Raft.cz

Tisk z adresy http://rivers.raft.cz/Clanek-Brtnice.aspx?ID_clanku=2316

Brtnice

published: 7/19/2021

Silná sobotní bouřka zvedá v noci dne 22.8.2020 hladinu Brtnice na 1.SPA. V 7 výjezd z Prahy, 8:30 sraz v Jihlavě, svačina, převlíct, pendl a v 10 dáváme na opadávající vodu. Ve stejnojmenném městě je vodočet dohledatelný přes ČHMÚ. Začínáme v Brtnici u posledního mostu nad ČOV. Vody v korytě je dost a místy nám přijde až nadbytek. Nejprve se vezeme takovým alá Botičem k ČOV, kde je potok narovnaný a u ČOVky až sevřený do industriálu, ale nic nebezpečného tu nehrozí. Jen na konci je stupeň v podobě pěkné vlnky.

Reklama
Na startu pod Brtnicí u ČOV
Na startu pod Brtnicí u ČOV

To už jsme vtaženi do přírodního potoka s občasnými meandry, stromy podél vody, co zatím nijak nepřekáží v plavbě, ale možná je to dáno tím, že vody je tu fakt nadbytek. Hladina je zarovnaná s horní hranou koryta, občas se vylévá do okolních luk a tím pádem má potok šířku kolem 5-6 metrů. Za normálních stavů bude šířka poloviční. Ani nezaregistrujeme, že zleva přibíráme Špitálský potok. Objíždíme rybník Šamonín a na jeho konci na nás čeká první překvapení v podobě solidní dvojkové peřeje, která je zákeřná tím, že na jejím začátku je zaseklá stržená lávka, která se dala jen tak tak přeskočit. Pod ní slušný vlny, rychlý proud a trochu nepřehledné.

Pod rybníkem Šamonín
Pod rybníkem Šamonín

Po chvíli míjíme brod a následuje lávka přes vodu se "zábradlím" v podobě smrkového kmene. Máme tak dobrej vodní stav, lávku přejedeme a pod kmen se jen přikrčíme. Potok se zařezává do opuštěného údolí, kdy jedinou civilizaci tvoří turistická trasa kopírující potok. V okolí jen hezké louky a kdysi hezké lesy, které bohužel aktuálně velmi trpí na kůrovce.

Začátek PR Údolí Brtnice
Začátek PR Údolí Brtnice

Někdy se vyskytnou rychlé meandry a s ohledem na náš stav mám trochu respekt z toho, co nás za rohem čeká. Tu a tam přenášíme nějaký popadaný stromy, ale tady to zatím není nic strašného, odhadem snesitelný 1-2 stromy/lávky na 1 km a na celý trase ve finále přenášíme cca 15x. Něco jde objet po louce, protože je voda místy i mimo břehy. Ještě před začátkem přírodní rezervace Údolí Brtnice se začnou objevovat vodnatější krátký WW I-II peřeje, ale až od PR to opravdu začne víc nabírat na spádu.

Koryto říčky se rozšíří na cca 5-12 metrů a stává se z toho kontinuální WW I s občasnou WW II, jenže v těchto místech se musí častokrát přenášet popadané stromy a plavba není plynulá. Je tu jedno asi 50 metrů dlouhé místo, kde je stromů v korytě asi 10. Tam, kde nejsou stromy přes vodu, je plavba skvělá a už se jedná spíš o kontinuální divokou vodu.

Nad Vidourkovým Mlýnem
Nad Vidourkovým Mlýnem


Údolí před ústím
Údolí před ústím

V jednom místě, kde začíná náhon pro Vidourkův mlýn, je poslední strom přes vodu v divoké části a následuje kontinuální poctivá a libová WW II peřej. Pokračuje až pod Vidourkův Mlýn do míst, kde vodu křižuje turistická cesta se spádem větším než 15 promile. Tady se opět s lodí vejdeme nad lávku a pod kmen. Potok se zase zúží, zklidní a začne meandrovat. Tu a tam se objeví blbě propustné až nepropustné stromoví, ale nic nesnesitelného.

V jednu chvíli zahlídnu nad hladinou velikou ocasní ploutev nějaký ryby a nejdřív si myslím, že mě šálí zrak, ale po chvíli slyším za sebou: „Ty voe, co to bylo za obří rybu?“

Záchranná operace
Záchranná operace

Chvíli si pohrávám s myšlenkou, že by snad nějaká monstr hlavatka podunajská, když jsem v těch dunajskejch vodách. Ukázalo se, že včerejší deště někde vyplavily rybník, protože jsme našli na louce uvízlého, živého ale pomláceného tolstolobika, co měl k metru a mohl vážit odhadem takových 10-15 kilo. Snad si zvyknou na novej domov v Brtnici.

Jez u Rokštejna
Jez u Rokštejna

Podjíždíme most, objedeme padlý strom po louce a za chvíli už vidíme v dálce hrad Rokštejn. Před ním je vysoký jez, který po prohlédnutí nakonec sjedeme v pravé části. Pod Rokštejnem je charakter potoka stále stejný, až nás překvapí ještě jedno údolí, kde se objeví asi 3 hezké dvojkové peřeje. První dojem v ústí vypadal asi jako: „Hele co to je za slepý rameno Brtnice?“ než nám došlo, že to je líná Jihlava.

Pod Rokštejnem
Pod Rokštejnem


Údolí před ústím
Údolí před ústím


Údolí před ústím
Údolí před ústím

11,5 km dlouhá plavba nám nakonec s přenášením a nějakým prohlížením nebo jištěním zabrala 4 hodiny. Vodní stav 4-5 kubíků bych hodnotil jako ideální pro divoký pasáže, kdy je většina kamenů pod vodou. Přesto se musí hlídat stopa, vracáků je dost a zároveň jako ještě bezpečný pro meandrující zbytek. Limitní voda by mohla být stanovená zhruba na 2 kubíky v Brtnici, kdy na meandry to bude podle mě bohatě stačit a peřejnatá pasáž ještě půjde sjet. Jen pro zajímavost, chytit 2 kubíky v Brtnici je otázka průměrně 3 dnů v roce a chytit 4-5 kubíků za bílého dne byla možnost za posledních 8,5 roku pouze 4x. Hezký to bylo a hodnotím za 5 hvězd, i když některý jiný 5hvězdy bylo hezčích.

Herčus
Diskuse nad článkem
Svištělo to jako Brtnice! , Václav, 7/19/2021 1:40 PM
Masakr na Brtnici, Vladimír, 7/19/2021 1:44 PM
| Re: Masakr na Brtnici, Herčus, 7/19/2021 6:42 PM
Pěkné, Jura, jhelan~seznam.cz, 7/19/2021 2:15 PM
| Re: Pěkné, Herčus, 7/19/2021 6:36 PM
| Re: Pěkné, Vaclav, 7/19/2021 7:51 PM
| Re: Pěkné, Herčus, 7/19/2021 8:41 PM
| Re: Pěkné, Václav, 7/19/2021 11:44 PM
| Re: Pěkné, Jura , 7/19/2021 8:31 PM
Kilometráž, Petr Doubrava, pdoubrav~seznam.cz, 7/19/2021 9:44 PM
| Re: Kilometráž, Václav, 7/19/2021 11:37 PM
| Re: Kilometráž, valy, 7/29/2021 5:48 PM
Parádní qwak, Had, Had~kajaky.cz, 8/16/2021 9:11 AM
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama