Raft.cz

Tisk z adresy http://rivers.raft.cz/forum-Sjezd-Strely.aspx?ID_prispevku=2667

Discussion forum Sjezd Střely


Diskuse nad tématem
Sjezd Střely, river: Střela, Zofík, 9/9/2012 1:00 PM
Zdravim. Nevěděl by prosim někdo, kde by se dala sehnat oficální informace o vypouštění přehrady Žlutice plus info o sjezdu Střely? Díky. Smajlík

Reply

|_Re: Sjezd Střely, river: Střela, Klasik, 9/9/2012 1:40 PM
http://www.kanoe.cz/files/turi...

Doporučuji přečíst včetně odstavce o volném splutí (rámeček na dolní části druhé strany).

Reply

|_Re: Sjezd Střely, river: Střela, Martin Š., 9/10/2012 8:51 AM
Mno s tím volným splutím je to takové legrační, každoročně se to zakazuje a každoročně se to nedodržuje (viz. některé cestovky a půjčovny)

Reply

|_Re: Sjezd Střely, river: Střela, Honza, 9/10/2012 7:42 AM
Ahoj, slyšel jsem, že pro nedostatek vody se sjezd Střely nekoná. Nevíte o tom někdo něco? Na netu zatím žádné informace nejsou.

Reply

|_Re: Sjezd Střely, river: Střela, Klasik, 9/10/2012 8:17 AM
Opět ty propozice. Přečti si článek "případné odvolání akce". Zatím tam nikde zrušení vypsáno není.

Reply

|_Re: Sjezd Střely, river: Střela, Mlha, 9/10/2012 10:15 AM
DISPEČINK PVL:
S letošním ČPV Střela to nevypadá vůbec dobře. Po dohodě s pořadatelem padne definitivní rozhodnutí až 12.9. Tato informace visí už skoro týden i na tomto webu v sekci Novinky. Ve středu by se tedy měly informace o tom zda se akce koná či ne objevit i zde na www.raft.cz. Pokud se radikálně nezmění aktuální prognóza srážek na následující období a na frontě, která bude přecházet ČR v noci na středu a ve středu, v povodí Střely nevypadnou vydatné srážky (většina předpovědních materiálů se zatím shoduje, že nikoli), nebude možné průtok Střely z nádrže VD Žlutice nalepšit. Konání akce je tak velmi ohroženo. Momentálně vidím osobně šance max. na 5%.
Povodí horní Střely je cca od listopadu 2011 (v tomto měsíci dokonce nulové srážky) postiženo dlouhodobě výrazným srážkovým deficitem. Aktuálně všechny přítoky horní Střely zcela nebo téměř (průtoky max. v řádu jednotek l/s) vyschly !! V samotné Střele teče na přítoku do nádrže 30-40 l/s a ostatní přímé přítoky nádrže jsou zcela vyschlé ! Minimální povolený odtok, odběr na úpravnu vody a výpar jsou v součtu cca 350 l/s. Z toho důvodu hladina v nádrži i přes udržování minimálního možného odtoku (řadu měsíců) trvale klesá (3 cm/den přičemž se zmenšující se zatopenou plochou rychlost poklesu narůstá).
Nádrž je momentálně již téměř z 50% (objemově) "vypitá". Pokud tento trend bude v průběhu podzimu pokračovat bude se jednat o největší (hydrologické) sucho v této oblasti za posledních několik desítek let a překoná i velké sucho z roku 2003. Nalepšením průtoku pro vodáckou akci (+4 m3/s = 4000 l/s = 100-násobek aktuálního přítoku) by znamenalo pro nádrž odpuštění dalších cca čtvrt milionu m3 vody. Pro představu je to zásoba pitné vody pro toto spotřebiště na více než 35 dní. Nádrž VD Žlutice je významným a defacto i jediným zdrojem pro úpravu pitné vody v tomto regionu a k tomuto faktu je potřeba při rozhodování o manipulacích přihlížet.
V minulých letech se díky dobré spolupráci Povodí Vltavy s organizátory, i přes provádění oprav několika jezů na řece Střele a tradičně i nepříznivou podzimní hydrologickou situaci v této oblasti, podařilo ČPV Střela vždy uskutečnit. Letos jak to tak vypadá nám ale příroda vystaví STOP-ku.

Reply

|_Re: Sjezd Střely, river: Střela, Zdeněk, 9/10/2012 11:05 AM
Podrobné, jasné, přesvědčivé - i když nemilé čtení. Přehradu jsem viděl v minulém týdnu a nechtěl jsem věřit vlastním očím. Sucho je zde v regioni opravdu od jara, na druhé straně kopce je na tom Ohře podobně - dnešní stav ve Varech 35 cm je nejnižší, jaký za bratru skoro 40 roků, co to sleduji, byl - z řeky se fakt práší. A že by zde v dalších cca 3 dnech tak vydatně zapršelo nevěřím - to už bych cítil v kostech (jedna z mála výhod zralejšího věku). Zkrátka na Střelu asi až na jaře. Ahoj

Reply

|_Re: Sjezd Střely, river: Střela, Klasik, 9/10/2012 11:38 AM
Právě jsem projel kolem Úslavy, má vody většinou málo, ale takhle málo, taky mě to až zarazilo.

V sobotu jsme jeli s nízkými čísly (20-40)a pod Nýrskem jsem měl pocit, že dojíždíme vodu. Byl to strašlivej humáč, zjevně jsme jeli na "prvním výplachu". Druhá jízda byla v pohodě. Možná asi taky více prázdným korytem. Překvapivě je letos sobotní vlna pozorovatelná celou trasu až do Přeštic, což také nebývá pravidlo.

Reply

|_Re: Sjezd Střely, river: Střela, Mlha, 9/10/2012 1:10 PM
Úslava letos není žádná sláva ale není to zdaleka taková tragédie jako na Střele a okolí. 30.8.-1.9. v povodí Úslavy (ale i jinde - na cca 70% plochy povodí Berounky) naposledy celkem vydatně pršelo(až okolo 30-40 mm/24 hodin, na Žluticích to bylo pro zajímavost ten den ale jen 5 mm) a průtok v Koterově byl 1.9. skoro 20 m3/s od té doby to kleslo na dnešní cca 1,0 m3/s, což není nijak mimořádně nízký průtok (možná tam ale nějaká MVE udělala zrovna "díru"). Z takových srážek povodí průtoky ještě dost dlouho "podrží". Pamatuju ale rok 2008, kdy na Úslavě speciálně byly velmi nízké průtoky od května do září s minimem okolo 0,25 m3/s. To už je na řeku velikosti Úslavy v Plzni opravdu mimořádně nízký průtok. No a pak samozřejmě druhá polovina toho suchého roku 2003, kdy tam teklo v minimech taky okolo 300 l/s.
Úhlava je letos z celého povodí Berounky z velkých řek asi "nejvíc v pohodě" (aktuální 3 m3/s na dolním toku jsou okolo průměru). Šumava a podhůří schytala přes léto poměrně dost srážek (viz. třeba povodně na začátku července na Klatovsku). Tahle řeka ostatně "držela" průtokově nad vodou v podstatě celé léto i samotnou Berounku, protože velké sucho je i na Radbuze a hlavně na Mži (tu sice nalepšují hodně Hracholusky a Lučina, ale za cenu docela rychle klesající hladiny). Minimum na Úhlavě bylo co já pamatuju v roce 2003 okolo 1,0 m3/s (nalepšovalo jí tehdy ale hodně Nýrsko aby nebyl omezen odběr vodárny v Plzni resp. aby si vodárna pokud možno vůbec "necucala" z nadjezí v Doudlevcích nekvalitní vodu z Radbuzy).
Suma sumárum v povodí Berounky paušálně zatím sucho není, ale některá dílčí povodí (hlavně na severozápadě a severu) velké sucho už postihlo a pokud se situace nezlepší bude to sucho mimořádné.

Reply

|_Re: Sjezd Střely, river: Střela, Klasik, 9/11/2012 9:12 AM
Tak koukám na tu předpověď, na 48 hodin je to už s velkou pravděpodobností, ale není to žádná sláva.
http://www.yr.no/place/Czech_R...

Kolik by jsi tak orientačně potřeboval mm srážek? Jak cca dlouho po dešťích v tomto povodí budeš vědět, že déšť způsobil potřebný odtok? Připadá mi to po výkladu dost beznadějné.

Dík za odpověď (neptám se jen tak, skládám převozy a posádky pro cca 30 lidí a jestli jen Teplá nebo Teplá a Střela je velký rozdíl).

Reply

|_Re: Sjezd Střely, river: Střela, Honza, 9/11/2012 9:30 AM
da se v okoli jet v nedeli po teply jeste neco jineho??

Reply

|_Re: Sjezd Střely, river: Střela, Klasik, 9/11/2012 9:52 AM
Smajlík
Nevím, jestli chceš slyšet odpověd. Berounka a Ohře, jinak nyní ani ne.

Reply

|_Re: Sjezd Střely, river: Střela, Aleš N., 9/17/2012 1:14 PM
Taky jsem hledal náhradu za zrušenou Střelu a volba padla na Bílinu, kterou jsme si včera dali. Úsek Ohníč - Koštov pro mě byl překvapivě pěkné svezení, hezké pohoupání WW1, aj voda byla, ostatně Bílina ji má, jak jsem vysledoval, téměř celý rok, i když ostatní velké řeky (Berounka, Ohře, Sázava...) s jejím nedostatkem bojují.
Aleš Smajlík

Reply

|_Re: Sjezd Střely, river: Střela, Kmochacek, 9/17/2012 5:14 PM
Pravdu díš.
Bílina až na trochu načeranlou vodu a občasný bordel kolem slušně tekla. V Koštově po 4. odpo jsem na řece zahlédl myslím modrou plastovku... Smajlík

Bílina má vodu z Ohře http://cs.wikipedia.org/wiki/P...

Reply

|_Re: Sjezd Střely, river: Střela, Aleš N., 9/17/2012 8:57 PM
No jo, to jsme možná byli my - 2 modrý a 1 zelená plast vydra, ve 4 hod jsme se v Koštově u mostu šplhali z vody, navíc i počasí bylo včera supr... Smajlík

Reply

|_Re: Sjezd Střely, river: Střela, Mlha, 9/11/2012 9:50 AM
Ahoj.
Všechny modely se +/- shodují na srážkách na té frontě v téhle oblasti v rozmezí mezi 5-15 mm a to situaci nijak neřeší. To kolik vody (objem) přiteče pro různé scénáře srážek se ví už +/- dopředu podle modelů odtoku. Jak rychle "fyzicky" zareagují přítoky na srážky je dost proměnlivé (konkrétně za této situace třeba Střela na přítoku "kulminuje" po srážkách klidně až za cca 24 hod.). Povodí v takovém stavu v jakém je teď ale skoro žádnou vodu nepustí, pokud se nejedná vyloženě o přívalák, kdy velká část srážek steče rovnou po povrchu (a to se konat nebude). Je to sice zvlněná fronta, která co do předpovědi je pro meteorology (i modely) někdy celkem tvrdý oříšek, ale i kdyby to bylo náhodou o něco víc pořád je to málo hlavně s ohledem na to, že nějaké další eventuelní srážky se tam rýsujou až po 20.9. přičemž to je navíc ještě hodně nejisté.
Včera večer se v té oblasti honily celkem silné bouřky a na docela velké ploše spadlo 15-30 mm (třeba Rabštejn 18 mm, ale podle radaru to bylo jinde i více - http://hydro.chmi.cz/hpps/main... ). Bohužel vše se odehrálo až pod hrází VD Žlutice (0.8 mm), takže nám to nijak nepomůže, kromě toho, že se malinko zvedla Střela na středním a dolním toku.
Vypadá to, že deště si užijou hlavně na Moravě, kde se bude fronta motat až do čtvrtka a na docela velkém území tam může spadnout 30-50 mm (lokálně možná i víc). Pokud by se tohle odehrálo na Střele mohlo by se o puštění Žlutic už začít alespoň uvažovat, ale tahle situace na 99.9% nenastane.
No abych z toho nedělal diplomovou práci. Zásadní informace pro Tebe: Po dohodě s pořadatelem bylo dnes konání ČPV Střela 2012 bohužel definitivně zrušeno. Za chvíli by se to mělo objevit i oficiálně na různých zdrojích.
Neoficiální informace z Povodí Ohře navíc je, že se nebude pouštět ani Lomničák - to si raději ještě ověřte. Teplá ANO.

Reply

|_Re: Sjezd Střely, river: Střela, Klasik, 9/11/2012 9:54 AM
Mlho dík moc.

Reply

|_Re: Sjezd Střely, river: Střela, Mlha, 9/11/2012 10:16 AM
Radši bych Vám normálně pustil vodu než tady psát ty litanie.
Čekali jsem do poslední chvíle ale letos je příroda v tomto kraji opravdu zatím proti.
Protože Murphy funguje celkem spolehlivě vsadím se, že místo babího léta koncem září a začátkem října bude nakonec lejt jako z konve a vody bude zas dost.....uvidíme.
Měj se

Reply

|_Re: Sjezd Střely, river: Střela, Zofík, 9/11/2012 4:11 PM
Koukám, že jsem tu rozej slušný vlákno :D Jenom abych se ujistil: Střela oficiálně zrušená ano?

Reply

|_Re: Sjezd Střely, river: Střela, Kuře, 9/12/2012 8:56 AM
Ahoj, měl jsem číslo 1 a vodu jsem tudíž dojel, naštěstí železňák šel skočit, jen dost výrazný rozdíl v druhé půlce. Poslední jez sotva sjízdný a lesní váleček skoro nebyl.
Podle pořadatele Kulíka manipuloval 1 jez a pozdržel to.
Každopádně trať šla projet a byla pěkná, jsem rád za nějakou vodu, semafory se všude jinde červenají.
Na výplachy voda nezbývá.
Druhá jízda byla lepší, i když na kajaku to není ono...
Kuře

Reply

|_Re: Sjezd Střely, river: Střela, Klasik, 9/12/2012 10:22 AM
1. jez, tam jsou ty sádky a než naplní (nechápu sice proč plní), tak to chvíli vodu vezme.
Ona bokovka taky ukradla vodu i při druhé jízdě. Jako vždy. Někdy schválně spočítám, kolik vody nechává v řece, na té hraně to půjde změřit téměř přesně. Třeba se ukáže, že majitel křivdím. Při druhé jízdě jsme ji dávali bokem a to následné drhnutí na stole mi připadalo přijatelnější, než při jízdě přímo. Možná to jen bylo tím dojížděním vody.

Reply


 


nebezpečnéjezy.cz suchéjezy.cz Asociace vodní turistiky a sportu

 
8/15/2022 9:05 AM Splutí řeky Jihlavy 4.9. 2022 se z důvodu nedostatku vody ruší. Další termíny budou závislé na deštích.
8/12/2022 3:49 PM Ve dnech 15. - 18. 8.2022 je zákaz plavby na řece Moravě mezi Habermannovým mlýnem a Postřelmovem - most na Sudkov. V těchto dnech bude probíhat nasouvání mostního tělesa nad řeku. Říční kilometr: 302,5 km, železniční most
8/11/2022 9:32 AM V tomto a příštím týdnu budou probíhat přípravné práce demolice mostu, z tohoto důvodu bude omezen pohyb osob pod polovinou mostu v Plané nad Lužnicí.
8/2/2022 8:36 AM Boj obyvatel Bosny proti vodním elektrárnám je úspěšný. Dokonce mají zákon, který zakazuje stavby nových MVE! Více ct24.cz.
7/27/2022 5:01 PM Vzhledem k aktuálnímu hašení požáru v Českém Švýcarsku a nabírání vody z Labe platí kompletní zákaz provozu na Labi od Dolního Žlebu.
7/26/2022 8:27 AM Zelená energie v praxi - kromě mnoha negativních dopadů na životní prostředí vlivem příčné překážky v toku i mrtvé ryby a mrtvá řeka - záznam od 22:20. Přitom 1400 MVE vyrobí pouze 6 promile celkově vyrobené elektřiny.
7/7/2022 8:36 AM Pozor v Chorvatsku! Na Mrežnici, Zrmanje ale asi i na dalších řekách je od letošního roku zákaz volného splutí! Je nutné plout s místním průvodcem nebo se přidružit k jejich skupině. Nutno řešit dopředu. Zaplacený permit nestačí!
16.08. Bazar koupím: Koupím dva posuvné příčné válce, opěrka nohou a bederní opěrka, pro kajak K1 z Gumotexu (funkční - z

15.08. Ztráta: Celý vak addidas - 1xpeněženka, 2x telefon, power banka a další....

15.08. Bazar prodám: Velká a pohodlná rodinná plastová kanoe, výroba RTM Francie. Sklopné opěrky zad, místo pro dva děts

12.08. Bazar prodám: ZET Raptor, vařený v profesionálním servisu, k vyzvednutí v Brně.

09.08. Bazar koupím: Koupím suchý oblek dámský. Vel. odpovídající výšce 173 cm a váze 65 kg.

05.08. Nález: Kajak Necky modry na Vahu pri Siladiciach (sutok Dudvah/Vah). Kajak je obv.oddeleni PZ v Leopoldove.

04.08. Bazar prodám: Prodám fungl nový dámský neoprenový komplet, tedy kalhoty Longjohn a kabátek od prestižní značky Art

04.08. Ztráta: Ztráta mobilního telefonu v zavřeném pytlíku s provázkem a oranžovým zavíráním

02.08. Ztráta: Ahoj, ztratili jsme dioptrické brýle tmavě zelené obroučky, kdyby někdo měl to štěstí.Děkuji

20.07. Bazar prodám: Baraka stáří 10let profi podlepená,nikde neuchází,jednou lepená (cca3mm dírka) na středu podlážky,sk

Vtip Karla Macase
24.07. Vltava: Jestli chcete vidět lidské dno, jeďte Vltavu. Ti co berou sebou děti, připravte se na opilé močící t
19.07. Zrmanja: Ahoj, tak nám letos nedovolili ani to splutí na vlastní lodi v přidružení s komerční skupinou (prý n
18.07. Dyje: Upozornění na dolní Dyji! V důsledku meteorologické situace (překotné jaro, sucho, vítr ke hrázi) a
07.07. Mrežnica: Ahoj, od 2022 lze na Mrežnicu (úsek Přemyšle - Robinson kemp) pouze s místním guidem, nestačí jen
07.07. Zrmanja: Ahoj, od 2022 lze na Zrmanju pouze s místním guidem, nestačí jen zaplacený permit. Dá se dopředu z
28.06. Sázava: Informace o stavebních prací na řece Sázavě: Od 11.7.2022 do cca 15.08.2022 bude probíhat překop h
07.06. Blanice vlašimská: Pozor, v Radonicích rekonstruují objekt limnigrafu a semafor tak pro Blanici vůbec neplatí. Během re
02.06. Vltava: Upozornění na další fázi opravy Staroměstského jezu. Na přelomu května a června se pracovní síly a
25.05. Bóbr: Pozor, za Kamiennou Gorou staví dálnici a pod stavbou svedli koryto reky do 4 uzkych zeleznych rour.
16.05. Čierny Váh: Upozorňuji, že Čierný Váh je zakázáno splouvat nad přehradou! Je to uvedeno v návštěvním řádu NP. Hl

Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama