Nereagoval jsem konkrétně na tvoji představu provedení MVE, ale obecně, proč je zde taková averze proti nim.
Proto ještě jednou (pohled vodáka).
Na zdejších letních řekách jsou (sjízdné) jezy snad jediným zajímavějším místem, kde to navíc trochu teče, jinak převážně volej.
A protože je v řece v létě vody málo, platí skoro vždy následující:
MVE = suchý jez = vopruz s přetahováním.
Když přidáš dlouhý náhon - supervopruz. Často je ještě k tomu zahrazená šlajsna, aby voda tekla tím správným saměrem - přes lopatky.
S arugumentem, že hned pod jezem vodu vrátíš tady nemůžeš uspět, protože jez je suchej a tedy pro vodáka nepoužitelnej.
Nic proti elektrárně u vysokýho kolmýho jezu, který se stejně musí přenýst, ale na turistických řekách jsou převážně nízký, šikmý a dost často kvůli el. SUCHÝ !!!
Toť vše.