Raft.cz

Tisk z adresy http://rivers.raft.cz/Clanek-Krupa-od-Chrastic.aspx?ID_clanku=2246

Krupá od Chrastic

published: 11/9/2020 | describe of rivers: Krupá

Po úspěšném splutí dolní části Chrastického potoka vplujeme do Krupé u silničního mostu. Jelikož vodní stav je velmi příznivý, kdy teče v potoce 10 kubíků, nebudeme mít nouzi o vodu. Zároveň se chystáme na ten nejvýživnější úsek tohoto krásného toku.

Reklama

Krupá nad Chrasticemi není nijak extra pěkná, pokud vezmeme úsek ze Starého Města. Teče převážně mezi loukami v rychlém proudu, ale bez nějakých extra zajímavých míst. Tento charakter si zachovává i pod Chrasticemi, kde jsou dobře sjízdné dva stupně, kterými si zpestřujeme tak trochu nudnou plavbu. Zároveň na březích pozorujeme aktivity bobrů, kteří mají několik stromů dobře ohlodaných a čekajících na pád do koryta. Oni naši předci věděli moc dobře, proč tyto škůdce vyhladili.

Krupá pod Chrasticemi
Krupá pod Chrasticemi


Krupá pod Chrasticemi
Krupá pod Chrasticemi

Jakmile se začne mělké údolí z levé strany zužovat, začíná přibývat peřejí, ale také stromů. Jeden padlý přejedeme a druhý velký zátaras musíme obnést.

Krupá pod Chrasticemi
Krupá pod Chrasticemi


Strom před železničním mostem
Strom před železničním mostem

Údolí se pomalu svírá i z pravé strany, kde silnice občas tvoří kolmou zeď koryta. Vjíždíme do toho nejhezčího, co Krupá nabízí. Od železničního mostu začínají obtížnější peřeje do WW II, ale vše je dobře čitelné a přehledné, nikde již není žádný nebezpečný strom. V rychlém tempu dojíždíme k vysokému jezu, který má jen minimální vzdutí. Je rozdělen ostrůvkem, a protože je hodně vody, volíme dámskou cestu vpravo. Udělali jsme dobře, protože levá část je vysoká, kolmá s vývarem a s množstvím dřeva a klád na koruně jezu. Jez odvádí vodu do MVE, ale nijak to nepociťujeme.

Jez na Krupé
Jez na Krupé


Jízda pravým ramenem
Jízda pravým ramenem

Od jezu začíná obtížnost stoupat a peřeje WW II jsou téměř kontinuální s některými místy lehčí WW III v krásním lesnatém údolí. Jen ta silnice, která vede po celou dobu podél toku, trochu ruší romantiku z jízdy. Ale na velké rozhlížení kolem sebe není moc času, je nutné se věnovat čtení vody. Tři kilometry zvládáme poměrně rychle a po krátkém uklidnění proudu jsme u soutoku s Moravou. Vystupujeme ale kousek před mostem u ústí, protože hned pod ním je nebezpečný jez.

Most před soutokem - výstup vpravo
Most před soutokem - výstup vpravo

Krupá je velmi krásná v této dolní části a od Chrastic jsme ujeli 7,5 km za 1 hodinu. Vodní stav byl 88 cm, 10.7 m3/s, což bych hodnotil jako optimální. Celkově jsme ten den spluli Tichou z Lichkova, Moravu od Vojtíškova mlýna a asi prvosjezd Chrastického potoka, což znamenalo velmi úspěšný den. Díky relativně krátkým vzdálenostem na přejezdy se to dá vše stihnout. A pokud by to pro někoho bylo málo, je zde ještě v těsné blízkosti Branná nebo Desná.

Petr
Další kapitoly:


Diskuse nad článkem
Krupá je hezká, Eki, 11/9/2020 10:33 AM
| Re: Krupá je hezká, Vladimír, 11/9/2020 10:38 AM
Oko, Vladimír, 11/9/2020 10:33 AM
| Re: Oko, jozka, 11/11/2020 9:51 AM
| Re: Oko, Vladimír, 11/11/2020 11:34 AM
| Re: Oko, jozka, 11/11/2020 12:06 PM
| Re: Oko, Vladimír, 11/11/2020 2:53 PM
| Re: Oko, žralok, 11/12/2020 7:43 AM
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.