Raft.cz

Tisk z adresy http://rivers.raft.cz/slovensko/hron.aspx?kilo=komentar
Home Slovakia Hron Mapa

River Hron - comment to river

75% Oblíbenost řeky


Raft.cz recommends these rentals to rents of boats on this river

Největší místní půjčovna na řece Hronu, kanoe, rafty, kajaky, vodácký instruktor, školní akce, firemní akce, vodácké tábořiště.

Write your comment

Name: Jiri Podruh, Date: 7/27/2023
Ahoj! Právě splavený Hron Německé-Ziar n.H. Objevy: Kostel v Hronsek jsme z vody neviděli, neni patrné, kde vystoupit. Sliač - pekárna u řeky není již nonstop, ale 6.30 - 16 hod. Nouzové tábořiště u nebo pod soutokem se Slatinou jsme nezahlédli. Kemp Budča je bez pitné vody a občerstvení (mimochodem podobně jako Iliaš) , zato ale s teplou sprchou (narozdíl od Iliaš:). Obchod v Hronské Dúbrave zavírá v 15 hodin. Na nádraží teče pitná voda. Tábořiště Šášovské Podhradie je od vody dobře přístupné, byla tam ještě cedule, takže snadno k nalezení. Nicméně majitel loni zemřel, takže bez vybavení. Konec plavby u vodučtu v Žiaru nad Hronom, kde byl při stavu cca 80 cm silný proud.
Name: mgx, Date: 6/27/2023
Taborisko Šášovské Podhradie bez infraštruktúry = majiteľ zomrel. Lúka je síce pokosená, ale voda/WC ani bufet už nie je. Najbližší kemp Revište.
Name: Franc, Date: 8/22/2019
20.8. přehrada v Šalkové vypuštěná, podél obou břehů je spousta hlubokého bahna, vytáhnout loď je potřeba u mostu cca 300m nad jezem, dál už to nejde a proud vás táhne k jezu.
Name: David Pipek, Date: 7/10/2017
Hron jsme sjížděli z Německé do Nové Baně 2017 červenec. V kempech katastrofální wc a sprchy jsou pouze studené a v blízkosti kempů nejsou potraviny. V každém kempu jezdí vlaky, spaní je nic moc. V řece je spoustu odpadu a mrtvých zvířat. Určitě se na Hron nevrátíme, daleko lepší je Vltava.
Name: Jura K., Date: 4/29/2013
Tento vikend sme splavili usek Brezno - Zvolen. Voda byla vysoka (cca 90cm v Brezne a 210 v BB) takze vsetky zjazdne perejky boli fajn. Chcem upozornit ze v Salkovej sa stava nova MVE-ka, prenasat sa to musielo aj pred tym ale teraz to treba robit dost v predstihu lebo obydva brehy su rozkopane a vpravo aj zabetonovane.
Name: Jan Slavotínek, Date: 8/13/2012
Právě jsem dojel Hron z Nemecké do žiaru n Hronom. Musím říct že celkový dojem z řekynic moc :-(( po Vltavě a moravě jsme chtěli něco divočejšího a tak jsme si zajeli na Slovensko, ale neřekl bych že to bylo nějak moc vzrůšo ... Ale je pravda že byl nižší stav vody. Řeka opravdu špinavá,petek nepočítaně. Byli jsme jen v jednom kempu a to Fort Jeronimo, musím pochválit jak ceny 3E os auto nic, celkem v pohodě sprchy záchody (jen trochu natěsnané vedle sebe), obsluha velmi příjemná, pivo dobré :) No myslím že jsem si udělal zářez na pažbě a tuhle řeku už nenavštívím ... Přežil jsem to tam díky dobré partě lidí
Name: Jaro G., Date: 7/30/2012
GOGO Tento odkkaz je trochu z iného súdku,ale predpokladám, že dosť luďom uľahčí prejazd cez Banskú Bystricu na Horehronie do táboriska v Nemeckej. V Banskej Bystrici bol spustený tzv. severný obchvat mesta. Takže odteraz už stačí pozorne sledovať navádzacie tabule smer Brezno, ktoré vás prevedú cez Banskú Bystricu bez blúdenia. Táto informácia platí pre smer z Ostravy ako aj z Bratislavy. Obchvat je súčasťou mesta, a teda nie je potrebná dialničná známka.
