Prvorepublikové vodáctví mě přitahuje ze dvou důvodů – voní vůní starých dobrých časů a taky mě udivují tehdejší sportovní výkony. Jeden z pozoruhodných příkladů dobové zdatnosti – velikána jménem Gustav Hejduk – uváděl před pár lety Václav Lebduška v článku pro Raft.cz. Další příklad jsem našel v knize Lodě a plavba po střední Vltavě (2008), kde se lze dočíst, že „podle statistik bylo některými členy KVT ve třicátých letech ujeto více než 3000 km (například G. Valter ujel v roce 1936 5111 km). Není se však čemu divit, když si uvědomíme, že v té době byla na střední Vltavě skoro výhradně proudící voda, a že vodáci trávili na řece každou volnou chvíli. Byli mezi nimi i nadšenci, kteří neuznávali zimní přestávku, potýkali se s ledovou tříští a pluli za každého počasí.“ (s. 146)
Reklama
Jak toho mohli v těch primitivních podmínkách tolik najezdit? Bez neoprenu, málem nazí jako američtí divoši, o nichž si četli v dobrodružných románech. Vlastně jsem se praktickou stránkou prvorepublikového vodáctví nikdy moc nezabýval a spíše jsem se kochal onou dobovou romantikou. Leč nedávno se mi dostal čirou náhodou (nebo řízením prozřetelnosti) do ruky časopis Tramp, číslo z roku 1929, na jehož poslední straně byl tento inzerát:

Inzerát
A zde ještě přiblížení pro lepší čitelnost nejdůležitějších částí:

Inzerát
Zveřejněná nabídka sestává jak z věcí vysloveně praktických, jako jsou nepromokavé vodní pytle s patentní uzávěrkou či nepromokavé obleky a pláště, tak i z předmětů spíše stylotvorných, jako jsou vlajky a námořnické čepičky. Zvláštní důraz je zde kladen na dovozní zboží, které bylo zřejmě prestižní – americké nepromokavé vaky, americká vědra, německý a americký tmel. Podobné inzeráty trampského vybavení se pak objevují i v dalších číslech časopisu. Například hned ve druhém čísle je inzerována vinohradská půjčovna pro trampy jménem SPORTEX, která vedle stanů, kánoí a kajaků, nabízela k zapůjčení také gramofony a desky.

Inzerát Sportexu
Vidíme tedy, že kromě nadšení, vynalézavosti a otužilosti, mohli naši předci využít i jistých možností, jež jim skýtal trh – podobně jako my dneska. Tak hurá na řeky, ať máme letos najety alespoň ty 3 tisíce kilometrů!
Lasička
P. S.: Časopis Tramp je dostupný online na stránkách Trampského magazínu.
P. P. S.: Za seznámení s časopisem Tramp děkuju Jirkovi Něničkovi. Za půjčení knihy Lodě a plavba po střední Vltavě děkuju Pepovi.