Raft.cz

Tisk z adresy http://rivers.raft.cz/Clanek-Meandry-Odry-pod-Starym-Bohuminem.aspx?ID_clanku=2136
Půjčovna lodí Otava tour

Meandry Odry pod Starým Bohumínem

published: 10/9/2019 | describe of rivers: Odra

Po Odře jsem už plul víckrát, ale nikdy až tak dole. Inspirací mi byl článek o vplutí do Česka. Co takhle z něj naopak vyplout? Takových možností je víc, ale ještě nikdy jsem to nezkusil. V merku jsem měl krátký úsek protékající přírodní památkou Meandry Odry ze Starého Bohumína do Zabelkova ležícího již v Polsku.

Loď z půjčovny

S trochou štěstí jsem online zarezervoval poslední volnou loď v půjčovně, kterou provozují místní hasiči. Ne že bychom svůj člun neměli, ale kouzlo spočívá v zajištění dopravy zpět na start. V sobotu 10.8. těsně před 14 hod odstavujeme auto na parkovišti v ulici spojující silnici č. 67 a Slezskou ulici. Odtud to máme jen asi 200 metrů k mostu, pod kterým je sraz. Na levém břehu je již Polsko, na pravém už nás čeká materiál, Tydra jménem Candát. A cena, k neuvěření, stovka za dvě osoby včetně dopravy. Abych byl přesnější, stovka se platí pouze za dopravu lodí a vodáků zpět na start, půjčovné je zdarma. Znáte to, projekt ...

Nástup u mostu
Nástup u mostu

Napínavý nástup na vodu

Vody moc není, teče asi 9 kubajzů. To je těsně nad limitem z raftu.cz, ale nejsme v tom sami, a to mě uklidňuje. Je nás tu celkem asi 30. Nastupování na vodu není úplně pohodlné, musíme vystát frontu na schody, jinak je okolo strmý a zarostlý břeh. Většina vodáků jsou evidentně nováčci, jedna háčice dokonce při nasedání předvede pokus o provaz a následně i misis mokré tričko.

Meandry Odry
Meandry Odry

Cesta do pravěku

Konečně jsme na vodě. Odra je tu široká asi 40 metrů a plyne lenivým proudem v upraveném korytě k severu. Zanedlouho vplouváme do přírodního řečiště. Řeka začíná meandrovat, plavba je ale stále přehledná a bezpečná. Proud se poněkud zrychlil, příjemně mě překvapilo, že vody je dost. Oč zajímavější musí být plavba za velké vody. Půjčovna funguje do 60 kubíků. Místy se vyhýbáme mělčinám, někdy i padlým stromům. Ač jsme vyplouvali téměř poslední, teď jsme již v čele peletonu a užíváme si poklidnou atmosféru na velké řece. Další z toků, který může evokovat film Cesta do pravěku.

Meandry Odry
Meandry Odry

Ledňáček a volavky

Míjíme rozhlednu na polské straně.

Meandry Odry
Meandry Odry

Volavky a divoké kachny tu nejsou žádnou vzácností, občas se před námi mihne jako modrý drahokam třpytící se ledňáček, zahlédneme dokonce i srnku brodící se mělčinou. Břehy jsou vroubené vysokými mohutnými stromy, na vnitřní straně zatáček jsou za této vody oblázkové pláže. Voda je poměrně čistá. V polovině plavby pádlujeme po asi kilometrovém voleji, ale pak Odra zase příjemně zrychlí.

Meandry Odry
Meandry Odry

Konec plavby v Zabelkově

To už jsme ale na dohled mostu na silnici č. 78. Zprava přitéká řeka Olše. Vody moc nemá, ale přece jen posílí Odru do stále širšího řečiště.

Na soutoku s Olší
Na soutoku s Olší


Na soutoku s Olší
Na soutoku s Olší

Až doposud jsme jeli po hranici, ale nyní jsme již vpluli do Polska. Podplouváme most a přistáváme kousek za ním u vybudovaného vysedacího místa. Vystoupíme na mělčinu do vody, Candáta vystrkáme na břeh přes šikovně umístěnou trubku kryjící ostré larseny a vylezeme na břeh po žebříku. Kousek po proudu je provizorní molo pro velké lodě.

Konec plavby v Zabelkově
Konec plavby v Zabelkově

Máme za sebou 6 km za hodinu a 20 minut. Nechalo by se jet i dál, určitě i začínat výš, ale to si necháme na příště. K plácku, na který by zajel i autobus, je to pár metrů. Po chvíli čekání pro nás přijíždí 2 mikrobusy. Po naložení lodí jsme za pár minut zase nahoře u auta ve Starém Bohumíně. Příjemné odpoledne. Jen by možná nezaškodilo před vyplutím alespoň ukázat, jak se drží pádlo. Někteří klienti by to určitě uvítali.

Informace k půjčovně: www.mesto-bohumin.cz

Jirka Hodic, VK Slavia Hradec Králové
Diskuse nad článkem
..., HH, 10/9/2019 10:29 AM
| Re: ..., HH, 10/9/2019 10:31 AM
| Re: Odra, Eki, 10/9/2019 10:43 AM
splavnění Odry, Jirka, 10/9/2019 8:42 PM
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama