se žene odhadem asi 5 kubajzů, což je bezpečný ale luxusní průtok pro splutí. Nasedám za nízkým mostem těsně pod hrází. Zpočátku se vyhýbám několika keřům, které za tohoto stavu trčí z vody. Musím se taky asi dvakrát sehnout pod dráty elektrického ohradníku. Tyto překážky jsou ale jen v úvodu a dál je plavba pohodlná a přehledná. Bartošovický potok teče rychlejším a klidným proudem bez peřejí mírnými zatáčkami.

Dráty v řece
Dráty v řece


Ohradníky v potoce
Ohradníky v potoce

Jedna dlouhá vesnice

Už od začátku proplouvám mezi domy a zahradami Bartošovic. Podpluji několik lávek a mostků. Najednou koukám, pod následující lávkou visí něco jako volejbalová síť a k ní z jakéhosi pochybného rozvaděče vedou 2 kabely a mizí pod hladinou. Síti se těsně vyhnu, ale nevím, co si o tom mám myslet. Ze zavětveného toku se stal tok elektrizovaný, jak by to hodnotili zkušení potokáři? Plavba ubíhá docela rychle. Zanedlouho jsem u hlavního mostu v centru vsi. Následuje kamenný most za místním zámkem a hned za ním obeplouvám zámecký park. Po chvíli podjedu silničku vedoucí až k soutoku s Odrou. Pravý břeh je strmý se stromy, ale až na pár vlnek se stále nekoná žádná divočina.

Bartošovický potok
Bartošovický potok


Bartošovický potok
Bartošovický potok

Závěr v rybářské hospůdce

Končím na dohled soutoku, nalevo je plácek u hospody, kde mě čeká Katka s autem. K soutoku s Odrou zbývá asi 400 m. Mám za sebou hodinu plavby a asi 6 km. Kdekdo si jistě řekne, proč?! Někdo vám přece musel říct, že to nemá cenu… Pravda, Bartošovický potok určitě není pro každého, pokud ale budete mít cestu kolem, zastavte se alespoň v restauraci U rybníka, kde si můžete pochutnat na rybích specialitách. Já si dopřál mercedes mezi rybami – candáta.

Bartošovický potok
Bartošovický potok


Bartošovický potok
Bartošovický potok

Sedlnice

Nedaleko teče říčka Sedlnice, o které jsem psal již před šesti lety. Teď měla vody až moc, ale ještě se na ni spolu někdy podíváme. Její poslední 2 kilometry byly revitalizovány a z ošklivého kanálu se stal příjemný přírodní tok. I stupeň ve vsi je dokončen a je z něj pěkná peřej.

Jirka Hodic, VK Slavia Hradec Králové
Diskuse nad článkem
Kde ho asi tak mám hledat?, Eki, 10/2/2019 8:25 AM
| Re: Kde ho asi tak mám hledat?, HH, 10/2/2019 8:44 AM
| Re: Kde ho asi tak mám hledat?, Petr, 10/2/2019 5:02 PM
| Re: Ptákovina s malým povodím, Jirka, 10/15/2019 9:17 PM
Re: Bartošovický potok, Český Honza, 10/2/2019 2:48 PM
| Re: Bartošovický potok, Střelec, 10/3/2019 11:15 AM
| Re: Bartošovický potok, Český Honza, 10/4/2019 8:10 AM
4, HoP, 10/2/2019 11:29 PM
jozka, Nejmensi potok?, 10/7/2019 12:41 PM
| Re: jozka, Windy, 10/7/2019 1:17 PM
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.