Raft.cz

Tisk z adresy http://rivers.raft.cz/Clanek-Stenava.aspx?ID_clanku=1496
Půjčovna lodí Otava tour

Stěnava

published: 8/26/2013 | describe of rivers: Stěnava

Dlouhou dobu jsem měl na tuto říčku spadeno. Nad leteckou mapou jsem prohlížel její úseky a zkoumal jsem, který z nich bude nejlépe jet. Moc informací jsem o ní bohužel nikde nenalezl, protože na území Čech teče jen pár kilometrů. Přitéká i odtéká do Polska v Broumovském výběžku a to jen v délce zhruba 20 km. Často jsem sledoval vodočty na začátku i konci a nestačil jsem se občas divit jejich hodnotám. Vůbec nebyly výjimkou údaje přes 15 kubíků. Co je to za potok, kam se vejde tolik kubíků, o kterém nikdo nic neví a jen z doslechu vím, že Stěnavu někdo jel?

Největší spád je asi v dolní části u Otovic

Konečně po několika pokusech stojíme na spodním úseku pod Broumovem. V Broumově je totiž na některých místech navigace a v ní stupně. Nechce se nám testovat sílu válců a tak raději sjíždíme níže a zkusíme jet úsek až do Polska. Sledujeme od Broumova tok, ale jeví se nám tom moc rovné. Na mapách jsem vyčetl, že asi největší spád je právě kolem hranic u Otovic.

Stěnava v Otovicích
Stěnava v Otovicích

Nástup volíme pod jezem u mostu se starým mlýnem právě v Otovicích. K vodě je to trochu z kopce, a tak vytahuji po sjetí do řeky foťák. To bude super fotka, jak s kajakem sjede někdo další do řeky. Připraven ke zmáčknutí spouště se kajak neustále přibližuje a je na obrazovce foťáku stále větší. „A sakra, to bylo jen o fous,“ vyhrkne ze mě, když špička kajaku prolítne vedle mé hlavy. Byl jsem moc blízko a Jirka ze svahu sjel poměrně svižně.

Stěnava v Otovicích
Stěnava v Otovicích


Stěnava pod Otovicemi
Stěnava pod Otovicemi

Za hranicemi v Polsku končíme

Další incident se už nekonal, a tak vyrážíme plni očekávání vstříc potoku, který je velkou neznámou. Má docela super vodu, proud je rychlý s občasnými peřejkami a my jedeme mezi loukami a roztroušenými domy. Na konci vesnice přichází velký jez, který je potřeba přenést.

Stěnava v Otovicích
Stěnava v Otovicích

Za ním to opět docela šupajdí, ale divokou vodu nečekejte. Za chvíli jsme v Polsku, kde ale charakter zůstává podobný. Občas se vyskytnou drobnější peřeje a my se blížíme ke konci hned za železničním mostem. Ujeli jsme zhruba 5 km. Dále už Polskem nebudeme pokračovat, tečou lepší úseky okolo a zde to nijak zajímavé asi nebude.

Stěnava za hranicemi
Stěnava za hranicemi

Kdy na Stěnavu

Výhodou Stěnavy je možnost splout si ji i během léta, když trochu zaprší. Dochází u ní k poměrně velkým a rychlým vzestupům průtoku, který umožní potok splouvat. Obtížnost v našem úseku byla ZW a osobně si myslím, že podobný charakter je i výše po toku. Stav na místním vodočtu v Otovicích jsme měli 77 cm, což plně vyhovovalo a nikde jsme nedrhli. Mohlo být pro minimum i klidně o 10 cm méně. Jen pozor při průjezdu Broumovem, kde je několik stupňů v regulovaném korytě. Bude se tam špatně zastavovat a prohlížet. Jinak na potoce asi nenajdeme žádná další úskalí.

Stěnava pod Otovicemi
Stěnava pod Otovicemi


Petr
Diskuse nad článkem
Stěnava, Dušan K., 8/27/2013 4:23 PM
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama