Raft.cz

Tisk z adresy http://rivers.raft.cz/Clanek-Proc-tu-reku-jeli.aspx?ID_clanku=1473 edit=2

Proč tu řeku jeli?

Diskuse nad článkem
Re: Co z toho plyne, Střelec, 6/18/2013 8:16:24 AM
Ešusi - motorkáři nemůžou být dárci orgánů. Jednoduše proto, že v mastném fleku, který po nich zbyde, žádné použitelné orgány nenajdeš! Takhle mi to alespoň podal praktikující motorkář.

Reply

Re: Co z toho plyne, Klasik, 6/17/2013 6:06:54 PM
Opakovaně a přitom jsem nebyl ani jednou na vodě, která by nebyla v zeleném.

Připadám si jako v Anglii, když se lidi hrdě veřejně hlásili, že neplatí daň z hlavy.

Jestli to zítra nezruší, navedu na hejtmana děti. To bude horší než kobylková rána.

Reply

Re: Co z toho plyne, Kmochacek, 6/17/2013 5:11:29 PM
samozřejmě za předpokladu, že nižší PK svoji práci stále zvládá resp. nepožádala vyšší PK o převzetí jejich kompetencí.

V dobývání stanovisek přeju hodně štěstí. Se ale obávám, že se to kompetenčně usadí až po několika takovýchto povodních...

Reply

Re: Co z toho plyne, Kmochacek, 6/17/2013 5:05:14 PM
v zásadě to tak platí, ale 100% II.SPA od UPK nemůže snížit III.SPA od krajské PK. Obě platí zárověň, resp. na daném úzení/toku vždy platí ta vyšší, i kdyby to bylo rozhodnutí od PK té nejmenší obce s ouřadem. Jinak by celý systém vyhlašování SPA úplě ztratil smysl.

Reply

Re: Co z toho plyne, Ešus , psalek~jagacz.com, 6/17/2013 4:56:27 PM
S těmi pravomocemi jednotlivých povodňových komisí je to tak, že pokud přesáhne povodeň oblast obce, či obce s rozšířenou působností, tak přebírá rozhodovací pravomoc ta vyyší komise až po ÚPK. rozhodnutí vyšší komise je závazné pro nižší. Takhle se mi k tomu vyjádřil zásupce MZE. Snažím se z jednotlivých institucí vydobýt jejich stanoviska a z toho pak dát dohromady výcuc.
Ešus

Reply

Re: Co z toho plyne, Kmochacek, 6/17/2013 4:49:11 PM
to jo, UPK vyhlásila 8.6. plošně II.SPA pro několik krajů a postupně to zas po krajích odvolávala. Ale vždy v jejím usnesení bylo uvedeno, že jednotlivé SPA vyhlášené v krajích zůstávají v platnosti bez ohledu na momentální rozhodnutí UPK.
Takže v jednu chvíli platilo třeba v Plzeňském kraji plošně II.SPA (od UPK) a III.SPA od krajské PK Smajlík.

Centrální přehled jednotlivých SPA by asi bylo dobré řešení, ale nevím, komu, kromě vodáků by to bylo k užitku. Tím chci říct, že někdo vlivnější než my by musel na to zatlačit.

SPA totiž můžou vyhlašovat povodňové komise obcí, obcí s roz. působností, krajů a v kritických dobách i UPK. Takže teoreticky 4 různě vyhlášené SPA v dané oblasti s různou dobou platnosti Smajlík


Reply

Re: Co z toho plyne, Ešus , psalek~jagacz.com, 6/17/2013 4:38:28 PM
Mám dojem , že ten Středočeský tam byl taky. Alespoň v tom vyhlášení ÚPK z 8.6. 2013. Jenže v tom vyhlašování ja zakopaný pes. Někde by měla jasně zaznít informace, že je vyhlášen II nebo III SPA, a je jedno jestli plošně anebo místně.
Ešus

Reply

Re: Co z toho plyne, Kmochacek, 6/17/2013 4:26:24 PM
obávám se, že ve vydávání plošných zákazů splutí (skrzeva plošně vyhlášených II. a III. SPA) je UPK ještě střídmá.

Plzeňský kraj:
- v Ne 2.6. od 14:30 vyhlásil PLOŠNĚ III.SPA: ( http://www.plzensky-kraj.cz/cs... )

- ve St 12.6. od 17 hod zrušil III. a PLOŠNĚ! vyhlásil II.SPA, který pořád !PLATÍ! min do zítřka, tedy Ut 18.6., kdy znovu zasedá krajská PK.
( http://www.plzensky-kraj.cz/cs... )

Jihočeský kraj:
v Po 3.6. na základě Nouzového stavu vyhlášeného vládou Hejtman JčK rozhodl : "zákaz sjíždět rozvodněné toky na člunech,..."
( http://www.kraj-jihocesky.cz/f... )

Středočeský kraj:
žádná plošná opatření (nejspíš) nezavedl

Takže zavěr:

Jihočeský kraj - rozumný zákaz sjíždět rozvodněné řeky - lze snad vyvodit: rozvodněná řeka = limit II. a III.SPA na vodočtech
Plzeňský kraj: Totální zákaz plavby stále trvá na celém území kraje a bude platit min. do zítřka 18.6. Tak kdopak už porušil Vodní zákon v Plzeňském kraji? Přiznejte se, kriminálníci Smajlík

Reply

Re: Co z toho plyne, Ešus, psalek~jagacz.com, 6/17/2013 10:52:01 AM
Jó dobrovolní dárci orgánů asi budou pořád, i když na to musí mít papíry. Ale zatím je nikdo od nikud nevyhání, protože čekatelů na náhradní díly dost a dost :-). Jenže jim taky nikdo nestaví do cesty překážky, které by je ohrožovaly. Nám ano.
Ešus

Reply

Re: Co z toho plyne, Ešus , psalek~jagacz.com, 6/17/2013 10:39:01 AM
Na lezení už tu průkazku na některých místech mít musíš. Taky to vzniklo tak, že najednou tam lezli i ti, co na to neměli. Teď jsem na Sázavě potkal pár klientů, co jeli v kajacích, a měli šprajdu. Teklo nějakých 50 kyblíků, a tak jsme k nim přijeli a v klidu a pohodě jim poradili, že by měli mít na sobě helmu a plovačku. Ti matějové jeli bez helem a plovaček i zalité šlajsny. Kdyby s práskli, tak se opět psalo o hazardujících vodácích, a o nezodpovědnosti ježdění na vodu. Když se Ti dělá blivno z toho, co tady někteří z nás píšou, protože se snaží přijít s řešením dřív, nežli s ním dorazí úředník, který zdá vodu akorát balenou, tak zkus přijít s něčím smysluplným. To co zatím navrhuješ, aby se každý staral jen o sebe, s touhle situací nepohne a výsledkem bude používání plošných zákazů v daleko větší míře, nežli teď ÚPK předvedla. Právo na to má. A ta zmínka o SSM a Občanských výborech? Tak na to už nemůžu odpovědět slušně.
Ešus

Reply

Re: Co z toho plyne, Ešus, psalek~jagacz.com, 6/17/2013 9:21:24 AM
Vím o které mluvíš. O povodních nepůjčovali a na stránkách měli podle vývoje počasí skutečně informaci, že za pár dní budou půjčovat. Připomínám, že Sázava v tu chvíli byla v nespekách na dvojce, ale třeba Stvořidla měla ideální stav.
Co se týká vest a případně helem, je to všechno věc vývoje. Dneska většina lidí má na sobě minomálně vestu. Navíc vím, že tato půjčovna všem lidem doporučuje určitá pravidla, a k lodím nabízí plné vybavení. Jelikož ale neexistuje žádná právní úprava ohledně používání ochranných pomůcek, tak prostě nemůžou nařídit, že si je člověk musí půjčit. Je zajímavé , že když jsme uveřejnili, že chceme aby mládež do 15 let je musela nosit povinně, tak jsme byli jak tady tak jinde za blbce, a v tomto případě bychom tu nutnost převedli ze sebe na půjčovnu.
Jinak - ta prezentace v médiích a jiné chování:
Půjčovny mají třeba na Sázavě stanoveny limty, nad kterými už lodě nepůjčují (limit nedosahuje ani I SPA). Organizují každoroční úklid na Sázavě. Na Ohři je taky vidět práce půjčovny, to samé na Moravě, či Vltavě.
To, že se o tu svojí řeku začínají starat, vím z pravidelného jednání s nimi. Třeba Sázava - tam ve spolupráci s nimi rozjela o.p.s. Posázaví velký projekt, který třeba obsahuje i zabezpečení jezu v Sázavě.
Na Ohři podobný projekt taky běží, na Moravě taky.
Teď jsem třeba na Sázavě v sobotu potkal lidi na kajacích od půjčovny. 2 měli plovačku i helmu na sobě, dva jeli jen se špickou, a třeba jeli Brejlov. Přijeli jsme k nim a v klidu jim řekli, že bez helmy je to velký rísk. Koukali na nás jak na idio-ty - staré dědky v plovačkách a helmách. řekli jsme jim to 2x a jejich odpověď ? Až to budeme potřebovat , tak si to vezmeme. Přitom v půjčovně jim to samozřejmě s sebou dali jako set.
Doufám, že dojeli, protože jinak by se zase psalo o nezodpovědných vodácích, ale tohle prostě byli klienti.
Pokud dojeli v pohodě, tak si možná dole řekli něco o pitomcích, a příště to zkusí znovu stejně, dokud nepřijde pumelice do palice.

Reply

Re: Co z toho plyne, Petr, e.m~a.il, 6/17/2013 9:19:15 AM
Máš recht. Kvůli takovým těm víkendovým jezdičům s půjčenýma autama, co ani pořádně neumějí ovládat auto a vyřešit přednost na křižovatce a jezdí nacamraní a vůbec furt bourají, si musíme my, co auto řídíme odmalička, křižovatky dáváme poslepu a zatáčku dveřma napřed projíždíme i při zajíždění do garáže, zařizovat nějaké divné papíry a necháváme se buzerovat policií, která navíc ani tomu našemu ježdění vůbec nerozumí. Furt nechápu, proč je problém, když po dvou pivech nasadím helmu (jsem přece zodpovědný) sednu za volant a jedu. Vždyť já přece to auto ovládám, nebezpečný úsek poznám a nikdy neriskuju.

Reply

Re: Co z toho plyne, Kmochacek, 6/17/2013 12:20:47 AM
na Sázavě byla povoděň jen na spodním úseku, cca od soutoku s Blanicí. Nad ní pár dní poté OK, taková Stvořidla to minulo úplně.

Info od půjčovny myslím směřovalo tím směrem, tedy některé úseky Sázavy ( pokud budou mít pod I.SPA) bude možné splouvat už za několik dnů...

Reply

Re: Co z toho plyne, Mamlas, 6/16/2013 11:05:15 PM
....Znám dost dobře lídry v půjčování lodí na trhu, a ti, se kterými jednám, tak těm záleží na tom , aby jejich řeka měla dobrou pověst, aby vypadala k světu. Sázava - Bisport a Samba, Ohře- Dronte, Vltava - Ingetour, Otava - Otavatour, Morava - Tydra a další. Všechny tyto cestovky a půjčovny rozjíždějí projekty na "své řece", kde doufám ve spolupráci s námi přespějí ke zklidnění situace, k tomu , aby na řekách bylo bezpečněji.....
Ono je asi něco jiného čím se některé půjčovny prezentují na veřejnosti a v médiích a jak se chovají ve skutečnosti na řece.

Vzpomínám si na situaci asi dva roky zpět ,kdy teklo v Sázavě asi okolo 70 kubíků (Nespeky 180-190 cm) a jistá nejmenovaná půjčovna sázela děcka okolo 17 - 20let do Samb a minimálně polovina jich odplouvala bez vesty a na můj dotaz zda ví do čeho je pouští byla odpověď obsluhy půjčovny " No a co ať si také užijí adrenalín".......no a je to asi 14 dní co byl na Sázavě 3SPA a ta samá půjčovna již psala na svém webu že za 4 dny již určitě bude půjčovat lodě a že v podstatě žádná povodeň na Sázavě nebyla..

...tak nevím zda toto chování přispívá k tomu aby bylo na řekách bezpečněji ??

Reply

Re: Co z toho plyne, Klasik, 6/16/2013 5:57:51 PM
Ahoj Krisno,
ono když jezdíš, tak většinou nechceš být sám a stejně někde potřebuješ mít loď, takže ten klub není zase takové mínus postupně k němu většina dojde. Ale chápu, že někde prostě není, je to daleko atd. Výhody toho klubu jsou stejné jako u ČHS, kde jsi musel (alespoň za mě) projít nějakou "školou", která nakonec byla příjemným seznamovákem s dalšími lezci a zároveň přípravou, která nebyla zbytečná. Zcela oddílová záležitost, žádnej kšeft. Vzpomínám na to jako na příjemnou společensko-sportovní událost. Tady by stačilo ještě méně, nemusí být každý instruktor. Stejně to do těch dětí hrneme nepřetržitě ... Smajlík Smajlík Smajlík

Reply

Re: Co z toho plyne, Storm, 6/16/2013 1:36:11 PM
Jo přesně, u nás v práci se organizují akce pro zaměstnance typu my dáme peníze a vy se jděte někam spolu bavit, to abychom podpořily tým a týmovou práci. Spousta těchto partiček si pak dohodnou vodu např. u Samby aj. Firma jim zaplatí lodě, případně nocleh a ti se pak ožerou ještě než sednou do lodě. poprvé to dopadne dobře, všichni se baví neví o světě a tak se z této akce stane stane pravidlo opakující se minimálně dvakrát do roka. Na jedné z těchto akcí, pak tahali jednoho i s lodí z jezu ve Šternberku. Přežil to a bohužel si to ani nepamatuje. Hlavně že si říkají vodáci.
Je pouze smutné, že toto právě ty půjčovny a cestovky podporují.

Já nejsem registrovaný nikde. Ještě před rokem jsem měl ČHSku. Ale pro problémy s rukama jsem musel toho nechat. obecně se věnuji různým přírodním aktivitám a podobných ... jako jsou výše zmínění najdu všude mrtě. Hold dnes si stačí koupit lano, karabinu a osmu s úvazkem a je z borce horolezec. to samé platí bohužel i na vodě. tady si ale většinou nemusejí ani nic kupovat. Můžou za to ale především ty půjčovny a cestovky. Bohužel právě ty by si měli mést popel na hlavu.

Já osobně nemám rád licence. Ale je pravda, že u ČHS existuje něco jako individuální člen, který podepíše a zaplatí papír, že byl seznámen s jistými pravidly a ty bude dodržovat. Nic jiného to neobnáší a nikoho kdo to myslí vážně ani neomezuje. Těch pár stovek ročně dám rád.
Ale tito jak píšete tady amatéři a ožralové většinou za tyto průkazky nejsou ochotní zaplatit nic a pokud průkaz nemají, mají pak v ádru a jiných lokalitách veliký problém pokud je někdo chytí tam kde nemají co dělat. Mě by něco podobné nevadilo ani na vodě. Ale nutnost být v oddíle, projít nějakými zkouškami a pd. To by mě dost vadilo. A nejspíš bych do toho ani nešel.

Bohužel za rafťáky na Vltavě nese odpovědnost opět nějaká půjčovna co jim tu loď půjčila, protože oni bez lodě by nic nejeli. Za to že zpravodajství v Tv. nazývá blbce na člunu z Tesca na Berounce vodáky nikdo nemůže. Jak je mají nazvat když jsou na lodi na vodě? Pouze měli zdůraznit že se jednalo o amatéry na člunu z Tesca. Tudíž pouze jako obvykle pouze neúplné zprávy.


Reply

Re: Co z toho plyne, Lubor, 6/15/2013 2:30:20 PM
Tento příspěvek obsahuje dva naprosté nesmysly.

1) nikdo neříká, že za problémy může 600 tisíc splouvačů. Může za to nějaké procento blbů, kteří jednak obtěžují ostatní a jednak tvoří kauzy, na které všichni doplácíme.

2) Koryta řek už JSOU osazená elektrárnami a šlajsny v čudu, staví se další topiče (namátkou Rozvodí) i na vodácky frekventovaných řekách. Z nebezpečných jezů byl přestavěn zatím jeden a to na nátlak právě těch organizovaných sportovně turistických vodáků, stejně jako je nstalováno veškeré zabezpečení. Ukaž mi, kde se na nějakém jezu ptali nějakých vodáků, jestli a jak tam postavit šlajsnu. A jakých by se asi zeptali - když tam připluje raft z půjčovny s přiožralou partou? To asi ne! Takže i kdyby se někdo ptal, bude se ptát výhradně nějaké organizace, splňující určité formality.

Jestli stránka nebezpecne jezy bude nebo nebude, to bych s dovolením řešil sám, když jsem ji s Petrem stvořil.

Ale je dobře, že tady tyto názory zazněly, protože je potřeba si určité věci vyjasnit, zvláště ty, kdy někdo píše něco objektivně vyvratitelného.


Reply

Re: Co z toho plyne, Nun, stanomy~gmail.com, 6/15/2013 11:15:56 AM
A za to vsetko mozeme my, rekreacni splouvaci? Nakoniec prideme na to, ze vlastne za povodne mozeme my splouvaci.
Podpora? nooo mozno to bude zniet divne, ale nemyslis, ze keby na vodu chodilo rocne 10.000 ludi, miesto 600.000 ludi (ako tu uz niekto pisal), tak by uz davno koryta riek boli osadene elektrarnami a slajsny v cudu. Uz by stranka nebezpecne jezy nebola, lebo by to nikto neriesil skrz tych par "blaznov v kocabke", co jez, to smrtak, ved ide o efektivitu za co najnizsiu cenu stavby.
Kolko top vodakov minie penazi v kempoch, v pozicovniach, v mestach cez ktore rieka tecie a kolko penazi tam minie ta masa nevodakov? Co pre vodu spravi oddiel a co pre nu spravi mesto, pozicovne, kempy?

Reply

Re: Co z toho plyne, Klasik, 6/15/2013 8:06:55 AM
Jasně. Takhle nesměli půjčovat vůbec a tak jsou všichni spokojeni. Vodácká veřejnost je ráda, že je zrušena Blanice. Ostatní veřejnost nás trvale a intensivně podporuje (hlavně u TV). Můžeš mi říct alespoň pár konkrétních příkladů podpory?

Reply

Re: Co z toho plyne, Medák, 6/15/2013 1:11:38 AM
Medák vůbec nepřestřelil .... Medák je možná TADY poměrně atypický tím, že je JEN takový dlouholetý splouvač. Vrcholovému sportu obětoval mládí i zdraví:-), takže si teď, statisticky už daleko ve druhé polovině svého života:-), nejezdí na vodu nic dokazovat ani tam nezkouší lovit z vody adrenalin. Medák ani nechlastá(ani na vodě ani jinde,jeho osobní rekord jsou dvě piva), ani nedělá bordel. Prostě se chová slušně, zdraví, uhne...když to dokáže:-). Medák plave rád, ale rozhodně ne někde pod jezem mezi šutry, takže přenáší vše, co se mu jen trochu nezdá. A že toho je:-D. Medák zkrátka jezdí na vodu tak, aby nikoho neobtěžoval, neprudil, nikomu neškodil, a aby si užil klid a POHODU!

A když tady pak čte genitální nápady o tom, že by se měl přihlásit do nějakého klubu, nebo mít nějaké potvrzení že sám smí do lodě, skládat kvůli tomu nějaké zkoušky nebo co, a když ne, tak že by si měl platit třeba z Kácova do Štemberka průvodce(asi aby nezabloudil a nevzal to omylem Blanicí proti proudu), tak ... tak je docela rád, že je to jen virtuální netová diskuze, protože by asi měl v reálu celkem neodbytnou touhu dotyčné myslitele poslat velmi květnatě někam. No, popravdě řečeno nejen poslat.

Reply

Re: Co z toho plyne, Medák, 6/15/2013 12:23:12 AM
Máš hloupé řeči a to je tak všechno. To, že ti nějaký ouřada od stolu nesmyslně zakáže jet nějakou vodu chceš řešit jak? Že začneš buzerovat ne toho ouřadu aby se probral(protože na to prostě nemáš páky ani koule), ale budeš nutit ty tisíce lidí, kteří jezdí na vodu a jsou v pohodě(a že jich je drtivá většina), si dělat nějaké kurzy, mít nějaké průkazky, nebo si najímat nějaké průvodce? U pár km na Vltavě v NP se kvůli tomu můžete všichni zbláznit, a tady to chceš nutit všem a všude?

To fakt jediné, co dokážeš vymyslet, je druhé kádrovat a prudit a určovat, kdo něco smí, a kdo už ne...? No fuj tajbl.

Jo, a tohodle cvoka bys s tím svým "řešením" určitě dojmul k slzám ... http://usti.idnes.cz/clanek.as... ... chytráku Smajlík. Díky TOBĚ by věděl, že nemá kurs, nemá průkaz, nemá průvodce a tak by ho ten pokus o sebevraždu...protože to fakt žádné vodáctví nebylo...ihned přešel Smajlík

Jinak si buď jistý, že pokud ty a tobě podobní hodláte zkusit jít touto cestou, tak dopadnete tvrdě na ústa. A místo podpory široké veřejnosti, která při nějakých jednáních s úřady může mít sakra váhu(pokud se ji podaří vhodně podchytit), získáte nálepku hloučku ortodoxních cvoků(v tom lepším případě), se kterou nebude chtít mít nikdo nic společného. Ony ani ty půjčovny nebudou zrovna jásat. Určitě si dovedou představit jak by to dopadlo, kdyby půjčovaly lodě jen těm klientům, kteří mají nějaký ten váš kurz a štempl, a zbytku by oznámily, že si musí připlatit za průvodce. To by bylo radosti, to by bylo děkovných dopisů, to by byly tržby! Smajlík

Reply

Re: Co z toho plyne, Monte , muzsesrdcemkovboje~seznam.cz, 6/14/2013 11:56:56 PM
To chce klid Smajlík
Medák poněkud přestřelil( v afektu by se měla zablokovat klávesnice - znám to bohužel i sám na sobě Smajlík )

To podstatné je , že dvacetiletá voda způsobila , že jsou "jetelné" v červnu i úseky řek , které normálně nemají vodu pomalu ani v dubnu : viz horní Teplá, Střela a třeba i Vlašimská Blanice Smajlík .
Koryta řek po povodni mohou vypadat všelijak , ale každopádně je to výzva nebo i dobrá příležitost Smajlík

Reply

Re: Co z toho plyne, Lubor, 6/14/2013 11:19:50 PM
Klsiku, pod toto se podepisuju. Asolutní souhlas - je to výstižné shrnutí problému. Někteří to nepochpopí, protože jim o nic nejde - oni se zaklínají frázemi a nevěřím tomu, že jim jde vůbec o to, aby mohli na tu vodu intenzivně jezdit.

Reply

Re: Co z toho plyne, Klasik, 6/14/2013 10:06:34 PM
Jasně, že si děláme srandu. My přeci raději než jezdit na vodě, tak budemem koukat na to jak nám zakazujou jezdit pro pár lidí, kterým je to vlastně úplně jedno. Když se nebudou moc ožrat na vodě, tak se ožerou jinde.

Možná by jsi si to měl přečíst CELÉ znovu a hezky od začátku.

Nikomu jsem nic neprovedl, nikomu nic neudělal a přesto mi najednou zakazují to, na co se dlouho připravuji, dávám tomu čas, co umím a při čem po nikom nic nechci. Proč?
Vyhrožují mi pokutou, proč?

Tekla tady vody, která je svátek. Jinak teče jednou za rok a ještě se za ni platí. Hlídali ji policajti. Proč?

Co je tady svinstvo? To, že ty co se chtějí ožrat a "užít si to" tě dostanou do problému a pak si odejdou v klidu "užívat" jinam, to je v pořádku? To, že se nevyspíš v kempu je taky v pořádku? To, že v létě raději nejedeš na vodu?

To je to co tady obhajuješ. Jdi se picnout ty "moralisto".
Howg

Reply

Re: Už není SPA, Kmochacek, 6/14/2013 6:07:56 PM
tak si sypu popel na hlavu, nedočetl jsem až do konce. Tímto se UPK omlouvám Smajlík

Reply

Re: Co z toho plyne, Medák, 6/14/2013 5:52:14 PM
"Nejsi členem a chceš se jen svézt, buď se do toho nes*er nebo si zaplať průvodce." .... to už si fakt děláte srandu?????

Takže pro jízdu na kole taky průkazku? Pro lyže? Koloběžku? Lezení na skalách? Když si půjdeš zaběhat, tak hezky s povolením od felčara že tě při tom neklepne(asi)? Bruslaři na Ladronce budou potřebovat potvrzení, že mají seřízené brusle? V Krkonoších budou horskáči kontrolovat jestli máš dobře zavázané boty? U každého rybníka plavčík, který bude kontrolovat bumážku že umíš plavat? A když tam žádný nebude tak se tam nesmíš koupat?

Když to tady čtu, tak je mi fakt někdy silně nevolno, místy až blivno, a začínám chápat, že to soudruhům taková léta v pohodě "šlapalo" . Takhle neprudilo ani SSM s Občanskými výbory dohromady.

"Alespoň budou mít naše děti čím si přivydělávat." .. a k tomuto musím jen napsat, že větší svinstvo jsem tu snad ještě nečetl.

Reply

Re: Už není SPA, Kmochacek, 6/14/2013 5:37:40 PM
njn, ale ÚPK pořád žije v bludu:
v bodu IIIb "ruší zákaz plavby", ale přitom nechává v platnosti lokálně vyhlášené SPA. Takže kde je ještě místní PK nezrušili, tam se nesmí stejně plout.

Asi to prostě asi UPK nikdy nepochopí Smajlík

Reply

Už není SPA, Klasik, 6/14/2013 3:23:33 PM
http://www.mzp.cz/C1257458002F...

Hurá na vodu.

Reply

Re: Co z toho plyne, Ešus , psalek~jagacz.com, 6/14/2013 2:26:46 PM
Zatím mohu říct, že v ČSK VT nevíme, že by mezi obětmi hazardu při povodních byl člen ČSK VT nebo jiné vodácké organizace. Předpokládám, že by to média už dávno vyšťourala.
Ešus

Reply

Re: Co z toho plyne, Klasik, 6/14/2013 1:01:19 PM
jj vím.
Já naivně doufám, že výsledek registrace prokáže, že registrovaní se netopí. Pokud se budou topit registrovaní z jednoho klubu, je třeba zjistit proč (dějí se i náhody, ale ...) v každém případě to vyřídit "doma".
Utopené neregistrované přestaneme řešit a bude to problém půjčoven (pojistky, průvodci ...). Slušné půjčovny již to dneska tak nabízejí, poptávka je věc druhá.

Reply

Re: Co z toho plyne, Monte, muzsesrdcemkovboje~seznam.cz, 6/14/2013 11:51:27 AM
Ale Klasiku ,přece dobře víš , že v principu souhlasím s tebou, s Ešusem i s Luborem ( protože v tom tak trošku taky "jedu" Smajlík ).
Já se jen děsím ve vodáctví takových těch certifikací,akreditací ,autorizací a apod.
( které jsou ve ve finále za peníze udělovány kdekomu )
Pro nedotované oddíly nebo kluby takové přehnané předpisy můžou být i likvidační a všechno pak může sežrat cestovkářsko-půjčovnická komerce Smajlík )

Reply

Re: Co z toho plyne, Klasik, 6/14/2013 11:36:42 AM
Vidíš a kolikrát si pamatuješ zákaz jízdy pro všechny motorkáře, protože je pak musí pomocí IZS zachraňovat?

Reply

Re: Co z toho plyne, Honza, 6/14/2013 11:17:29 AM
No třeba motorkář musí mít řidičský průkaz. Takže motorkáře na rozdíl od vodáků stát nějak prudí. (Ale je tam i celkem podstatný rozdíl, že motorkář ohrožuje ostatní vozidla, zatímco vodák téměř ne. Případné ohrožení záchranářů je trochu jiná kategorie. Furt si myslím, že záchranář by měl vědět, co dělá, neriskovat a nezachraňovat úplně za každou cenu. I ty monstr akce na hledání mrtvoly v řece mi přijdou přehnané.)

Reply

Re: Co z toho plyne, Monte , muzsesrdcemkovboje~seznam.cz, 6/13/2013 10:54:53 PM
No když to přirovnám třeba k motorkářům, kterých se zabije ročně několikanásobně víc než "vodáků", tak by měli jezdit taky na silnici jen s průvodcem pod dozorem asociace klubů a půjčoven ?
...papír na něco to asi nevyřeší... Smajlík

Reply

Re: stav nouze, Klasik Orr, 6/13/2013 10:14:03 PM
Yossariane ... jsou i jiné cesty Smajlík . Orr Smajlík

Reply

Re: Co z toho plyne, Klasik, 6/13/2013 9:48:00 PM
No vidíš a to už jsi se dožil zákazu vlezení na vodu, když není ani 1.SPA ... sorry, ale to raději přežiju ty průkazky a budu jezdit.

To, že ty placaté čepice to zatím moc nehlídaj se dokáže změnit stejně rychle jako přišel zákaz.

Reply

Re: Co z toho plyne, geckon, 6/13/2013 6:58:09 PM
Požadovat, aby člověk musel mít "papíry na vodu" a být registrovaným členem registrovaného oddílu, aby mohl na WW mi připadá hodně nesmyslné. O letní Vltavě ani nemluvím, tam je to (udělej si kurz nebo si zaplať průvodce) nebetyčná ptákovina. Doufám, že podobných opatření se nedožiju.

Reply

Re: Co z toho plyne, Klasik, 6/13/2013 4:40:37 PM
Kdysi jsem to chtěl zkusit na Rogalu a dodneska si pamatuji bodrý komentář zkušených rogalistů: "buď to začni dělat pořádně a projdi přípravou a kurzem ... nebose na to vys*er".

Tady se dostáváme do stejné situace. Asi mě budete kamenovat, ale je možná čas se separovat :

- Jsi registrovaným členem nějakého registrovaného klubu, máš vedení a přípravu (byť jednoduchou, ale doložitelnou), jezdi si co chceš.

- Nejsi členem a chceš se jen svézt, buď se do toho nes*er nebo si zaplať průvodce. Bez průvodce můžeš a nejspíš budeš mít problém (úraz ...).

Alespoň budou mít naše děti čím si přivydělávat. Zároveň bude mít ona vzniklá asociace klubů a půjčoven jasného zástupce k jednání se státní správou.

Reply

Re: tyhle zakazy, Klasik, 6/13/2013 2:47:01 PM
To už asi nedohledáme, ale ten zákaz byl co pamatuji a bohužel i jeho prosazování ze strany povodí Vltavy s pomocí soudružské (policejní tehdy nebyla) síly.

Reply

Re: Co z toho plyne, Ešus, psalek~jagacz.com, 6/13/2013 2:44:34 PM
Trošku k tomu školení.
Dneska neexistuje komerční školení insrtuktorů, v podstatě nejnižší je cvičitel VT, a ten musí absolvovat kurz v délce 150 hodin. Guidů znám osobně několik, a ti , pokud chtějí jezdit ven, tak musí mít mezinárodní osvědčení. Několik jich máme i v našem oddíle, kde vedou mládež.
Co se týká osvěty, máš pravdu. Jenže, ve světě se vodní turistika dělá trošku jinak. Tam přijedeš do centra, třeba na ISER, a oni Ti na týden udělají program. Jseš na místě, a jeden den lezeš na Mont Blanc, jeden den hobluješ ISER, pak slejzáš kaňony, a vše včetně cyklistiky děláš s instruktorama. U nás si půjčíš loď a jedeš od někud někam, kde loď vrátíš.
Znám dost dobře lídry v půjčování lodí na trhu, a ti, se kterými jednám, tak těm záleží na tom , aby jejich řeka měla dobrou pověst, aby vypadala k světu. Sázava - Bisport a Samba, Ohře- Dronte, Vltava - Ingetour, Otava - Otavatour, Morava - Tydra a další. Všechny tyto cestovky a půjčovny rozjíždějí projekty na "své řece", kde doufám ve spolupráci s námi přespějí ke zklidnění situace, k tomu , aby na řekách bylo bezpečněji, aby lidi věděli, jaký stav vody, jak vypadá ten daný jez za velké vody, jak se správně mají na vodě chovat. V tomhle je na tom asi nejlíp Ohře, a teď s díky projektu o.p.s Posázaví rozjíždí projekt Sázavy a Berounky, to vše ve spolupráci s Bisportem, HZS, státním podnikem Vltava a Českým svazem kanoistů. Například se bude vybavovat házecími prostředky a prostředku pro zásah HZS jez v Sázavě na přání místních členů HZS.
Takže osvěta je, ale je to chůze na strašně dlouhou trať. A navíc je tu něco, co vlastně vzniklo vtrhnutím masy lidí do společenství lidí, které řeka dlouho vychovávala, a kteří v sobě měli něco, co nemuselo být nikde psané jeko pravidla.
To něco vzniklo tak, že když jsi kdysi chtěl jet na vodu, tak jsi musel tu laminátku buď koupit, anebo si jí postavit. No a pak jsi se k ní choval jako ke svému majetku, učil jsi se jezdit systémem pokus omyl lepení, anebo od zkušenějších kamarádů něco okoukal, anebo zjistil (jako já), že když jsi si poprvé pořádně na vodě rozbil tlamu, tak že je možnost vstoupit do oddílu stejně prdlejch lidi, co umí jezdit a nechtějí to dělat závodně. Aby jsi do party zapadnul, tak jsi musel přijmout její pravidla hry a ta a voda si Tě začaly pomalu modelovat.
Jenže teď, díky nárazu komerce, tohle kleslo na úroveň zboží. Že je něco špatně, zjistily i ty půjčovny a přidaly se ke snaze opět trošku zkulturnit prostředí na vodě.
Dřív, když jsi se v té partě ožral, a přidělal jim problémy, tak si Tě buď srovnali, anebo jsi příště s nimi nejel. Samozřejmě jsme si večer, anebo klidně i při douhých přejezdech v busu sedli a chytli prezidentskou virózu, ale na vodě se tolik nechlastalo, nebylo tolik stánků kolem vody.
Jenže změnu nečekej od nějaké instituce, i když se o ní snažíme, ale pokud chceš něco změnit, tak musíš začít kolem sebe, u svých blízkých anebo kamarádů.
No, to jsem se zase rozkecal.
Ešus

Reply

Re: Co z toho plyne, Ešus, psalek~jagacz.com, 6/13/2013 2:44:07 PM
Trošku k tomu školení.
Dneska neexistuje komerční školení insrtuktorů, v podstatě nejnižší je cvičitel VT, a ten musí absolvovat kurz v délce 150 hodin. Guidů znám osobně několik, a ti , pokud chtějí jezdit ven, tak musí mít mezinárodní osvědčení. Několik jich máme i v našem oddíle, kde vedou mládež.
Co se týká osvěty, máš pravdu. Jenže, ve světě se vodní turistika dělá trošku jinak. Tam přijedeš do centra, třeba na ISER, a oni Ti na týden udělají program. Jseš na místě, a jeden den lezeš na Mont Blanc, jeden den hobluješ ISER, pak slejzáš kaňony, a vše včetně cyklistiky děláš s instruktorama. U nás si půjčíš loď a jedeš od někud někam, kde loď vrátíš.
Znám dost dobře lídry v půjčování lodí na trhu, a ti, se kterými jednám, tak těm záleží na tom , aby jejich řeka měla dobrou pověst, aby vypadala k světu. Sázava - Bisport a Samba, Ohře- Dronte, Vltava - Ingetour, Otava - Otavatour, Morava - Tydra a další. Všechny tyto cestovky a půjčovny rozjíždějí projekty na "své řece", kde doufám ve spolupráci s námi přespějí ke zklidnění situace, k tomu , aby na řekách bylo bezpečněji, aby lidi věděli, jaký stav vody, jak vypadá ten daný jez za velké vody, jak se správně mají na vodě chovat. V tomhle je na tom asi nejlíp Ohře, a teď s díky projektu o.p.s Posázaví rozjíždí projekt Sázavy a Berounky, to vše ve spolupráci s Bisportem, HZS, státním podnikem Vltava a Českým svazem kanoistů. Například se bude vybavovat házecími prostředky a prostředku pro zásah HZS jez v Sázavě na přání místních členů HZS.
Takže osvěta je, ale je to chůze na strašně dlouhou trať. A navíc je tu něco, co vlastně vzniklo vtrhnutím masy lidí do společenství lidí, které řeka dlouho vychovávala, a kteří v sobě měli něco, co nemuselo být nikde psané jeko pravidla.
To něco vzniklo tak, že když jsi kdysi chtěl jet na vodu, tak jsi musel tu laminátku buď koupit, anebo si jí postavit. No a pak jsi se k ní choval jako ke svému majetku, učil jsi se jezdit systémem pokus omyl lepení, anebo od zkušenějších kamarádů něco okoukal, anebo zjistil (jako já), že když jsi si poprvé pořádně na vodě rozbil tlamu, tak že je možnost vstoupit do oddílu stejně prdlejch lidi, co umí jezdit a nechtějí to dělat závodně. Aby jsi do party zapadnul, tak jsi musel přijmout její pravidla hry a ta a voda si Tě začaly pomalu modelovat.
Jenže teď, díky nárazu komerce, tohle kleslo na úroveň zboží. Že je něco špatně, zjistily i ty půjčovny a přidaly se ke snaze opět trošku zkulturnit prostředí na vodě.
Dřív, když jsi se v té partě ožral, a přidělal jim problémy, tak si Tě buď srovnali, anebo jsi příště s nimi nejel. Samozřejmě jsme si večer, anebo klidně i při douhých přejezdech v busu sedli a chytli prezidentskou virózu, ale na vodě se tolik nechlastalo, nebylo tolik stánků kolem vody.
Jenže změnu nečekej od nějaké instituce, i když se o ní snažíme, ale pokud chceš něco změnit, tak musíš začít kolem sebe, u svých blízkých anebo kamarádů.
No, to jsem se zase rozkecal.
Ešus

Reply

Re: Co z toho plyne, Honza, 6/13/2013 2:19:58 PM
Ja bych to s temi kurzy neprehanel. Na pohodovou letni vodu vicemene staci zdravy rozum, schopnost plavat, znalost zakladniho zaberu, nechlastat a zhruba vedet, co je to valec pod jezem. Tohle je zaklad a vyjezdit se bez nejakeho treninku i celkem normalni clovek bez zvlastniho nadani muze postupne az na WW3. Jasne, pokud chce clovek neco vic nebo se neco naucit rychle, nebo proste nema zdravy rozum (a ma blby napady, jako treba bez predchozich znalosti zacit s jezdenim za povodne, v zime nebo na divoke vode) pak je urcite kurs na miste.

Reply

Re: Co z toho plyne, Myssak, 6/13/2013 1:19:12 PM
A vrcholem pak je, když firmy organizující zájezdy na vodu, publikují na svém webu články o tom, jak nemohli některé účastníky dostat zpět z vody do lodi pro jejich naprostou opilost.
Nevím co je horší, jestli skutecnost, že se to děje nebo že jim přijde normální se tím i chlubit.
Takže si teď možna jen někteří vzali příklad z profesionálních vodáků:(

Reply

Re: Co z toho plyne, Myssak, 6/13/2013 12:30:54 PM
Podle mne je to stejné jako zkoušet dělit řidiče podle jejich přístupu, na řidiče a osoby za volantem:)

Ale teď k tomu důležitějšimu, dá se stím něco dělat?
Myslím, že v Čechách je snaha o jakoukoli osvětu komplikovanější než v mnoha jiných zemích. Kolik vodáků se kdy zůčastnilo jakéhokoli kurzu? Málo kdo, vždyť se vše můžeme naučit od kamarádů, jít na kurz je přiznání vlastní neschopnosti. Když by si někdo chtěl najmout kromě lodi i průvodce na Berounku bude na něj pohlíženo jako na neshopného vola.
Zrovna tak úroveň některých guidů a instruktorů není zrovna ideální, stačí se podívat na minimální požadavky. Když se k tomu potom přidá naprostý nedostatek respektu a úcty k jejich zákazníkům, jen proto že na to sami nemají... ( to vše platí o většině outdoorových sporů, voda není žádnou výjimkou)
Když to shrnu, pokud se nezmění kultura a přístup, ke kurzum, vzdělání a i komerčním vztahům, bude snaha o jakoukoli osvětu velice náročná.

Reply

Re: stav nouze, Ešus, psalek~jagacz.com, 6/13/2013 10:41:05 AM
Ani netušíš, jak mi mluvíš z duše:-).
Ešus

Reply

Re: tyhle zakazy, Ešus, psalek~jagacz.com, 6/13/2013 10:37:23 AM
Bylo to v ve starém ŘPB podle vyjádření státní plavební správy, tuším že do roku 1992. To vyjádření jsenm dostal právě na základě nejsností ohledně sjíždění jezů. Jinak bych samozřejmě mohl jmenovat řeky, kam jsi za komančů nesměl ani náhodou, a dostal jsi se tam jen načerno, anebo na základě dlouho vyjednávaných povolení.
Je to ale zbytečná diskuze, protože tenkrát nás bylo pár tisíc, a úřednímu šimlu jsme byli ukradení. Teď je v létě na vodě kolem 670000 lidí. A v tuto chvíli nastává problém, protže samozřejmě v absolutních číslech narůstají i průsery, bordel a jiné jevy , které při pár tisívcovkách nikomu nevadily. Takže proto přichází regulace. Zrovna tak to bylo i s tím volným tábořením.
Ešus

Reply

Re: Co z toho plyne, Ešus , psalek~jagacz.com, 6/13/2013 10:28:45 AM
Ten rozdíl cítím asi tak, jako když Tě vynesou na Mount Everest, anebo na něj vylezeš sám. Ten koho tam v podstatě asi vytlačí, si taky podle mne dost těžko může říkat horolezec :-). Nikdo z nás se nad nikoho nepovyšuje, a my se na vodě považujeme za normální. Za nenormální považuji lidi, kteří jednou za život si sednou do raftu, a zřejmě pod vlivem pocitu, že jsou mistři světa, si nenechají poradit. Materiál je cizí , my si zaplatili a co nám do toho kecáte. Že se nesmí na vodě chlastat? No a co.
Výsledkem jsou i letošní tragédie při povodních, protože ti lidé se v takové vodě naprosto neumí chovat, Vodák je pro mne člověk, který po drobných krůčcích se učí ovládat loď, sebe, a je prospěšný partě. Lidi na vodě jsou pro mne lidi, kteří jednou za život, protože je to moderní, si půjčí loď a sjedou si kousek řeky, ale jaksi obvyklé chování na vodě je jim cizí. Třeba o povodních nepřišle o život nikdo z našich členů. Proč? Protože o vodě něco vědí. Takže asi tím rozdílem jsu vědomosti a používání mozku.
Ešus

Reply

Re: stav nouze, Kmochacek, 6/13/2013 10:26:44 AM
100% souhlas. Nebrojím proti plošnému vyhlášení II.SPA v případě takové katastrofy. Jen nemohu pochopit, že ÚPK ho v So plošně vyhlásí (= odvozeně zakáže tam všude plavbu) a pak v Po vydá zákaz splouvání v případě vyhlášených II.a III.SPA a komentuje to tak, že kde není vyhlášen, plout se může.

Prostě nemůže, protože v dotčených krajích je plošný II.SPA. Ale na druhou stranu tě nikdo na řekách s normálním stavem buzerovat nebude, protože dle ÚPK to splouvat lze. Smajlík Hlava 22...

Reply

Re: Trotlove, Monte, muzsesrdcemkovboje~seznam.cz, 6/13/2013 10:19:45 AM
Zákon hovoří jasnou řečí a kromě toho stále platí "stav nouze" , takže vláda může ještě stále v některých krajích !omezit práva osob" . Smajlík
Protože nejsem anarchista , tak s tím souhlasím.
Jenom ta interpretace nejvyšších je hrozná Smajlík

Nejlépe to trefil asi Chobotničák : "pojmy jako II. SPA, ŘPB, SPS atd..." vůbec nic neříkají trotlům, kteří vyrazí ožralí na povodňovou vodu ,ani mnoha rybářům v loďce ani někomu, kdo se jde v noci vymočit do vody !:-(

Před námi je slunečný víkend .
Půjčovny skřípou zubama a hledají kličky a vytáčky, aby navzdory zákazu mohli někde vysadit masy na vodu Smajlík
Doufám,že se i přes ty zákazy neutopí moc "lidí okolo vody".
Protože jinak to od§erou všichni vodáci - novinářská senzacechtivá amatérská chátra stejně všechny nacpe do jednoho pytle.
( Bez ohledu na to , že pro opravdového vodáka jízda ve vypláchuté čističce není moc valný zážitek - vodák vyhledává většinou jinou vodu Smajlík , nehledě na to, že většina vodáků právě teď uklízí vypláchnuté loděnice nebo pozemky u vody Smajlík )

Hlavně by měl někdo před víkendem vystooupit a např. před mapou na interaktivní tabuli několikrát vysvětlit, co se smí a co se nesmí - "PETR PTÁČEK DO TELEVIZE Smajlík "

Reply

Re: stav nouze, Honza, 6/13/2013 9:09:03 AM
Do jisté míry máš pravdu, na druhé straně vyhlášení povodňových stupňů ústředních komisí pokud vím umožňuje využití některých věcí jako finanční rozhodnutí, uvolňovánáí prostřeků, možnost pominout běžné schvalovací procesy při uksutečňování a zadávání prací atd ... neznám to tolik, abych si torufal na kvalifikovaný rozbor, ale nějaké takové vzby tam jsou. Druhou a horší částí tohoto rozhodnutí je, že jakmile přeneseš rozhodování o stupeň výše, rozhodovací proces se tím dost výrazně zpomalí - nejrychleji se prostě vžfy rozhoduje na úrovní postižených obcí... takže v mnoha věcech souhlas. Ústřední komise se buď měla svých kompetencví ujmout dříve nebo vůbec. Krajské komise ale myslím svou roli zvládaly a zásah ústřední komise nutný nebyl ... ale možná jsou v tom věci, které neznám.

Reply

Re: tyhle zakazy, va, 6/13/2013 8:41:16 AM
pokud mas pocit, ze si muj zivot pamatujes lepe nez ja, tak to je napovazenou, ale muj problem to neni Smajlík

Reply

Re: Trotlove, Kmochacek, 6/13/2013 2:12:30 AM
Lidi, proboha! To je tak těžké si pořádně přečíst Vodní zákon dřív, než začnete vyvozovat své závěry?

Je v Plzeňském, Jihočeském a KV kraji stále vyhlášen plošně II.SPA? Pokud ANO, tak automaticky platí zákaz plavby na všech tocích těchto krajů. A proč?
Protože na CELÉM, opakuji CELÉM uzemí krajů je vyhlášen II.SPA! Né jen někde, né jen na tocích, kde blikají zelená/žlutá/červená kolečka u vodočtů. Prostě II.SPA je vyhlášen plošně na CELÉM území dotčených krajů. Že někde něco bliká u vodočtů absolutně NIC neříká o tom, jaký kde je VYHLÁŠEN SPA.

http://www.raft.cz/forum-Zakaz...


Tak prostě hovoří zákon. S tím nic prohlášení ÚPK nenadělá. Nebo by vám bylo milé, že ÚPK pro tentokrát zruší platný zákon, protože to vidí jinak? Nebo je pro vás usnesení ÚPK nad zákon?

Že je to pitomé rozhodnutí. Že dodržování tohoto implicitního zákazu (II.SPA -> zákaz plutí) na řekách s normální hladinou nebude nikdo kontrolovat je úplně ale úplně něco jiného. Smajlík

Reply

Re: tyhle zakazy, HH, 6/13/2013 12:40:33 AM
Říká se tomu HoSiP...

Reply

Re: stav nouze, HH, 6/13/2013 12:20:15 AM
Důvodem vyhlášení v sobotu 8.6. nebyl nárůst hladiny vody v řekách, nýbrž nárůst hladiny lidské hlouposti. A ta je holt některým lidem smrtelně nebezpečná, ale zakázat se nedá.

Reply

Re: Co z toho plyne, Lubor, 6/13/2013 12:03:26 AM
To jsem vůbec nepochopil.
Jestli si myslíš, že si naši úředníci nenajdou záminku k regulaci a tím i buzeraci bez ohledu na to, jestli tu záminku zavdává někdo s uvozovkama nebo bez uvozovek, pak asi nechápeš, jak vypadá pohled zvenčí. Nebo napiš, o co ti jde a jak toho chceš dosáhnout, místo nadávek a jakýchsi podivných alegorií.

Reply

Osveta jde do sveta, kecican, kecican~seznam.cz, 6/12/2013 11:44:06 PM
Lide dobri copak nechapete,ze tyto stranky necte nikdo z magoru,kteri se nalejou a vyrazi na svou nejkrasnejsi plavbu zivotem.Lide jako Esus Lubor a spol se Vas snazi presvedcit,aby Vy jste .Ted jsem se seknul.Jo ovlivnovali sve zname a pratele.Vzhledem k tomu,ze vy to umite a oni ne.

Reply

Re: tyhle zakazy, va, 6/12/2013 10:56:11 PM
Pamatuji si to sakra dobre vcetne toho, ze stanovani ve volne prirode sice bylo oficialne zakazano ale nikdo nikoho odnikud nevyhanel a na rece a kolem ni jsme si delali co chteli. Pro ty vice podezirave opakuji, ze nijak netouzim po navratu komancu, nicmene co se tyka volnosti na vode a v prirode obecne, tak to rozhodne nebylo horsi, spise naopak, a hlavne se do nas nemontovali hasici, zachranci a vlastne ani ti policajti a televize a noviny mely jine starosti nez nejakeho utopeneho vodaka. Je to fajn, ze se ted muzu sbalit a okamzite vyrazit temer do celel Evropy a jinam staci pockat na vizum, ale rozhodne to nesnuzuje moje nas....,kdyz mi nekdo diktuje, kdy (ne)muzu jet kterou vodu tady u nas doma. Mimochodem udajny ten zakaz sjizdeni jezu je pro mne opravdu novinka, odkaz by nebyl? Zatim to povazuji za tezky ulet, protoze v tom pripade by bylo v te dobe vodactvi ilegalni cinnost,ke ktere se lide dokonce spolcovali v oficilalnich organizacich.

Reply

Re: tyhle zakazy, va, 6/12/2013 10:56:09 PM
Pamatuji si to sakra dobre vcetne toho, ze stanovani ve volne prirode sice bylo oficialne zakazano ale nikdo nikoho odnikud nevyhanel a na rece a kolem ni jsme si delali co chteli. Pro ty vice podezirave opakuji, ze nijak netouzim po navratu komancu, nicmene co se tyka volnosti na vode a v prirode obecne, tak to rozhodne nebylo horsi, spise naopak, a hlavne se do nas nemontovali hasici, zachranci a vlastne ani ti policajti a televize a noviny mely jine starosti nez nejakeho utopeneho vodaka. Je to fajn, ze se ted muzu sbalit a okamzite vyrazit temer do celel Evropy a jinam staci pockat na vizum, ale rozhodne to nesnuzuje moje nas....,kdyz mi nekdo diktuje, kdy (ne)muzu jet kterou vodu tady u nas doma. Mimochodem udajny ten zakaz sjizdeni jezu je pro mne opravdu novinka, odkaz by nebyl? Zatim to povazuji za tezky ulet, protoze v tom pripade by bylo v te dobe vodactvi ilegalni cinnost,ke ktere se lide dokonce spolcovali v oficilalnich organizacich.

Reply

Re: tyhle zakazy, va, 6/12/2013 10:56:07 PM
Pamatuji si to sakra dobre vcetne toho, ze stanovani ve volne prirode sice bylo oficialne zakazano ale nikdo nikoho odnikud nevyhanel a na rece a kolem ni jsme si delali co chteli. Pro ty vice podezirave opakuji, ze nijak netouzim po navratu komancu, nicmene co se tyka volnosti na vode a v prirode obecne, tak to rozhodne nebylo horsi, spise naopak, a hlavne se do nas nemontovali hasici, zachranci a vlastne ani ti policajti a televize a noviny mely jine starosti nez nejakeho utopeneho vodaka. Je to fajn, ze se ted muzu sbalit a okamzite vyrazit temer do celel Evropy a jinam staci pockat na vizum, ale rozhodne to nesnuzuje moje nas....,kdyz mi nekdo diktuje, kdy (ne)muzu jet kterou vodu tady u nas doma. Mimochodem udajny ten zakaz sjizdeni jezu je pro mne opravdu novinka, odkaz by nebyl? Zatim to povazuji za tezky ulet, protoze v tom pripade by bylo v te dobe vodactvi ilegalni cinnost,ke ktere se lide dokonce spolcovali v oficilalnich organizacich.

Reply

Re: Co z toho plyne, Mirek, 6/12/2013 9:15:59 PM
Lubore plácáš nesmysly! Ty problémy nezpůsobují vodáci, ale "vodáci". Takže strč hlavu do písku a zařaď všechny vodáky na úroveň těch "vodáků". Ale já s tebou výt nebudu. A myslím, že nás je tu víc. Tím neříkám, že se máme všichni sebrat a jet na vodu když je vyhlášen II SPA. Ale vono vodsuď potuď víš...

Reply

Re: stav nouze, Kmochacek, 6/12/2013 9:15:56 PM
Milí Honzové...
V mnohém s vámi souhlasím, osobně jsem zastáncem Svobody a Odpovědnosti a max. informovanosti. Jen informovaný jedinec je schopen dobrat se správných rozhodnutí. Toť podmínka nutná, nikoliv ale postačující.
A když se mi něco nezdá, tak na rozdíl od pustého nadávání nebo přejímání od ostatních se ty informace snažím dohledat a mnohdy se nestačím divit. Viz poslední odstavec Smajlík

Teď ještě malá vsuvka:
HS sice vyhlašuje "zákaz" vycházení, ale (pokud se nepletu) nejedná se o skutečný zákaz, ale:
"I nadále nemohou nic zakazovat a jediným řešením jsou tak pořád doporučení."
( http://zpravy.idnes.cz/horska-... ).
A jak píšeš, většinou se jedná o lokální opatření, tedy "zákaz" hřebenových tůr, protože tam to nebezpečí opravdu hrozí (laviny, mráz, vítr,...). Neudělá to plošně na každé stezce bez výjimky, protože to je blbost.

Teď ale zpět k povodním a Ústř. povodňové komisi.Podíval se vůbec teď někdo ze zde diskutujících do Vodního zákona? Zajímá vůbec někoho jaképak má ÚPK kompetence? Myslím, že ne, takže:

1. Povodňová komise obce má právo VYHLÁSIT II. a III.SPA (§78, odst.3, písm. h)
2. PK obce s rozšířenou působností (ORP) má právo VYHLÁSIT II. a III.SPA (§79, odst.2, písm. i)
3. PK kraje má právo VYHLÁSIT II. a III.SPA (§80, odst.2, písm. h)

A co může ÚPK?
Ta "jen" řídí, kontroluje, koordinuje, informuje... (§81, odst.3) a
!POUZE! v případě,"...pokud povodňové komise krajů vlastními silami a prostředky nestačí činit potřebná opatření...." může sama aktivně konat, tedy m.j. VYHLAŠOVAT SPA. Další možností je, že krajská PK sama požádá ÚPK o převzetí jejích kompetenci, když sama cítí, že to nezvládá.

Takže, otázka zní:
Kdo z vás má pocit, že v So ráno (8.6.) některá krajská PK situaci nezvládala, takže musela ÚPK aktivně VYHLÁSIT celoplošný II.SPA?
Jen podotýkám, že v tu dobu voda již všude ustupovala, Vltavská kaskáda upuštěná výrazně více než před Nedělí 2.6., jediné potenciální nebezpečí byla hrozba dalších vydatných srážek od neděle 9.6.

Netvrdím, že to, co zde uvádím je 100% pravda, ale zkuste mne někdo o mém omylu přesvědčit argumentama, nikoliv "já si myslím, že...". Zdejší diskuse je IMHO již na vyšší úrovni, než pouhé sdělování si svých dojmů a pocitů. Smajlík

Reply

Re: Co z toho plyne, Myssak, 6/12/2013 6:30:52 PM
"Vodáků sice zůstalo stejně, ale lidi na vodě se přemnožili."

Podobnými větami se to všude v poslední době jen hemží.


Jinak ve světě není neobvyklé mít papíry na kajak či kánoi, a jelikož většina řek soukromých, tak si bez nich opravdu skoro nikdo neškrtne…

Ale o tom moje předchozí reakce nebyla. Pouze o tom, že neustalé omýlání, že za problémy na vodě můžou hlavně nevodáci ničemu nepomáha. Naopak. Jak chcete někoho vzdělávat, když se od normalních lidí distancujete? Když je jim neustále předhazovano, že když udělají chybu, podcení situaci, nebo jen mají jen méně zkušeností, tak jsou jen davem na vodě, který dělá problémy?


Reply

Re: Co z toho plyne, Monte, muzsesrdcemkovboje~seznam.cz, 6/12/2013 6:20:15 PM
Něco na tom asi přeci jen bude....
Když například člověk , který nevlastní licenci ku létání a pak ovládá ( neovládá ) letadlo ,které s ním spadne a on se zabije ... - tak se taky nepíše , že se zabil "pilot" Smajlík

Jinak tu stávající regulaci tady většina /můj názor/nepovažuje za nesmyslnou ( "stav nouze" přeci jen není každý den ), ale spíše za regulaci "nesprávně" a nesrozumitelně vyloženou Smajlík

Reply

Re: Co z toho plyne, Lubor, 6/12/2013 5:59:11 PM
To je pořád dokola. Pořád někdo opakuje nějaké řeči o vodácích a nevodácích, o tom, že někteří si myslí, že jsou víc než ostatní.

Nic takového ani já ani Ešus nepíšeme. Říkáme jen to, že je potřeba eliminovat viditelné průsery, které někteří lidé na vodě dělají, protože jinak začne nějaká nesmyslná regulace. Jedna už nastala a všichni na ni nadávají.

K tématu, které zajímá tebe, tedy certifikovaný vodák, ti můžu napsat jen to, že je naprosto běžné, že tě nenechají řídit loď na moři, letadlo a dokonce ani raft na Salze, když nemáš nějaký papír. Asi tedy piloti a spol zavánějí elitářstvím. Ale znovu říkám, že toto je off topic, my jsme psali o něčem jiném.

Reply

Re: Co z toho plyne, Myssak, 6/12/2013 5:08:53 PM
Hele, ja jsem asi tupej. Ale jak se rozpozná vodák od nevodáka s pádlem v ruce?
To na to máte nějaký pravidla, zkoušky, certifikáty? Teda přiznávám, že už jsem někde pojem certifikovaný kajakář četl, takže to by mohlo být ono.

Nebo je to opravdu jen o tom, že si nechcete připustit, že i vodáci, stejně jako zbytek národa, jsou různí? A že počet blbců a pod. je i mezi nimi procentuálně podobný jako všude jinde?

Takže jako Vodák je něco víc, než člověk na vodě? Jak už to naznačil někdo víše, smrdí to elitářstvím...

Reply

Re: stav nouze, HH, 6/12/2013 4:34:14 PM
Když HS vyhlašuje zákaz hřebenových túr, taky necituje podle jakého paragrafu tak smí učinit. A pokud dojde k povodním podobného rozsahu, vůbec se nebudu divit, když ten II.SPA opravdu hned na začátku vyhlásí. ÚPK má, myslím, jiné úkoly než optimalizovat podmínky pro nás vodáky. Vůbec bych jim neměl za zlé, že chtějí klid na práci, tedy řešit jak pomoci zaplaveným obcím, ne to, že se nějaký magor zase pokusí sjíždět jez s válcem jako prase. A magoři, přiznejme si to už konečně, nejsou jen mezi těmi, co to neumí a jedou na Seahawku bez vesty a helmy. Vimeo je plné úžasných videí a některá z nich mají na konci sestřih s rozbitými loděmi, roztříštěnými kotníky, zkrvavenými hnátami nebo ksichty. Že někdo sestsakra dobře umí, ještě neznamená, že to není magor. A už vůbec ne, že by byl neomylný a nesmrtelný.
ÚPK se vyhlášením II.SPA a zákazem splouvání snaží problémů s magory zbavit, aby mohla dělat to, co je v danou chvíli naléhavější. Může nás mrzet, že nám voda odteče, ale měli bychom to respektovat. Svoboda není totéž co anarchie a nezbavuje nás zodpovědnosti.

Reply

Re: stav nouze, Honza, 6/12/2013 2:59:32 PM
Kmocháčtu, devětadevadesát procent lidí potřebuje opravdu vědět jen to, co udělal nemají nebo nesmějí. Jinak předpokládám, že další podrobnosti to jedno procento najde v materiálech povodňové komise. A osobně bych vnímal i to, že povodeň spoustu lidí připravila o majetek nebo i o život a celá veřejnost je dost citlivá na vše, co s vodou souvisí ... a asi bychom to měli vnímat i my, jinak si zaděláváme na problémy. Lidí, kteří jezdí po vodě, je obrovksá spousta (neříkám záměrně vodáků), už to inklinuje k nějaké regulaci. O povodních je to všechno daleko citlivější na cokoli :-))

Reply

Re: Trotlove, Míla, mila~dronte.cz, 6/12/2013 11:06:02 AM
No, já si myslím, že to tak není, že se na Otavě plout může, jelikož tam není SPA I a vyšší. Zde úryvek z usnesení :

ÚPK a ÚKŠ ve svém usnesení doporučily vládě, aby zachovala nouzový stav ve všech krajích, kde byl vyhlášen kromě Libereckého kraje. ÚPK a ÚKŠ dále zrušily povinnost hlídkové služby, úkol povodí Vltavy vypouštět vodu z vltavské kaskády, povinnost povodňových komisí zachovat dosavadní stav protipovodňových zábran. Dále zrušily plošně vyhlášené 2. stupně povodňové aktivity kromě Plzeňského, Jihočeského a Karlovarského kraje s tím, že místně vyhlášené SPA příslušnými povodňovými komisemi v těchto krajích zůstávají v platnosti. ÚKŠ a ÚPK upozornily na trvající zákaz plavby na všech plochách, kde je i základní stupeň povodňové aktivity a poděkovaly všem povodňovým komisím a složkám IZS a občanům za přístup při zvládání povodňového nebezpečí.

Mě z toho vyplývá, že nesmíš plout tam, kde je SPA I a vyšší. Tam kde není, plout můžeš.

http://www.mvcr.cz/clanek/zpra...

Reply

Re: Co z toho plyne, Ešus, psalek~jagacz.com, 6/12/2013 10:54:40 AM
Lubore, ono je to jak s autama. Když bylo na světě jedno, tak nebyly potřeba žádné předpisy, když se začaly množit, tak přišli policajti, semafory, předpisy a značky. My jsme teď ve stejném problému. Vodáků sice zůstalo stejně, ale lidi na vodě se přemnožili. A tak prostě nevyhnutelně budou následovat omezující předpisy. Jak budou vypadat, to teď nikdo neví, ale pokud se do toho aktivně nezapojí vodáci, tak dopadneme blbě. Bohužel, časy, kdy jsi mohl spát kde jsi chtěl, a jet jak jsi chtěl se už nikdy nevrátí.
Současná reakce vlády a ostatních úředníků budiž varováním pro ty, co vyznávají na vodě absolutní svobodu.
Ešus

Reply

Re: tyhle zakazy, Ešus , psalek~jagacz.com, 6/12/2013 10:41:29 AM
Já vím. Já byl taky naposledy za komančů v pásmu na Křemelné.
Ten problém je v tom , tehdy vodáků bylo pár tisíc. Dnešní masa skoro 700000 lidí na vodě už bohužel zanechá jiné stopy , nežli těch pár tisíc.

Reply

Re: tyhle zakazy, Honza, 6/12/2013 10:13:33 AM
1 - zákaz platil, ale nikdo to nehlídal
2 - 90% souhlas, 10% zákaz platil, ale nikdo to nehlídal (Když nás jednou vojáčci chytili s tátou na Hřebenech, tak nám jen řekli, ať jdeme pryč. Jasně, v pohraničním pásmu by to neprošlo...)
3 - zákaz platil, ale stačilo se trochu zašít a moc neprovokovat

Samozřejmě nijak si tu dobu neidealizuju. Ale naštěstí se dala a dá dělat spousta věcí, které povolené oficiálně nebyly nebo nejsou.

Reply

Re: tyhle zakazy, Ešus , psalek~jagacz.com, 6/12/2013 9:44:03 AM
Tu dobu jsem dlouho zažil taky. Jenom zřejmě díky ztrátě paměti můžeš tohle napsat.
1/za komančů platil zákaz sjíždění jezů - můžeš si to ověřit na Státní plavební správě, směly se sjíždět pouze se souhlasem majitele
2/ za komančů byla uzavřena velká území, kam jsi nesměl vůbec
3/ za komančů byl stanoven zákaz spaní ve volné přírodě, bivakovaní bylo nejvyšším soudem povoleno až po roce 2000.
4/Nikdy za komančů nejezdilo tolik lidí na vodu jako teď. Tím se zvyšuje počet tragédií a taky tlak na úřednické řešení. Jedno teď oprášili, a od téhle chvíle ho použijí daleko častěji, kvůli blbosti lidí, co nejsou ochotni dodržovat základní pravidla. Při jejich dodržení by nikdo neprudil. Takhle těch pár volů škodí všem. Nejen že platíme jejich odlovení, a léčení, ale ještě dávají hůl do ruky úředníkům.
5/zákaz alkoholu na vodě platil už za komančů. Nebyl vymáhán stejně , jako není ani teď.
Znovu mohu jen opakovat, že díky masovému rozvoji vodní turistiky může dojí k tomu, že nám nějaká zpřísňující pravidla, pokud si sami nedokážeme udržet pořádek, nadiktuje nějaké ministerstvo.
Takže pokud někoho, kdo chce řešit tyhle problémy, kdo chce zachovat sjízdné jezy, kdo chce, abychom mohli legálně jezdit víc a víc zajímavých řek, moralistou, tak jsem moralista. Občas by to chtělo, aby někde u nás byla rezervace, kde by si lidi mohli osvěžit paměť.
Ešus

Reply

Re: tyhle zakazy, Klasik, 6/12/2013 8:46:54 AM
Já tu dobu taky zažil. Obávám se, že si již špatné nepamatuješ a dobu moc idealizuješ. "O naše blaho" se tehdy "starali" velmi intensivně. Rychlost toku informací se zrychlila v poslední době nejen u nás. Smajlík Smajlík Smajlík

Reply

Re: stav nouze, Kmochacek, 6/12/2013 6:03:50 AM
Tak nám kvůli těm Youdům zrušili Blanici, paní Müllerová !!!
http://www.vodaci-pt.mypage.cz...
Smajlík

Reply

Re: stav nouze, Kmochacek, 6/12/2013 5:48:20 AM
Přesně tak.

Mě osobně na tom všem vadí ten děsný (právní) amatérismus. ÚstřPovKom nařizuje, zakazuje, vyhlašuje, ale vůbec nikde v textu neuvádí na základě jakého zákona (§,odst, písm.,...) takto činí.
Vypadne z nich jen text vhodný tak pro tiskovku před novinářema a do večerní TV. Že tím omezují svobody lidí nikomu nedochází.

Je to první velká povodeň, kde se tohle řeší, tak zmatky chápu. Obávám se ale, že státní aparát se z toho včeho poučí. A při té další už bude rychlejší, vyhlásí plošný II.SPA (pro velký úspěch) preventivně hned na začátku a budou mít klíd na práci Smajlík

Reply

Re: stav nouze, Monte , muzsesrdcemkovboje~seznam.cz, 6/12/2013 12:52:57 AM
Nouzový stav je v České republice státní krizové opatření pro závažné živelní nebo průmyslové katastrofy.

Nouzový stav vyhlašuje v České republice vláda nebo předseda vlády na základě ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky. Přitom může omezit práva osob.

Reply

stav nouze, Monte , muzsesrdcemkovboje~seznam.cz, 6/12/2013 12:32:41 AM
Obecně dle ŘPB je zákaz plavby ,pokud je na toku VYHLÁŠEN II.SPA .....
Nyní je podle usnesení povodňové komise v čl.IV doporučeno zachovat v některých krajích "stav nouze" - a v čl.VI je upozornění na zákaz plavby aktuálně na všech vodních plochách, "byť jen se základním stupněm SPA "?
....tam chybí to slovo "vyhlášeným"... Smajlík

Prase aby se v tom pak vyznalo Smajlík
Platí tedy zákaz plavby i pro I.SPA jen v krajích se stavem nouze ?
A v ostatních krajích bez stavu nouze se to řídí obecně platným ŘPB - tzn. "zákaz plavby ,pokud je na toku VYHLÁŠEN II.SPA ....."???

Reply

Re: Jak jsme se o tom zákazu, va, 6/12/2013 12:08:58 AM
Na co si vlastne stezujes? Sjel sis fajn vodu a nikdo te nebuzeroval. Nebo te mrzi, ze te ti policajsti nevytahli z vody a neoflastrvali te nebo na tebe starosta nezavolal hasice se sitema, aby te odlovili?

Reply

tyhle zakazy, va, 6/12/2013 12:04:40 AM
a moralizovani jsou horsi jak za komancu. Je blby, ze to musim rict, ale jsem rad, ze jsem mladi prozil tehdy - jezdil jsem po rekach jak mne napadlo a spal jsem na brehu kam jsem prave dojel a nikdo mne neotravoval peci o moje blaho a nenatacela mne kamera, kdyz jsem cestou z hospody vyvedl nejakou blbost z mladicke nerozvaznosti posilnene alkoholem. A kdyz jsem se praskl na vode, ktera byla nad moje sily, tak jsem se z toho dostal sam nebo mi pomohli kamaradi, zadni policajti nebo hasici ci nejaka zachranna sluzba.Rozhodne to nikdo nerozpitvaval v televizi, novinach nebo na netu (diky Bohu ze tehdy jeste nebyl) ani kdybych se ze smuly nebo z vlastni blbosti utopil. Ja nechci, aby se komanci vratili, ale tahle "pavlacova" spolecnost ve ktere clovek ztraci narok na vlastni blbost taky neni zadny terno. Kdz ma nekdo touhu starat se o blaho ostatnich, tak at jde rozvit hubu tem smejdum co tahaj penize ze senilnich seniru, ti tu pomoc opravdu potrebuji, stejne jako deti, ale ostatni at za sebe rozhoduji sami a klidne si to i odskacou. Mimochodem topici se clovek nikoho neohrozuje, protoze nikdo neni povinen za nim od te vody skakat a riskovat tim svuj zivot ci zdravi. Hasicum a zachranarum budiz cest a slava, ale je to jejich volba.

Reply

Re: Co z toho plyne, Medák, 6/11/2013 11:06:22 PM
Podstata věci je ta, že ročně se na řeky za účelem vodní turistiky vydá přes půl milionu lidí .... kdysi jsem tu v nějaké diskuzi zahlédl údaj 670 tisíc. Pokud si někdo myslí, že jakákoli regulace či restrikce zabrání tomu, aby se mezi takto ohromnou skupinou našlo několik desítek těch, kteří udělají nějakou blbost, kterou následně pár jednotlivců zaplatí třeba i životem, tak je vskutku rozumu mdlého.

A prudit tu spoustu slušných a zcela bezproblémových lidí kvůli hrstce jedinců .... to je známkou neskutečné tuposti. V tom lepším případě. A skutečný problém není v existenci těch pár troubů ... ti tu prostě vždy byli,jsou a budou...ale v existenci systému, který toto umožňuje, nebo dokonce podporuje. Takže na úředníky opravdu nemá smysl nadávat. Smysl by mělo je poslat na pracák. Protože pokud toto nechápou, tak nemá smysl je živit, a k ničemu víc než k lopatě nebo kýblu s hadrem se nehodí.

Reply

Re: snad to zruší, Medák, 6/11/2013 10:44:00 PM
To snad nemyslíš vážně .... následky platíme všichni. Platíme mnohokrát víc za lidi co moc chlastají, co moc kouří, co nejedí, ale bez pardonu žerou .... a co? A nic. To, že pár troubům rupne občas v kouli a jedou to, co jet nemají, a občas při tom někdo zařve, to je prostě zcela marginální. A nejen z tohoto hlediska.

Co se týče jezů, povodí, a jejich pravomocí .... ti by se hlavně měli probrat a pochopit, že tu jsou pro ty tisíce a tisíce lidí, pro které je vodní turistika rekreací a způsobem trávení volného času. A vycházet jim maximálně vstříc. Ne stavět/rekonstruovat jezy, které jsou i za běžného stavu o život, a jejichž přenášení je nejen o nervy, ale často i kosti. My platíme je, a oni tu jsou pro nás....ehm...jsem se nějak zasnil...takto by to mělo být, ale ve skutečnosti Smajlík .

Aby bylo jasno ... prevence, osvěta a podobně, jsou věci úžasné, chvályhodné, a já sám cítím bez jakékoli nadsázky či ironie respekt a vděk ke všem, kteří se této oblasti nějak věnují. Možná o to víc, že jako vodák jsem spíš dřevo a lepší to nikdy nebude. Ale zákazy, příkazy, sankce a podobné zhůvěřilosti tu jsou zcela mimo. Protože jak již mnohokrát v zde v diskuzích zaznělo, když na lodi člověk udělá chybu..či dokonce zjevnou pitomost..tak tím prakticky vždy ohrozí jen sám sebe. A je to jen jeho(a popřípadě jeho blízkých) starost a průšvih, a stát ho má nechat na pokoji.

Reply

Re: Trotlove, Tomáš, tvozabal~seznam.cz, 6/11/2013 10:33:43 PM
Nechci nic namítat, ale přijde mi že Otava teče v Plzeňském a Jihočeském kraji, tedy se nesmí jezdit. Jinak souhlas s tím že toto rozhodnutí není úplně nejšťastnější.

Reply

Užil jsem si to, Martin, 6/11/2013 10:01:43 PM
Dnes byly naprosto ideální podmínky na Metují - jel jsem z Velkého Poříčí do Nového Města a byla to nirvána. Teklo 25 kubíků, voda se už trochu pročistila a Pekelské peřeje byly nádherné. Mám jeden podotek k sjíždění větších vod, což je obsah článku, který pro většinu nebude nic objevného, třeba ale někomu pomůže. Na větší vodu to chce hodně kvalitní boty. Občas se musí kvůli překážkám do vody (dnešní případ to nebyl, plavba byla zcela prostá zádrhelů), a když se při tom musí řešit kombinace silný proud - loď - pádlo, dobré boty hodně pomáhají. Co se zákazu týče, vůbec jsem nepřemýšlel, že bych ho řešil. Nepotřebuju, aby za mě rozhodoval člověk, který nikdy nesportoval a nemá ani dost morálky, aby udržel vlastní rodinu. V 89 jsem taky zákony porušoval, abych osobní svobodu získal a pokud mi na ni někdo bude sahat dnes, budu na ně kašlat úplně stejně. A to jsem člověk, který dodržuje v autě padesátku.

Reply

Re: Jak jsme se o tom zákazu, Honza, 6/11/2013 9:54:11 PM
Už to tady někdo psal, ne? Když se vyhlásí plošně 2. stupeň, tak se sice jezdit nesmí vůbec, ale skoro všichni (včetně těch lovců vodáků) si myslí, že to platí jen na těch rozvodněných řekách. Takže se jezdit nesmí, ale celoplošně nikdo to nehlídá.

Reply

Re: snad to zruší, Chobotnice j., 6/11/2013 7:34:50 PM
Už tu zaznělo, že to hasiči asi nechjí být, ale tím jsou výrazně sami proti sobě. Správně legisletivně je to myslim na správní řízení a úhradu výjezdu. A nejde o to, vymámit z těch přeživších nějaký peníze, nebo je trestat. Tihle dostali už asi dost sodu v těch jezech. Příležitost je, aby se v novinách vedle článků o topení v jezech bylo, že ti, kdo porušili zákony a jeli nacamraný a kdy se nemělo, jsou pohnáni k zodpovědnosti. Je to slušná příležitost, aby v dobu, kdy jsou na to všichni citliví proniklo do povědomí, že na vodě není anarchie, ale i tam jsou nějaké regule a odpovědnost. Tady si to pořád omíláme, to je hezký, ale investigativní článek v Blesku o tom, jakej dostali za tohle flastr a proč - to by mělo si myslim násobně větší dopad na příslušný cílový skupiny. Trochu krve, trochu drasťák, pytel senzace, nějaký ty city a tak....

Reply

Jak jsme se o tom zákazu, Slimák, 6/11/2013 6:10:27 PM
vůbec mohli dovědět? O víkendu jsme jeli Ploučnici - od Průrvy do Brenné. Výška hladiny i průtok v normálu, tábořiště v Borečku liduprázdné. Televizi ani rádio na vodu nevozím, nikdo mi nezavolal - ani provozovatel tábořiště, ani půjčovna lodí (měli moje číslo, ale nejspíš o ničem nevěděli), a tak jsme to v blahé nevědomosti v neděli sjeli do Brenné. K brennskému jezu sice v neděli odpoledne přijela hlídka městské policie z Mimoně, ale neřekla nám ani slovo, jen jak mimoňové koukali z mostu do vody. O plošném SPA 2 a zákazu splouvání jsem se dověděl až dnes na raft.cz. Smajlík Neznalost zákona sice neomlouvá, ale čekal bych, že když ÚPK vyhlásí zákaz, tak hejtman kraje zaúkoluje starosty příslušných měst a starosta příslušného města pošle v neděli ráno hlídku do kempu a k Průrvě a tam natáhnou u řeky pásku a vyvěsí lejstro o úředně nařízeném SPA 2. Jenže kde nic, tu nic. Naštěstí se nestalo nic ani na vodě.

Reply

Co z toho plyne, Lubor, 6/11/2013 5:37:06 PM
Plyne z toho jedno poučení, které omíláme s Ešusem pořád dokola: Když budou vodáci vytvářet nějaké viditelné problémy, začnou je úředníci nesmyslně buzerovat a doplatí na to i ti slušní, nebo spíš hlavně ti slušní.
Dnes je to při povodni, kdy se nesmí ani na ideální vodu, příště se utopí pár opilců v pondělí, tak zakážou plošně jezdit na vodu v pondělí, pak se nahromadí pár opilců na Moravici, tak tam rozorají slalomovou trať (už se stalo) a tak dále.

Proto mi vadí tady ti napomínači, co pořád vykládají o "povyšování" správných vodáků a stále opakují, že si každý může dělat co chce. Nemůže, když na to stále doplácejí ostatní!!! Nemá smysl na úředníky nadávat, je potřeba pracovat na tom, aby pochopili podstatu věci (i když by ji měli chápat v rámci svých kompetencí, ale to tak není).

Reply

Re: No, proč asi. Protože teče, jozka, 6/11/2013 5:10:46 PM
Moje reakce byla presne stejna, "proc je pocitaji do obeti povodni, vzdyt to byla dokonana sebevrazda"...

Nejvic me stve (tady bylo puvodne jine slovo), ze kvuli temhle alternativnim inteligentum (tady bylo taky puvodne jine slovo) nemuze na vodu nikdo od nas a se zavodama na nas nikdo nepocka.

Reply

, , 6/11/2013 5:07:09 PM
Trotlove, Milá Pražák , mila~dronte.cz, 6/11/2013 5:05:19 PM
Povodňová komise doporučila vyhlášení SPA 2 pro kraje Plzeňský, Karlovarský a tuším Královéhradecký a Jihočeský. Tam, kde je SPA I je zákaz plavby.Je s podivem, že tam není kraj Středočeský.Plout se tedy nyní dá beztrestně na Otave, Jizere a Sazave.Uvádím zde velké řeky.Počínání pomazanych hlav mi přijde podivné, ale co se dá dělat. O víkendu už bude líp.Doufejme.

Reply

Re: No, proč asi. Protože teče, Klasik, 6/11/2013 5:00:10 PM
a je to tady zas ... co má být ten bod VI a ? Je tady snad totalita, kde si nějaký Chalupa může jen tak vyhlásit zákaz? Je to v rozporu splatnou a schválenou vyhláškou SPS. Nebo mu to dovoluje zákon č. 114/1995 Sb., o vnitrozemské plavbě, ve znění pozdějších zákonů?

To již nemám sílu číst, jdu na vodu a kašlu na ně stejně jako párníčkáří ze Slap a Orlíku, kteří dle informace fungovali bez omezení. Přesně na to jsou naše zákony, vláda, státní správa ... Smajlík Smajlík Smajlík

Reply

Re: No, proč asi. Protože teče, Honza, 6/11/2013 4:42:15 PM
Už to na většině míst zrušili, ne?

http://www.novinky.cz/domaci/3...

Oni to vyhlašují po krajích. Takže když v Krkonoších otevřou Labskou, tak nebudeme smět legálně na třeba Metuji, ale na Otavu ano.

Reply

Re: snad to zruší, Ešus , psalek~jagacz.com, 6/11/2013 4:30:09 PM
Snad to odvolají , nicméně podle zákona o vnitrozemské plavbě a ŘPB zůstane povolení jezdit do vyhlášení dvojky.
Povodí mají ještě jinou pravomoc, a sice mohou u jezů vyznačit a vyhlásit ochranné pásmo se zákazem vstupu.
Sice nemáš povinnost pro někoho skákat, ale máš povinnost poskytnout první pomoc, pokud tím neohrozíš sebe. Ve slušné společnosti by především mělo být samozřejmé, že jaksi dodržuji platné zákony. Nemáš tak docela pravdu s tím, že ať si dělá každý co chce. Následky chování bezmozků platíme my všichni - jak výjezdy HZS, tak léčení atd. Takže prevence, povědomí o nějakém omezení, a umožnění bezpečného zásahu hasičů je pořád levnější, nežli léčba následků.
Každý prů. švih na vodě navíc pociťujeme u úbytku dětí na vodě.
Ešus

Reply

Re: No, proč asi. Protože teče, Petr, 6/11/2013 4:26:13 PM
Dnes plošný 2. SPA zrušili a je možné řeky opět splouvat, pokud na nich není vyhlášen jakýkoli SPA.
http://www.mzp.cz/C1257458002F...

Reply

Re: No, proč asi. Protože teče, Ešus , psalek~jagacz.com, 6/11/2013 4:19:54 PM
od dvojky se sice nesmí podle zákona, ale oni použili něco jiného. Vyhlásili plošně II SPA do odvolání na celém území krajů. V důsledku to znamená , že jakmile za barákem dáš loď nebo kajak na strouhu, kam se chodí koupat mravenec, tak porušuješ usnesení ústřední povodňové komise. Takže pokud to neodvolají, tak to bude platit i v sobotu na Sázavě.
Prostě bezmozci vyprovoovali další bezmozky k horečné aktivitě a obojí je vždycky prů. ser. Teď nemám na mysli ty na Metuji, ale hlavně ty lidi na Berounce, Vltavě a na tom jezu v Plzni. Takhle to dopadne , když nám pravidla bude určovat úřední šiml, protože nejsme schopní dodržet ani ta předcházející. Teď můžeme očekávat to, že v Krčkonoších otevřou přehradu a na Otavě zakážou kvůli tomu jezdit.
Ešus

Reply

Re: snad to zruší, Medák, 6/11/2013 4:16:40 PM
Zrušit by měli ledacos ... hlavně tu buzeraci. Když si to někdo riskne, tak je to jeho věc. Stejně jako když se utopí. Co se mu do toho má stát montovat.

Tak jako nemáme povinnost pro někoho do nějakého průseru skákat, tak nemáme právo mu něco zakazovat, nedej Bože ho za to kasírovat. Alespoň tak by to ve slušné společnosti mělo být...

Reply

Honza, jsem mediální hvězda, 6/11/2013 1:43:24 PM
Já jsem se už stal mediální hvězdou:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=600500683317433&set=a.162349600465879.36
843.100000725209690&type=1&theater
Ten stojící v raftu (co nám Dronte omylem půjčilo místo Baraky) jsem já. Doufám, že mě aspoň Ešus pochválí, že jsem měl na voleji těsně před jezem přilbu a vestu :-) V Sázavě teklo na Stvořidlech maximálně 20 kubíků, už to šlo jet, ale klidně mohlo být víc, teda na raft by bylo lepších i pro mě tak 30 a to to na raftu neumím. Ach jo, novináři...

Reply

Re: No, proč asi. Protože teče, geckon, 6/11/2013 1:39:48 PM
Nezlob se na mě, ale kdo viděl fotky z toho Herbertova, tak podle mě musí uznat, že do toho by žádný soudný člověk nenajel. To prostě není nehoda, ale sebevražda.

Reply

Re: No, proč asi. Protože teče, Kuba Turek, 6/11/2013 1:24:04 PM
Asi tak nějak.

Reply

Re: je ten výklad opravdu sprá, xxx, 6/11/2013 11:57:54 AM
http://www.mzp.cz/C1257458002F...

Reply

No, proč asi. Protože teče!, Václav, 6/11/2013 11:32:12 AM
Já bych to s těmi odsuzujícími komentáři nepřeháněl. Víme, co s námi všemi dělá víc vody v řekách, vidina zážitku, dobrodružství.... Někdo má dost zkušeností a pudu sebezáchovy a někdo holt méně. Všechny ty nehody se docela snadno mohly stát na jakékoliv, nikoliv pouze povodňové vodě. A stávají se, jak víme. Navíc ty zprávy jsou podbarvené a úměrně tomu zkreslené všeobecnou hysterií (ozvala se vodačka z Metuje, že to nebyli žádní moulové, ale relativně zkušení borci, kteří měli smůlu nebo blbě odhadli situaci; o těch z Vltavy uvádí Kuba Turek, že to byli "kluci" mezi 40-50, o chlastu hovoří všechny zdroje, ale neuvádí se, jestli byli kluci naplech nebo měli pár panáků ala viróza - i když to by asi byli naplech Smajlík). Vyhlášený zákaz plavby tomu odpovídá - od 2.SPA se na vodu stejně nesmí, takže tohle je takové plácnutí do vody, možná hledání černého Petra, nakonec se může přijít na to, že za povodně vlastně můžou nezodpovědní vodáci.... Smajlík Teď jde ještě o to, abychom nezačali toho viníka hledat i sami mezi sebou třeba tím, že se rozdělíme na "vodáky" a "nevodáky" .... Někdo už to tady psal - kvůli nehodám na silnicích taky nezakážou jezdit.Nelámal bych si s tím hlavu. V sobotu se chystám na Sázavu z Týnce, tak doufám, že tam nikdo nebude šaškovat s nějakým zákazem Smajlík Smajlík Smajlík Smajlík

Reply

je ten výklad opravdu správný, Roman, x~seznam.cz, 6/11/2013 11:19:10 AM
Ahoj, je opravdu tento výklad správný, dle mého je to tak že je zakázáno plavby na tocích s 2.st a vyšším povodnové aktivity.
Nikde není psáno že je plošně vyhlášen 2povoďnový stupeň.
Díky
Roman

Reply

snad to zruší, Ešus , psalek~jagacz.com, 6/11/2013 10:17:54 AM
Ahoj
doufám že to zruší. Ale na druhou stranu je to důsledek toho, když se včas nezačne používat normální rozum, tak zařehtá úrobuzený úřední šiml. Navíc je v mnohých lidech stále zakořeněn názor, že na vodě neplatí zákony, a že mozek můžou nechat doma.
Ešus

Reply

 
 

Zasílat/zrušit reakce z tohoto článku na můj email:  

New comment to the article

Prosím o zápis jen takových reakcí, které nepoužívají vulgární či jiná neslušná slova nebo hrubě neurážejí. V případě těchto komentářů si vyhrazuji právo je smazat.
Případné odkazy na web stránky zadávejte do textu ve tvaru http://www.neco.cz s mezerou před a na konci adresy.

Nejste přihlášen/a! Přihlašte se nebo zaregistrujte se a získejte další výhody.
Titulek:  
Name:  
Email:  
Vaše reakce:  
Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka
  (Email s odpověďmi bude automaticky zaslán na vyplněnou email adresu, pokud někdo na tuto reakci odpoví.)Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama