Raft.cz

Tisk z adresy http://rivers.raft.cz/Clanek-Na-vodu-nebo-s-rodinou-aneb-prilezitosti-v-okoli-Bernu.aspx?ID_clanku=1322

Na vodu nebo s rodinou aneb příležitosti v okolí Bernu

published: 1/18/2012

Protože článek o možnostech skloubení vodáctví a rodiny vzbudil docela zájem, přináším další možnost na vhodnou rodinnou dovolenou. Tipy v Čechách zatím pominu, protože si je leckdo dokáže najít sám a zkusím opět zabrousit do zahraničí.

Reklama

Mezi velmi zajímavé oblasti patří Švýcarsko. Kromě krásných hor a samozřejmě i řek, jsou všude desítky možností na trávení volného času. Tentokráte se zaměřím na oblast okolo Bulle, což je cca 60 km jihozápadně od Bernu.

Takže kam poslat rodinu, kam s ní jít a kam případně s potomky na nějakou lehčí vodu?

Ohledně vodáckých aktivit jsou zde poměrně lehké terény na řece Sanne, kdy mezi městy Schiffenen a Aarberg je 23 km pohodové max. WW I. Další úsek je nad přehradou Lec de la Gruuére, kdy obtížnost je okolo WW I-II. Bohužel jsme do oblasti přijeli zrovna v období, kdy silně pršelo, a tak Sanne byla nad přehradou značně rozvodněná. Poslední zajímavou a velmi oblíbenou variantou pro sjezd řeky s dětmi je úsek řeky Aare nad Bernem. Začínat se dá už pod Thunem z Uttigenu (nutno sjet z dálnice a dostat se k řece) (GPS 46.797591677, 7.58108139) a pak pokračovat několik kilometrů (cca 25 km) až do Bernu (GPS 46.939077544, 7.444170713). Jedná se o širokou, nenáročnou řeku tyrkysové barvy, kde ale pod lodí vám může téci klidně 200 kubíků. To značí, že to žádná pomalá říčka nebude, ale naopak to docela frčí. Dávejte si tedy pozor, abyste se někde v půlce řeky nepřeklopili. Dostat se ke břehu pak není nijak jednoduché.

Řeka je v době léta hojně navštěvována lidmi, kteří si na březích dělají pikniky a v ledové vodě se koupou či serfují na prknech přivázanými za lano ke stromům na břehu. Mějte na paměti, že řeka se civilizaci docela vyhýbá a utéci z ní jde jen někde. Navíc v Bernu pak teče v poměrně hlubokém kaňonu, kdy dostat se dolů k vám nemusí být pro řidiče úplně jednoduché.

Pokud budete mít zájem vyrazit na něco ostřejšího, můžete zkusit na Sanne horní úsek do města Château d'Oex. Je to cca 10 km WW III-IV. V létě v tomto úseku raftuje i místní společnost, takže můžete využít její služeb. Všechny řeky jsou ledovcové a tedy i studené, čemuž je nutné podřídit své vybavení.

Kam na vodu už víme, ale kam s rodinou?

Co určitě ocení mnohé děti, je možnost navštívit továrnu s muzeem Nestlé v městečku Broc (GPS 46.607041809, 7.1088624). Auto necháte na nedalekém parkovišti a půjdete cca 300m ke vchodu do továrny. Tam už bude jistě docela velká fronta, kterou budete muset vystát. Provází se tuším každou půl hodinu a mají to uděláno tak, že ani nepotřebujete mít sebou průvodce. Na vstupu si vás seřadí, a pak se už jen otevřou dveře a v jednotlivých místnostech si vyslechnete historii kakaových bodů a výroby čokolády.

Čolokádovna
Čolokádovna

Vše je perfektně ozvučeno a doplněno ukázkami a animacemi. Nakonec se dostanete i přímo do fabriky, kde za prosklenou stěnou vidíte jen stroje. Žádné lidi. Vše dělají stroje a na konci pásu už jen zabalená krabička excelentní čokolády La Maison Cailler. Děti jistě ocení poslední ochutnávací místnost, kde je asi 20 druhů čokolád. Vše v rámci vstupného, ale on toho člověk moc nesní. Za chvíli to leze ušima.

Další super věc je sýrárna vyhlášených tvrdých sýrů ve vesničce Gruyéres (GPS 46.582211633, 7.072942257), jen asi 5 km od továrny Nestle. I do ní je možné se podívat, ale už to není na takové úrovni, jak muzeum čokolády. Prohlédnete si tabule, kde jsou popsány techniky výroby sýrů a hlavně těch tvrdých, a pak shlížíte z patra na výrobu a uskladnění velkých koláčů sýra. U pokladny vám dokonce dají český překlad celé expozice. Po prohlídce pak máte možnost si sýry zakoupit v malé prodejně.

Sýrárna
Sýrárna

A kam společně s rodinou do přírody?

Švýcarsko je doslova prošpikováno různými soutěskami. Jedna z nich začíná hned za muzeem čokolády (GPS 46.60463891, 7.111244202) a jde podél potoka La Jogne až k jezeru Lac de Montsalvens. Nejprve se zdá, že by potok šel krásně jet, kdyby byla voda, ale jak postupujete proti proudu, začínají se objevovat různě zablokovaná místa v hluboké soutěsce, kdy jedinou šancí na postup vpřed jsou vytesané tunely ve skalách.

Soutěska
Soutěska


Soutěska
Soutěska


Soutěska
Soutěska

Úchvatná přírodní scenérie je dovršena stoupáním vzhůru na kopec, až se před vámi objeví mohutná hráz s krásným ledovcovým jezerem. Cesta k hrázi trvala zhruba hodinu a buď se můžete vrátit po stejné cestě zpět nebo pokračovat dále po stezce podél jezera až do vesnice Le Pra. Vstupné se zde neplatí.

Jezero Lac de Montsalvens
Jezero Lac de Montsalvens


hráz jezera
hráz jezera

Docela rád bych viděl vypuštění vody z této přehrady, protože by to v kaňonu muselo být o dost zajímavější. My jsme bohužel měli jen zbytky, ale na březích je vidět, že se pouští docela často.

Na celodenní výlet se dá začít u sýrárny, pak pokračovat do muzea, soutěskou a podél jezera projít až do Le Pra. Trasa je to na zhruba 4 hodiny, pokud se nebudete nikde zastavovat. Tato i další trasy jsou na www.svycarsko.info.

Petr
Další kapitoly:


Diskuse nad článkem
Chválihodný počin, Václav, 1/18/2012 4:15 PM
| Re: Chválihodný počin, Vladimír, 1/19/2012 9:02 AM
| Re: Chválihodný počin, Chobotnice, 1/20/2012 8:17 AM
| Re: Chválihodný počin, Vladimír, 1/20/2012 9:07 AM
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.