Raft.cz

Tisk z adresy http://rivers.raft.cz/Clanek-Kacak-z-Doks.aspx?ID_clanku=2182

Kačák z Doks

published: 3/25/2020 | describe of rivers: Loděnice (Kačák)

Je pátek večer, půlka března. Už od čtvrtka teče kdeco a já uvažuji, kam asi zítra vyrazím. Kupodivu ani lákavé toky Krušnohoří a západních Čech kámoše nepřesvědčily, že by měli zítra pádlovat. Zbyl jsem tedy sám. Co Kačák? Horní tok sleduju téměř denně cestou z práce a nebývale vysoký stav si drží už několik dnů. To by se konečně mohl naplnit velký a žíznivý Turyňský rybník a pustit vodu dál. Vodočet v Loděnici je ještě lehce pod limitem, ale jdu do toho.

Reklama

V Kamenných Žehrovicích opravují oba mosty a jsou fakticky neprůjezdné, takže mám v plánu začít v Družci. Cestou přes Doksy kontroluju stav pod rybníkem a ejhle, jindy zarostlá buš je vyřezaná a hlavně, vody je tu dostatek. Takže hurá, začnu už zde.

Doksy pod rybníkem
Doksy pod rybníkem

Je krásně, slunce už začíná hřát a já vyplouvám. Vody není moc, ale na plavbu v singlu na deblovce to v klidu stačí. Pár nízkých lávek, drobné stupně, nějaké popadané stromy…, nic překvapivého. Kousek před dálničním mostem je lehký stupeň.

Stupeň před D6
Stupeň před D6

Doplouvám do Družce, kde na mě čeká kámoš Pavel s dcerou. Krátce moudře pohovoříme, vyzkouším si jejich nové přístaviště, a že prý budu zanesen do místní kroniky a už pokračuju v mírném proudu dál.

Družec
Družec

Člověk by ani neřekl, že je v tak hustě osídlené oblasti, jak je tu krásně. Občas popadané stromy, ale nic hrozného.

Nový Mlýn
Nový Mlýn


Dolní Bezděkov
Dolní Bezděkov

Z Dolního Bezděkova postupně začíná břehy lemovat chatová kolonie, která má s drobnými pauzami téměř 10 km. Určitě i díky tomu jsou tu břehy čisté, koryto nezapadané a plavba zde krásně odsýpá. Určitě ale počítejte s větším množstvím nízkých lávek, z nichž většina jde s trochou cviku podjet. Na Mosteckém mlýnu si skáču jízek s šikmou deskou a alespoň trochu zvenku opláchnu loď.

Jez Mostecký mlýn
Jez Mostecký mlýn

Na Roučmídě pokračuje příjemná plavba mezi chatkami, které se už pomalu probouzí do jara.

Roučmída
Roučmída

Dál proplouvám přes Poteplí k Malým Kyšicím, kde u mostku nově opevnili břehy kamenem.

Malé Kyšice
Malé Kyšice

Pod Malými Kyšicemi se několikrát probojuji přes ohradník, který je natažen zábavně i přes potok a doplouvám k novému mostu před Dědkovým mlýnem.

Most na silnici 118
Most na silnici 118

Proplouvám velkým meandrem kolem Dědkova Mlýna až k jeho jezu, jehož koruna je bohužel dost široká a voda nestačí na splutí – zadrhnul jsem se na spádové desce. V nejužším místě meandru se mezi přítokovým a odtokovým ramenem nachází pivovar, který přirozeně doporučuji navštívit.

Jez Dědkův Mlýn
Jez Dědkův Mlýn

Pod osadou se chatky vzdalují od vody na okolní svahy, což ovšem znamená zarostlejší a zapadanější úsek, podle zdejší stupnice bych ho otipoval na VR4, který vydrží až k prvním chatám v Podkozí. Tam dnes před mostem končím. Zde POZOR – kdyby někdo chtěl pokračovat, tak pod mostem je šikmá spádová deska s vysokým skokem na konci (možná 1,5m) – nejde to pořádně prohlédnout a už vůbec ne zachraňovat. Pod mostem je z obou stran rozhlehlý soukromý pozemek s vysokými zdmi a ploty, ostrahou, kamerami atd. Pokračovat se dá přenesením přes most a cestou po pravé straně potoka, kde se pak po cca 700 m dá dostat zpět k vodě.

Most se stupněm Podkozí
Most se stupněm Podkozí

Celkem je to 18 km a plavba mi trvala nějakých 6 hod. S tím, že Doksy - Dolní Bezděkov 2 h, dál na Dědkův Mlýn cca 2,5 h a nakonec do Podkozí 1,5 h. Prostřední úsek bych přirovnal k trochu užšímu Mastníku z Osečan (+chatky navíc) a klidně bych tam sebou vzal i kámoše.

Ještě stavy: 0,44 m3/s v Poteplí a 1,4 m3/s v Loděnici - většina lávek jde podjet a navíc drtivá většina lidí kolem chatek byli milí, slušní a veselí :-). Teplota ráno 3o, odpo 15o, nádhera!

Aleš N.
Diskuse nad článkem
Krásná práce, Kouďa, 3/25/2020 9:31 AM
| Zajímavý qak, Eki, 3/26/2020 11:18 AM
| Re: Zajímavý qak, Aleš N., 3/26/2020 12:21 PM
Parádní , Guma, 3/25/2020 11:38 AM
Ohradníky?, Střelec, 3/26/2020 1:09 PM
| Re: Ohradníky?, Aleš N., 3/26/2020 6:02 PM
| Re: Ohradníky?, Střelec, 3/27/2020 4:02 PM
Podkozí, Honza, rabinak~pmz.cz, 3/27/2020 11:54 AM
| Re: Podkozí, Aleš N., 3/27/2020 6:28 PM
| Re: Podkozí, Semtex, 7/29/2021 5:10 PM
Kačák, Had, Had~kajaky.cz, 3/31/2020 10:19 PM
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama