Raft.cz

Tisk z adresy https://rivers.raft.cz/forum-upravy-jezu-Borsov.aspx?ID_prispevku=4833

Discussion forum úpravy jezu Boršov


Diskuse nad tématem
úpravy jezu Boršov, river: Vltava, Poustva, 10/23/2021 7:28 PM
Ahoj,
v Boršově (Zátkův mlýn) na koruně přibyl sloupek pro hrazení (s protikusem na koze), imho se chystají instalovat náplatky, viz foto
home.zcu.cz/~mapa/voda/2021_10...
nevíte o tom něco bližšího? Mám obavu o vlnku a koupací plážičku U Rybů...

Reply

|_Re: úpravy jezu Boršov, river: Vltava, Poustva, 10/23/2021 7:32 PM
btw. na Herbertově taky něco budujou, je tam provizorní most přes náhon a nachystané bigpacky s pískem

Reply

|_Re: úpravy jezu Boršov, river: Vltava, Chobotnice j., 10/23/2021 8:58 PM
Onehdá tam byl spatřenej menzimuck. scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/v... Já tam teda s Láďou po Krumlováku spatřil jen pána, co přijel v luxusním BMW shrabávat binec z česlí. Asi je to dobrá práce, nebo má jinou dobrou práci... Smajlík
Ale na náplatky by musely bejt patky přes celej jez.

Reply

|_Re: úpravy jezu Boršov, river: Vltava, Poustva, 10/23/2021 9:52 PM
Zas k čemu by ti bylo dodělávat hrazení nad úrovní koruny přelivu? Koza byla zaskládaná ocelovýma deskama cca 0.5x2m s přivařenýma kusama trubky na jedné straně (jako na panty), takže se nedalo koníčkovat Smajlík
Ale třeba je to příprava na šlajsnu Smajlík

Reply

|_Re: úpravy jezu Boršov, river: Vltava, kavol, 10/24/2021 10:04 AM
napravo od šlajsny se za vhodného stavu (který jsem tam nezažil, ale dle vyprávění bájných starců ...) jezdilo, třeba to prostě někomu vadilo tolik, že se rozhodl tomu zamezit, třeba to jiný účel nemá - někteří ten boj vodáky (nikoli komerčními splouvači, kteří spořádaně přenesou cokoliv) berou smrtelně vážně ...

Reply

|_Re: úpravy jezu Boršov, river: Vltava, Poustva, 10/24/2021 11:05 AM
Pro mě možnost sjíždění zabili už cca před třemi lety přebagrováním podjezí. Ale jinak tam "vhodný stav" pro sjíždění nebyl zas tak vzácný, resp. koukal jsem do svého zápisníku, že jsem tama lodí jel 17x a teď jsem to podruhé tahal po ofiko chodníčku. Asi 3x jsem to projel skrz, zbytek tak 50/50 koníčkování vs. jízda na konec kozy, shodit loď pod propust a nabrat háčka.

Reply

|_Re: úpravy jezu Boršov, river: Vltava, Chobotnice j., 10/24/2021 2:42 PM
Pan elektrárník před dvěma týdny poznamenal, že máme krásně a bez vožralejch davů. (ranní mlha a jinovatka...) To nevim, co by řikal mít jez někde nad Zlatkou, kde velká část letních splouvačů končí, páč nevědí vo co přicházej.

Reply

|_Re: úpravy jezu Boršov, river: Vltava, Střelec, 11/1/2021 9:48 AM
28.10. kolem třetí odpoledne se tam (na jezu v Boršově) mrcasili jacísi dobráci a na středu jezu ztopořovali nějaké desky šedé barvy.

Reply

|_Re: úpravy jezu Boršov, river: Vltava, Dan, 11/1/2021 5:37 PM
Díky, Poustvo, moc za upozornění všem! ... brďo, dost povyskočili za jediný týden!
Dycinky jsem přenášel, ale jel jsem 16. a 17.X., tj. So a Ne, tj. 22 a 6 m3/s (tedy čteno toho dne ráno ve VB) a v So odpo se mi zazdálo natolik dost vody a vyzývavě hladko vpravo za bagrem, že jsem si to sjel. Poprvé. Nádhera! Po hlaďoučkém betonu, v pohodě i skok, i roští (pouze jsem měl obavu, abych v pravotočivém smyku s sebou nevzal ten bagr :-) neb na 10cm nejde ani pádlovat, ani kormidlovat :-)))

I posilněn novou zkušeností jsem si to v Ne namířil rovnou (opět) na přepadovou hranu asi 10-20 m vpravo od propusti. A ouha, přes hranu už neteklo 10 cm, ale 1 cm a musel jsem smočit oba sandálky. A najednou jsem se ex-post strachy orosil, protože cca 5-7 cm vysoké šrouby byly v celé šířce přepadové hrany, kam až oko dohlédlo a to v rozestupech cca 50 cm!!! Rozhodně méně, než šířka Pálavy, takže jsem hóóódně opatrně nadnášel. A došlo mi, že v So jsem musel evidentně alespoň jeden kulerváč štrejchnout. No, žiju, ale jsem rád, že ani gumotex nemusí posílat lepení!
Takže bacha, je to neoznačený a svádí to k hladkému sklouznutí. Myslete, pánové, na budoucí pokolení!

Dan

P.S. Ale na Herbertově jsem hladce proletěl po neuklizené šupně a ničeho si nevšim´ ... teda v Pá před setměním. V So už byla tma jak v pytli, tak jsem mohl ledasco přehlédnout :-(
Zato navlhlej (So), resp. zcela suchej (Ne) Papoušek jen cenil nablýskaný nerezový tesáky a všecičko šlo turbínou. A ještě se tam šklebí zbrusu nová cedule, že "Provozní období splouvání od 1.5. do 30.9. v každém kalendářním roce" je tedy milostpány slavnostně dovoleno.

Reply

|_Re: úpravy jezu Boršov, river: Vltava, žralok, 11/2/2021 9:41 AM
ke mě se dostala informace , že v Herbertově půlka jezu chybí .

Reply

|_Re: úpravy jezu Boršov, river: Vltava, Dan, 12/4/2021 9:08 PM
Žraloku,
vypadá to, že jsi měl nějaké protekční informace z blízké budoucnosti. Mě říkali včera dělňasové v Brodě, že herbertovský jez se dělá tak týden dva. Každopádně teď chybí opravdu půlka, tedy ta lepší se šupnou. Počítáno na vzdálenost chybí cca 1/3 zprava, co byla propust. Teď je tam zátaras a jet se dá jen přes korunu a potom rovně. Ale při Q=20 m3/s se dělá dlouhý válec, protože ucpali i to esíčko z podjezí doprava pod šupnu.
Napsal jsme to aj do hotline, ale nějak to nevypadlo na veřejnost ...
Dan

Reply

|_Re: úpravy jezu Boršov, river: Vltava, žralok, 12/5/2021 7:53 PM
mé informace byly z prvního dne , kdy se do pilíře pustil bagr do očitého svědka z vlaku .

Reply

|_Re: (AVTS) úpravy jezu Boršov, river: Vltava, Poustva, 11/4/2021 9:22 AM
Ahoj, dík všem za reakce, koukám Vltava je koncem října pěkná dálnice :-) Napsal jsem původní příspěvek nejasně, šlo mi o následující:
1) Nechci vyšší jezy
2) Může majitel jezu instalovat náplatky svévolně, nebo jsou k tomu třeba nějaké papíry? (IMHO potřebuje nový manipulační řád)
3) Dozví se o náplatcích AVTS úřední cestou? (např. je automaticky účastníkem řízení)
4) pokud se AVTS úřední cestou nedozví a má šanci do toho nějak zasáhnout, je toto fórum vhodným místem pro upozornění, že se něco děje?

Reply

|_Re: (AVTS) úpravy jezu Boršov, river: Vltava, Kouďa, 11/4/2021 9:43 AM
Ahoj Martine,
před lety jsem se ptal na povodí, jak se to má s náplatky kvůli jezu v Radobyčicích. Tam si tehdá rozšafná partička otevřela jedno pole a vypustila nadjezí kvůli jednomu skoku lodí z jezu.
Odpověděli mi tehdá, že to je nahlášené majitelem jezu a mlýna a povolené od PVL. Z toho odhaduji, že aby to bylo lego, mají majitelé jezu povinnost to probrat s povodím. Otázkou je, jestli to všichni dodržují Smajlík

Reply

|_Re: (AVTS) úpravy jezu Boršov, river: Vltava, AVTS, 11/4/2021 12:50 PM
1) to my též ne.
2) náplatky musí být schváleny vodoprávním úřadem v rámci povolení k nakládání s vodami a vodoprávním řízením. S tím souvisí i nový manipulační řád.
3) jelikož máme požádáno v Českém Krumlově na ORP o zasílání informací o nových řízení, měl by nás úřad oslovit. Ne vždy ale tuto povinnost splní.
4) pokud bylo vedené nějaké řízení a my jsme nebyli osloveni, pak ho můžeme do 1 roku od rozhodnutí napadnout. Musíme ale vědět, že něco proběhlo. Variantou je požádat o informace přes 106.

Reply

|_Re: (AVTS) úpravy jezu Boršov, river: Vltava, Poustva, 11/4/2021 1:32 PM
Díky za info, prosím ještě o upřesnění bodu 4, tj. nastavení komunikace (jak vám poskytnout info, ale nezahltit)
Za mě by bylo ideální, kdybyste na webu měli třeba takovouto tabulku
docs.google.com/spreadsheets/d...
abych věděl, zda posílat info, nebo ne

Reply

|_Re: (AVTS) úpravy jezu Boršov, river: Vltava, AVTS, 11/4/2021 2:14 PM
Poslali jsme žádost přes 106 na ORP Český Krumlov a České Budějovice. Uvidíme, co řeknou, ale pokud už je to ve fázi realizace, jen těžko se s tím něco udělá.

Reply

|_Re: (AVTS) úpravy jezu Boršov, river: Vltava, Poustva, 11/4/2021 3:24 PM
Šlo mi o něco jiného - když si jako člen vodácké veřejnosti všimnu stavebních úprav na jezu, mám:
a) kontaktovat AVTS (jaký je preferovaný způsob?)
b) jiná doporučená aktivita
c) nedělat nic

Reply

|_Re: (AVTS) úpravy jezu Boršov, river: Vltava, AVTS, 11/5/2021 10:00 AM
Pokud jsi něčeho všimneš, pošli email. To je asi nejjednodušší. Nemá smysl vymýšlet nějaké složitosti. Jak jsem ale psal, jakmile se už staví, je pozdě. Chtělo by se zajímat o své okolí, a pokud mám info, že se něco chystá, dát okamžitě vědět. Když je rozhodnutí od úřadů a realizace započala, těžko s tím už něco uděláme.

Reply

|_Re: (AVTS) úpravy jezu Boršov, river: Vltava, AVTS, 11/23/2021 9:54 AM
Na jezu Zátkův mlýn na Vltavě dochází k obnově hrazení, které bylo v roce 2002 zničeno povodní. Koruna jezu tak bude navýšena o 70 cm pomocí náplatků a uvedena do stavu před povodní, sdělil nám vodoprávní úřad České Budějovice na základě našeho dotazu přes 106 zákon. Bohužel neproběhlo klasické vodoprávní řízení, ale jen ohlášení stavby. Navíc už je povolení více jak rok staré, takže nemáme možnost ho jakkoli napadnout.

Reply

|_Re: (AVTS) úpravy jezu Boršov, river: Vltava, Střelec, 11/25/2021 6:08 AM
Je sice faktem, že schody na přenášení lodí v současnosti končí asi 30 čísel nad hladinou, ač původně sahaly až do vody, ale proti původním prknům (cca těsně pod kolena) jsou ty nově instalované obludnosti několikanásobně větší (odhadem do pasu).

Reply

|_Re: (AVTS) úpravy jezu Boršov, river: Vltava, Petr, 11/25/2021 8:28 AM
Nemá někdo fotky původního hrazení, ze kterého by byla patrná změna výšky?

Reply

|_Re: (AVTS) úpravy jezu Boršov, river: Vltava, Chobotnice j., 11/25/2021 9:20 AM
Tady je celková, ale malá a teče tam hodně vody... www.raft.cz/Clanek-Vikendova-V...

Reply

|_Re: úpravy jezu Boršov, river: Vltava, Dan, 12/4/2021 8:51 PM
Tak náplatky jsou na místě a bohužel funkční. 3/XII teklo ca 25 m3/s v Březí a byly vztyčené sotva napůl (asi 20 stupňů), v propusti pár kapek, trochu přes turbínu, zbytek přes ocelové břity v celé šíři 130 m.
Kdybyste si někdo chtěl zkrátit cestu tou novou "brankou" u pravé kozy, tak dávejte velký pozor na nebezpečné esíčko, ať nepřepadnete do propusti. Na tom betonu není voda na záběr, takže zvítězí gravitace. Přenášení po cestě vlevo je jako vždy OK.
Jo a jsou vyrubaný všechny stromy, co rostly "v řečišti". Tak ať se neleknete tý prázdnoty.
Dan

P.S. Poustvo, vlna u Rybů šplouchala, ale po břehu běhal velký černý pes odhodlaný skočit. Tak obezřetně!

Reply

|_Re: úpravy jezu Boršov, river: Vltava, Poustva, 12/5/2021 6:30 PM
Dík za info, snažil jsem se na ags.cuzk.cz/av/ odměřit, kam až bude volej, ale i když má mít podklad DMR 5G rozlišení 15 cm, na voleji nad jezem nascanovali dvoumetrové vlny Smajlík

Reply


 


nebezpečnéjezy.cz suchéjezy.cz Asociace vodní turistiky a sportu

 
1/14/2022 2:31 PM Dnes slavíme. Webu raft.cz je právě 23 let!
1/13/2022 3:31 PM Kdo má zájem o eskymování v Bílině na bazénu do konce března, ať se ozve na vladimir.tichomirov(zavinac)gmail.com
12/20/2021 12:42 PM Ministr kultury Zaorálek rozhodl o nezapsání statku České vodáctví do národního Seznamu kulturního dědictví. Stalo se tak v předposlední den jeho úřadování, i když nám vyjádřily podporu 3 kraje a na 2 mil. lidí zastoupených v mnoha organizací (ČUS, SSS ČR ...). Cesta k uznání našeho fenoménu tak končí v zápisech na 3 krajských Seznamech: Královehradeckého, Středočeského a Prahy.
12/16/2021 8:38 AM Vánoční Sázava je zrušena a to díky nízkému stavu vody, kdy mnohé pasáže jsou na spodní hranici sjízdnosti. Proto organizátoři akci nebudou pořádat.
12/1/2021 9:08 AM Časopis Pádler připravil na nové předplatné zajímavou akci. S objednávkou časopisu si můžete zakoupit i kvalitní funkční tričko za zvýhodněnou cenu.
11/30/2021 9:43 AM Zajímá vás aktuální situace na řekách? Jak vodní baroni privatizují naše toky a k jakým situacím dochází při povolování MVE? Jaké dopady má vodní turistika na řeky a mnoho dalších témat je na fb.com.
11/18/2021 8:39 AM Nejenom na Orlíku dochází ke snižování hladiny, ale též na Dalešické přehradě, kde se opravuje hráz. Voda je zakleslá o 8 m níže, a tak jsou k vidění jindy zatopené objekty.
10/18/2021 12:28 PM Voda na 30. ročník Zamykání Doubravy je zajištěna a to mezi 11 - 14 hod. Akce se tak bude konat, pokud nedojde ke zpřísnění hygienických opatření.
11.01. Bazar prodám: Kajak skvěle zachovalý, s vnitřní sedačkou. Délka 4 m. Bez značných oděrek. Krásně jede rovně a je l

11.01. Bazar prodám: Nafukovací kajak GUMOTEX K1 Jednomístný sportovní kajak do ww 4, obratný, stabilní, velmi odolný ma

11.01. Bazar prodám: Nafukovací kajak Gumotex K2 dvoumístný sportovní kajak do ww 4. Obratný, spolehlivý, stabilní, mater

10.01. Bazar koupím: nafukovaci

04.01. Bazar prodám: Scout standart bez montážní sady

04.01. Ztráta: Vak šedivý na raft colorado 360 na řece ROLAVA

10.12. Bazar prodám: Suchý oblek , vel. L pánský – NOVÝ Specifikace materiálu voděodolnost 20000mm prodyšnost 7000g/m²

09.12. Bazar prodám: prodam špičkové boty na ww a canyoning Bestard Wildwater Pro, vel. 8, pův. cena 4200 kč, nepoužité n

09.12. Bazar prodám: prodam špičkové značkové teplé rukavice NRS Maverick, pravděpodobně nejteplejší zimní rukavice na tr

04.12. Volné místo: AHOJ háček pro sezónu 2022 do plastovky na klidnou vodu.

Vtip Karla Macase
31.12. Svratka: cca 74,0 ř.km v Březině za siln. mostem po vracení nahonu spadly strom přes celou řeku a cca 67,6 ř
16.12. Svratka: velky zataras na urovni začatku obce Nosislav, na konci meandrů, ř. km cca 25
04.12. Vltava: Staveniště na Staroměstském jezu (v Praze) začíná momentálně zcela vlevo, hned u zdi smíchovské plav
04.12. Vltava: Herbertovský jez je v opravně! Pravá 1/3 je shora obložená vaky s pískem a co bývala šupna operuje
04.12. Morava: v useku Habrmannův mlyn - Postřelmov, cca 303 ř. km 2x spadeny strom přes celou řeku
17.11. Doubrava: Kdyby se náhodou otevřela nebeská stavidla, tak pozor na Doubravě z Bílku. Úsek hned za železničním
12.11. Orlice: 2 spadené mohutné stromy přes celou řeku v useku Petrovice (27,1)- Štenkov (18,3), cca na 25 ř.km a
13.09. Enns: Pro úsek Gstatterboden od železničního mostu není již možné parkování podél řeky. Lze jen naložit a
31.08. Sáva Dolinka: 600 m za silničním mostem a jezem u Hrušice, tedy na 20,4 km probíhá zásadní úprava koryta řeky. Pů
27.08. Pilica: Aktuálně probíhá v Sulejowě bagrování koryta - bude to trvat celý podzim (tuším, že do konce listopa

Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama