Raft.cz

Tisk z adresy http://rivers.raft.cz/Clanek-Polhoranka.aspx?ID_clanku=2192

Polhoranka

published: 4/29/2020 | describe of rivers: Polhoranka

Máme za sebou už téměř 20 km na Mútniance a Bielej Orave, ale je teprve půl třetí, a tak chceme dát ještě alespoň jeden kousek. Počasí nám přeje, snad nám bude přát i Čochtan. Veselianka je pod minimem.

Reklama

Přejíždíme do nedaleké Oravské Jasenice, kde prohlížíme říčku Veselianku. Tu si budeme muset nechat na příznivější vodní stav. Vypadá ale zajímavě i tady dole těsně nad ústím, široká 10 až 15 m a se slušným spádem.

Polhoranka v Rabče
Polhoranka v Rabče

Hledání začátku

Přesunujeme se asi 9 km do Zubrohlavy, kde za mostem přes Polhoranku obhlížíme stav vody. Taky to není ideální, ale řeka vypadá atraktivně, a tak sázíme vše na jednu kartu, jedno auto necháváme zde u hospody a jedeme nahoru. Přejíždíme říčku Bystrou, která teče od nejvyšší hory Slovenských Beskyd, kterou je Babia Hora (1725 m.n.m.), Mimochodem, věděli jste, že Slovenské Beskydy jsou 3. nejvyšším pohořím Slovenska? Bystrá bude určitě vodáckou perlou a velkou výzvou této oblasti, ale za vyšší vody. Odbočujeme na Grúň, tady je už vody ale málo.

Soutok s Bystrou
Soutok s Bystrou

Polhoranka

Vracíme se k mostu u soutoku s Bystrou, kde na pravém břehu nasedáme. Přišli se na nás podívat i místní, vodáka tu prý ještě nikdy neviděli. Řeka je široká 20 až 25 metrů a vody se zdá opravdu málo. Hned pod mostem se přešoupneme přes 2 nízké stupínky a asi po 300 m přes další dvojici, ale pod ní se koryto trochu zúží a až do konce plavby je vody dostatek.

Stupeň
Stupeň


Polhoranka
Polhoranka

Polhoranka protéká na svém posledním úseku lehkými peřejkami širokým a obydleným údolím a míří k jihovýchodu až jihu. Přímo před námi nad se kudrnatou hladinou v dálce krásně bělá zasněžený hřeben Roháčů.

Polhoranka
Polhoranka

Obtížnost nepřesáhne WW I, ale asi po kiláku a půl se hladina řeky sklápí mezi skalky a tvoří pěknou kaskádu. Za našeho stavu vody sjízdnou velice dobře vlevo. Za vyšší vody to bude určitě zajímavé místo. I dál je hladina načechraná vlnkami a plavba není nudná. Končíme asi po 5,5 km a hodině plavby. Za mostem Poľhoranka míří stále k jihu, velice rychle se její hladina zklidní a po necelých 2 km ústí do vodní nádrže Orava.

Kaskáda
Kaskáda

Cesta domů

Na zpáteční cestě se ještě zastavíme ve Vychylovce omrknout Vychylovské prahy. Oproti minulé výpravě není po sněhu ani památky, a tak jsou ze břehu dobře přístupné. Vody je už ale tentokrát málo. V úvodu bude šikmý válec a pak zúžený průjezd mezi nízkými skalkami. Z Čadce jedu podél řeky Kysuca, za dobré vody by to byla z Makova od odbočky na Žilinu pěkná vodní turistika, dlouhá 30 km.

Prahy na Vychylovce
Prahy na Vychylovce

Epilog

Byla to velice pěkná a objevná sobota. Mimochodem, chystali jsme se sem opět letos v sobotu 14.3., kdy tento příspěvek píšu a vodní stav byl obdobný. Snad bude zase líp…

Polhoranka
Polhoranka

Fakta:

spluto 7.4.2019
Polhoranka 5,5 km WW I – II (!) vdčt Zubrohlava - 138 (minimum od ústí Bystré 140, z Oravské Polhory 150)
pro úplnost Veselianka vdčt. Oravská Jasenica viděno za 34 - z Oravské Veselé minimum 40

Dál uvedu řeky a říčky v okolí, které by stály za splutí. Možná někomu pomůže pro představu i pár čísel; rozhodující pro velikost řeky a šanci na její splutí je velikost povodí (km2): Bystrá (35), Hruštínka (81), Juríkov potok (25), Klinianka (70), Mútnianka (71), Poľhoranka bez Bystré (92), Veselianka (92). Důležitá je přitom i nadmořská výška povodí, zde vede Bystrá.

Víte někdo limit pro Oravicu?! A jeli jste ji? Pochlubte se.

Jirka Hodic, VK Slavia Hradec Králové
Diskuse nad článkem
Polhoranka a iné , Matej, hajducikmato~gmail.com, 5/18/2020 3:15 PM
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.