Raft.cz

Tisk z adresy http://rivers.raft.cz/Clanek-Hostacovka-od-Hostacovskeho-rybnika.aspx?ID_clanku=2249

Hostačovka od Hostačovského rybníka

published: 11/18/2020 | describe of rivers: Hostačovka

Podzimní deště opět dokázaly naplnit řeky dostatkem vody, někde platí dokonce nejvyšší stupně povodňové aktivity, a proto má mnoho menších toků ideální stavy. Vybíráme si ke splutí Hostačovku a trasu volíme od Hostačovského rybníka. Sice je možné plout i výše od Jezuitského rybníka s následnou kaskádou pod hrází, ale nám bude stačit kaskáda pod Hostačovským rybníkem. Jdeme si ji prohlédnout ze břehu, ale ne všude dobře vidíme. Jsme vysoko, břehy jsou strmé s malými skalami porostlé břečťanem. Jsou tam nějaké padlé stromy, které se snad budou dát podjet. V podstatě nás čeká v závěru jeden metr vysoký skok, před ním to tak obtížné není. Bohužel právě v nájezdu je strom, který je nejníže, ale doufáme, že půjde podjet.

Reklama
Pod hrází Hostačovského rybníka
Pod hrází Hostačovského rybníka

Nástup pod hrází a hurá do toho nejobtížnějšího, co nás na potoce bude čekat. Jsme trochu nerozpádlovaní, když nás začne prudký proud unášet k úzkému průjezdu. Podjíždíme jeden strom a druhý skoro na hraně dáváme taky. Pak už jen skok do velkého bazénu a máme to za sebou. Chvíli uvažujeme o druhé jízdě, ale strmý svah a nepřístupnost terénu nás odrazují.

Kaskáda pod hrází Hostačovského rybníka
Kaskáda pod hrází Hostačovského rybníka


Kaskáda pod hrází Hostačovského rybníka
Kaskáda pod hrází Hostačovského rybníka

Pokračujeme dále po již znatelně klidnějším toku, ale to neznamená, že by to neteklo. V občasných peřejkách a v plném korytu plavba ubíhá poměrně rychle. Po chvíli je před námi stupeň, který skáčeme a za ním to opět výrazně zrychlí. Bohužel na krátkou chvíli. Peřejky jsou stále více vzácnější, rychlý proud zůstává a v něm začíná naopak přibývat padlých stromů a větví nad korytem.

Hostačovka pod Hostačovským rybníkem
Hostačovka pod Hostačovským rybníkem


Hostačovka pod Hostačovským rybníkem
Hostačovka pod Hostačovským rybníkem

Dojíždíme do vesnice Kamenné Mosty, které nás přivítají čím jiným, než krásně opraveným kamenným mostem. Tady Hostačovka přibírá přítok Doubravku, který citelně zvýší průtok. Voda už zasahuje do břehů a vzrostlé stromy začínají růst z koryta. To se projevuje na rychlosti proudu a množství splavovaného materiálu. Často kolem nás proplují i docela velké klády.

Kamenné Mosty
Kamenné Mosty

S počtem zátarasů se úměrně snižuje naše chuť na přenášení, a tak se snažíme propasírovávat hradbou větví a stromů všude, kde to alespoň nějak jde. Přesto musíme asi 5x přenášet.

Časté zátarasy
Časté zátarasy


Časté zátarasy
Časté zátarasy

Dojíždíme do Žlebů a před námi se objeví obora, která jde přes potok. Podjezd pod lávkou je nemožný, jsou tam železná česla na řetězech. Musíme ven, přehodit kajaky a přelézt plot.

Plot obory ve Žlebech
Plot obory ve Žlebech

Za oborou pak následuje sjízdný stupeň a po chvíli jsme opět u dalšího plotu. Pokoušíme se vylézt na vysoký břeh, který využívá vysoká k přístupu k vodě. Asi 2 výškové metry jsou totálně kopýtky a deštěm rozryté a rozbahněné a my musíme po čtyrech vylézt na břeh. Ze zvířat toho moc nevidíme, jen v dáli vyplašíme stádo muflonů, bíle jeleny nezahlédneme vůbec.

Stupeň v oboře
Stupeň v oboře


Obora ve Žlebech
Obora ve Žlebech

Už jsme mysleli, že máme oboru za sebou, jenže pak přichází ještě jeden plot s lávkou. Jelikož jsme už v blízkosti ústí do Doubravy, bereme kajaky na ramena a jdeme pěšky. Jsme uprostřed vstupního areálu obory, kde jsou různé klece, ale většinou prázdné. Musíme přelézt ještě zamčenou bránu, abychom se dostali ven, a jdeme se podívat na vysoký kamenný přepad, kterým Hostačovka ukončuje svoji pouť do rozvodněných vod Doubravy. Je 3 metry vysoký a dá se obvykle dobře skočit. Dole je hluboká laguna. Jenže teď je na koruně naplaveno hodně klád a nedá se nikudy projet. Tím naše putování po Hostačovce končí.

Závěrečný stupeň
Závěrečný stupeň

Autem děláme pendl nahoru a na hrázi rybníka potkáváme pána, který kroutí klikou stavidla. Dávám se s ním do řeči a říká, že musí upustit vodu, protože nahoře se už potok vylévá z koryta. Jsem docela rád, že jsme to vychytali za našeho stavu, další vodu navíc už bych nemusel.

Hostačovka nemá svůj vodočet, sjízdnost se musí posoudit z mostů nebo z hrází rybníků. Časově jsme jeli 2 hodiny a ujeli 7,5 km. Docela se zdržíte padlými stromy nebo pak v závěru přelézáním plotů obor, ale jinak měl potok rychlý proud. Nejtěžší místo (kaskáda pod rybníkem) se dá přenést vlevo po pěšině, ale sestup dolů je z hodně prudké stráně.

Petr
Další kapitoly:


Diskuse nad článkem
Dobrej potok, Vojta, vojta.vojta~centrum.cz, 11/18/2020 12:28 PM
Taky jsme jeli, Vladimír, 11/18/2020 10:41 PM
Proč právě tyto potoky? , Václav, 11/21/2020 6:55 AM
| Re: Proč právě tyto potoky? , Vojta, 11/21/2020 7:49 AM
| Re: Proč právě tyto potoky? , Václav, 11/21/2020 7:01 PM
| Re: Proč právě tyto potoky? , Vojta, 11/21/2020 7:27 PM
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama