Raft.cz

Tisk z adresy http://rivers.raft.cz/Clanek-Dolni-Sembera.aspx?ID_clanku=2279

Dolní Šembera

published: 3/3/2021

Obleva na začátku února zvedla většinu vodočtů do zelené, a tak po delším váhání došlo v rámci rozšiřování obzorů a poznávání blízkých (po)toků na dolní Šemberu. Pro divokovodní plavce Šembera nabízí krásný kaňon, ale ten vyžaduje více vody než aktuálně teklo a navíc je v současné době slušně zapadán stromy. Došlo tedy na dolní tok a to od Kučova neb je zde dobré dopravní spojení a Šembera je obohacena o vodu Bylanky. Tím je výtok ČOV Českého Brodu naředěn na únosnou míru.

Reklama
Šembera pod Klučovem
Šembera pod Klučovem

První dojmy od mostu v Klučově vypadají vyloženě pozitivně, tok je široký asi tři metry a svižně proudí mezi stromy. Po asi půl kilometru zpomaluje a rozšiřuje se, což značí blížící se stupeň. Tento je rozvalený s ostrými kameny, a proto kvůli svému plavidlu z tenkého materiálu přenáším.

Rozvalený stupeň pod Klučovem
Rozvalený stupeň pod Klučovem

Všechny další stupně včetně nejvyššího (asi 70 cm) za Vycherovem jsou jetelné. Co by to bylo ale za kvak, kdyby zde nebyla křoví přes celou šířku toku? Šembera kvakem rozhodně je, takže se tu tyto atrakce také vyskytují.

Křoví
Křoví

Některá lépe, některá hůře, ale přenášet kvůli křoví netřeba. Podle potoční stupnice dosahuje tok obtížnosti VR1 s občasným VR3. Vzhledem k tomu že tok Šembery je zcela upraven a napřímen, je zvýšený spád vyrovnáván četnými stupni. Těch je opravdu požehnaně a zpestřují cestu, takže plavba není nudná. Při plavbě můžete počítat s tím, že stupeň je v každém případě před či pod mosty, ale jsou i jinde. Typickým příkladem je stupínek v Poříčanech.

Stupeň v Poříčanech
Stupeň v Poříčanech

Kromě obtížně průjezdných křoví jsou údělem potokáře i padlé stromy. V tomto byla Šembera překvapivě střídmá, jen asi pět a z toho bylo mimo tok nutno vylézt jen jednou.

Padlý strom
Padlý strom

Po podjezdu dálnice stromy podél toku postupně mizí a Šembera se mění v odvodňovací kanál. Posledním potenciálně nebezpečným místem je nízká lávka z trubek, ze kterých trčí nějaká železa. Za vyšší vody je nebude možné podjet, potok se zde zužuje a s delším plavidlem se není možno otočit. Lávka se nachází před železničním mostem na trati Poříčany-Nymburk. V úzkém korytě Šembera svižně proudí a ústí do Vavřince působí jako vjezd na veletok.

Ústí do Vavřince
Ústí do Vavřince

Šemberu je možné splout za stavu 30 cm na vodočtu v Českém Brodě, ale více by bylo lépe – na stupních a zásypech to drhlo. Jak se ale se Šemberou rozloučit? Šembera je 100% kvak, tím pádem by neměla chybět v knihovničce žádného potokáře. Přesto se s ní nerozloučím na shledanou, ale sbohem. Jednou stačilo :-D

Tibor
Diskuse nad článkem
Katamaránek, Jabberwocky, 3/3/2021 2:31 PM
| Re: Katamaránek, Tibor, 3/3/2021 6:37 PM
| Re: Katamaránek, Jabberwocky, 3/4/2021 2:47 PM
Doplněk, Vojta, vojta.vojta~centrum.cz, 3/4/2021 9:07 AM
| Re: Doplněk, Vladimír, 3/4/2021 3:32 PM
| Re: Doplněk, Jabberwocky, 3/4/2021 6:00 PM
| Re: Doplněk, Tibor, 3/5/2021 4:25 PM
| Re: Doplněk, Vaclav, 3/6/2021 5:23 PM
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.