Raft.cz

Tisk z adresy http://rivers.raft.cz/Clanek-Zlodej-znovu-ukradl-lano-i-zachrannou-podkovu-v-Usti.aspx?ID_clanku=2223 edit=2

Zloděj znovu ukradl lano i záchrannou podkovu v Ústí

Diskuse nad článkem
Re: Řešení, Ešus, essalek~seznam.cz, 10/6/2020 3:46:11 PM
Ahoj Medáku
Český svaz kanoistů, sekce turistiky převzala od jednotlivých povodí na některých jezech do své péče a pravidelně 2 x ročně ty prostředky kontrolujeme.
Od povodí Moravy jsme převzali Osek I a II, Řepčín , a na Svitavě Obřany a Cacovice, V Brně jsem dodali z vlastních prostředků nerezové bedny. od povodí Labe jsem převzali 13 jezů a na Ohři 3 jezy. Prostředky jsme přebírali tam , kde jsme se mohli na základě dohody s jednotlivými povodími podílet na návrhu umístění. Někde vzali místní ty prostředky za své a hlídají je (na Oseku při rozmotávání zauzlovaného lana na mne přiběhl místní chatař, v Brně při instalaci bedny na rám cedule zase jedna důchodkyně. Jsem za to vděčný a je vidět, že zatím nejvíc na ty blbce funguje to , že jsou ty prostředky doplňované. Samozřejmě že asi víc by zafungovalo to, že kdybychom někoho chytli a vrazili mu pár facek, anebo ho šoupli pod přepad a mávali ukradeným lanem. Ale to se nejspíš nestane. Díky kontrolám jsem teď viděl masomlejn na Oseku II, kde prostě jedno lano na podkově nestačí, takže tam na jaře dám 50 m.
Jeden čas jsem dával vysvětlující zalaminované cedule i s upozorněním na trestný čin obecného ohrožení v případě poškození záchranného prostředku s trestní sazbou 3-8 let. Zmizely i s lanem. Nejdéle v Brně vydrželo bílé hnusolano z OBI, dané z nouze.
Jinak cena kompletu se pohybuje kolem 2000 Kč. Obce tohle mají na háku, protože řeka patří státu a ne jim. Vcelku na háku to mělo i Brno, když jsme požadovali udělat na druhém jezu u cyklostezky, kde chytré hlavy udělaly šikanu, zábradlí. Argumentovali jsme spolu s brněnskými hasiči, že až tou pojedou svišťové na tříkolkách s srazí se, takže mohou skončit pod jezem.
Výsledek - nezájem.
Ahoj Ešus


Reply

Re: Řešení, Josef Svoboda, 9/6/2020 5:55:37 PM
Spíše by se uplatnil paragraf 276 TZ.

Reply

Jez Regule, Zdeněk, 9/2/2020 8:12:52 PM
27. 8. byla zapečetěná skříňka plně vyzbrojená podkovou a lanem. Nápis Pozor fotopast zřejmě zcizitele nezastraší.

Reply

Re: Řešení, HH, 8/21/2020 10:16:33 AM
Obávám se, že nemáš pravdu. Z právního hlediska je zcela zásadní rozdíl mezi tím, jestli ukradneš hadici nebo poškodíš hydrant, a když založíš požár. Stejně tak v tomto případě jde o poškození cizí věci, ale s žalobou pro obecné ohrožení nemáš šanci uspět.

Reply

Re: Řešení, Medák, 8/20/2020 4:31:48 PM
Obec to jednoznačně financovat může, je to přímo určeno pro zvýšení bezpečnosti jejích občanů a návštěvníků. Tam žádný problém opravdu není a jediné, co by muselo vedení obce ustát, je kritika, že ty peníze nevynaloží nějak jinak ... ale ta je neustálá, takže žádná změna:-).

Reply

Re: Řešení, Monte, muzsesrdcemkovboje~seznam.cz, 8/20/2020 10:11:29 AM
Ta ceny by se měla uvádět nad 5 tisíc ,to je hranice v trestním řádu.
Ale § Obecné ohrožení hovoří jasně a v záležitosti krádeže záchranných prostředků jej lze 100 % uplatnit :
Obecné ohrožení podle § 272–273 trestního zákoníku je trestný čin, jehož se dopustí pachatel, který úmyslně (§ 272) nebo z nedbalosti (§ 273) vydá lidi v nebezpečí smrti nebo těžké újmy na zdraví nebo cizí majetek v nebezpečí škody velkého rozsahu tím, že způsobí požár nebo povodeň nebo škodlivý účinek výbušnin, plynu, elektřiny nebo jiných podobně nebezpečných látek nebo sil nebo se dopustí jiného podobného nebezpečného jednání (obecné nebezpečí), případně obecné nebezpečí zvýší anebo ztíží jeho odvrácení nebo zmírnění.

Trest je podle okolností a závažnosti stanoven od jednoho roku odnětí svobody po výjimečný trest.

Reply

Re: Řešení, Klasik, 8/19/2020 3:37:04 PM
Osobně se domnívám, že v té ceně je právě problém. Je moc nízká pro chytání někoho za ruku. Přitom je z pohledu vzniklé škody až nereálně nízká.

Když to vezmeš dle skutečných nákladů, tak to musíš koupit, zkompletovat, odvézt na místo, osadit ... nakonec někdo zaúčtovat.

Pro sebe vše mimo nákupu uděláš zadarmo, ale obec ne.
Nakonec i ta kontrola něco stojí. Obec na tom určitě nevykrvácí, ale zájem mít asi moc nebude. Navíc je tady nějaký zákon, který obci nařizuje kam může a kam nemůže investovat. Zde netuším, jestli to starosta po volbách neodnese. Určitě obec nemůže investovat do majetku povodí či mlynáře.

Reply

Řešení, Medák, 8/19/2020 10:59:14 AM
Jinak je to celkem nevýchovné, ale krom kamer jako prevence za jediné skutečné řešení považuji zejména v sezóně pravidelnou kontrolu a případně holt náhradu. Ale ne vodáky, ale zejména v podobných místech samotnou obcí. V článku se píše ... "Škoda byla odborným ohodnocením vyčíslena na 1 tisíc korun.“ ... fakt si nemyslím, že byť párkrát za rok, jakkoli je to pakárna, zaplatit litr by obec o velikosti (rozpočtu:-) UnO mělo vytrhnout.

Reply

Re: Zabezpečení, Medák, 8/19/2020 10:53:29 AM
Dvě čistě technické.

Vysvětlení může fungovat na někoho, kdo to dělá při smyslech a z hlouposti a nudy. Pokud těch smyslů pozbyl, primárně konzumací čehosi, tak si myslím moc číst nebude. A pokud to jde fakt čórnout, tak dobře ví kam jde a pro co si jde a nějaký apel asi moc nezapůsobí. To není něco, co se jen tak válí v trávě a někdo si to vezme na "co kdyby se to jednou hodilo".

U samotného alarmu to opět u první skupiny může fungovat, u druhé skupiny je to neurčité, třeba jej to probere, třeba to naopak bude považovat za ještě větší vodvaz, co se těmto děje v hlavě není ani oni sami. Třetí to prostě chytne a zdrhne, když je okolo klid, tak samotný alarm nezabrání ani vybrání auta, to je pár vteřin a šlus.

Co by mohlo fungovat je spíš ta kamera a snažit se dohledat později.
Jinak, pokud je někdo sjetý a blbne, nebo jen blbne, tak je velká šance, že se to někde okolo najde zahozené. Někam se s tím tahat většinou za nějaký rajc nepovažují ani tihle exoti. Pokud to fakt zmizí, tak bych tipoval, že si pro to opravdu cíleně došel.

Reply

fotopast?, syslik, syslik~volny.cz, 8/19/2020 10:51:37 AM
A co fotopast? Když někdo odpečetí a otevře schránku, musí k tomu mít důvod. A pokud ne, dát mu pokutu ve výši ceny fotopasti (to by pořád mělo být v zákonem schváleném rozsahu) a jsou peníze na další fotopast.

Nebo umístit ceduli s informací, že poškození lana a kotvy je trestný čin se sazbou x let. Náctiletí nejsou právníky a šikovný právník by jistě nějakou vhodnou formulaci našel. Mezi šikovnými vodáky se jistě šikovný právník najde!

Další možností je hrát na city. Ke schránce umístit info ceduli, kolik životů zachránila kotva s lanem (když na místě byla) a kolik lidí se (zbytečně) utopilo (když ji nějaký šmejd poškodil či ukradl).

Reply

V sobotu odpoldne ještě byla, P E, 8/18/2020 11:34:39 PM
Jeli jsme tam v sobotu a ještě tam byla...

Reply

Re: Zabezpečení, Klasik, 8/18/2020 2:14:40 PM
Já jsem to nedávno probíral s těmi co nás mají pomáhat a chránit ... spíš než ten alarm, tak prý funguje rozsvěcující se světlo. To tady je asi nesmysl.

Fakt je, že alarm je za babku. Smajlík

Reply

Re: Zabezpečení, David, 8/18/2020 12:36:49 PM
Uteču když jsem v roli zloděje ještě k tomu asi ne moc inteligentního vzhledem k tomu co dělám :). Netvrdím že tam ta kotva zůstane na věky po té co se tam přidá ten dveřní alarm, vyzkoušet by se to ale mohlo. To tvé řešení je taky OK.

Reply

Re: Zabezpečení, Klasik, 8/18/2020 12:15:26 PM
Nechci být pesimista, ale co přesně uděláš, když slyšíš houkat auto?

Osobně se spíše přikláním výchovnému prvku, tj. ke slušné vysvětlující ceduli se žádostí přistupování k zařízení, jako důležité záchranné pomůcce. Ono je možná dobré v tom textu i informovat, že díky krádeži došlo ke konkrétnímu utopení. Stále věřím (asi naivně), že ve většině lidí je slušný základ a s trochou empatie k proběhlému neštěstí se případný zloděj natolik zastydí, že už to nikdy neudělá.

