Raft.cz

Tisk z adresy http://rivers.raft.cz/Clanek-Jankovsky-potok.aspx?ID_clanku=2264

Jankovský potok

published: 1/11/2021 | describe of rivers: Jankovský potok

O Jankovském potoce zde vyšel v r. 2004 článek od jiného autora, který výstižně popsal jednotlivé úseky. Bylo to ovšem povídání neilustrované. Nabízím tedy čtenářům aktuální popis s několika snímky, aby si mohli utvořit představu o tomto toku ze skupiny 3P (potočních perel Pelhřimovska).

Reklama
Most silnice č. 34 - začátek
Most silnice č. 34 - začátek

Začínám pod mostem silnice č. 34 (Pelhřimov – Humpolec) na ř. km 6,0. Dá se sem dostat veřejnou dopravou – nedaleko je autobusová zastávka Velký Rybník, hl. silnice. Vypadá to, že vody není mnoho. Vodočet Milotice – Kletečná dnes hlásí 63 cm (malinko přes 1 kubík). Na některých peřejkách to bude drhnout, ale většina trasy bude sjízdná.

Peřej
Peřej

Počáteční úsek pěkně teče, občas poskočí přes peřejky, šíře potoka je 4 – 5 m. Asi po 600 m přitéká zprava Hněvkovický potok, spíš potůček šíře 1 – 1,5 m. Moc vody nepřidá.

Kaskádka
Kaskádka

Po dalších asi 200 m následuje peřej – kaskádka, na kterou se zvláště těším. Za tohoto vodního stavu je ale nesjízdná. Také proto, že ji skoro přes celou šířku blokuje naplavený kmen a na něm zachycené množství dalšího „materiálu“. Kaskádka je zřejmě pozůstatkem dávného jezu - břehy jsou zpevněné vyskládanými kameny a podle mapy se vpravo táhne náhon k bývalému Hamzovu mlýnu v Kletečné. Působení a dílo Fr. Hamzy, českého lékaře a spisovatele, by bylo na samostatnou stať z jiného oboru.

Lávka
Lávka

Nad Kletečnou vás čeká jedna nízká lávka a po chvíli proplouváte obcí se silničním mostem na ř. km 4,1.

Kletečná, u Hamzova mlýna
Kletečná, u Hamzova mlýna

Za vsí se zhoupnete na peřejkách, pak se tok zklidní v loukách hojně zarůstajících vrbami, křovisky a jinou vegetací. Objeví se pár padlých stromů, které je nutno obnést po břehu nebo přetáhnout. Travnaté břehy jsou po nedávné větší vodě pokryté vrstvou mazlavého blátíčka. Potokáři tedy vědí…

Jez na ř.km 2,9
Jez na ř.km 2,9

Kolmý jízek u dvora Šimonice na ř. km 2,9 přenáším vlevo.

jez u Hrobského mlýna na ř.km 2,3
jez u Hrobského mlýna na ř.km 2,3

Šikmý jez u Hrobského mlýna na ř. km 2,3 se dá snadno přenést vpravo. Na krátký úsek odebere náhon znatelné množství vody, ale brzy ji vrátí. Proplujete okolo vodočtu u Milotic.

Vzdutí přehrady
Vzdutí přehrady

Na obou březích se začnou objevovat chaty, potok ještě chvíli pěkně teče, aby se záhy zklidnil, rozšířil a proud se definitivně ztratí ve vzdutí Sedlické přehrady. Asi kilometr a půl budete pádlovat mezi skalnatými stráněmi, takže ani tento úsek nebude nudný, je na co se koukat. Na soutoku s Hejlovkou se dejte doprava, na hráz to máte asi kilometr.

Vpravo od hráze je zastávka – v pracovní dny tu jezdí autobus mezi Pelhřimovem a Humpolcem. Dál po Želivce totiž můžete pokračovat jen zcela výjimečně, když fakt hodně zaprší a voda jde přes hráz.

Windy
Další kapitoly:


Diskuse nad článkem
packraft, Eki, 1/12/2021 10:31 AM
| Re: packraft, Windy, 1/12/2021 12:32 PM
| Re: packraft, Milan, 1/15/2021 7:53 AM
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.