Raft.cz

Tisk z adresy http://rivers.raft.cz/Clanek-Vodaci-po-svatbe---I-dil-rok-1931.aspx?ID_clanku=2184 edit=3

Vodáci po svatbě - I. díl rok 1931

Diskuse nad článkem
Nádhera!, Václav, 4/1/2020 9:21 AM
Máš krásný rodinný archov. Vidím dobře, že je na jedné fotce babička v rouše Evině nebo mám fantazii zjitřenou koronavirem??? Smajlík Smajlík

Reply

|_Re: Nádhera!, Český Honza, 4/1/2020 9:56 AM
Podle gesta toho klobouku to může být babička Eva ...

Reply

Fotky, Eki, 4/1/2020 9:54 AM
Ahoj Václave, mám radost, že se ti článek líbí Smajlík
Fotky jsou v originále malinké, já je nijak neupravuju, jen scanuju. Babička má na sobě minimálně šátek a klobouk, zbytek už je na Tvé fantazii... Smajlík

Reply

|_Re: Fotky, Kouďa, 4/1/2020 10:10 AM
Opět krásný článek a už se těším na pokračování. Nádherné fotky, zvlášť ta na sněhu. Ty zahrnuté kalhoty nad botami mi evokují první díly Rychlých Šípů. Smajlík Smajlík
Jen si tak říkám (a to už asi v kronikách není) jak to tehdy zvádali bez Goretexu, funkčního spodního prádla a bund s impregnací a vodím sloupcem Smajlík

Reply

|_Re: Fotky, Pepura, 4/1/2020 10:16 AM
Tak vodu absolvovanou v klasických teplákách pamatuje starší garda na tomhle serveru taky.

Vybavuju si jednu perličku ohledně sportovní stravy - děda mi líčil, že aby měl sílu při závodě a nezdržoval se, měl s sebou lahev žloutků utřených s cukrem (Budějovice-Praha, 1928).
Asi vážně se do toho sklepa vydám a vyhledám nějaké fotky.



Reply

|_Re: Fotky, Český Honza, 4/1/2020 10:24 AM
Zvládali jsme. Bylo to drsnější, ale my byli drsnější taky ...

Reply

|_Re: Fotky, HH, 4/1/2020 3:05 PM
Hned mi naskočili Wabi a Miki Ryvolové - "my jsme parta drsnejch dědků...". Šahám po sladkém dřevu a jdu si zapět.

Reply

|_Re: Fotky, Honza, 4/1/2020 11:23 PM
Těm kalhotám se říkalo pumpky. Dole byly zakončeny všitou páskou a přezkou.

Reply

úžasné, Ben, 4/1/2020 7:18 PM
krásné čtení a hlavně fotky. Ta pohoda a nostalgie, i radost z nich dýchá. Ta zimní se zasněženou krajinou skoro evokuje Tatry.

Reply

nádobí, Střelec, 4/1/2020 7:57 PM
Koukam na ten ešus vedle připravenýho miniohniště - ten se od těch našich lišil zjevně jen materiálem a váhou (patrně pocínovaný plech). Co se týká výbavy v dobách "předsyntetických", patrně jediné nepromokavé materiály byly pogumované plátno, voskované plátno a možná "oleják" á la kovbojské kabáty. Odění bylo patrně běžného typu, stany a občas nějaký ten "nepromokavý" kabát z celty, na spaní chlupatá kousavá deka - záležitosti relativně těžké a objemné. V klasickejch hadrech se mizerně plave a dlouho se suší. Dost by mě zajímalo, od kdy se u nás na tekoucí vodě začaly používat plavací vesty. Když pominu ženisty od armády, tak nejstarší fotku "civilní" plovačky jsem viděl z poloviny 50. let ve svazarmovském plátku a nosili je závodníci na rychlostních člunech. Na začátku šedesátek byly patrně obvyklé u vodních lyžařů a závodních jachtařů a až od poloviny šedesátek patrně začaly být k mání pro širší veřejnost, jakž takž použitelné při pádlování.

Reply

|_Re: nádobí, Eki, 4/1/2020 8:12 PM
Ahoj Střelče,
nějaký ešusy z roku 1944 jsou tady: www.raft.cz/Clanek-Na-vodu-rok... a z roku 1942 tady: www.raft.cz/Clanek-Vodactvi-za... menší detaily i v nějakých dalších článcích. Ale dočkáš se, série bude mít 5 dílů a v jednom je ešus docela zblízka. Smajlík

Reply

|_Re: nádobí, Honza, 4/1/2020 11:21 PM
Ještě v 60´letech jsme měli zelené plátěné loďáky vevnitř pogumované, ale nahoře už ne, a to byl problém to utěsnit. Věci na spaní, tedy "spacák" - podélně sešitá deka, do kterého se blbě lezlo a pyžamo jsem ještě balil vevnitř do igelitu. Nepamatuji si, že bych sehnal igelitový pytel. Pak mi maminka ušila péřový spacák, navrchu růžová sýpkovina. Budil jsem posměch, že jedu do lesa s peřinou. Žádné vesty, neopreny, přilby.

Reply

|_Re: nádobí, Český Honza, 4/2/2020 7:39 AM
Jo, dnešní "vodáci" se poznají podle tří příznaků ...
My jsme prodělávali důkladný komplexní výcvik od "vodáckých kroužků Domů pionýrů a mládeže", takže jsme dokázali zelený plátěný loďák zpravidla zavázat vodotěsně.

Reply

|_Re: nádobí, KubaN, nebesarj~gmail.com, 4/6/2020 3:58 PM
Jó, tak na tenhle výcvik mám krásné vzpomínky. Za našich časů už byly k sehnání tlusté igelitové pytle, které nahrazovaly potrhanou gumu v erárních plátěných loďácích, ale zkouška vodotěsnosti realizovaná plaváním na zabaleném loďáku byla i tak skvělým motivačním prvkem. Kdo neuměl zabalit a zavázat loďák sušil věci po stromech.

Reply

|_Re: nádobí, PetrZ, 4/10/2020 12:34 PM
Jo to byly časy. Vzpomínám na takzvanou "zkoušku těsnosti". Kdo se na puťáku provinil, tak měl časový limit si sbalit věci do loďáku - toho plátěného s gumovým vakem uvnitř a tkaničkou na zavazování, hodit loďák z mostu a pak si ho jít vylovit.

Reply

|_Re: nádobí, HH, 4/2/2020 10:29 AM
Jak by řekl Čochtan: "Eště ho mám schovanej..."

Reply

|_Re: nádobí, HH, 4/2/2020 10:28 AM
No já jsem na vodě poprvé byl jako kluk na konci šedesátých let a i když mi táta dal jako podmínku, že mě na vodu nevezme dřív, než budu umět dobře plavat a dokážu přeplavat napříč Luhačovickou přehradu (bydleli jsme tenkrát přes kopec), do lodi jsem si musel brát vestu. Byla nafukovací a protivně mě dřela, ale na tom trval. Nevím jestli hned při těch prvních dvou - třech plavbách, ale velmi brzy jsem začal závidět těm, co měli polystyrénové. Což tedy muselo být již na počátku sedmdesátých let. V letech 1975 a 76 jsem se účastnil dvou vodáckých puťáků, kde byly polystyrénovou vestou vybaveny všechny děti, kterých mohlo být okolo 60-70. (Jeli jsme rozdělení jako by na 4 samostatné tábory a potkali jsme se všichni dohromady jen na tábořišti u rybníka, kde proběhla počáteční fáze výcviku, v Lenoře jak tam jednotlivé flotily přijížděly a vyplouvaly, v Nové Peci a při postupném přesunu z Pece do Vyšáku a pak v Týně. Občas se někde potkaly dvě flotily po 3 člunech, ale bylo to zorganizované tak, aby se jinak během plavby víc než 2 flotily naráz nepotkávaly.)
Byl jsem se s tátou jako kluk podívat i na MS 1967 v Lipně a snad mě paměť nešálí, že tam někteří z účastníků měli polystyrénové vesty také, ale ne všichni(?). Buďto už tedy mám hosipa, nebo to tehdy bylo ještě na závodech nepovinné(?). Bezpečně vím, že ve vestě už závody jezdily takové hvězdy minulosti jako Sodomka nebo Polesná. Určitě se historie nošení vest a jejich provedení bude dát dohledat podle dobových fotografií, možná o něco složitější bude dohledat a posoudit míru jejich rozšíření v širší vodácké veřejnosti, u závodníků bude zdrojů poměrně dost.

Reply

|_Re: vesty, Eki, 4/2/2020 11:09 AM
Ahoj, na vesty ze 30. a 40. let jsem v rodinném archivu nenarazil, pokud nepočítám Vest Pocket Revue a podobné.
Neplavci užívali občas na kánoi plovacího kruhu, viz www.raft.cz/Clanek-Na-vodu-rok... Smajlík

Reply

|_Re: nádobí, Střelec, 4/2/2020 5:37 PM
Polystyrénový vesty v obchodech byly cca od konce 60. let, nafukovací možná od první poloviny 60. let. Nafukovačky vskutku příšerně dřely. Podle wikipedie se první čistě sportovní vesty objevily (v USA) na přelomu 60. a 70. let, ale v tom případě byla Evropa o dekádu napřed. U nás asi hrála roli spíš domácí výroba podle obrázků z pašovaných časopisů ze západu a pracně dovezených či venku okoukaných exemplářů. Náš polystyrenový Čochtan (potkal jsem kdysi jeden kousek se značkou Barum, údajně zakoupený v roce 1969) byl částečnou napodobeninou (střihovou) francouzského typu Flotherchoc, který měl ale výplň připomínající staré polštářkové šampóny (hadice ze silnějšího igelitu svařená v intervalech několika cm tak, aby vznikly natvrdo nafouknuté bubliny). U nás to někdo okoukl, místo bublin á la šampón použil polystyrenové kostičky a proti původní předloze, která je měla plněná jen do čtvrtiny, vycpal i celá záda. Vedle toho tu pobíhaly vesty vycpané polystyrénovou drtí, nebo naopak masivními sihlami polystyrénu. V knize o sjíždění řek na Kavkaze v polovině šedesátek měli naši vodáci kromě nafukovacích kajaků i klasické nafukovací vesty a závodnické cyklopřilby, což bylo údajně taktéž vzduchem plněné cosi zašité do kůže (osobně bych to spíš typoval na nějakou pěnovou gumu). Ještě tu mohly pobíhat korkové pásy - ženisti je měli v 50.letech, ale z těch starších z rostlého korku se až do znárodnění ve výčepech, kde si z lihu a trestí míchali kořalky, vyráběli špunty.

Reply

|_Re: nádobí, Radovan, 4/2/2020 11:52 PM
Člověče, ty jsi jak politik. Pokládáš si sám sobě tzv. řečnické otázky, na které si pak sám odpovídáš. Děkujeme za tvá moudra.
Radovan.

Reply

|_Re: nádobí, HH, 4/3/2020 2:03 PM
Nutí Tě někdo to číst? Mě to třeba zajímá. Bez si hrát a nezlob.

Reply

|_Re: nádobí, kavol, 4/4/2020 3:25 PM
mno, tak on člověk těžko zjistí, zda je tam něco zajímavého, bez toho, aby si to přečetl ...

jinak nic proti pokecu, pište si co chcete, ale deklarovaný cíl shromažďování informací by se asi lépe plnil jako nějaký projekt třeba pod hlavičkou muzea, nežli jako proud myšlenek pod náhodným článkem zde

Reply

|_Re: nádobí, HH, 4/4/2020 5:12 PM
Informace se shání všude tam, kde se najde někdo, kdo si pamatuje a je ochotný ze své paměti něco vydolovat. Že by bylo fajn poznatky potom soustředit na jednom místě třeba pouze hlavičkou muzea je už jiná písnička. K tomu pak stačí ctrl-c, ctrl-v nebo uvést odkaz.
Já si přesně naopak myslím, že takovýto článek si přečtou zejména ti, kteří mají k podobným otázkám co říct a napsat, tady je ideální místo se ptát.

Reply

|_Re: nádobí, Radovan, 4/4/2020 6:59 PM
HH,to jest tvůj názor na věc. Možná, že bys mohl připustit, že má někdo jiný. Pište si co chcete, kam chcete, ale diskuse pod článkem by se k němu měla vztahovat. Tohle tam nepatří a neustálé politické "rejpání" už vůbec ne.
Radovan

Reply

|_Re: nádobí, Eki, 4/4/2020 7:11 PM
Ahoj Radovane, proč tak drsně? Já jsem rád za diskusi pod článkem, zvlášť, když vlastní rubrika "diskuse" tu nějak zamrzla. Politické výpady jsem nezaznamenal. Článek je "retro", někoho to inspirovalo i pro poněkud mladší historii, než 1931. Jinak v dalších dílech budou i fotky za deštiva, tedy i nějaké nepromok pláště a rybářské klobouky... Smajlík

Reply

|_Re: nádobí, kavol, 4/4/2020 8:20 PM
tož čekáme, až Pepura dočte ty řeky SSSR, evropskou část :-)

Reply

|_Re: nádobí, HH, 4/4/2020 7:32 PM
Milý Radovane, odpusť, netušil jsem, že jsi moderátorem diskusí na draft.cz. Navíc jsem asi lehce natvrdlý, protože kromě Tvého vlastního příspěvku z 02.04.2020 23:52 tam nikde nevidím jediné slovíčko o politice. Nechme toho, prostě jsme se my dva v této věci neshodli, ale nikoho jiného tím nemusíme otravovat.

Reply

|_Re: nádobí, Radovan, 4/4/2020 8:53 PM
HH, ty nejsi lehce natvrdlý, jak sám píšeš, ale těžce natvrdlý.
Zdarec,
Radovan

Reply

|_Re: nádobí, Střelec, 4/3/2020 2:54 PM
Radovane, koukam, že nechápeš text ani kontext.
Já se snažím zmapovat, od kdy se u nás používají jednotlivé druhy vybavení a případně identifikovat již nepoužívanou terminologii (před nějakým časem šlo o pojem "švédský kajak") a doufám, že mi někdo upřesní všeobecně dost kusé informace. Ví tu někdo, kdy se objevily na trhu takzvané "vodácké obleky" (mj. jeden z typů pod názvem Jaromír) z poplastovaného plátna? Do nástupu tenkých a pružných neoprénů a suchých a polosuchých bund v devadesátkách to byly asi nejrozšířenější hadry do mizerného počasí. Bylo to kolem roku 1980, nebo dřív? Třeba prototyp Pálavy byl k vidění v obchoďáku Kotva v rámci průzkumu trhu někdy začátkem roku 1989, od pozdějšího standardu se lišil palmetovým uspořádáním "buřtů" na palubách. Dneska už ani v Gumotexu netuší, jaké se u nich v průběhu let vyráběly typy nafukovacích člunů, což by taky stálo za zmapování. Vodácké muzeum sice shromažďuje různé artefakty, ale nemá kapacity na to, čemu by se dalo říkat výzkum. Jsou tu k dispozici v zásadě jen vzpomínky starých zbrojnošů a z těch je třeba přesít potřebné informace. Proto házím do placu svá velmi rámcová zjištění a doufám, že z někoho vypadnou konkrétní data. V písemnostech KV ČSTV Plzeň je velké kulové a z jiné dokumentace občas vyleze nějaká zapomenutá faktura za materiál nebo za náklady k pořádání akce. O vybavení nic, výsledkovky taky nejsou (pro žádný sport), zato Spartakiád kvanta.

Reply

|_Re: nádobí, HH, 4/4/2020 12:05 AM
Když zmiňuješ vodácké obleky, tak si vzpomínám na zářivě žlutý, který se k nám odvážel (nebo možná jen jednorázově dovezl?) z Dederónie. Byl dvojdílný. Bunda měla střih podobný starým fukéřkám s kapucí a na prsou s velikou kapsou na zip, pod krkem měla šikmo střiženou velkou klopu, která se zapínala na levém rameni drukem. Kalhoty byly "zahradníčky" s kšandami. Myslím, že měly ty kalhoty i bunda vnitřní manžety, ale samozřejmě žádný latex ani neopren, jen stažené gumou. Pochopitelně žádné nepropro, bylo to dobré tak maximálně při vodní turistice místo pláštěnky když hodně pršelo a nejel jsi zrovna nic, kde by hrozilo, že si v tom zaplaveš. A protože to bylo zcela neprodyšné, po chvíli bylo jedno, jestli prší nebo ne, mokrý jsi byl stejně. Jen pod tím bylo tepleji, ale tentýž efekt ti poskytla obyčejná pláštěnka. Muselo se to tu objevit někdy v druhé polovině sedmdesátých let, nejpozději na začátku osmdesátých, přesnou datací nemůžu sloužit. Typ Jaromír mi nic neříká, tohle byl určitě import z DDR.

Reply

|_Re: nádobí, Pepura, 4/4/2020 8:59 AM
Ten žlutý jsme měli taky, tedy starší sestry, z kalhot se ta guma odrolila už dávno, ale bundu jsem nosila i já. Tak v půlce osmdesátých let. A podle toho se šilo i doma, z tenčí látky pleťové barvy. Existovala tehdy i v barvě khaki, ale oddíl asi koupil roli té světlé.

Reply

Skvělý fotky, ivva, 4/5/2020 9:33 PM
Nejlepší je rozdělávání ohně v pyžamu :-D Tohle překonají leda Rittlingerova manželka a přítelkyně, které si vezly ve skládacích kajacích dirndly zabalené v loďácích :-)

Reply

 
 

Zasílat/zrušit reakce z tohoto článku na můj email:  

New comment to the article

Prosím o zápis jen takových reakcí, které nepoužívají vulgární či jiná neslušná slova nebo hrubě neurážejí. V případě těchto komentářů si vyhrazuji právo je smazat.
Případné odkazy na web stránky zadávejte do textu ve tvaru http://www.neco.cz s mezerou před a na konci adresy.

Nejste přihlášen/a! Přihlašte se nebo zaregistrujte se a získejte další výhody.
Titulek:
Name:
Email:
Vaše reakce:
Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka
  (Email s odpověďmi bude automaticky zaslán na vyplněnou email adresu, pokud někdo na tuto reakci odpoví.)



Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama