Konečně i na Křemelnou!
Podle nezaručené zprávy uvažují správy českých národních parků o vydávání povolení ke splouvání zakázaných částí potoků a řek za podmínky, že vodáci jako povinnou výbavu budou mít v lodi motorové pily, sekyry, případně mačety, alespoň půl metru dlouhé a nabroušené. Kontrolovat se bude funkčnost nástrojů i naplněnost nádržky. Povinnou podmínkou splutí bude i účast na školení „Bezpečnost práce při podřezávání si vlastní větve.“ Tyto školení bude za úplatu poskytovat správa parku, která má v tomto směru bohaté zkušenosti. Povinností vodáků potom bude prořezávat zapadané vodoteče tak, aby se parky a povodí nemusely namáhat. Povinnost přeříznout vše, co spadne do řečiště nadšeně přivítaly i začínající členky vodáckého klubu KVT Padlé panny: „My se koupeme skoro pořád, tak nám nějaké to zdržení u klacků navíc vadit nebude. Rády pomůžeme lepšímu styku mezi vodáky a úředníky.“ Méně nadšení projevují oslovení pálavisti a raftaři. Mít na zdivočelé nafukovačce poletující nabroušenou mačetu opravdu není příliš žádoucí. Ale připravovaná vyhláška myslí (jako téměř vždy) na všechno – nástroje se budou povinně přepravovat v ochranných pouzdrech povolené a homologované značky. Hromadné akce budou i nadále vyžadovat zvláštní povolení založené na kontrole dodržování zejména hygienických podmínek.
Reklama
Změna předpisů
Vítanou iniciativou pracovníků BEVOP (Bezpečnost vodáckého provozu) je snaha rozšířit povinnost osvětlení plavidla podle pravidel Řádu bezpečnosti. Tato povinnost se dosud vztahovala pouze na motorová plavidla a jachty. Ale od zítřka se už bude svítit všude! Okamžitě po nasednutí do lodi bude povinností kormidelníka rozsvítit předepsaná světla. Když můžou svítit v pravé poledne auta, proč ne vodáci? I na vodě jsou přeci častá období snížené viditelnosti, zejména proto, že požívání alkoholu za kormidlem je ještě daleko častější, než za volantem. Jízda za soumraku i v mlze bez osvětlení je hazardem ohrožujícím všechny účastníky říčního provozu. Přestupek jízdy bez povinného osvětlení bude trestán pokutou a třemi probodnutími provinilé lodi, případně vzpurného vodáka. O zavedení historické povinnosti běžce s praporkem před jedoucím plavidlem se z technických důvodů neuvažuje. Další změnou je plánované využití rybích přechodů i pro chodce. Ani Evropská Unie, co by spoluinvestor, nic nenamítá. Pokud chodec dá zjevně najevo svou touhu přejít, budou řeky mít povinnost se zastavit a umožnit tak chodci bezpečný přechod. Ostatně toto pravidlo není nic nového, jak potvrzuje zaznamenaný případ chodce Mojžíše.
Zákaz propagace!
Při KV sekci vodní turistiky se plánuje založení komise KEC (Komise pro Etiku a Cenzuru). Tito zasloužilí vodáci budou mít za úkol pročistit vodácká informační media, včetně internetových. Důvodem zřízení této komise je nebývalé prorůstání vodáckého slangu do normálního vyjadřování. Zprávy z vodáckého prostředí se stávají pro normální diváky a čtenáře téměř nesrozumitelné. Floskule, jako např. „dali jsme to“ nebo „udělali jsme se“, budou zakázány! Výrazy jako volej, práskačka, vykrysit, budou povoleny jen s vysvětlivkou pod čarou. Amerikanismy rodeistů taktéž nebudou tolerovány. Ostatně – buf buf patří na lokomotivu, kártvíl je nový druh zeleniny a lůpy odstraní šampón. Dalším úkolem komise bude cenzura zveřejňovaných fotografií. Některé fotky v časopisech a na serverech jsou nehorázně pěkné a lákají na vodu další a další zájemce. Budou povoleny pouze záběry jezů, volejů*, navigačních zdí, čističek OV, prázdných koryt, přeplněných tábořišť apod. Ostatní fotky budou zakázány, případně rozmazány. Kvůli případnému odvrácení pozornosti laiků jinam, budou mít popisy krásných míst povinnou odchylku od skutečnosti minimálně sto třicet až dvě stě kilometrů.
(*klidná, netekoucí část vodoteče)
A na závěr malá fotosoutěž. Kdo pozná, kde to je a kdo pádluje, má u mě pusu. Tedy, když to uhádne holka.

Kdo to tam padluje?
V horkých letních dnech vyšpiónil
Šakal