Raft.cz

Tisk z adresy http://rivers.raft.cz/Clanek-Hlubokym-kanonem-ricky-Novelly.aspx?ID_clanku=2109

Hlubokým kaňonem říčky Novelly

published: 7/3/2019 | describe of rivers: Noce

K největším vodáckým peckám bezesporu náleží sjezdy různých soutěsek - šlucht. Voda se najednou vtěsná mezi skalní stěny, nabere na síle a s burácením se valí kamsi do neznáma. K vodácké obtížnosti se navíc často přidává obtížné nebo nemožné přenášení a také obvykle nemožnost soutěsku opustit při nějakém problému. To vše dělá soutěsky krásné, ale často i děsivé a tedy vyhrazené vodácké elitě s patřičným vybavením a zkušenostmi. Přijměte tedy pozvání do jedné takové soutěsky, kde se nemusíte bát sifonů, válců, vzpříčených stromů a můžete ji navštívit klidně i s dětmi na palubě.

Reklama

Představovat vodácké komunitě italskou řeku Noce by asi bylo nošením dříví do lesa. Spousta z vás jistě okusila divoké peřeje této řeky a nejspíše dobře ví, že tuto řeku u městečka Dermulo přehrazuje hráz a dává tak vzniknout přehradě Lago di Santa Giustina. A právě vzduté vody této přehrady zatopily úzkou a hlubokou soutěsku, kterou po tisíce let hloubil ve skalním masivu potok Novella. Díky vzduté hladině tak může do této soutěsky vyrazit každý, kdo umí pádlovat. Protože se jedná o klidnou vodu, je ideálním plavidlem něco, co trochu jede. Kdo se nebojí trochu zabrat, dá to podobně jako my i na nafukovačce. V místě funguje půjčovna sitontop kajaků, ale podrobnosti neznám, protože jsme jejich služeb nevyužili. Celý popsaný výlet má délku asi 7 km.

Nasedačka
Nasedačka

K ideální nasedačce se dostaneme z městečka Banco, kde sjedeme po úzké asfaltce mezi sady dolů k přehradě směrem k Chalet ai Lago. Když cesta vnikne do lesa, kousek před onou chatou se vlevo objeví pěkné parkoviště s ohništěm, rovným pláckem a stolky. Nabízí se tedy možnost zde i přenocovat nebo se dospat do dlouhé cestě (my výlet podnikli jako přestávku na dlouhé cestě k moři). Zde tedy zaparkujeme a pokračujeme k vodě asi 100 metrů po kamenité cestě. Že jsme na správném místě poznáme podle spousty zaparkovaných sitontopů. Nalodíme se tedy na naše plavidlo a vyrazíme. Jedeme vpravo podél pobřeží (na sever) a vpravo vplujeme do zužující se zátoky a pokračujeme jí severovýchodním směrem. Jak se postupně blížíme ke zdánlivému konci zátoky, objeví se před námi pěkný vodopádek, jehož vody dopadají přímo do přehrady. Kormidelník tak může vhodným manévrováním osprchovat vzpurného háčka a sám zůstat suchý.

Vodopád
Vodopád

Po dobrovolné nebo nedobrovolné koupeli háčka pokračujeme dál zátokou, která však uhnula na jihovýchod a po chvíli se rozdvojuje. Držíme se u levého břehu a plujeme do úzké zátoky, která nemá pokračování. Cítíme se trochu podvedeni. Tohle, že má být všechno? Asi 50 metrů před koncem zátoky se však v levém břehu objeví úzká průrva, do které se dá projet. Stočíme tedy příď lodě do soutěsky a plujeme vstříc jejímu tajemnu.

Vjezd do soutěsky
Vjezd do soutěsky

Cesta se různě zužuje a rozšiřuje. Strmé stěny soutěsky se stávají vyššími a vyššími. Různě se nad námi uzavírají a otevírají, jak si vody Novelly hledaly cestu skrz skálu. Postupně zatáčku za zatáčkou se propracováváme soutěskou a čekáme s napětím, co se objeví za další zatáčkou a zda nepřijde tak úzké místo, že by se loď neprotáhla. Pak se náhle objevuje více světla a soutěska končí. Vplouváme do laguny.

Laguna
Laguna

Plni zážitků z předchozí části pokračujeme dále pod dojmem, že to nejlepší už jsme viděli. Kaňon Novelly však pro nás přichystal ještě pokračování.

Druhá část soutěsky
Druhá část soutěsky

Na konci laguny se opět objevuje průjezd mezi skály a stále se zužuje. Skály jsou ještě vyšší než v první části, světla ubývá, ze stěn kape voda a loď míří kamsi do temného tajemna. Skoro by se hodila čelovka, ale tím bychom se ochudili o zážitek. Ke konci druhé části se začíná objevovat nepatrný protiproud, a pak už vplouváme do otevřeného prostoru, kde již není možné pro protiproud a mělkost Novelly pokračovat. Nádhera. Prostě nádhera a to nejlepší je to, že si to můžete, respektive musíte dát ještě jednou zpátky. Tak příjemnou plavbu.

Soutěska Novella
Soutěska Novella

Poznámky:

  • Stav soutěsky nepochybně závisí na výšce vody v přehradě, je tedy možné, že za jiného stavu se nedá dostat až tak daleko. Rovněž podmínky by mohla komplikovat povodeň na Novelle.
  • Ač my jsme je sebou neměli, dá se doporučit mít po cestě na hlavě přilbu, nedá se vyloučit pád nějakého kamene do soutěsky.
  • Přesto že v místě operuje nějaká půjčovna, nepotkali jsme na vodě ani v soutěsce žádné jiné plavidlo (červen, sobota, 8-10h) což může být výjimka. Při vyšší návštěvnosti může být docela zajímavé vyhýbání lodí v soutěsce.
Výjezd ze soutěsky
Výjezd ze soutěsky

Aleš Krumphanzl
Diskuse nad článkem
Pochvala + dotaz, Lasička, 7/3/2019 10:27 AM
| Re: Pochvala + dotaz, AlešK, 7/3/2019 10:58 AM
Tam určitě Jarda Foglar, Václav, 7/3/2019 11:14 PM
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama