Raft.cz

Tisk z adresy http://rivers.raft.cz/forum-Samba.aspx?ID_prispevku=1660
- Reklama -
Půjčovna lodí Otava tour

Discussion forum Samba

Samba
Lada
6/30/2010 8:04 PM | river: Sázava,
Dobrý den,prosím o radu,jezdíte vodu se psem?Chtěla bych vzít našeho retrievera sebou.Poprvé jedeme na Sambách,jaké máte zkušenosti s touto lodí?Díky moc pozdrav všem Smajlík Smajlík
Re: Samba
Zdeněk Besmák
7/1/2010 9:19 AM | river: Sázava,
Samba je prostorná stabilní slušně jedoucí loď. V pozitivním slova smylu bych jí ohodnotil jako lepší průměr v kánoích. Se psem určitě nebude problém. Pokud má vestu 😀. A pokud ne dokážem ji dodat 😀)
Re: Samba
kavol
7/1/2010 9:30 AM | river: Sázava,
ano, jezdíme ...

retriever je dost široký pojem, jak co do velikosti, tak do povahy ... je poněkud rozdíl, jestli budeš mít dvacetikilového psíka schouleného pod nohama celou dobu spícího, anebo jestli ti padesátikilová mrcha bude skákat z jedné strany na druhou a co chvíli vystupovat s odrazem o bort - druhý případ může vodu změnit v dosti traumatizující zážitek ...

takže jestli si nejseš jista, tak si to prostě předem zkus, bez znalosti tvýho psa ti tu těžko někdo poradí

ohledně Samby, přímou zkušenost nemám, přesto přihodím svou trošku do mlýna - zjara na Orlici jsme se koupali, jeli jsme na zavřené "Vydře" (ehm!) od Maku (doufám, že pomlouvám správného výrobce?) a totálně nás zastavil válec, po prsa pod vodou (a když to navíc nečekám, protože vždycky předtím jsem to jezdil na svojí lodi - typ Tučňák - úplně v pohodě) vylehávat na pádlo fakt neumím, takže jsme tam byli ... no a za náma, než jsme se pochytali a vylili, přijela skupinka Samb, ti na tom stupínku nedělali prakticky vůbec nic, většina se nerozjela, někteří ani pod ním nehrábli, jednu loď to dokonce začlo stáčet zpátky bokem, posádka na to čuměla jak z jara a musel je z toho vypíchnout žabák (naštěstí to stihl dřív než je to stáhlo úplně a nenahrčelo jim tam zvrchu) - no a většinou prakticky vůbec nenabrali nebo je to nějak nerozhodilo

takže, ačkoliv to asi není loď, na které já bych chtěl jet letní vodu, dík tomuto zážitku má u mě její konstrukce obdiv
Re: Samba
Milan
7/1/2010 4:34 PM | river: Sázava,
Ano, ano, jak píšeš, že neumíš vylehávat na pádle, tak to jsi přímo sambový typ !
V mé půjčovně je zkušenost taková, že kdo umí (nejen vylehávat na pádle), tak si VŽDY půjčí Vydru (mám MAKU a ještě se nestalo, že by klienti nebyli spokojeni) a kdo umí kulový, tak si půjčí Sambu nebo nafukovačku...
A není divu, vždyť dno Vydry je původem okopčená slalomka (byť před 30 lety, možná i dříve)...
Dříve jsem měl i laminátové Tučňáky a vzpomínám, že jsem po každé zápůjčce musel laminovat zlikvidované přídě i zádě (samozřejmě dna, NE paluby), což se mi ani u laminátových Vyder nikdy nestalo...
Inu každý si vybírá dle svého gusta...
Re: Samba
kavol
7/1/2010 8:27 PM | river: Sázava,
no, uznávám, že jsem tu větu tou závorkou dost hloupě rozdělil, takže ještě jednou bez ní:

"po prsa pod vodou vylehávat na pádlo fakt neumím"

ta mrcha prostě zajela dolů jak zednická tříska ... potom na Litičáku jsme potkali ještě jednu peřejku, kde nás vlna pěkně zastavila, a celkově jsem neměl dobrý dojem z rychlosti a ovladatelnosti, takže této lodi (a podle originál barelů jsem si už prakticky jist, že jde o Maku) prostě říkám "jednou stačilo"

ohledně klientů bych podotkl "mezi slepými jednooký králem", aneb nezatouží po lepším kdo neokusí

Tučňáka jsem tehdy volil z finančních důvodů, nemaje s ním zkušenosti; s vyšší exponovaností špic musím souhlasit, prostě je tam jedno místo na zádi, který v singlu na mělčině drncá a na jezech to vždy drbne do něj, zatímco Vydra už se tam zvedá do oblouku, ale na druhou stranu mu to dává jistou výhodu v rychlosti, což při běžném užití na letní turistiku ocením více ... generálku zádě má za sebou jen jednu, a po zesílení na klasických (byť lehčích) pět vrstev z původních tří již nemám problém - a jestli je někdo takový prase, že rasí i příď, hm, no tak ty Vydry jsi asi zas ale musel laminovat na břiše

jinak ale dotaz byl na letní Sázavu se psem, k čemuž bych podotkl, že toto jsem úspěšně absolvoval na Orlici, a za Sambu bych neměnil, právě taky na základě výše popsaného pozorování (natožpak za Vydru, víš kolik prostoru zabírá malamut? 😀)
Re: Samba
kmochacek
7/1/2010 10:05 PM | river: Sázava,
když jsi po prsa ve vodě, tak by mělo být přeci vylehávání kvůli značně sníženému těžišti krapet jednodušší né?
Aspoň teda myslím dle svých pokusů...
http://www.youtube.com/watch?v...
Smajlík

Jinak obdivuji ty rozbory a debaty nad vlastnostmi různých lodí. Já bych asi nebyl dobrý testovací jezdec, mě je to nějak jedno. Prostě si sednu třeba i na ty dveře od chlíva a tradáááá
Re: Samba
kavol
7/2/2010 10:16 AM | river: Sázava,
no ... představ si klasicky na kormidle poslední záběr nad hranou stupně kdy už háček pomalu padá dolů, záběr ukončuješ mírným odlomením, abys srovnal špici přesně kolmo ke stupni, necháváš pádlo za sebou, a takto s ním, s levou rukou pod úrovní bortu, padáš dolů ... jenže dole se naprosto neočekávaně ocitáš hluboko pod hladinou, loď, ač nad stupněm slušně rozjetá, vůbec nepokračuje setrvačností vpřed, abys mohl uplatnit připravený "rybí ocas" (navíc háček zaspal se záběrem), a než stíháš vytáhnout pádlo nad hladinu, abys jej mohl otočit naplocho a opřít se, tak už se loď kácí tak, že máš pod vodou i hlavu a víš, že nezbývá než vykrysit, protože s háčkem tu loď neuzvedneš ...

video hezký, ale shledávám jisté nezanedbatelné rozdíly v podmínkách na něm a v naší situaci 😉

ohledně vlastností lodí ... tož taky jedu na tom, co je, ale když si můžu vybrat ... že seš na vratech od chlíva pomalejší než na sjezďáku snad poznáš, ne?
Re: Samba
kavol
7/2/2010 10:25 AM | river: Sázava,
... a navíc při eskymování nemáš helmu - seš mrtvej muž :-p
Re: Samba
elwis
7/1/2010 12:33 PM | river: Sázava,
Jsme zvyklý na plastový vydry od půjčoven - a jsem s nimi spokojen. Jen jednou jsem zkusil Sambu a po 50ti metrech jsem zastavil a sunul ji po souši zpátky do půjčovny, abych si ji vyměnil za vydru. Docela na mě zírali, že prý jsem blázen, brát si vydru do téměř prvního povodňovýho na Otavě a že se zbavuji stabilnější lodě.
Ano, Samba je stabilnější. Ale taky dost neobratná. A to mi vadilo opravdu hodně. Pádlem do vody to bylo pro moji malou postavu a širší boky lodě najednou daleko a tím pádem se mi i špatně manévrovalo. K jezům jsem se raději ani nedostal - co kdybych nestačil v tom proudu před jezem otočit a zastavit? Můj názor. Měj se.
Re: Samba
Lada
7/1/2010 7:18 PM | river: Sázava,
No tak to jsem zvědavá na mou malou postavu,jak to půjde.Děkuji všem pa Lada Smajlík
Re: Samba
Wolfino .
7/1/2010 6:34 PM | river: Sázava,
Samba je takovy docela obratny, docela jedouci, hodne stabilni, hodne tezky a totalne nepotopitelny hovado. A presne proto principialne jezdim na tyhle lodi.(pokud prilehla pujcovna ji ma). Samba toho dost odpusti. Pokud nevadi trochu padlovani, ale chcete klid a jistotu, tak Samba je jasna volba. Doporucuju pouzivat ty excentricky , tusim ze maku barely. Padnou tam jak ulity.
Vyvarujte se ale 3mistne verzi, nebo vam upadnou ruce 😀 Smajlík

Se psem nemam zkusenosti. Ale urcite zalezi na povaze.
Re: Samba
Vítek
7/8/2010 2:21 PM | river: Sázava,
Ahoj,
neměl bych strach ani z jednoho, minulý týden jsme jeli na sambách i se psem a vše ok. Samba je vcelku obratná, pomalu jedoucí a totálně nepotopitelná loď, se kterou sjedeš naprosto vše, aniž by tě to vyvedlo z rovnováhy. Normálně bych radši vydru, ale jako loď pro začátečníky je zlatá.
Vítek
nebezpečnéjezy.cz suchéjezy.cz Asociace vodní turistiky a sportu
 
17.06.26
V rámci vyhlášené přírodní rezervace na Ploučnici je od Borečku po železniční most u zst. Vlčí Důl - Dobranov zakázáno splouvat Ploučnici v období od 1. dubna do 31. července v době mimo 8. až 19. hodinu.
15.06.26
Pozor v Turnově, kde budou probíhat povodňové opravy. Po dobu prací na VD Turnov II (MVE Shořalý mlýn) bude probíhat mimořádná manipulace na vakovém jezu se snížením hladiny v nadjezí maximálně o 30 cm; jezová zdrž nebude vypuštěna. Koridor pro přenášení lodí okolo stavby v podjezí bude vyznačen cedulemi. Práce na VD Turnov I (Dolánky) budou probíhat mimo vodáckou sezónu.
09.06.26
Na dolní Ohři pod Žatce se bude rekonstruovat železniční most, což bude znamenat omezování plavby a též i úplné zastavení plavby od 13. 7. 2026 do 13. 8. 2026 a od 30. 9. 2026 do 6. 10. 2026. Více na sps.cz.
27.05.26
Na řece Moravě bude letos nově fungovat shuttle bus, který bude svážet vodáky na nástupní i z výstupní místa. Rezervace jsou již teď možné na busmorava.cz.
26.05.26
Z důvodu nepříznivých hydrologických podmínek a vzhledem k nepříznivému výhledu počasí byl letošní závod ČPV 47. Letní Blanice zrušen.
21.05.26
Na Oravě se bude od 23.5.2026 manipulovat z přehrady Tvrdošín v běžném letním režimu, t.j. 3:00-10:00 odtok 15 m3/s. Jen 1. - 2. 6. dojde ke snížení na 12 m3/s.
18.05.26
Po téměř 20 letech jsme se pustili do celkového přeprogramování webu tak, aby vyhovoval moderním požadavkům. Snažili jsme se zachovat vizuální rozložení. Web by měl být rychlejší a zobrazování pohodlnější. Pokud byste narazili na nějaký problém, dejte vědět.
24.04.26
AVTS zjistila závažné skutečnosti. I bez platného povolení se odebírá veškerá voda z řeky Jizery a úřady místo okamžitého zákazu odběru do zajištění platného povolení jen požadují, aby majitel jezu podal žádost o povolení. Více na fb stránkách.
10.04.26
Díky spolupráci se Slovenské elektrárne, a.s. budou u řek Orava a Váh obvykle před víkendem zobrazovány plánované manipulace na přehradě Tvrdošín a VE Lipovec. Dle nich bude možné posoudit dopředu splavnost jednotlivých úseků.
22.06. Bazar prodám: Gronský kajak, délka 510cm, šířka 54cm, hmotnost 16,5kg, kostra smrk a jasan, potah polyamid 6.6 (ba
22.06. Volné místo: Chartplottery Garmin Echomap Ultra 2. Zcela nové s kompletním příslušenstvím. Garmin Echomap U
21.06. Bazar prodám: Ahoj, prodám nový bílý singl MOOD od německého výrobce Armerlite. Loď ještě nebyla na vodě a je bez
19.06. Bazar prodám: MAMBA 8.1 Ahoj, trochu jsem přibral a potřebuji novou loď, proto nabízím svou pět let starou Mambu
18.06. Práce: Dobrý večer! Potřebuji pomoci opravit dřevěnou kanoi "žebrovku" (tmelení, broušení, příp. napařování
12.06. Bazar prodám: Prodám kajak Tomahawk 375. Pohodová singlovka na klidnou vodu. Rychlý,téměř jak pevná loď. V ceně ve
11.06. Bazar prodám: Ahojte vodáci, rád by som posunul náš rodinný raft (zanovný 3 x na vode) je to Pulsar 420 podlepený
10.06. Volné místo: Pohodové řeky Provence 4.7. - 12.7.2026 https://www.povoda.cz/Zajezd/26Z006#FRANCIE---pohodove-reky
08.06. Bazar prodám: Prodám 2 ks plastových lodí Vydra. Barva zelená. Stáří lodí 5-7 let. Na všech lodích je dělaná nějak
29.05. Bazar prodám: Waka Gangsta 275 cm, 360 litrů, kajak pro velký kluky. Málo jetý.
Vtip Karla Macase
08.06.
Jihlava: Pozor mezi Medlovem a Smolínem - padlý strom přes celou řeku, za ním nachytáno několik metrů klacků,
08.06.
Tichá Orlice: 5.- 6. 6. 2026 sjezd na Sambách a Tydře z Újezda u Chocně do Týniště. Stav vody dle vodočtu v Čermné
30.04.
Crna reka: V kilometráži je značná chyba. Od kilometru 97 (most ve Skočiviru) začíná 16 km úsek 4-5, který konč
13.03.
Orlice: U Týniště je do 23.11.2026 omezen přístup k řece autem (uzavřená silnice Týniště-Albrechtice). Nejbl
09.03.
Úpa: 7.3. Havlovice - Česká Skalice. Jediný strom přes řeku - kousek před jezem ve Zliči.
01.03.
Zlatý potok: Na dolním toku Zlatého potoka (vodohospodářsky Dědina) nedoporučuji sjíždět úsek dlouhý 7 km od mo
05.02.
Úpa: Na poničeném Viktorčině splavu na Úpě mají letos začít stavební práce - viz https://konference.vrv.
04.02.
Dyje: Na rece Dyji, za Breclavi na hranicich s Rakouskem, se provadi stavebni prace za ucelem navraceni re
11.12.
Úpa: Ahoj, pozor na druhý jez v Úpici - km 32. Přenášení se zkomplikovalo - na pravém břehu řeky byla pos
18.11.
Tara: Podrobný popis splutí v NP je na http://oldskauti.cz/17-21-4-2025-kanon-reky-tary/