Raft.cz

Tisk z adresy http://rivers.raft.cz/morava/jihlava.aspx?kilo=komentar
Home Czech Rep. Jihlava Mapa

River Jihlava - comment to river

73% Oblíbenost řeky


Write your comment

Name: Sabina Nohelová, Date: 6/18/2023
Pozor, 4.jez ( ten posledni) je nesjizdny, uprostřed a vpravo je malo vody a vsechna voda valí vlevo a dole se to dost mele, tak na utopeni. Pořadatelé na to neupozornuji a cedule taky zadna. Takze kdo jede ze zvyku rovnou,tak bacha!
Name: valy, Date: 7/29/2021
24.7. a 25.7.2021 jsme jeli na Pálavě z Dolní Smrčné na Kratochvílův mlýn za stavu cca. 70 cm, což je podlimit. Vše v pohodě a bez drhnutí i pod jezy kromě spodního jezu v Bransouzích, kde bere vodu MVE. Tam jsme cca. 150 metrů raději šli vedle lodě. Při průjezdu Číchovem, kde se to trochu rozproudí, jsme sice občas drhli, ale stále jeli. A ještě jsme přetáhli první stupeň s ostrými kameny cca. 1 km pod Číchovem (v kilometráži zřejmě není). Následující stupeň (dle klm zřejmě rozvalený jez) v pohodě sjízdný jazykem. Potvrzuji tedy to, že tento úsek se dá v pohodě i za podlimitního stavu, jak se zde uvádí v některých článcích. Hezká řeka!
Name: Slávka, Date: 8/8/2020
Kousek pod jezem Mohelenský mlýn (to je ten první pod přehradou) jsou dva padlé stromy přes celou řeku. Jsou v proudu a obtížně se před nimi zastavuje, při větším počtu lodí tam není místo.
Name: Tom, Date: 9/23/2013
Povzbuzeni optimistickým komentářem Petra jsme sjeli úsek Bítovčice - Vladislav za 2 dny za stavu 80 cm na vodočtu v Ptáčově. Na plastových deblovkách nalehko bylo možno sjet všech 20 jezů včetně dvou vakových v Třebíči. Pouze dva jezy nešlo jet kvůli množství kamenů - jez na začátku Přibyslavic a jez před Poušovem.
Name: PetrK, Date: 7/19/2013
Sjízdnost Jihlavy za nižšího stavu; jsem z Jihlavy a proč jezdit daleko, když se dá nastoupit za humny. V létě má však Jihlava do 90 cm limitu hodně daleko, takže jsem postupně testoval různé podstavy, a to s Pálavou v singlu na lehko. Horní část Dvorce -Jihlava a Jihlava- Luka se dá jet tak do 38 cm ve Dvorcích. Z Luk se dle mých zkušeností pak dá jet až do 65 cm v Ptáčově ( cca 27 cm Dvorce), a to v létě už občas i naprší.. Je jasné, že vodu od Luk drží jezy ( a že jich je), takže nelze čekat peřeje či rychlý proud. Na druhou stranu je to vyvážené zejména pěknou přírodou okolo, kdy je řeka často o šířce jen 6-12 m obklopená starými olšemi, sem tam nějakou skálou, s úseky bez chat a většinou v hlubším údolí. Navíc je v téměř každé vesnici podél řeky blízko hospůdka nebo je dobré spojení vlakem zpátky z většiny částí řeky. Pod jezy je samozřejmě nutné chvilku loď občas pár metrů táhnout (zejména Brancouze), drobné drhnutí a velké manévrování si vyžadují úseky při průjezdu Bítovčicemi či Číchovem. Občas to bylo tak 20 cm hloubky, ale dalo se to vždy s drobným škrtnutím sjet. Všechny jezy se přenášejí rovnou přes nebo koníčkují (Přibyslavice, Dolní Smrčné). Nejhezčí úsek je mezi Bítovčicemi a Přímělkovem, kde to celkem svižně teče a pak asi 2 km směrem od konce Číchova. Své kouzlo má pak i úsek od Okříšek k Padrtovu mlýnu, kdy se řeka zase o maličko více rozběhne. Zatím jsem nejdále dojel do Poušova, 3 km před Třebíčí. Odtud se dá dojít na 2km vzdálenou zastávku Třebíč-Borovina a dojet zpět vlakem do Luk ( cca každé dvě hodiny). Délka úseku Luka-Poušov je30 km, což může být i na víkendové putování. Pokud nemusíte rychlou řeku, nevadí vám pádlování a přetahování přes jezy (s Pálavou bez problémů i v singlu), doporučuji.
Name: Standa, Date: 4/27/2013
Splutí 27.4.2013, Pohořelice - Pasohlávky. Krásné meandry vymleté v písku v krásné přírodě. Plavba z Pohořelic do Ivaně je celkem svižná (tedy za stavu 13 kubíků),bez padlých stromů a záludností. Pod Ivaní je to už volej, ovšem příroda kolem je plná vodních ptáků, i želvu jsme viděli:). Doporučuji podívat se na bývalý Mušov, ale na jaře je to hnízdiště spousty ptáků, takže chce se to chovat velmi opatrně a spíše se kochat z větší dálky, je to přeci jen přírodní rezervace. Celkem 20 km jsme ujeli na pálavě za 5 hodin, i se dvěma pauzama na sváču.
Name: Vojta, Date: 7/13/2011
Ahoj. V minulých dnech jsme si v reálu ověřovali letní využitelnost spodní Jihlavy z Ivančic k obci Ivaň pro vícedenní vodácké putování. Vyráželi jsme za opravdu letního stavu 117 cm, resp. 3,65 m3 na vodočtu v Ivančicích. Za téhle vody je třeba počítat s tím, že naložené deblovky budou mít pod Ivančicemi občas na štěrkovo-kamenitých prazích málo vody. Protože jsme laminátku nehodlali zlikvidovat, tak jsme raději sem tam raději vystoupili. Na plastové lodi to dření člověk tolik řešit nemusí. Jakmile začalo postupně koryto získávat přírodnější charakter, tak to bylo již v pohodě. Při správné stopě se dá mezi mělčinám bez problémů vyhýbat. Dočasně se nedostatek vody projevuje ještě pod jezem u Cvrčovic (část vody odvádí dlouhý náhon; jinak se tu nachází občerstvovna s tábořištěm) a v navazujícím regulovaném úseku přes Pohořelice. Dál v meandrech nad Ivaní problémy nebyly. Podle pohybu ivančického vodočtu ovšem voda někdy klesá i pod náš stav a pak už se mohou neprůjezdná místa objevovat častěji. A je otázkou, zda by mělo splutí ještě smysl. Celkově jde o z mého pohledu hezký úsek, kde si užijí hlavně milovníci poklidné osamělé plavby v lužní krajině se vším, co k ní patří. Jen pro informaci: v tuhle chvíli nebylo žádné místo na řece zcela zatarasené stromy a všechny podobné překážky se daly zdolat v lodi.
Name: Marek Srba, Date: 6/13/2011
11.6.2011, ř.km 41,5 JEZ LETKOVICE - POZOR NA NĚJ!!!! Tento poslední jez před Ivančicemi se vždy bez problémů sjížděl, sám jsem ho jel nejméně 30x. Od loňského podzimu došlo k diletantsky provedené rekonstrukci. Jez má v jednom místě sníženou hranu kudy teče voda, takže tam všichni směřují lodě. Hned pod hranou jezu ale kolmo trčí ocelová traverza - Účko cca 120x60. Při nájezdu není vidět!!! Trhli jsme tam skoro novou Baraku přes půl dna! V následujících cca 15 minutách další dvě trhlé lodě!!! Hrozí i akutní nebezbečí těžkého úrazu při vypadnutí z lodi!!! Hlásil jsem to na Káčata, aby se pokusili s povodím sjednat nápravu. Zatím doporučuji jez obnášet!!! Marek Srba
Name: Škarpák, Date: 9/7/2010
5.9.2010, Jihlava - střední část - Mohelno > Ivančice při odpouštění přehrady Mohelno. Jeli jsme již poněkolikáté. Krásná krajina, solidní voda i pro začátečníky, peřejky, meandry, jezy - tentokrát všechny sjízdné (kanoe Palava), jedno vykoupáníčko před Ivančicema (příliš mnoho lodí na úzkém rychlém úseku, keře z koryta. Ale nebyli jsme sami :-)) Noc předtím jsme strávili v kempu v obci Rouchovany (již podruhé), opět spokojenost. Určitě pojedeme zase.
Name: Beata, Date: 4/6/2010
Jihlavu jsme sjížděli 2.-5.4.2010, horní úsek po Jihlavu (město) naprosto úžasný. Od Dolní Cerekve cca po Dvorce je koryto hodně úzké a problémem byly napadané stromy a keře do koryta či do jeho velké části. Jinak za tohoto stavu vody naprosto ideální, spousta peřejí, stupňů, parádně to teklo. Od Jihlavy dál jsou snad jen jedny pořádné peřejky u Číchova, jinak už to jsou větší či menší voleje od jezu k jezu.
Name: Frca, Date: 7/3/2009
Horní úsek (Dolní Cerekev - Jihlava) pokud je dost vody řeka na které je vše, co vodák může chtít - začátek šířka 3 metry - jízda v "tunelu", pak širší, teče, meandry, peřeje, peřejky, stupně, jezy, rozvalené jezy, chybí jen voleje - prostě špičková jízda.
Name: Lapťa, Date: 12/27/2007
Opravuji svůj starší komentář. Dostal jsem se po létech na stejná místa a koryto je zarostlé, často zatarasené padlými kmeny a naplaveninami. Snad zase až po nějakých povodních bude prometené :-)
Name: Skill.C, Date: 2/5/2007
Jel jsem minulý rok v Červenci úsek Mohelno-D.Kounice.Trošek mín vody,alespon v horní části,ale nádherná krajina která nemá konkurenci!Od Ivančic olej teda skoro!
Name: Lapťa, Date: 10/9/2003
Dolní úsek z Ivančič je dle mne minimálně srovnatelný např. se středním úsekem Lužnice a dá se jet i bez vypouštění přehrady.
Name: Zbych, Date: 8/26/2002
24.08.2002 vodočet Třebíč-Ptáčov 121cm jasno až polojasno 25C Dolní Cerekev 11.30 - Luka n. Jihl. 18.30 Pálava: Pokud si zrovna nelibujete v oleji, tak se této řece raději vyhněte. Vody jsme sice měli nad poměry, no nic platné. Pod Cerekví teče ůzkým asi 5m širokým meandrujícím korytem, (MÍSTY JE TO PĚKNÁ KAMBODŽA)které se rozšiřuje v Kostelci, po ústí Třešťského potoka asi na 10m. Jediné pozitivní je hezká krajina, místy řeka teče prostřed lesů. NEDOPORUČUJI!!!
Name: Sarinka, Date: 1/28/2002
Na Jihlavě jsem byl na jaře někdy okolo Dubna. Řeka je naprosto skvělá. Jel jsem úsek z Dolní Cerekve do Rantířova. Tady ja šiřka koryta tak cca 5-7m. Po ceste jsou dva jezy. Jeden asi tak 5km za Cerekví a dalsí těsně před Rantířovem. Jinak okolí je spíše lesnaté a řeka taková klidná. Když má člověk odvahu a nebojí se o lodě,tak se to dá jet i na pramicích,ale doporučoval bych trošku víc vody. Jinak se dá přespat na louce vedle řeky,ale je nutná dohoda s tamním družstvem. Tak vám přeju krásné zážitky a příjemnou plavbu. Všem vodakům AHOJ!
Name: Ivo Kykar, Date: 8/14/2001
Před Rantířovem je náhon a díky němu v řece minimum vody. Velmi se vyplatí jet náhonem, mlýn je zdaleka vidět a je tam dost prostoru zastavit, vyndat lodě a přenést na původní řečiště. (Při přenášení do náhonu nepoužívejte schůdky, lidé z protější chatičky jsou na to alergičtí, myslí si, že schůdky, které jim podemílá voda, rozvyklávají vodáci.)
Tisk kilometráže:

Od říčního km:     do říčního km:    

Detailní výpis:


nebezpečnéjezy.cz suchéjezy.cz Asociace vodní turistiky a sportu

18.06.23 Jihlava: Pozor, 4.jez ( ten posledni) je nesjizdny, uprostřed a vpravo je malo vody a vsechna voda valí vlevo ... více
29.07.21 Jihlava: 24.7. a 25.7.2021 jsme jeli na Pálavě z Dolní Smrčné na Kratochvílův mlýn za stavu cca. 70 cm, což j ... více
08.08.20 Jihlava: Kousek pod jezem Mohelenský mlýn (to je ten první pod přehradou) jsou dva padlé stromy přes celou ře ... více
23.09.13 Jihlava: Povzbuzeni optimistickým komentářem Petra jsme sjeli úsek Bítovčice - Vladislav za 2 dny za stavu 80 ... více
19.07.13 Jihlava: Sjízdnost Jihlavy za nižšího stavu; jsem z Jihlavy a proč jezdit daleko, když se dá nastoupit za hum ... více
27.04.13 Jihlava: Splutí 27.4.2013, Pohořelice - Pasohlávky. Krásné meandry vymleté v písku v krásné přírodě. Plavba z ... více
13.07.11 Jihlava: Ahoj. V minulých dnech jsme si v reálu ověřovali letní využitelnost spodní Jihlavy z Ivančic k obci ... více
13.06.11 Jihlava: 11.6.2011, ř.km 41,5 JEZ LETKOVICE - POZOR NA NĚJ!!!! Tento poslední jez před Ivančicemi se vždy be ... více
07.09.10 Jihlava: 5.9.2010, Jihlava - střední část - Mohelno > Ivančice při odpouštění přehrady Mohelno. Jeli jsme již ... více
06.04.10 Jihlava: Jihlavu jsme sjížděli 2.-5.4.2010, horní úsek po Jihlavu (město) naprosto úžasný. Od Dolní Cerekve c ... více

more ... Add Hotline
Spolujízda (pendl aut)

Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama