Na Úpě, konkrétně na Viktorčiným jezu, bylo o víkendu velmi rušno. A bohužel se to neobešlo bez vážných nehod a vrtulníku. Teplé sobotní počasí přilákalo stovky vodáků ke splutí jarního a velmi hezkého úseku Ratibořickým údolím. Trasa je vyhledávána rekreačními vodáky, kterých je vždy na Úpě během krátkého období tání stovky, protože vede pěkným lesnatým údolím bez výrazných obtížných míst až na jednu výjimku. A tou jsou jezy! Většina jezů je zde nebezpečných a každoročně si vyžádá tragické oběti. Mezi vyhlášené zabijáky patří hlavně jez Viktorka a Zlič v Ratibořicích, vzdálených od sebe jen pár kilometrů.
Reklama
V neděli teklo v řece o 10 kubíků více
Sobotní průtok (27.4.) díky tajícímu sněhu byl okolo 15 kubíků, nedělní průtok se ale radikálně zvýšil na 25 kubíků a to z důvodu prudké noční bouřce, kdy během několika hodin napršelo přes 40 mm vody.
Nehody se staly v sobotu i v neděli
Zvýšený vodní stav mohl mnoho vodáku zmást, protože jeden den byla voda na střední úrovni, ale druhý den již byl mnohem vyšší průtok. První vážná nehoda se stala již v sobotu, kdy Viktorku sjížděli vodáci na třech Pálavách. První dvě válec prostřelily, ale třetí byla zachycena a stažena pod jez. Tam došlo k převrácení, ale lidé od jezu vyplavali. Zůstala tam loď, kterou se vydala posádka raftu zachránit. Chtěli Pálavu vystřelit z válce tím, že na ni seshora najedou. To je jim povedlo, ale válec uvěznil je. Jejich boj s válcem trval téměř 20 minut! „Najednou jsme byli pod jezem a já si všiml, že mám nohy v raftu svázané do koníčkovací šňůry. Zkoušel jsem ji odmotat, ale jen co jsem odmotal jedno ovinutí, už jsem měl na nohách další, jak to celé s námi házelo. A navíc se to celé pekelně stáhlo. Se svázanými nohami bych neměl ve válci žádnou šanci,“ vzpomíná jeden z vodáků na raftu. Naštěstí se raft podařilo vytáhnout i s lidmi, nikdo z raftu nevypadl a kromě hrůzné vzpomínky se nic nestalo. Mnoho lidí si boj raftu točilo na mobil, tak se třeba objeví na internetu. Uvedená fotografie je jen ilustrační za zvýšeného průtoku.

Viktorka za zvýšeného průtoku
Daleko závažnější nehoda se stala v neděli odpoledne. Manželská dvojice s vestami na nafukovací červené kánoi značky Ultimate Trekking vjela do jezu, kde se člun převrátil. Díky parabolické spádové desce a vysokému stoupání válce nedošlo k přejetí válce, ale převrácení přímo do něho. Háček vyplaval rychle, ale zadák skončil ve válci. Vodáka v bezvědomí se podařilo vytáhnout až po několika minutách. Na místě byl cca 40 minut resuscitován a ve vážném stavu přepraven vrtulníkem do nemocnice. V nemocnici později umírá.
Možná by pomohla informační cedule s podkovou
I přesto, že jez je v databázi nebezpečných jezů a že vloni byla před jezem instalována Povodím Labe výstražná cedule Nebezpečný jez, mnoho vodáků zkouší sílu válce a sjíždí ho. Pro zvýšení prevence by kromě těchto opatření byla vhodná informační cedule vysvětlující nebezpečnost jezu a hlavně házecí podkova na obou stranách jezu.
Podobná opatření realizovaná na některých nebezpečných jezech (výstražné cedule, informační cedule o nebezpečnosti jezu, záchranná podkova atd.) v minulých letech vedla k tomu, že na nich nemusela ani jednou vyjíždět posádka HZS a zachraňovat tam. Výrazně se snížil počet nehod, a pokud náhodou někdo do jezu spadl, podařilo se ho díky záchranné podkově včas vylovit.
Vzhledem k tomu, že voda v Úpě vydrží ještě cca 14 dní, je důležité si uvědomit, že splutím nebezpečného jezu se ničeho nedosáhne a že se jedná o maximální riskování svého života, ale i života případných zachránců.
Pozor: Máme letos hlášeno mnoho potrhaných raftů (nově též ve šlajsně na jezu v Úpici, kde je obnažena armatura jezu!)
Petr