Raft.cz

Tisk z adresy http://rivers.raft.cz/Clanek-Vltava-bez-lidi-aneb-jak-jsem-pronasledoval-vodu.aspx?ID_clanku=2097

Vltava bez lidí, aneb jak jsem pronásledoval vodu

published: 5/22/2019 | describe of rivers: Vltava

O prodlouženém velikonočním víkendu jsem si hodlal střihnout rychlou Vltavu z Vyššáku do Budějovic. Stav vypadal dobře. Ve čtvrtek odpoledne jsem vypadl z práce, doma sebral připravenou výbavu a loď a vystartoval na vlak. Všechno jelo dobře, takže jsem se před osmou večerní utábořil na prakticky prázdném kempu ve Vyššáku. Voda slibně tekla, nástupní plata olizovaly vlnky, kus dál ode mě v poklidu tábořila jediná parta - směska dorostu a dospělých, kteří se vykulili ze stejného vlaku. Zalezl jsem do spacáku a zvadnul.

Reklama

V půl osmé ráno od hráze zakvílela signalizace a povodí vypnulo vodu. Během deseti minut poklesl průtok na poloviční hodnoty. Urychleně jsem sežvýkal snídani a sbalil. Naložil jsem loď, sešoupl ji z ještě mokrého plata, které bylo najednou půl metru nad vodou, a vyplul. Bylo kolem půl deváté a kolem řeky a v řece se začali hemžit čudlobijci s pruty. Ty pruty moc nechápu – po náhlém poklesu hladiny jim na řadě míst stačil k rybolovu podběrák nebo pánev.

Nástupní místo ve Vyšším Brodě s výrazeným poklesem hladiny
Nástupní místo ve Vyšším Brodě s výrazeným poklesem hladiny

Na podzim se objevily zprávy o pracích na jezu ve Vyšším Brodě, o zasypání šlajsny a totéž bylo řečeno i o jezu v Rožmberku. Takže jsem zastavil u jezu, zdokumentoval stav prací (momentálně při pravém břehu, nikde ani noha, jen odstavená technika), sjel šlajsnu (čí míň vody, tím větší zabalák – umyl mi ksicht) a stíhal uprchlou vodu.

Jez Vyšší Brod s propustí
Jez Vyšší Brod s propustí


Rekonstrukce jezu Vyšší Brod
Rekonstrukce jezu Vyšší Brod

Na Herbertově ještě nebyla šupna, takže jsem ho sklouznul vlevo od kozy.

Pod jezem Herbertov
Pod jezem Herbertov

Rožmberkem jsem proplul ve čtvrt na jedenáct – jez je v normálním stavu a bez zjevných stop po nějakých pracech. Retardérka je klasicky sjízdná. Jen ta hromada kamení pod tělesem jezu vypadala trochu větší než dřív.

Propust Rožmberk
Propust Rožmberk

Minul jsem kemp Rožmberk – byl bez lidí, jen obsluha pokračovala v přípravách na sezónu.

Hrad Rožmberk
Hrad Rožmberk

Na půl cesty mezi Rožmberkem a Fíkem jsem minul jednu vesele soulodící partu a zaregistroval pár čerstvých reklam a většinou zcela opuštěné kempy a občerstvovny. U retardérky v papírně přenášela nějaká menší společnost raft. Samotná retardérka byla zavřená a suchá. Zatáhl jsem loď na koňadře kam až to šlo, a pak si pro ni došel zespoda.

Malovaná skála už není barevná
Malovaná skála už není barevná

Jez u Malované skály šel jako obvykle šlajsnou, jen tam chybí ta Malovaná skála a místo ní svítí pískovcově žlutá plocha. Tady jsem narazil na druhý raft. Na Rechlích opět nebyla šupna, tak jsem loď prohodil polosuchou šlajsnou. U Liry jsem jel obligátně přes těleso, následná retardérka ve městě byla na pohodu. Kartáčový opruz, který nahradil šlajsnu pod hradem, jsem probrodil s lodí ve vleku, protože na přenášecím chodníku se nějaký dětský výlet mrcasil s oranžovým raftem. Zatímco rybošlajsna vypadala jako pole plastové rýže, z náhonů pod ní teklo tolik vody, jako by měly vlastní přehradu.

Propust Jelení lávka je mimo sezónu bez vody
Propust Jelení lávka je mimo sezónu bez vody

Bylo půl čtvrté. Přehodnotil jsem plán dorazit na Dívčák a rozhodl se skončit pro ten den ve Zlaté Koruně. V úseku pod Krumlovem jsem nabyl pocit, že jsem dohnal uprchlou ranní vodu. Po březích na příhodných loučkách strašila hejna maringotek, obytných přívěsů a občas i obytných aut. O půl šesté jsem dorazil ke šlajsně ve Zlaté Koruně. Samozřejmě byla zašpérovaná, takže jsem loď protáhl na šňůře a v šest jsem zalágroval v kempu. Správce si liboval, že je dost vody a na mé sdělení o vypnutí reagoval dost nevěřícně. Do rána ho optimismus opustil. Udělal jsem si obligátní fazole, spočítal puchejře na ruce a zaplul do spacáku.

Pod Krumlovem
Pod Krumlovem

Ráno mrzlo. Uklohnil jsem snídani, spáchal ranní hyenu, nalámal zmrzlý stan, sbalil, koukl na sucho v řece a dospěl k závěru, že Boršov to jistí. Narval jsem se do lodních hadrů a zmrzlých surfkecek a vyplul. Byl to celkem zajímavý slalom, čudlobijců o dost míň, než den předem, vody na hranici povoleného minima a široko daleko žádná loď. Bylo to nádherný ráno a ještě lepší dopoledne.

Ráno na Vltavě
Ráno na Vltavě

Kousek za provaleným jezem U Rybů to trošku drhlo a na schodech pro přenášení na jezu v Boršově měli nahozeno dva čudlobijci. Měli spoustu keců, kam až mají nahozeno. Sdělil jsem jim (poukázáním na značení), že dotyčnej flek je určenej pro transport lodí a ne k pobíjení čudlí, přenesl jsem loď a pokračoval. V poledne jsem přistál v Boršově za železničním mostem u prázdné ohrady Inge tour, usušil, co šlo, zapakoval a šel na vlak.

A pak že je Vltava plná lidí ...

Střelec
Diskuse nad článkem
v květnu lepší, žralok, 5/22/2019 10:23 AM
pěkný, Eki, 5/22/2019 1:18 PM
Žertovné, Večerníček, 5/22/2019 5:41 PM
loď, Adrian, streetstone~seznam.cz, 6/5/2019 10:57 AM
| Re: loď, Střelec, 6/5/2019 12:51 PM
| Re: loď, Adrian, 6/6/2019 11:58 AM
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama