Raft.cz

Tisk z adresy http://rivers.raft.cz/forum-Re--Orlik-potreti.aspx?ID_prispevku=4536

Discussion forum Orlík podruhé


Diskuse nad tématem
Orlík podruhé, Krtek Pepin Kouba, 1/20/2020 12:39 PM
Ahoj všem.

O víkendu 18. + 19.1. jsme jeli Vltavu a Otavu na úseku upuštěné Orlické přehrady. Vzhledem k tomu, že poslední diskuze ohledně tohoto tématu zde proběhly někdy před měsícem, tak jen pro přehled, napíšu pár informací. Vltavu jsme jeli VN Kořensko - Strouhy za stavu 13,83 m3/s. Nikde jsme neměli problém s drhnutím. Jen ve Strouhách byl trochu oříšek dostat se na břeh. Cestička z palet tam stále je a dokonce i vyhloubená cestička v blátě. Ale ty palety byly asi 2m od hladiny, takže průchod přes hromady bahna nás stejně neminul. Při sjíždění Otavy jsme chtěli končit na Sv. Anně, ale při pohledu na zamrzlou hladinu jsme se rozhodli končit v Dědovicích. Oproti původním plánům začít na Kavkovně a skončit na již zmíněné Sv. Anně, jsme začínali v Písku u Jiráskova mostu, kde se dá u garáží pohodlně zaparkovat a zároveň i se dostat k řece. !!! POZOR na sjíždění šlajsny na jezu Smetiprach. Je tam něco, co dokáže dost poškodit loď. Na dvou plastovkách máme dost výrazný asi 30 cm dlouhý škrábanec Smajlík Nafukovačka by to asi nepřežila Smajlík !!! Stav na vodočtu v Písku byl 52 cm při průtoku 7,16 m3/s. V Dědovicích bylo sice taky bahno, ale naštěstí zmrzlé, takže jsme zdaleka nevypadali tak hrozně, jako na Strouhách na Vltavě. Pak jsme ještě museli lodě táhnout asi 200m po louce k zaparkovanému autu. K vodě se moc dostat nedá.

Tolik asi aktuálně z upuštěného Orlíku. Plavbě zdar Smajlík

Reply

|_Re: Orlík podruhé, Večerníček, 1/20/2020 3:39 PM
Tož jsem si 18. 1. zopakoval tentokrát s Kavolem Kořensko - Podolsko. Pod stupněm Kořensko méně vody, pak již vybagrované koryto (na levém břehu pět bagrů JCB), na Novém Mlýnu menší vlny, zato Rejzíkov mi na přídi hupsnul do klínu. Vystoupili jsme před mostem u bungrů. Zůstali jsme čisťouncí.
19. 1. bylo pod Zvíkovem nezamrznuto. Otavu jsme začali u nové hráškově zelené plynové lávky, na vodu nasedli pod suchým Heringem. U Cajsů ve dvou, v jednom Sulan, Jistec a Smetiprach. Krásně se ukázalo jedno prase divoké. Voda tekla parádně až k soutoku s Lomnicí, pak se hladina zklidnila a za meandrem na ř. km 5 před Štědronínem a Sv. Annou jsme (a do p_rdele) narazili na souvislou zamrzlou plochu tlustou dobré 3 cm. Rozbití ledu najížděním Agary na krustu byla jen zkouška předem marná. Vrátili jsme se něco set metrů a celí rekordně zaprasení vylezli se zabahněnou Agarou u vyhlídky na Lomnici. Následovalo 5 km pěšky k autu proti Zvíkovu, zpět pro loď, k druhému autu a domů do pračky.

Reply

|_Re: Orlík podruhé, Chobotnice j., 1/20/2020 4:45 PM
Otava bude asi na nějakou dobu pasé. scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v... Koumal jsem že bych fsobotu Otavu, nebo Vltavu, tak je výběr zjednodušený.

Reply

|_Re: Orlík podruhé, Večerníček, 1/20/2020 5:32 PM
Jakého data, času je fotka?

Reply

|_Re: Orlík podruhé, Chobotnice j., 1/20/2020 5:34 PM
Dnešní. Nalezeno na FB.

Reply

|_Re: Orlík podruhé, Kouďa, 1/21/2020 8:37 AM
Z tohoto důvodu preferuji a brousím si zuby na Březenec, těsně před tím, než zavřou kohout a začnou zase napouštět Smajlík . Sice letošní zima nemá ty správný grády, ale i únor bude asi na Orlíku zčásti na brusle, než na loď.

Reply

|_Re: Orlík podruhé, Krtek Pepin Kouba, 1/21/2020 9:01 AM
Taky jsem myslel, že bych jel až v březnu. Ale vzhledem k šichtám a stavu sněhu na horách mám strach, že bych to nestihl. Navíc asi využiju zvýšených stavů na jiné toky Smajlík

Reply

|_Re: Orlík podruhé, Krtek Pepin Kouba, 1/21/2020 8:55 AM
My jsme naštěstí převáželi auta a zároveň jsme chtěli vidět místo, kde budeme ve Sv. Anně vylejzat z vody a jak to tam bude vypadat. Trochu nás ten led zaskočil. Ještě jsme skoušeli jet autem proti proudu, ale situace byla i "za rohem" stejná. Nakonec jsme zkusili Dědovice a vyšlo to. Na kajaku šly jet hezky všechny jezy. Jen to občas někde trošku drhlo Smajlík

Reply

|_Re: Orlík podruhé, kavol, 1/21/2020 10:08 AM
když jsem v neděli vstával v Miroticích a viděl namrzlou ves, a následně led na Lomnici, tak jsem si říkal, že to asi už bude problém ... ale Skalice byla docela tekutá a dojeli jsme proti Zvíkovu, pod Kopaniny, v lese sice bahno ztuhlý mrazem, ale na přehradě po ledu vpodstatě ani stopa, takže to chmury zažehnalo a už mě ani nenapadlo, že by to tedy problém byl ... i na tom Heringově mlýnu byl led jenom mírně v rožku na stojatý mělčině, celou cestu jsme skoro nic nepotkali a najednou nad tou Annou zničehonic zamrzlá úplně celá hladina a tlustě - zkoušeli jsme se probít pár metrů za konec skal k chatám U Štědronských, tam by byl výstup do písečku, ale Agara není dobrej ledoborec

Reply

|_Re: Orlík podruhé, Jakub, 1/24/2020 12:03 AM
Už kdysi za tuhé zimy, že bylo zamrzlé kdeco, jsem se vypravil zabruslit si na Zvíkov. Ale tam byl ledík, že jsem ho propích prstem. Tušíte někdo čim to?

Reply

|_Re: Orlík podruhé, kavol, 1/24/2020 7:13 AM
nedávno se to někde řešilo v souvislosti s hentím oteplováním, že prej dřív se v Praze na Vltavě bruslilo a dneska už to nejde, tak to má bejt jako důkaz

skutečnost je taková, že Vltava přestala zamrzat po stavbě kaskády, neboť přehrady většinou pouští spodní vodu, která je relativně teplá (anomálie vody - největší hustota při 4° C)

výše uvedeného jsem si při naší plavbě byl vědom, takže ledu na Otavě jsem se obával, narozdíl od Vltavy, ale u Zvíkova led nebyl, kam až oko proti proudu Otavy dohlédlo - chápal bych, že Vltava zabrání zamrznutí soutoku, ale proč to nebylo zmrzlé na Otavě nad soutokem, to mi hlava nebere ... dalo by se to vysvětlit, kdyby Orlík zvedal hladinu a ve Vltavě byl větší průtok, tak že se voda z Vltavy vrátila proti proudu Otavy, ale to nebyl ten případ, ze soboty na neděli hladina naopak klesla

nicméně pak do toho vstupujou ještě lokální anomálie počasí, tak jako třeba v Český Kanadě je chladnějš než v jinejch místech ČR se stejnou nadmořskou výškou, tak takový místa, že všude okolo je jiná teplota/jiný srážky, jsou porůznu i v menším rozsahu, třeba jen pár set metrů napříč ... možná je nějaký takový lokální teplíčko právě na Zvíkově?

Reply

|_Re: Orlík podruhé, Krtek Pepin Kouba, 1/24/2020 8:57 AM
Také jsem nad tím po té naší plavbě přemýšlel, proč Vltava byla tekutá a Otava zamrzlá, a došel jsem ke stejnému názoru, že za to můžou přehrady a stavby, kde je již značný rozdíl hladin. Ty na Otavě nejsou, takže teplota vody je blíže nule a tím i kousek od zamrznutí. Nic logičtějšího mě už nenapadlo Smajlík Takže ... zatím, co voda v zimě pod přehradou nezamrzá, v létě poskytne skutečné osvěžení od tropických veder Smajlík Smajlík

Reply

|_Re: Orlík podruhé, Eki, 1/24/2020 9:49 AM
Ahoj, to je námět na pěkný výzkumný úkol pánové Smajlík
V oteplování vody nad nulu hrajou roli vedle přehrad i vypouštění odpadních vod (Budějice, Písek, Temelín,...). U malých toků i větší přítoky podzemních vod. Samozřejmě čím dál od vypouštění či přehrady, tím se voda v mrazu zase ochladí... Smajlík

Reply

|_Re: Orlík podruhé, Honza, 1/24/2020 1:38 PM
Asi za to může JE Temelín. Sice elektrárna používá chladící věže. Při odparu ale dochází k zahušťování chladící vody. Je tedy nutné zajistit průběžnou obměnu chladící vody.

www.cez.cz/cs/o-cez/vyrobni-zd...

Dle uvedeného odkazu je ohřátá odpadní voda vypouštěna do VD Kořensko.

Reply

|_Re: Orlík podruhé, Chobotnice j., 1/26/2020 9:48 AM
Podle grafu na předposlední straně by příští zimu nemělo být tolik upuštěno kvůli opravám. Zato na tu další by se mělo upustit už brzy. No uvidíme, pořád se plány mění. www.pvl.cz/files/download/vodo...

Reply

|_Re: Orlík podruhé, Lasička, 1/26/2020 6:20 PM
Chobotnice, do kdy si myslíš, že bude hladina snížena? Informace se trochu různí. V tom dokumentu tady je letošní ukončení prací na hrázi 30. 4., ale to neznamená, že to nezačnou napouštět dříve.

Reply

|_Re: Orlík potřetí, Chobotnice j., 1/30/2020 10:29 AM
Vypadá to, že v sobotu pojedem zas.

Reply

|_Re: Orlík potřetí, Chobotnice j., 2/2/2020 2:13 AM
Zas to bylo dobrý... www.padlovani.cz/tekouci-vltav... A i krysa byla.

Reply

|_Re: Orlík potřetí, Windy, 2/18/2020 10:43 AM
Poradíš, prosím, kde nejlépe pod Kořenskem nasedat? Díky.

Reply

|_Re: Orlík potřetí, kavol, 2/18/2020 12:55 PM
na levém břehu přímo pod plavebkou

je tam úvaziště, podél stěny vedou schody dolů pod něj, vymotáš se mezi sloupy a šutry u břehu a jedeš

Reply

|_Re: Orlík potřetí, Krtek Pepin Kouba, 2/18/2020 4:33 PM
Auto se tam dá taky nechat. kousek nad bránou do areálu Povodí Vltavy. K vodě je to pak nějakých cca 50m.

Reply

|_Re: Orlík potřetí, Windy, 2/18/2020 8:50 PM
Díky za odpovědi. Nechystá se tam někdo ještě tuto sobotu?

Reply

|_Re: Orlík potřetí, Ronny, rony31~seznam.cz, 2/19/2020 4:43 PM
Ahoj Windy, v pátek odjíždíme s celou partou. Nocleh, táborák a v sobotu vyrážíme Smajlík . Zůstáváme až do neděle, kdy dojede druhá část naší bandy.
Ronny

Reply

 


nebezpečnéjezy.cz suchéjezy.cz Asociace vodní turistiky a sportu

5/20/2020 8:44 AM ČPV Sázava, Jihlava ani Svratka se konat nebude. Není dostatek vody pro konání akcí. Bude se ale pouštět voda na Moravici 30.5. od 7:00. Z Podhradí poteče cca 9m3/s z důvodu čištění přivaděče, což je ideál pro kanoe a kajaky.
5/19/2020 9:01 AM Horní mlýn v Bechyni na Lužnici je již bez obtíží přenositelný vpravo. Původní oplocení bylo odstraněno, a tak je možné přenést lodě přes lávku do podjezí místo složitého a dlouhého přenášení okolo mlýna.
5/18/2020 10:32 AM Tradiční vysedací místo v Krňovicích na Orlici je nedostupné pro auta z důvodu opravy silnice a kanalizace v obci až do 19.7.2020. Končit se tak musí buď výše ve Štěňkově nebo níže v Nepasicích.
5/7/2020 8:27 PM Konečně máme aplikaci pro mobilní telefony! Měla by fungovat multiplatformě a to i offline. Zatím v testovacím režimu. Později půjde stáhnout z google play, ale pokud nám chcete pomoci s vývojem, budeme rádi za případné poznatky a náměty. Apka je na mobil.raft.cz.
5/6/2020 8:40 AM Plánované splutí Moravice 9.-10.5. 2020 se neuskuteční. Nebude se konat ani vypouštění vody za účelem zajištění "sportoviště řeka Moravice". Venkovní sportoviště jsou totiž povolená namísto veřejných akcí, ale i tak organizátoři neuspěli.
4/27/2020 2:22 PM NP Šumava spustil teprve dnes registrační systém, ve kterém je možné provést rezervaci splutí z Lenory. Splouvání ale bude možné až od 1. června, ceny zůstávají shodné s loňským rokem.
4/23/2020 9:24 AM Pan poslanec Janda na svém blogu uveřejnil záměr načíst pozměňovací návrhy Asociace vodní turistiky a sportu v rámci chystané novely vodního zákona.
3/24/2020 9:56 AM Unikátní přehled vodácké literatury naleznete kde jinde, než na raft.cz. Vodácká knihovna eviduje i knihy, které jsou dostupné ve vodáckém muzeu ve Zruči.
22.05. Bazar prodám: Prodám bohužel nový kajak Charon Triena ze zdravotních důvodů..http://www.triena.cz/sea-kayaks/charo

15.05. Bazar prodám: Fluid Solo L Expedition - velký kajak na potoky i vodnaté řeky. Pohodlné komfortní sezení, výborný s

12.05. Ztráta: Dámský neoprén- byl starší ale s velkou citovou hodnotou- ztratili jsme ho na parkovišti na keříčkác

12.05. Kdo vezme: Ahoj,vzal by někdo sebou na vodu dvě holky (18-19 let), uz jsme na vodě byly..spíše jako háčci

07.05. Volné místo: teď na víkend Vltava? pátek - neděle. Mám Pálavu a zatím jsem solo...

05.05. Bazar prodám: Prodám plastový kajak Waka OG, vhodný pro začátečníky i pokročilé jezdce. Objem 360l, váha jezdce 65

05.05. Bazar prodám: Prodám plastový kajak Waka OG, vhodný pro začátečníky i pokročilé jezdce. Objem 360l, váha jezdce 65

05.05. Bazar prodám: Laminátová kánoe indián. Daruji za odvoz. Nutné drobné opravy

01.05. Bazar prodám: Ahoj, prodám kayak od frimy ZET - Toro, modrá Kayak jeví známky standartního používání. Žádné hlubo

01.05. Bazar prodám: Jasanové fošny a desky vzduchosuché i čerstvé.

Vtip Karla Macase
18.05. Orlice: Tradiční vysedací místo v Krňovicích je nedostupné pro auta z důvodu opravy silnice a kanalizace v o
28.04. Chrudimka: Jez Kalousov ř.km 16,4 je v rekonstrukci. Před jezem je panelový brod. Nad jezem chybí přistávac
27.04. Moravská Sázava: Jez v Lupěném vypadá jako pohodová skluzavka, 4.3. jsme jej jeli za víc než dostatečného vodního sta
27.04. Svratka: Mezi mosty na 46,6 (Pořící)a 46,0 (Renenská třída) je přes celou šíři koryta natažena norná stěna, s
12.04. Vltava: Ahoj, pozor na jezu pod Papouščí skalou, je tam rekonstrukce jezu, propust vpravo je nová a zúžená,
06.04. Sázava: na Lesním jezu na Sázavě jsou kameny ve šlajsně. Nevím, jestli se tam navalily nebo i zabetonovány,
30.03. Mže: Ahoj, na Mži ve Svojšíně se opravuje most, plavba pod ním je nemožná kůli lešenářským trubkám. Naště
16.03. Jizera: První velká peřej z Riegrovky (vždy prohlednout) s úvodními velkými balvany je zaterasana kládami.
12.03. Chrudimka: Varování pro všechny, kdo chtějí skákat vyrovnávačku ve Svídnici - podle místních tam pod hrází po l
21.02. Desná: Ahoj, včera jsem byl u Desné v Rapotíně/Petrově a nový zvedací jez (s železnou lávkou nad ním) už by

Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama