Raft.cz

Tisk z adresy http://rivers.raft.cz/cechy/bradava.aspx?ID_reky=521
Home Czech Rep. Bradava Mapa

Brook Bradava

70% Oblíbenost řeky


 • Source of:
 • Lenght of river in km: 12
 • Difficulty:
    Part river km Difficulty
  allHořehledy – ústí do Úslavy11,9 - 0ZW - WW I

 • Conditions: small narrow brook between meadows with many steps.
 • When, who, how long, type of boat:
  The limits are defined almost for canoe. For kayaks can limit a few cm less, for rafts higher.
  PartwhenWater gaugeTopically PVL Actual water level
  allin spring or after rain minimum: 60 cm
  part: z Hořehledů
  water gauge: Žákava
  time (gauge): 09.12. 09:20
  35 cm
  0.565 m3/s
  Mapa sjízdnosti Statistika sjízdných dnů v měsíci - part z Hořehledů
  (Sjízdnost v zimních měsících může být výrazně ovlivěna zámrazy vodočtů!)
  Měsíc123456789101112
  Rok 2023044700000000
  Rok 2022100005023004
  Rok 2021330064820000
  Rok 2020022001000210
  Rok 2019232000000000
  Rok 2018402020000001
  Průměr222112110001

  Ještě podrobnější informace o sjízdnosti v tomto úseku?

 • Character of river:
  Partwidth or charactercountrysidetype of boatrecommended forspeed of flow
  all4 - 6 m meadows, forestopen boatexperiences1 day

 • The best part:
 • Dangerous part: sometimes dangerous weirs (steps)
 • Usual put in and take off point:
 • Continue on river: Úslava
 • Access to river: road seldom only from bridges
 • Camps: (Add new link )


Řeku už jeli: (11)
zapsat do zápisníku jel jsem ji taky (zapsat do zápisníku) Chystám se na ni
Kdo Km Trasa Obtížnost Datum Loď Hodnocení

Windy
0 kousek od ústí proti proudu a zpět ZW 17.9.22 packraft Hodnoceni
Vodočet: Popis: Proti svižnému proudu se mi moc daleko vypádlovat nepodařilo.

stupar
8 Hvížďalka - Nezvěstice WW II, WW III 15.5.21 kajak Hodnoceni
Vodočet: vodočet Žákava, stav: 79 cm, 3.98 m3/s Popis: Dvakrát bobr

Hanz
12 Hořehledy - ústí do Úslavy WW I, WW II 15.5.21 kajak Hodnoceni
Vodočet: vodočet Žákava, stav: 79 cm, 3.98 m3/s Popis: horní úsek značně zapadaný, jezdit až od přehrady

Herčus
12 Hořehledy (nad sil. mostem) - ústí ZW, WW I 31.12.17 nafukovací kánoe Hodnoceni
Vodočet: vodočet Borovno, stav: 31 cm, vodočet Žákava, stav: 75 cm, 3.6 m3/s Popis: Narychlo svolaná akce na Klabavu, která měla na vodočtu v Hrádku 78cm a 6,3m3/s a na vodočtu ve Strašicích 63cm se nám při pohledu na řeku ve Strašicích a nad nimi zdála pro splutí limitní až lehce podlimitní, tak volíme alternativu Bradavu. Doufáme ve vodu v horní oblasti nad Hořehledy, ale ani Bradava se 31cm v Borovnu, ani Mítovský potok s 42cm v Mítově nabyly jetelné a tak sjíždíme do Hořehled na soutok. Při pohledu z mostu už to vypadá, že od spojených potoků to půjde sjet. Obhlížíme ještě soutok a víc vody dává Mítovský, ale ani zde dole není jetelný. Dáváme na vodu v 14:30, podjíždíme silniční most v Hořehledech, který je podjetelný, ale za vyšší vody už by mohl být problém. Úvodní pasáže nás moc baví. Je to rychlá technická kroutivá říčka, či spíš potok, kde se vodák zapotí. Po chvilce přenášíme první strom a těsně před Hvížďalkou jich je několik dalších. Dojíždíme na hráz a okukujem kaskádu, která by za této vody asi těsně šla pro zkušeného kajakáře jet, ale na WW4+ si netroufáme a přenášíme. Po chvíli dojíždíme k lávce pod kterou je nejvyšší kolmý stupeň. Výška cca 1,3-1,5m s menším vývarem (alá trochu menší Marcela na Botiči) Jedna loď přenáší a jistí nás, když to jedem. Dál do Spáleného Poříčí říčka stále uhání a projíždíme několik stupňů, které když nevidíme v rychlosti prohlížíme a následně jedem. Od Spáleného Poříčí přiteklo do Bradavy několik splašek a chvilkový smrad začal kazit dojem. Po opuštění města skončí regulace a nastává technická jízda rychlou říčkou do obtížnosti WW1 s množstvím větví ze břehů i překážek v korytě. Nevím už přesně kolikrát musíme z lodi, ale cca 10x. Občas se koryto rozdělí na víc částí a je třeba pro neprůjezdnost větví přenést. Nad Žákavou u chat je přes potok stavidlo a je třeba opět přenést. Po chvíli v proudu číhaly další nástrahy v podobě stromů, nebo větví, přičemž jedna skupina větviček za táhlou levotočivou zatáčkou stala se mi osudnou a byl jsem nucen i já se udělat na Bradavce. Po chvíli dorážíme k silničnímu mostu a začíná regulace s mnoha stupni, za této vody po rychlém prohlédnutí sjízdnými, přičemž nejzákeřnější byl kolmý stupeň s vývarem pod lávkou. Vývar za této vody ještě celkem ok, ovšem za vyšší vody by mohl být problém. Po chvíli nás už za silnějšího šera Bradavka vyplivne do Úslavy a v 16:45 končíme. Plavbu bych za této vody rozhodně nedoporučil začátečníkům. Je třeba mít potokářské zkušenosti, rychlé reakce a ovládat loď. Za této vody jsme stále občas někde drhli a některá místa by byla hezčí za vody vyšší, ale vezmu-li v potaz charakter toku a slušný spád (průměrně cca 8 promile), tak v zarostlých místech a některých stupních už by mohl nastat problém. Úsek z Hořehledů do Poříčí bych klasifikoval 5ti hvězdami, z Poříčí cca 3-4 hvězdy.

Ivis
6 7,9 Spálené Poříčí ,pěší most ,hřiště - 1,6 Žakava , siln. most ZW, WW I 22.3.17 nafukovací kánoe Hodnoceni
Vodočet: 47cm , 1,19 m3/s Popis: I když byl podstav 13 cm , tak se to až na pár vyjímek mírného drhnutí dalo v pohodě sjet (tedy tento usek - jinak v Hořehledech o 3,5 km výš to bylo nesjízdné ), po cestě cca 3 spadlé stromy a nějaké drobnosti,ale jinak celkem fajn. Říčka není v české knize - Vodácký průvodce Česko -takže jsem čekal mnohem víc problemů s neprůjezdností toku. Takže překvapivě dobrý. Jinak přesně jsme začali u hřiště (pěší most) ve Spáleném Poříčí (tedy 200 metrů ještě před 2. silničním mostem (myšleno po směru toku ) v S.Poříčí -takže celkem jsme najeli 6,3 km podle mé navigaci (což neuvěřitelně přesně odpovídá i kilometráži na raft.cz ) Jo a pozor na elektrický ohradník (2x) těsně nad vodou na cca nějakém 4 říčním kilometru!!!, majitel krav asi nechápe ,že tam jezdí i vodáci ,ach jo ..a i do toho pouštěl proud ,aby to bylo napínavější ,docela drsný...

Večerníček
6 Spálené Poříčí - Žákava ZW, WW I 21.3.17 nafukovací kánoe Hodnoceni
Vodočet: Popis: Společně s Ivo na jednom Rio od lávky pro pěší u hřišť a SDH Spálené Poříčí po silniční most u Žákavy. Poslední dva km jsme pluli už za tmy. Málo vody. Klasický potok. Stupně ze štětovnic, nedobré pro měchuřinu. Nabité ohradníky přes tok, jeden Ivis přerval vlastním tělem.

Koks
9 Spálené Poříčí - Nezvěstice WW I 29.5.16 nafukovací kánoe Hodnoceni
Vodočet: 51cm/1,8 cbm Popis: 9cm pod limitem, ale ještě to šlo. I když poslední kilák na jizkách to už slušne drhlo. Svižná WW I, peřejky, meandry, vrbky, pŕostě vše , co na potůčku můžeš potkat. Do max 3 cbm, pak už bych tam nelez..

rkoudy
10 hráz VD Hvížďalka - soutok s Úslavou ZW, WW I 5.3.16 vory a jiné plovoucí předměty Hodnoceni
Vodočet: Popis: udělal jsem se 2x na Bradavce. Krásná říčka mraky stupňů, mraky peřejekVíce na webu.


Zobrazit podrobnosti vodáků o této řece z jejich zápisků
River guide:

Tisk kilometráže:

Od říčního km:     do říčního km:    

Detailní výpis:Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.