Raft.cz

Tisk z adresy http://rivers.raft.cz/Clanek-Rima-Egerpatak.aspx?ID_clanku=2242

Rima (Egerpatak)

published: 10/26/2020

Na tuhle říčku jsem měl políčeno už předloni. Loni ale sníh roztál daleko dřív a minimální srážky za poslední období dávaly tušit, že to nebude lepší. Zaměřil jsem se tedy na spodní úsek nad ústím do Tisy.

Reklama
Egerpatak - začátek plavby
Egerpatak - začátek plavby

Expozice sladkovodních ryb

Za nekonečným mostem přes mohutnou řeku Tisu se na chvilku zastavíme v Poroszló, kde je velice zajímavá expozice života v Tise a v národním parku Tiszafüred. Obdivujeme velké ryby proplouvající majestátně ohromná akvária, pak si krátce venku projdeme safari s místní faunou. Mě už ale svrbí dlaně, a tak přejíždíme k říčce Egerpatak za vesnicí Borsodivánka směrem na Négyes. Ta je sice užší, než jsem čekal, ale je přehledná a vody má dost. Tady budu končit.

Egerpatak
Egerpatak

Rozpačitý začátek

Přejíždím tedy o most výš. Tady už to tak slavně nevypadá. Katka říká: „Tohle nepojedeš?!“ (ten vykřičník za větou byl mnohonásobně větší než otazník) Vody je tu o dost méně, protéká asi dvoumetrovou uličkou hustým žlutozeleným rákosím, ale i přes znatelný proud je jí zdá se dostatek. Jdu na to.

Egerpatak
Egerpatak


Egerpatak
Egerpatak

Plavba rákosím

Říčka protéká regulovaným téměř rovným korytem s poměrně vysokými břehy. Proto jsou výhledy do okolí minimální. Díky rákosovému porostu ale budí zdání přírodního toku. Voda je čistá a téměř stále teče mírným proudem. Místy rákosí zmizí a Egerpatak se rozšíří na 4-5 m, víc ale nikde. Místy se však zužuje i na metr a zrychlí. Proto můžu pádlo dát podél lodi, a tak nepřekáží. Za 1. zatáčkou podplouvám jediný most, za ním je na břehu vpravo jakási věž, asi na odběr vody. Další zúžení se nacházejí v místech, kde pod břehem rostou ojedinělé stromy. Vždy je ale průjezd čistý. Za táhlou pravou zatáčkou říčka zleva přibírá jakýsi přítok, to jsem už na dohled mostu, kde končím. Poslední metry jsou poněkud zarostlé.

Egerpatak
Egerpatak

Pokud byste chtěli splout Egerpatak, počkejte si na víc vody a dejte si ho nahoře nad Egerem. Tohle je jen pro otrlé potokáře. Končím po 5 km. Rychle nakládám a přejíždíme do Egeru a zastavujeme pro víno v Údolí krásné paní. Největší zdržení bylo po obchodech se sháněním vývrtky, kterou jsme zapomněli doma. Teď už má v autě své stálé místo.

Egerpatak - konec plavby
Egerpatak - konec plavby

Nejvyšší hora Maďarska a říčka Tarna

Z termálních lázní v Egerszaloku, které považuji za nejlepší v Maďarsku, jsme ještě podnikli výlet na nejvyšší horu Maďarska Kékes (1016 m.n.m.) a na hrad Sirok. Nedaleko něho protéká říčka Tarna. Ta může být po vydatných deštích nebo po intenzívním tání sněhu zajímavá. Na místní poměry teče i trochu z kopce a je dostatečně široká. Teď je ale téměř bez vody. Tak příště…

Jirka Hodic, VK Slavia Hradec Králové
Diskuse nad článkem
pádlovat lze všude, Eki, 10/26/2020 9:21 AM
| Re: pádlovat lze všude, Jirka, j.hodic~seznam.cz, 10/26/2020 7:48 PM
Maďarsko, Jabberwocky, 10/26/2020 1:26 PM
domluva, Jirka, j.hodic~seznam.cz, 10/26/2020 7:49 PM
| Re: domluva, Jabberwocky, 10/27/2020 8:30 AM
Pendl, Vladimír, 10/27/2020 9:07 AM
| Re: Pendl, Zdeněk, 10/27/2020 8:52 PM
| Re: Pendl, Zdeněk, 10/27/2020 8:55 PM
| Re: Pendl, Vladimír, 10/27/2020 9:49 PM
| Re: Pendl, Jirka, j.hodic~seznam.cz, 10/27/2020 9:42 PM
omluva č. 2, Jirka, j.hodic~seznam.cz, 10/27/2020 9:47 PM
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama