Raft.cz

Tisk z adresy http://rivers.raft.cz/Clanek-Dva-sifony-pod-jednim-kamenem-u-Otona.aspx?ID_clanku=1394

Dva sifony pod jedním kamenem u Otona

published: 9/12/2012 | describe of rivers: Soča

V polovine srpna jsme se s vydali na slovinskou Soču, a protože to byla naše první výprava na tuhle pro nás dosud neznámou řeku, snažili jsme se o ni už dopředu zjistit co nejvíce informací jak od kamarádů vodáků, tak i na internetu. Všechny naše informační zdroje se pak shodly na dvou základních faktech:

Reklama
  1. Soča je velice krásná řeka
  2. Na Soče je spousta sifonů, na které si musíme dávat pozor

Hlavně z několika článků zde na Raftu jsme dozvěděli o neslavně známém českém sifonu, který se nalézá cca 400m před mostem u Trnova. Přímo na místě jsme se pak dozvěděli více detailů i o dalším nebezpečném místě, na které bych touto cestou rád upozornil.

Jedná se o kámen, kde voda mizí hned do dvou sifonů. Sifony najdete cca 2 km pod obcí Trnovo u oficiálního nástupního místa Otona. Už na parkovišti u silnice jsme si mohli všimnout výstražné tabule, která na obzvláště nebezpečné místo upozorňovala a na které bylo toto místo i vyfoceno. Nikde ale nebylo zmíněno, čím je zmíněné místo nebezpečné, což je určitě škoda.

Mapa se sifonem
Mapa se sifonem

Pokud tedy sejdete od silnice k řece, uvidíte před sebou nádhernou malou lagunu s křišťálově čistou vodou. Místo je tak kouzelně krásné, že jen málokdo by zde čekal nějaké zákeřné nebezpečí.

Laguna před sifonem
Laguna před sifonem

Voda z laguny zde odtéká krátkou peřejí ve tvaru S. Vodák tak začíná v levé straně řeky, přejíždí doprava kolem prvního velkého kamene a uhne zpět doleva, aby se vyhnul druhému velkému kameni. No a právě pod první velký kámen vedou hned dva sifony, které mohou být velice nebezpečné.

První se nachází ve vracáku nad kamenem a projíždějící loď se mu může vyhnout docela snadno, protože se nalézá mimo hlavní proud. Nebezpečný by mohl být hlavně pro nešťastníky, kteří z lodě vypadnou hned na začátku peřeje.

Laguna před sifonem
Laguna před sifonem

Druhý sifon se nachází pod pravou horní stranou kamene a mizí v něm část vody z hlavní proudnice. Většina z projíždějících lodí jej míjela jen velice těsně, nebo přes něj i částečně přejely. Vodák v lodi by v něm uváznout neměl, ale plaváček by se do něj mohl dostat docela snadno. Případná záchrana by pak taky byla docela obtížná.

Laguna před sifonem
Laguna před sifonem

Vzhledem k tomu, že se jedná o oficiální nasedací místo a většina vodáků zde začíná, není nic jednoduššího, než snést lodě o 15m níže a začít až pod tímto nebezpečným místem (nad tímto nasedacím místem je jen těžko sjízdný katarakt).

Laguna před sifonem
Laguna před sifonem

Užijte si tedy Soču bezpečně a sifony si prohlédněte pokud možno jen ze břehu. Úsek od tohoto nasedacího místa dolů je opravdu nádherný a byla by škoda o něj přijít.

Jirka Muric
Diskuse nad článkem
Sifóny, Vladimír, 9/12/2012 9:16 AM
| Re: Sifóny, Jirka, 9/12/2012 9:20 AM
| Re: Sifóny, Vladimír, 9/12/2012 12:41 PM
| Re: Sifóny, Jirka, 9/12/2012 1:01 PM
| Re: Sifóny, Jirka, 9/12/2012 9:47 AM
Voda, Wikk, 9/12/2012 10:11 AM
a je tam ten 2. sifon?, Kmochacek, 9/12/2012 11:46 PM
| Re: a je tam ten 2. sifon?, Jenda - Povoda, 9/13/2012 9:27 AM
Otona, Jožin, praca1~centrum.cz, 9/14/2012 11:48 AM
| Re: Otona, Anděl, 9/17/2012 12:01 PM
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.