Raft.cz

Tisk z adresy http://rivers.raft.cz/Clanek-Strela-nekonci-v-Mladoticich.aspx?ID_clanku=1670

Střela nekončí v Mladoticích

published: 3/30/2015 | describe of rivers: Střela

Anotace: 25 km WW I- v krásném údolí bez hospod, bez lidí, s jedním volejem, jedním přenášením a šesti sešoupnutelnými jezy.

Reklama

Střelu pod Mladoticemi jsem měl vyhlédnutou už dlouho, zejména jako alternativu k tradičnímu úseku z Rabštejna při pouštění Žlutické přehrady, kdy nepovažuji za slušné ani příjemné motat se do ČPV. Nakonec se zadařilo až v týdnu po loňském ČPV, kdy se sešla slušná voda, krásné počasí a volno v práci, takže jsme vyrazili na dvoudenní plavbu z Rabštejna do Berounky.

Pod Mladotickým mostem, kde se obvykle končí, následuje první jez s poměrně dlouhým náhonem, který si podle katalogu příčných překážek bere max. 0,6 m3/s. Mlýn byl spláchnut povodní po protržení Mladotického rybníka, ale byl znovu obnoven. Pod jezem se Střela zařízne do úzkého údolí společně s železniční tratí a chatovou kolonií, aby po 4,5 kilometrech houpavých vlnek zvolejnatěla v PN Plasy.

Poslední peřej před vzdutím
Poslední peřej před vzdutím

PN Plasy představuje kilometrový volej ukončený monumentálním nesjízdným jezem, který lze celkem pohodlně přenést po cestě zleva. Po výstupu z lodě je vhodné rovnou obhlédnout další jez, který následuje po 150 metrech. To už jsme v Plasích, ve kterých nás čeká známý klášter, jediná pohodlně dostupná osvěžovna na trase a ještě jeden jez s dlouhou, šikmou přelivnou plochou, na které loď získá dostatečnou rychlost, aby vlasy vlály. Podle vodáckého zápisníku zde na Raft.cz skoro všichni končí v Mladoticích, nicméně když jsme v Plasích ostružiním a psími výkaly vyrvali loď do strmého břehu k hospodě, hospodský konstatoval, že se u něj občas nějací vodáci objeví. Pole na pravém břehu pod Plasy se ukázalo jako vhodné pro nocleh.

Pod Nebřežinským jezem
Pod Nebřežinským jezem

Další obcí po proudu jsou Nebřežiny, které množstvím cedulí zakazujících kotvení vyvolaly představu masové vodní turistiky na Střele. Pod Nebřežinským jezem začíná nejhezčí úsek řeky, která tu 5 km plyne zalesněným údolím bez jakýchkoli známek civilizace a dalších 5 km s neobtěžující četností chat do Dolního Hradiště.

Pod Nebřežinským jezem
Pod Nebřežinským jezem


Před Dolním Hradištěm
Před Dolním Hradištěm

Dolní Hradiště je dějištěm taškařice Velbud, trochu orientačního padesátikilometrového zimního nočního pochodu krásnou krajinou, který spolehlivě zažene povánoční svrbění pádla alespoň na týden. V obci se nachází i hospoda, daleko a na kopci. Pod Hradišťským jezem Střela zpomalí, ale okolí nabízí dostatek příležitostí ke kochání.

Pod Dolním Hradištěm
Pod Dolním Hradištěm

V závěrečné etapě je důležité vyhlížet ústí Kralovického potoka, protože v okamžiku, kdy je spatříte, vyvrátíte krky proti proudu a pokusíte se zahlédnout romantický přírodní park Rohatiny. Rachocení dna vám ohlásí zbytky jezu u Piplova mlýna, což znamená, že Berounka je za rohem. Následuje krátká peřejka a impozantní vplutí do Berounského moře.

Od ústí je už jen kousek po Berounce do Liblína, ve kterém jsme po dvou dnech plavby zdálky zahlédli další loď.

Úsek Mladotice-Plasy nám zabral 3 hodiny volného pádlování včetně pečení buřtů, Plasy-ústí 4 hodiny včetně hygienických zastávek, vše za stavu 53 cm / 4m3/s v Plasích, což je typický pouštěcí průtok. Když v roce 2013 začali pouštět přehradu ve 22 hod, v Plasích začala voda stoupat další den v poledne a v Liblíně byla v 18. To by znamenalo při podzimním pouštění vyrazit zvolna ve 14-15 hodin z Plas, abychom v Berounce byli za šera zároveň s vlnou.

Poustva
Diskuse nad článkem
Pekny, Aleš K., 3/30/2015 9:27 AM
| Re: Pekny, Kouďa, 3/30/2015 9:34 AM
| Re: Pekny, Aleš K., 3/30/2015 9:42 AM
| Re: Pekny, Kouďa, 3/30/2015 9:54 AM
| Re: Pekny, Aleš N., 3/30/2015 8:17 PM
| Re: Pekny, Klasik, 3/30/2015 10:37 PM
| Re: Pekny, Poustva, 3/31/2015 10:18 PM
Střela, Saigon, 3/31/2015 11:33 AM
Bejvávalo..., Jirka, j.holomel~centrum.cz, 3/31/2015 12:19 PM
Výkaly, Vali, 4/1/2015 3:31 PM
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.