Raft.cz

Tisk z adresy http://rivers.raft.cz/Clanek-Reky-Gruzie---Rioni.aspx?ID_clanku=2350 edit=2

Řeky Gruzie - Rioni

Diskuse nad článkem
Re: zlý sen, Jirka Kubelka, 12/18/2021 7:10:56 AM
Popisují se ještě mnohem odvážnější cesty než ta Amálčina. Například: www.padler.cz/sibir-na-katamar...
A co teprve takový Eskymo Welzl.

Reply

Re: zlý sen, Zdeněk Princ, 12/17/2021 9:23:24 AM
Ahoj Amálko a ostatní,
nebezpečí Tvého článku spočívá v tom že to na první pohled vypadá naprosto idylicky, stačí koupit letenku, vzít si Pálavu a plavky, podívat se na G-mapy a jet vstříc nevšednímu zážitku. Syn byl na jaře v Kolumbii a je z toho zajímavý článek na Pádlerovi. Všichni co tam byli mají zkušenosti z WW 5-6. Přesto s nimi jel místní ( údajně Francouz který tam bydlel) a byli upozorněni, že spát v pralese musí nejméně 10m nad hladinou řeky, protože v noci se může řeka o těch 10 m zvednout. Z tohoto důvodu se tam pár kajakářů utopilo protože nestačili vylézt ze spacáku (píše se v článku). Kuriozní situace vznikla když po noci strávené v hamakách na stromě si jeden člen zapomněl na zemi hydrobundu a ta byla ráno plná pralesních mravenců. Dotyčný si je běžel spláchnout do řeky. Francouz jim se smíchem řekl že je to jediné co se nesmí udělat, protože se do bundy zakousnou a musí se každý z mravenců strhnout jednotlivě. Zní to komicky, ale uvádím to jako příklad informací které na žádném internetu nenajdeš, ale v praxi to jsou informace které můžou ovlivnit jak dlouho ještě budeš po světě běhat. Nechci přivolávat neštěstí, ale jak by Ti bylo, pokud by Ti někdo řekl, že na základě tvého článku se někdo nadchl a jel se tam podívat a někdo tam zůstal jenom kvůli tomu žes špatně popsala úsek který jste jeli bez problémů a on jel něco jiného a nedopadlo to dobře. Ale raději skončím se škarohlídstvím a popřeju Tobě a všem ostatním snad už poslední koro Vánoce a hodně štestí na vodě a i v celém příštím roce. S pozdravem Zdeněk Princ.

Reply

Re: zlý sen, Amálka, 12/16/2021 1:51:54 PM
Zdravím, jelikož se zde objevila již druhá reakce tohoto typu, ráda bych upozornila na fakt, že Rioni je velká řeka skládající se z jednotlivých úseků, které se vzájemně velmi odlišují.
Nad Oni je série těžších a prudších míst WWIV se vším všudy včetně syfónů apod.
Naopak úsek z Oni do Ambrolauri, který jsme sjížděli my je hodnocen WWII-III s ohleden na různé průvodce a stav vody. Úsek z Ambrolauri zhruba k Baji je také hodnocen jako jednodušší (WWII). Tyto dvě části řeky nabízejí místní guidi turistům jako adrenalinový zážitek na raftu (pálava není stejně odolná jako raft, je stavěná na klidnou a divokou vodu do obtížnosti WWIII a toho jsme se také drželi).
Část od Baji níže (tam kde začíná kaňon) až po přehradu nad Kutaisi je opět hodnocena jako těžší v rozpětí WWII-WWIV. Údajně řeka teče krásnou krajinou, ale nenašli jsme k tomu mnoho informací, třeba jiný dobrodruh povypráví o "této Rioni."
Při sjíždění jsme udělali řadu chyb, mezi hlavní bych řadila neopreny, kvůli jejichž absenci jsme z vody odcházeli promrzlí na kost a že jsme si na poprvé nepočkali až více klesne hladina. K tomu bych dodala jen, že chybami se člověk učí.
Ale: každé těžší místo jsme si předem prohlédli z hlediska sjízdnosti a sebezáchrany a pokud se jen jednomu z nás trochu nezdálo, přenášeli jsme (většinou do jiného koryta). Pokud jsme se ho rozhodli sjet, zvažovali jsme, kde při případném převrácení vyplaveme (aby na to byl prostor před další peřejí). Jet do vzdálené země na vodu jistě odvážné je, ale stran bezpečnosti na vodě je mi vytýkána až přehnaná opatrnost, a je k tomu důvod ;)

Reply

Re: zlí sen, Radek, 12/16/2021 9:47:32 AM
Souhlasím s tebou Zdendo. Já na Rioni byl a jel ji s místními rafťáky (viz článek, Jak jsem potkal Gruzii). WW2 ano, ale taky soutěska WW4-5 s křížky po břehu a často v této horní části WW3(4). Nejsem žádný exztrémní profi jezdec, ale s Pálavou naloženou bagáží, BEZ neoprénů, bez signálu a 1 loď, to nazvu přinejmenším "odvážné"! Smajlík

Reply

Re: zlí sen, Zdeněk Princ, 11/24/2021 12:55:55 PM
V tomto má Vladimír pravdu, jedno s Murphyho vodáckých pravidel říká že "dobrý vodák se neutopí a špatného škoda není". Když se podívám po českých řekách tak mi připadá že jsou celkem zbytečně přehuštěné, tak proč se vzrušovat když někdo dobrovolně chce soutěžit v Darwinových cenách. Lidi jsou svéprávní a dospělí tak mají svůj rozum. Pokud nemají zkušenosti tak je to přeci pouze jejich problém, alespoň mají větší šanci vyhrát v Darwinovi. S pozdravem Zdeněk Princ.

Reply

Re: zlí sen, Vladimír, 11/24/2021 10:34:15 AM
Kdo z nás nemá za sebou nějaké to podobné splutí - neznámá řeka, nafukovačka, bagáž na pár dní a hezká odvážná slečna k tomu - a řadíme to k našim nejhezčím zážitkům, na které se vzpomíná. Určitě nebylo vše rozumné a metodické, ale tak už to při objevitelských (subjektivně) cestách bývá. Přežili jsme to? Ano. Oni taky.

Mimochodem, hodím do placu moji oblíbenou (volnou) definici dobrodružství:
Člověk se vybojí, trpí jako pes, ale pak se vrátí, sedne do křesla ke krbu, dá dvojku červeného a vypráví... A přehání...

Zdravím všechny přeživší, kteří mají na co vzpomínat Smajlík .

Reply

Pěkné, Petr, 11/24/2021 9:42:57 AM
Ahoj,
díky za hezký článek. Ve splutí této řeky na Pálavě s bagáží nevidím problém,i když např. RIO s odtokovým rukávem by bylo určitě lepší volbou. Těším se na pokračování.
Petr

Reply

hezký, Martin, 11/23/2021 2:02:37 PM
Hezký, napínavý čtení, těším se na pokračování

Reply

Re: zlý sen, Guma, 11/23/2021 10:31:44 AM
Punk is not dead.

Naštěstí i na řece ;)

Jinak, ponechal bych schopnost zdraveho úsudku dospělým lidem. Podle všeho inteligentním a svepravnym, kteří tam jedou s cílem se vrátit.

Reply

Re: zlý sen, Skunk, 11/23/2021 8:30:48 AM
Srovnáváním s Imster Schlucht bych to nevyhrocoval. To je přece jenom o dost jinačí liga (mimochodem, označovat ji jako WWII mi obecně přijde jako dost zavádějící). Tato gruzínská řeka podle fotek vypadá o dost přívětivěji, i když souhlasím, že splouvat ji ve dvou na Pálavě a s plnou bagáží je docela punk Smajlík

Reply

zlí sen, Zdeněk Princ, 11/23/2021 8:17:27 AM
Na takové vodě s Pálavou? Bagáží? Neopreny bych klidně doma nechal jsou neskladné, lepší je samozřejmě sucháč.A sami dva? Voda obtížnosti WW 2 je např i Imster schlucht a tam bych v takové sestavě nikoho nebral a to je zde zde záchrana sakra jednodušší než někde v Gruzii.Zatím to vypadá jako návod jak se voda jezdit nemá a jak si koledovat o řádný průser.I z popisu mi vyplývá že posádka asi nemá naježděno 20 let na ww. Tak uvidíme co ukáží další díly. Aspoň že to skončilo Happy-endem, jinak by to neměl kdo napsat.S pozdravem Zdeněk Princ

Reply

Koukám,, Vladimír, 11/22/2021 3:02:28 PM
ledovcová řeka. Než si na tu šedou vodu zvykneš a naučíš se ji číst, chvilku to trvá a občas je to dost mokré. Pamatuji si na Isel, moje první setkání s ní. Před námi samé šedé boule a houby jsme věděli, co je v nich. Potkali jsme tam český autobus s vlekem, na kterém byly tři čtyři lodě. Vysvětlili nám to - jsme tady už týden.
Těším se na pokračování. Smajlík

Reply

 
 

Zasílat/zrušit reakce z tohoto článku na můj email:  

New comment to the article

Prosím o zápis jen takových reakcí, které nepoužívají vulgární či jiná neslušná slova nebo hrubě neurážejí. V případě těchto komentářů si vyhrazuji právo je smazat.
Případné odkazy na web stránky zadávejte do textu ve tvaru http://www.neco.cz s mezerou před a na konci adresy.

Nejste přihlášen/a! Přihlašte se nebo zaregistrujte se a získejte další výhody.
Titulek:  
Name:  
Email:  
Vaše reakce:  
Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka
  (Email s odpověďmi bude automaticky zaslán na vyplněnou email adresu, pokud někdo na tuto reakci odpoví.)Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama