Raft.cz

Tisk z adresy http://rivers.raft.cz/Clanek-Ticha-Orlice-z-Letohradu-do-Brandysa.aspx?ID_clanku=2239

Tichá Orlice z Letohradu do Brandýsa

published: 10/14/2020 | describe of rivers: Tichá Orlice

Tichá Orlice z Letohradu patří k mým velmi oblíbeným letním úsekům. Bohužel, několik let zde nebyla voda, a když letos konečně přišlo normální léto, na nic jsem nečekal a vyrazil s dětmi na dvoudenní putování. Jedná se o krásný a neustále tekoucí úsek s mnoha peřejkami.

Tichá pod Letohradem
Tichá pod Letohradem

Začínáme na konci Letohradu u občerstvení u Milušky, které leží na nové cyklostezce směrem Ústí. Je úterý odpoledne a kiosek má zavřeno. Co se dá dělat, zásoby máme vlastní. Vyrážíme na plastové kánoi a paddlebordu vstříc meandrovitému toku pod Letohradem. Vody je cca 5 cm nad limitem a plavbu si užíváme. Není tu žádný padlý strom, který by znesnadňoval plavbu, jen časté větve nad řekou.

Tichá pod Letohradem
Tichá pod Letohradem

Je poměrně horko, ale husté stromoví na březích vytváří uzavřený a klenutý koridor, který funguje jako klimatizace. Jedna drobná peřejka stíhá další v relativně úzkém korytu, což nutí být velmi ostražitý. Meandry jsou časté a v nich jde občas prudký proud do pařezu nebo do vykotlaného břehu. Méně zkušení vodáci by zde mohli mít docela potíže, ale rozplavba v teplém počasí asi vadit nebude.

Stupně u Lanšperka
Stupně u Lanšperka

Dojíždíme ke stupňům u Lanšperka, které jsou dobře sjízdné. Odtud se charakter toku mění. Koryto se trochu rozšiřuje, meandrů ubývá. Přenášíme jediný jez na dnešní trase u Černovíru a řeka se pod ním zase pěkně rozeběhne.

Černovír
Černovír

Nemusíme skoro pádlovat a poměrně rychlý proud nás zanese až k dnešnímu cíli na tábořiště v Caklích. Jsme tady po necelých 3 hodinách. Chvíli uvažuji, že bychom popojeli na konec Ústí do kempu Ranč Chuchle, ale nakonec zůstáváme. V kempu je perfektní zázemí pro malé i větší děti nebo dospělé (stroje na posilování, prolézačky, horolezecká stěna a mnoho dalších atrakcí), super kiosek a já ještě musím vyřešit pendl auta. To bych už nestihl, a tak zůstáváme.

Kemp Cakle
Kemp Cakle

K večeru sesbíráme naplavené dříví okolo řeky a na ohništi si opečeme buřty. To by se v jiných kempech asi nestalo, že by se stačilo projít kolem řeky a najít dostatek dřeva. Usínáme na prostorné louce ve stanu v podstatě osamoceni, jen jeden další stan na druhém konci louky nám dělá společnost. Jinak je tu absolutně prázdno a klid.

Jez Oldřichovice u kempu
Jez Oldřichovice u kempu

Ráno řeším poloviční pendl auta. Sbalíme věci, dáme je do auta a s ním zajedu do Ústí na hlavní nádraží. Vracím se jednu zastávku vlakem. Přímé spojení z Brandýsa není a musel bych v Ústí vždy přes hodinu čekat. Takto to bude jednodušší. Vyrážíme na vodu, ale je tu problém s jezem u kempu. Ten odvádí většinu vody a úsek pod ním v délce přes 700 m je téměř suchý. Volíme tedy cestu pod stavidlem a jedeme náhonem až k přepadu před elektrárnou. Okolo přepadu se to přenést nedá, je to moc vysoké. Vyjíždíme kousek zpět a taháme loď do zarostlého břehu plného kopřiv. V neoprenových kraťasech si to užívám a táhnu loď asi 30 m k řece.

Za chvíli jsme u stupně, na kterém došlo před pár dny ke smrtelné nehodě. Mladík skočil do jezu, a když ho chtěli ostatní pomoci podkovy vytáhnout, tak zjistili, že je ukradené lano. Kontrolujeme podkovu a lano v zapečetěné bedně, vše je zpátky doplněno a v pořádku. Do měsíce ale bylo ukradeno jak lano, tak i podkova.

Nebezpečný stupeň u aquaparku
Nebezpečný stupeň u aquaparku

Následují dva rozvalené jezy, oba se dají bez obtíží projet. Druhý měl dříve dvě ramena, ale teď už vše teče v prudkém meandru vlevo. Zastavujeme až na ranči v kempu, ale mají ve středu zavřeno.

Kemp Ranč Chuchle
Kemp Ranč Chuchle

Překonáváme vzdutí a jez v Kerharticích, kde pod jezem objevujeme naloženou a přivázanou Pálavu bez osazenstva. Asi šli nakupovat. To byla jediná loď za celé dva dny plavby, kterou jsme potkali. Pod jezem je další úsek regulovaný a ne moc pěkný. Napřímené koryto s regulovanými břehy po dvou kilometrech končí a opět se vrací přírodní ráz řeky s častějšími písčitými plážičkami. Přenášíme jeden padlý strom a v meandrech se blížíme k Bezpráví.

Před Bezprávím
Před Bezprávím

Projedeme brod a kousek za ním krásný skluz, který ale možná zmizí ve vzdutí jezu. Zabránilo se dvou verzím stavby MVE v tomto přírodním parku, třetí verze dostala od úřadu zelenou. Pokoušíme se odvolat, ale uvidíme. Hned pod skluzem zastavujeme vpravo a jdeme do kiosku U Pildy. Kdo o něm neví, snadno to přejede, cedule zde chybí.

U Pildy
U Pildy


U Pildy
U Pildy

Pak pokračujeme dále, ale už je vidět, že rychlých a peřejnatých míst ubývá. Přichází nesjízdný jez u Perné a za chvíli je tu vzdutí od jezu v Brandýse. Zde je nutné zastavit u přepadu vlevo, přenést pod stavidla a pokračovat dále tímto korytem. Rovně se dojede k jezu, který se špatně přenáší. Plavba odlehčovacím ramenem je ale bezproblémová, vody je zde dost a už jsme na soutoku obou ramen za jezem. Zbývá pár metrů k občerstvení U Konťáku, kde plavbu ukončujeme. Dál jsou až do Chocně samé nesjízdné jezy, plavba nemá moc smysl.

Brandýs - za mostem občerstvení U Konťáku
Brandýs - za mostem občerstvení U Konťáku

Za dva dny jsme celkem na pohodu spluli 30 km parádní a téměř plynule tekoucí řeky s mnoha peřejkami. V kempech a ani na řece jsme nikoho nepotkali, jen spousty ptáků a opuštěné krajiny, kde jen klid ruší časté průjezdy vlaků. Stav jsme měli 35 cm (3 kubíky) na vodočtu v Libchavách, což ke splutí dostačovalo. Mohlo být vody více, už bylo vidět, že se blíží k limitu a občas bylo nutné číst vodu, ale i tak jsme všude bez komplikací projeli. Mám tento úsek velmi rád na letní putování s dětmi, jen málo co se mu vyrovná.

Petr
Diskuse nad článkem
Háček, Windy, 10/15/2020 5:47 PM
| Re: Háček, Eki, 10/16/2020 2:37 PM
Pěkné, Aleš N., 10/16/2020 5:07 PM
Ticha O., OndraZ, 10/22/2020 5:12 AM
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.