Ahoj Klasik Smajlík Smajlík Smajlík

Reply

Re: Zabezpečení, Aleš N., 8/18/2020 12:13:46 PM
Davide, Tvůj tah na nalezení vlastní řešení je mi sympatický (bez ohledu na to, zda se mě konkrétně zamlouvá nebo ne). Více návrhů dává větší šanci na nalezení dobrého řešení Smajlík .

Reply

Re: TV, Vladimír, 8/18/2020 11:07:21 AM
Anebo se chytnout za nos a vrátit se k tradičním hodnotám, kdy sice nefungovala "korektnost" a neplatila některá "práva", ale rodič i kantor měli autoritu, protože se nemuseli bát dát děcku na zadek. A ovšem zde byla policie, která nás pravda nepříjemně hlídala a na kterou se dělaly vtipy, ale drobnou kriminalitu zvládala.
Chtělo by to revizi, když teda mluvíte o těch volbách, aby se k těm polistopadovým hodnotám vrátily i ty, kvůli jejichž vytracení jsme dnes tam, kde jsme (před tonoucím se zbytkem uříznutého lana v ruce).

Reply

Zabezpečení, David, 8/18/2020 10:58:12 AM
Uvažoval jsem nad zabezpečením. Napadl mě dveřní alarm který se rozezní po otevření dvířek popř. po sundání kotvy. Stojí pár korun a za pokus by to možná stálo. www.conrad.cz/dverni-okenni-al...

Reply

TV, Monte, muzsesrdcemkovboje~seznam.cz, 8/18/2020 9:05:36 AM
Chtělo by to vypsat odměnu 10 tis. Kč za dopadení pachatele ...

( Udavačství je tradiční národní sport, to by mohlo fungovat...)

Pachateli pak přišít to obecné ohrožení v té nejvyšší sazbě a exemplárně potrestat...

Reply

Policie to neřeší, Klasik, 8/18/2020 12:23:32 AM
Vladimír má pravdu, že se nic nestane. Aby se stalo, je třeba zásadní změna. Bohužel to ví i policie a zde již nemohu s Vladimírem souhlasit, policii také nebaví zbytečná a nebezpečná práce a tak prakticky již také není na nic. Vycházím z aktuálních osobních zkušeností, bohužel opakovaných. Policie se změnila v poskytovatele papírů pro pojišťovnu. Hlavně nemá zájem se dostat do stavu, že nedej bože bude nucena zasahovat u někoho, kdo ji bude nějak odporovat nebo dokonce ohrožovat. Z jedné strany jim rozumím, z druhé strany pak nevím, proč za ně vyhazujeme peníze. Smajlík

Po rozpadu SSSR v jedné "nové" zemi s okamžitou platností zrušili policii s tím, že je natolik zkorumpovaná, že je spíše ohrožením. Tak daleko nejsme, ale efektivita od posledního policisty až k premiérovi se tomu mílovými kroky blíží. Je mi líto všech poctivých a slušných, kteří jsou mezi nimi a bojují s větrnými mlýny.

Myslete na to až půjdete kohokoliv volit. Smajlík Smajlík Smajlík

Reply

Re: obecné ohrožení, Vladimír, 8/17/2020 6:32:11 PM
Nic se nestane. Pachatele při činu vyfotí svědek, následně je policie chytne, ale ti jsou těsně pod osmnáct a jak tak bývá v některých vrstvách zvykem, instruovaní tak, že se nepřiznají... Tak se případ odloží.
Z nedávné vlastní zkušenosti.
Docela věřím policii, že slovo "bohužel" ve vyrozumění šlo i jí od srdce.
V celé společnosti se musí změnit něco zásadního. Jako kluci jsme dělali různé blbosti, ale vůči takovým věcem jsme měli úctu. Smajlík

Reply

obecné ohrožení, Střelec, 8/17/2020 1:24:07 PM
Patrně nebude od věci donutit naše orgány, aby krádeže záchranných prostředků a jejich součástí (včetně vybavení sanitek v době, kdy posádka zachraňuje raněné mimo vozidlo, motorů od člunů hasičů a vodní záchranné služby atd.) přehodnotily na trestný čin obecného ohrožení s odpovídající výší trestu.

Reply

 
 

Zasílat/zrušit reakce z tohoto článku na můj email:  

New comment to the article

Prosím o zápis jen takových reakcí, které nepoužívají vulgární či jiná neslušná slova nebo hrubě neurážejí. V případě těchto komentářů si vyhrazuji právo je smazat.
Případné odkazy na web stránky zadávejte do textu ve tvaru http://www.neco.cz s mezerou před a na konci adresy.

Nejste přihlášen/a! Přihlašte se nebo zaregistrujte se a získejte další výhody.
Titulek:  
Name:  
Email:  
Vaše reakce:  
Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka
  (Email s odpověďmi bude automaticky zaslán na vyplněnou email adresu, pokud někdo na tuto reakci odpoví.)Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.