Raft.cz

Tisk z adresy http://rivers.raft.cz/cechy/kostenicky.aspx?ID_reky=712
Home Czech Rep. Koštěnický potok Mapa

Brook Koštěnický potok

28% Oblíbenost řeky


 • Source of: in Czech Rep.
 • Lenght of river in km: 8
 • Difficulty:
    Part river km Difficulty
  bottomStaňkovský rybník - mouth into Lužnice14 - 0ZW

 • Conditions: Jedná se o většinou o meandrující potok s břehovým porostem v lesnaté krajině. Sjízdný od Staňkovského rybníka. Na potoce jsou dva velké rybníky v borovicových lesích s rekreačním zázemím (Staňkovský a Hejtman), které také stojí za průzkum, Staňkov je údajně náš nejdelší a nejhlubší rybník, má písčité dno a je vhodný ke koupání. Na levém břehu Staňkovského rybníka prochází státní hranice s Rakouskem, do rybníka však hranice nezasahuje. Je potřeba přenášet vyšší hráze rybníků a jezy, jako je hráz pod mostem v osadě Kosky, nad kterou je delší volej. Pod touto hrází bývá méně vody, než jí vrátí vodní elektrárna. V úzkém korytě meandrujícího potoka se vyskytují padlé stromy a větve.
 • When, who, how long, type of boat:
  The limits are defined almost for canoe. For kayaks can limit a few cm less, for rafts higher.
  PartwhenWater gaugeTopically CHMU Actual water level
  bottomrain or after emit from the pondsguess minimum: 40 cm
  part: od rybníků
  water gauge: Kostky
  time (gauge): 09.12. 08:00
  38 cm
  0.993 m3/s
  Mapa sjízdnosti Statistika sjízdných dnů v měsíci - part od rybníků
  (Sjízdnost v zimních měsících může být výrazně ovlivěna zámrazy vodočtů!)
  Měsíc123456789101112
  Rok 20232628321140000043
  Rok 20220000000000013
  Rok 202102051081420100
  Průměr131427112335755

  Ještě podrobnější informace o sjízdnosti v tomto úseku?

 • Character of river:
  Partwidth or charactercountrysidetype of boatrecommended forspeed of flow
  bottom2 - 5 mforest meadowsopen boatbeginners 

 • The best part: horní část Staňkovského rybníka mimo civilizaci a romantické ústí do Lužnice
 • Dangerous part: možnost padlých stromů
 • Usual put in and take off point: Chlum u Třeboně, Kosky, ústí do Lužnice
 • Continue on river: Lužnice
 • Access to river: železnice bez přístupu, silnice z mostů a z hrází rybníků
 • Camps: několik kempů v letovisku Chlum u Třeboně u rybníků, vodácké tábořiště Majdalena na Lužnici (Add new link )


Řeku už jeli: (5)
zapsat do zápisníku jel jsem ji taky (zapsat do zápisníku) Chystám se na ni
Kdo Km Trasa Obtížnost Datum Loď Hodnocení

Eki
2 po rybníku Hejtman ZW 13.6.21 nafukovací kánoe Hodnoceni
Vodočet: rybník plný, průtok cca 0,4 m3/s Popis: Dopo v Chlumu u Třeboně po rybníku Hejtman, kterým protéká Koštěnický potok, tam a zpět a okolo. Hezky a vítr. Spluto na pálavě, nepotkána žádná loď.

Eki
6 Chlum zámecký park - ústí do Lužnice ZW, WW I 12.6.21 nafukovací kánoe Hodnoceni
Vodočet: vodočet Kostky, stav: 27 cm, 0.42 m3/s Popis: Chtěl jsem splout střední tok, který proplouvali moji prarodiče a praprarodiče. Asi se to ale za těch 80 let poněkud změnilo. Start v pěkném poněkud zanedbaném zámeckém parku pod hrází rybníka Hejtman a pod místním sklopným jezem. Romantické lekníny. Pak ale jez a odvedená část vody do fabriky, taženo polosuchým korytem. Pak se voda vrátila, ale začaly vrbičky, občas jsem se musel prosekávat kopřivami okolo. Kus zapádlováno nad jezem Kosky. Pak ale zase voda fuč, tůně jsem jel, peřejky přetahoval. Romantické ústí do Lužnice. Nepotkána žádná loď. Spluto v singlu na pálavě.

Eki
1 Kosky most - ústí do Lužnice ZW, WW I 28.8.20 nafukovací kánoe Hodnoceni
Vodočet: 0,6 m3/s Popis: Poměrně úzký potok, tak voda pro singl stačila, pro dva limit na tomto úseku odhad 1 m3/s. Doprava vlak a busík. Na začátku vody málo, po 100 m jí vrátila elektrárna. Zapadanost celkem nízká, ale hodně meandrů. Jen jednou bylo třeba z lodi - přehodit jí přes přeřízlou kládu. Mraky komárů. Chaty, před soutokem jedna nižší lávka, ale za tohoto stavu šla podjet v pohodě. Soutok s Lužnicí je romantické místo. Nepotkána žádná loď. Spluto v singlu na pálavě.Více na webu.

Eki
13 Staňkovský rybník hráz - přítok - hráz ZW 3.7.19 nafukovací kánoe Hodnoceni
Vodočet: rybník plný, průtok cca 0,1 m3/s Popis: Po Staňkovském rybníce, kterým protéká Koštěnický potok. Rybník je tuším nejdelší u nás a jedná se vlastně o v roce 1550 zaplavené koryto původního potoka. Ačkoliv jde o volej, je zážitek z plavby pěkný - hluboké borovicové lesy, písčité dno, kvetoucí stulíky, opuštěná rakouská hranice na dohled. Koupání a konzumace borůvek. Pátrali jsme po základech chaty pradědečka z první republiky. Po chatách na břehu k Rakousku nenápadné základy ale i dva krby s komíny. Potkáno šlapadlo u hráze a pak pár laminátek místních chatařů. Spluto na pálavě s příbuznýma, kamarádama a jejich dětma na tradiční akci, celodenní výlet od hráze k ústí Koštěnického potoka a zpět s různými zastávkami.Více na webu.

Ivis
3 3,5 Hamr ,most - 0,9 Kosky ZW 7.12.17 nafukovací kánoe Hodnoceni
Vodočet: 32 cm , 0,69 m3/s Popis: šířka 3-8 metrů , většinou stojící voda , sice to nebylo prodírání houštím ,jak je uvedeno ve Vodáckém průvodci, ale zas nic moc zážitek . Plánovali jsme začít v Chlumu u Třeboně pod jezem (Na sklárně) ,ale nebylo tam moc vody, tak jsme začali až v Hamru. Chtělo to skončit na 1,1 říčním km, silniční most Kosky . Pod hrází nebyla skoro žádná voda ,tak jsme nakonec na soutok s Lužnicí raději dojeli přenesením člunu přes silnici na řeku Lužnici a po řece Lužnici.. -))

Miloš H.
3 3,5 Hamr, most - 0,9 Kosky ZW 7.12.17 nafukovací kánoe Hodnoceni
Vodočet: Vodočet Hamr: 32 cm, 0,69 m3/s Popis: S Ivisem na pálavě. Pod hrází v Kostkách nebyla skoro žádná voda, tak jsme nakonec na soutok s Lužnicí raději dojeli přenesením člunu přes silnici na řeku Lužnici a po řece Lužnici

Večerníček
2 ústí Koštěnického potoku do Lužnice - proti proudu do Kosek a zpět ústí Koštěnického potoku do Lužnice ZW 4.10.14 nafukovací kánoe Hodnoceni
Vodočet: Popis: Můj náhlý nápad při zamykání Lužnice. Vypádlovali jsme si kousek ve svém závěru meandrujícího se pravostranného přítoku Lužnice, který znám, a který nikdo nejezdí. Dostali pivo od místních nevěřícně se na nás dívajících, avšak komunikativních chalupníků, a nechali se proudem snést zpět do Lužnice. Na přídi s Lachtanem na kotrči v jeho Barace s lachtánkem na naší sobotní vzájemné poznávačce. Zataženo. Pivo byl Braník z PET lahve.

Lachtan
2 ZW 4.10.14 nafukovací kánoe Hodnoceni
Vodočet: Popis:


Zobrazit podrobnosti vodáků o této řece z jejich zápisků


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.