Name: Honza Lenoch, Date: 7/15/2012
Ahoj,taky jsem se včera vrátil z Hronu...Jeli jsme Nemecká-Reviště...Ačkoliv celkový dojem z dovolené je kladný,tak velké mínus této řeky je opravdu špinavá voda...Cestou jsme potkali opravdu asi 10 ledniček,bezpočet pneumatik,spousty koberců,tuny igelitu a tisíce PETek...Druhým mínusem řeky je,že i když se v kempech snaží,tak prostě za každou cenu zavřou v hospodě nejpozději v devět hodin večer - obvzláště v Revišti to zabolí-dvě hospody v kempu a jedna zavře ve 20 a druhá ve 21hodin...Bylo nás 25hlav,měli jsme žízeň a stihli jsme jen poslední objednávku,víc ani ťuk... Během dne není problém,hospůdek je dost a ve většině se snaží maximálně vyhovět i co se jídla týče... Taky sprchy jsou slabší i když jsou - většinou voda teče jako když já čůrám,ale co už-je to voda...:) Každopádně okolí pěkný,krádeže nás nepotkali (možná proto,že vždycky u lodí někdo byl). Ve finále doporučuji i když já se tam asi nevrátím........
Name: Mohelka, Date: 7/9/2012
Včera jsme se vrátili z Hronu, tak doplňuji pár aktualit. Tábořiště Hliník n.H. je zrušeno, resp. loděnice stojí, jsou u ní plechové přístřešky a jeden dřevěný, ale nikdo tam není, stejně jako záchody a voda. je tam trochu nepořádek - scházejí se tu různé chlastací partičky, s jednou jsme měli nepříjemný večerní zážitek. Jinak přespat se tam dá v pohodě. Tábořiště v Šášově - drahé (3E/os+auto 2E) bez pitné vody, 2 chemické záchody pro silné povahy. Tábořiště Iliaš - pěkné místo, majitel vodák, venkovní sprcha, kadibudky, pitná voda (2E/os, auto nic. Tábořiště Reviště - na místní poměry luxus - teplá voda, záchody, sprchy...( 2,5E/os + stan 1E, auto 2E). Voda v Hronu docela čistá, ale pod Žiarem už docela humus - kalná, bublinky, občas mrtvé zvíře, kupy civilizačního odpadu. V kilometráži není uveden nový jez v Hronské Dúbravě - betonová hrůza s hnusným přenášením. Kemp u jezu - louka bez jediného stínu, WC ve fotbalových šatnách.Řeka je jinak moc pěkná, téměř pořád teče, i když jsme jeli téměř na limitu - 87 cm v B.Bystrici.
Name: Mirek Zvolský, Date: 6/21/2012
Abych trochu narušil monopol Dronte Nemecká, doporučuji tábořiště Mezibrod 198,0 (vpravo před mostem). Vyhovuje pro horní Hron z Polomky (no při letošní vodě asi těžko) a 2.den do Sliače (končit na Iliaši je určitě velká škoda, BB-Sliač je nejlepší). Cena je 1 EUR(!) za osobu a 1 EUR za auto, ostatní zdarma. Kromě posekané louky je tu vyhovující suchý záchod. Platí se v hospodě naproti za šraňkama, kde by snad za 1,5 EUR měla být sprcha. Hospodský je perfektní a půjčuje za na Hronu bezkonkurenční ceny (asi 75% ceny Dronte) pevné lodě a rafty Colorado, odvoz lze domluvit operativně a např. Iliaš (snad to nepletu) a možná i jiné, jsou zdarma.
Name: Palivec, Date: 8/26/2011
Ahoj, jeli jsme Hron začátkem srpna z Brezna vody plno, zklamal mne ale hustý průmysl, zarostlé břehy a plno odpadků kolem řeky => minimum míst pro zastavení byť jen na dopumpování vzducholodě, prohlédnutí jezu nebo vymočení. Pokud ovšem člověk nechce, aby na něj ze stromu spadly staré židle a nakonec potupně zhynout zabořen po krk v plesnivých kobercích. Po B.Bystrici se to lepší. Mimochodem šlajsna ve Valaské je zacpaná naplaveným stromem. Přes korunu nejezděte je tam solidní válec. Na nafukovačce jsme to celkem v pohodě projeli těsně u levého srubu šlajsny (na vodočtě v Brezně 80 cm).
Name: Michal Procházka, Date: 7/5/2011
Jeli jsme řeku při 110 cm v BB. Úsek ze Sliače bych rozhodně nenazval WW 1-, ale ZWC. Je to spíš o pádlování než kormidlování ...
Name: Vydra - Stefan Pavlik, Date: 4/18/2011
Ahoj Boli sme na Hrone 15.a 16. Aprila. V piatok sme sli z Helpy. Vody nebolo velmi vela, ale dalo sa. Chcem vsak upozornit na novu Malu Vodnu Elektraren pod Polomkou, ktora odobera takmer vsetku vodu z Hrona. To znamena ze asi kilometrovy usek sme tahali lode po kamenoch peso (voda bola vacsinou cca 15 cm hlboka). Tu su linky o tej elektrarni: eia.enviroportal.sk/detail/mal... www.horehronec.sk/index.php?op...
Name: Zbyněk Moravec, Date: 8/2/2010
Potvrzuji informace o krádežích na Hronu. Velký pozor si dejte na tábořišti Nemecká, třem lidem vlezli v noci do stanu i když byli "doma" a podařilo se jim ukrást peníze. Mě tam lezli taky, ale já se naštěstí vzbudil. Podle informací i od policie se tam vyskytují skupinky, které si z krádeží na tábořištích po Slovesnku udělaly doslova živnost. Jinak Hron hezký, Dronte to tam hodně pozvedlo už jen tím, že se stará o tábořiště v Nemecké, Iliaši a Budči.
Name: Jaro G., Date: 8/2/2010
Dík za pochvalu, ale chcem informácie o táboriskách Dronte uviesť na správnu mieru. Nemecká patrí firme Dronte, Iliaš má v správe Fero, ktorý však voveľkom spolupracuje s Dronte. Budča patrí jednému pánovi, myslím, že zo Zvolena a naozaj sa z toho táboriska pomaly rysuje pekný kemp pre vodákov.
Name: Martina Šedivá, Date: 7/26/2010
Všichni si dávejte pozor na opouštění lodí či zavazadel. Na tábořišti Červený Medokýš nám ukradli Pálavu a jen díky náhodnému svědkovi, jsme ji opět nalezli cca 200 m níže po proudu v křoví na pravém břehu. Byla již sfouklá, připravená na odnesení. Vyšlapaná cestička svědčí o tom, že nejde o ojedinělou krádež v těchto místech (následně policií potvrzeno). V Hliníku nám zase někdo projel barely, šli po cennostech, takže se nic neztratilo. Určitě buďte na Hronu ostražití!!!
Name: Štěpán V., Date: 7/12/2010
Od 3.7. do 8.7. jsme splouvali Hron v úseku Nemecká-Nová Baňa při stavu vody 120-130 cm v BB. Klady: Krásně tekoucí řeka, která vás sama nese a donese tam, kam potřebujete. Spousta milých peřejek, ale zároveň ne nebezpečná, protože při tomto stavu byly všechny kameny schované a zalití lodí rovněž nehrozilo. Velmi příjemní lidé u řeky, kteří jsou ochotni Vám jakkoli v případě potřeby pomoci. Spousta zajímavostí v okolí (města, hrady, lázně,...). Zápory: hodně špinavé břehy, na kterých je namotáno všechno možné. Tento fakt bohužel kazí celkový pohled na řeku, který by byl jinak naprosto suprový. Plus je třeba dodat, že řeka je naprosto vodácky nevybavená (těžko určit, zda-li to je klad či zápor - to ať si každý přebere sám), tj. žádné kiosky u řeky, tábořiště spíše znamená posečená louka (a někdy ani to ne), teplé sprchy jsme nepotkali, avšak ve všech vesnicích při řece se aspon zhruba nejaka hospoda nachází (i když mnohdy v ní nemají nic k jídlu). Postupně jsme spali na louce v Nemecké-zde byl kemp,ale 3,5e za osobu bez stanu nám přišlo nepřiměřeně moc. Další den v Šalkové na levem břehu v prostoru mezi jezama. Poté ve Sliači na pravé straně na začátku regulačních zdí (průvodcem avizované tabořiště jsme nenašli a nebyli jsme ani zdaleka jediní). V Hronské Dubrave je taboriste rovnez mimo provoz (stavi tam MVE,která nejspise znesjizdni cca 200m úsek), avšak po obtížném hledání jsme našli relativně slušné místo na pravém břehu hned za stavbou. Kemp v Hliníku je sice vybaven přístřeškem, žlebem s vodou, ale sprchy či toalety neočekávejte a posledni noc jsme přečkali na fotbalovem hristi v Rudne n. Hr., kde opět nebylo nic jinyho nez posekana trava. Celkove bych doporučil Hron každému, kdo nepotřebuje k vodní turistice zázemí a zároveň chce jet svižně tekoucí řeku. Osobně se mi tato řeka velmi líbila, celkový pocit však kazí již zmíněný nepořádek na březích.
Name: Vlado Preložník, Date: 7/10/2009
Nafotografoval som pre vás horný Hron od prameňa až po Brezno a k obrázkom som pripojil aj stručný komentár. Sú tam aj aktuálne zmeny, ktoré sa týkajú splavu tejto časti rieky. Tiež prírodné a technické zaujímavosti, ktoré sa v okolí oplatí navštíviť. To všetko na www.enigmaczech.cz/weblogy/vla...
Name: peTTo, Date: 7/7/2009
Ahoj,4.-6.7.09 jsme sjeli úsek Nemecká-Hronská Dúbrava. Cca 60ř.km, řeka teče svižně, denní příděl 20km se dá v pohodě zvládnout okolo 4-5h. Jeli jsme úseky Nemecká - Šalková, Šalková - Sliač a Sliač - H. Dúbrava. Kolem Šalkové řeka docela zapáchá, ale dá se to přežít a v pohodě přespat. Jezy, kempy, tábořiště dobře značené.
Name: Paja, Date: 8/31/2008
Ahoj všem. Hron nemůžu jinak než doporučit! Sjížděli jsme z Německe do Žiaru n. H. Německá, perfektní camp, vše co potřebujete v dosahu, perfektní obsluha. Další tábořiště Iliaš, taky super, studená sprcha, bufet s příjemným, trošku upovídaným pánem. Poslední tábořiště pod Šášovem, super, studená sprcha,voda z místní nezaručené studny, nicméně pili jsme ji a bez běhání:) Dále za Žiar už jsme nejeli, je to fakt volej, upíchali bychom se k smrti. Jinak řeka super tekoucí, nijak zvlášť špinavá. Podle slov obsluhy campu "už je po sezóně"(17 - 20. 8) takže i tímto ovlivněno, že jsme v kempech a na řece byli skoro sami,což nám absolutně vyhovovalo.. Ahoj Pája
Name: jindra, Date: 8/4/2008
Nemecka - vyborne taboriste, zakladna Dronte.sk a jinejch pujcoven, jenom v noci z patka na sobotu dost plny. Sprchy, zachody, obcerstveni. Ilias - bomba taboriste, perfektni spravce. Sprcha, kadibudky (ciste!), obcerstveni. Pod Zvolenem na levem brehu - prirodni taboriste - 2 mista, jedno primo u pramene, druhe kousek proti proudu - vybaveni zadne, ale alespon odvazeji odpadky. Sasovske podhradie - hezke misto, ToiToi-ky, sprcha (studena) uprostred a bez zasteny takze sprchovani "jen pro nestydlive"; za opustenym stankem kohoutek, obcerstveni zadne. Kdyz jsme tam prijeli tak jsme vypotrebovali vsechny vodu ve sprse a dle spravce dalsi nebude, "prave mu ukradli cerpadlo". Provozuje votus.cz Zira nad Hronom - hospoda na levem brehu pred mostem ("klub Basta" nebo jak se jmenuje) - nikdy vice, absolutne nestiha a nadava vodakum pokud obsluhuje vic nez 5 lidi, radsi jit k mostu a doleva, bufet - samoobsluha). Lodenice Hlinik nad Hronom - sprcha sice za budovou, ale primo u reky, bez zasteny takze taky pro "nestydy"... Voda mirne smrdela, ale dalo se to. Tisiny se "zelenaly" PETkama, ale jinak celkem v pohode.
Name: Lucie Talasova, Date: 8/2/2008
Pro ty, co nadavaji na reku Hron a ze nejsou dobre oznacene kempy a hospody. Nikoliv. Byla jsem tam a maji to dobre oznacene. Spravny vodak pozna uz sam. Za dalsi, hospody tam jsou na kazdem kroku. Taky si nekteri uvedomte, ze voda neni o kupovanem jidle v hospodach a ani o komfortu, holt v prirode MCDonalda nenajdete. Je to o zabave, ohni, vareni v esusech (muj nazor).... Bohuzel v posledni dobe voda proste neni co byvala a vodaci tim tuplem ne. Prijde mi, ze na vodu jezdi mnoho "vodaku" kterym jde uz jen o to, se poradne opit a pokud mozno co nejdriv....coz vytraci to prave kouzlo prozitku z vody. Lucie
Name: Nenufer, Date: 7/23/2008
Este je tam jedno taboriste po ceste, kusok pod Zvolenom na pravej strane je nove taborisko ci skor kemp Budca - inak domaca stanica pltnikov z plte.sk. Pekna travicka, bufet, sprchy.
Name: , Date: 6/20/2008
Minulý týden jsme jeli Hron z Brezna do Nové Baně. Pročetli jsme několik komentářů a článků vodáku na netu a měli obavy jaké hrůzy nás čekají. Po pohodovém týdnu na Hronu musím říci, že jsme jeli asi jinou řeku, než o které někteří píší. Když to hrnu, tak teče to svižně, ale opravdu nebezpečných míst za středního stavu vody je minimum. Jezy skoro nejsou mimo velkého ve Zvolenu, který má dlouhé a otravné přenášení. Kemp je pěknej v Nemecké a v Revišťském podzámnčí (oboje mají i sprchy s teplou vodou). Zbytek jsou různě opuštěné tábořiště (moc pěkné je v Iliaši). Hospod kde vaří je málo, ale kdo hledá, vždy najde. Nikdo nám nic neukradl a neměli jsme s nikým konflikt. Prostě pohodová řeka, kde je klid, minimum civilizace, krásně teče, ale není tam takový luxus jako na komerční Vltavě.
Name: Christoph Kolde, Date: 7/20/2007
Weil es damals so schön war, waren wir im Frührjahr gleich noch mal auf dem Fluß: www.dundak.de/hron2007/index.h... Es war bedeutend mehr Wasser im Fluß als im Sommer 2005, so daß die Fahrt einfacher war. Wir sind diesmal oberhalb von Nemecka in Pohorelska Masa (Flußkilometer 267) gestartet. Da hat der Fluß noch leichtes Wildwasser und gefährliche Baumhindernisse, vor Polomka Kaskaden, danach wird es einfacher. Es war wieder sehr schön!
Name: Christoph Kolde, Date: 2/2/2007
Wir sind den Hron 2005 gepaddelt. Es ist ein sehr schöner Fluß. Diese Internet-Seite (www.kanusport.at) hat uns sehr bei der Vorbreitung geholfen. Danke! Wer mehr über unseren Urlaub auf dem Hron erfahren will, kann hier lesen: www.bernhard.zobel-wittenberg.... Oder hier Bilder anschauen: www.bernhard.zobel-wittenberg....
Name: Vlado Preložník, Date: 10/24/2006
Rozbiehame nový vodácky web v podobe osobných i-denníčkov www.enigma.sk/?q=monitor/vsetc... Zapojte sa aj vy, založte si konto, píšte a uverejnujte obrázky.
Name: Neználek, Date: 8/1/2006
Jeli jsme koncem července 2006, stav +/-100cm v BB, Brezno Nemecká v "banánech" bez báglů. Sem tam jsme škrkli, ale brodění žádné. Hned na první zastávce ve Chvatimechu (u Čarnohorskej železničky) nám vybrali z nehlídaných lodí vesty. V Nemecké je kvalitní tábořiště a i v okolí dobré hospody, motorest, obchody. Z Nemecké do Šalkové jsme jeli už s bagáží. Loděnica na Mlynčoku vypadala celkem slušně, ale stavili jsme se jen na pivo. Spali jsme v Šalkové hned za mostem, v místě dvě ošklivé hospody a obchod. Po cestě z Šalkové do Sliače jsme museli hned přes dva jezy. První jez jsme v klidu sjeli, zato k druhému se ani nepřibližujte. Při přenášení jsme si ve vracáku všimnuli motajícího se nafouknutého psa. Kdo ví, jak dlouho už se tam motal. V Banské se voda poněkud zpomalí a není se kde schovat před sluníčkem. Loděnica Iliaš je taky pěkné místo, zrovna jako Loděnica na Mlynčoku a opět jsme tam dali jen pivo. Ve Sliači je cca 300m před mostem vlevo palouček u fotbalového hřiště. Správce se došel sám nabídnout, že nás pustí do sprch. Ale 2km do kopce je i termální koupaliště. Trasa Sliač - Šášov byla krutá. Ve Zvoleně je mega zredukované koryto, před sluncem není úniku, voda téměř neteče. Přez jezy musíte 300m přenášet. V Hronskéj Dúbrave je plácek u hřiště a do 14h je v nádražní restauračce kopa jídla za super ceny. Odjíždějící vodáci nás varovali, ať si hlídáme vybavení. V Šášově je hrbatý plac s jedním kohoutkem, který občas přestane téct a majitel si dojede za to vše (nebo nic) vybrat 30Sk. V dědině je hospoda s podivným pivem zn. Štaiger a krásná zřícenina. Zbývající trasu do Hliníku nad Hronom jsme projeli s rychlostí blesku, protože bylo 35°C a v tom se moc jet nedá. V tábořišti - Loděnici je velký vagón s občerstvením a tekoucí vodou. Vypadalo to dobře, ale v době naší přítomnosti měli zavřeno. Slušně se dá pojíst v rest. Katarína v obci. Souhrnem, voda krásně teče, až na zmiňovaný Zvolen. Bohužel voda občas smrdí, popřípadě v ní plavou těžko definovatelné nečistoty (po bouřce tisíce kousíčků jemných papírků, jakoby toaletních). Ano, někde se dá i koupat, ale doporučuji nejprve prohlédnout a očichat hladinu. Na horním úseku Brezno – Sliač je spousta míst na občerstvení. Dokonce jsme některé hospody vynechali! Dole je to horší, tam jsme jeli na plechové pivo. Z vodácké stránky řeku ale můžu jen doporučit!
Name: KONGO, Date: 5/30/2006
Pravidelne splavujeme Hron v apríli na raftoch v úseku Beňuš obaľovačka (spod splavu) po Lopej. Pri vysokej jarnej vode je to OK. Ak sa chcete kochať prírodou pri splave, vyberte si menšiu vodu. Pri vysokej vode pozor na most železničky na Chvatimechu! Je príliš nízko. Nová mapa Hrona od Enigmy je špicová, bratia zo západu nám môžu závidieť (aspoň tú jednu).
Name: Tomasz, Date: 5/8/2006
U Zavadky plechy a zeleza v rece = vysledek 4 stehy u Steva a zničené Orinoko.
Name: Boska, Date: 4/25/2006
Rada by som však všetkých upozornila na obzvlášť nebezpečnú časť - je to úsek troch zákrut za Heľpou, ktorý končí pravotočivou zákrutou, tkorá je NEPREJAZDNÁ a to vďaka stromu, ktorý vyrastá z ľavej strany brehu. Je tam veľmi silný prúd, ktorý nás vtiahol pod strom (minulý rok na Pálave - dve posádky po sebe, mesiac na to tri posádky našich kamarátov a tento rok - hoci sme si mysleli, že ho prejdeme - sme boli vcucnutí aj s raftom). Po týchto skúsenostiach odporúčame tento úsek určite preniesť.
Name: Dodo Z., Date: 11/17/2003
Prakticky celý úsek od Zvolena po Hronský Beňadik je sprevádzaný hlukom áut z novej a pri veľmi blízkej diaľnice. Už tam nie je taká nedotknutá príroda ako bývala. Navyše v letných mesiacoch je obtiažny splav spod priehrady v Kozárovciach, pretože voda sa odvádza na zavlažovanie.
Name: Rio, Date: 8/13/2003
Zjazdnosť Hrona Úsek Podbrezová - Bystrica, popisovaný v tejto kolometráži nie je celkom šťastne zvolený. Predovšetkým v lete tu svieti stále červená na semafóre - akože je nezjazdný. Je to dosť zavádzajúce. Z Podbrezovej sa naozaj dá jazdiť tak od 120 cm (na vodočte v Bystrici), ale to kvôli náhonu,ktorý sa odpája v Lopeji a naspäť sa vracia tesne nad Nemeckou (riečny km 221). Odtiaľto je Hron zjazdný aj za stavu 80 cm!!! Niečo o tom viem, pretože tam vozíme lode celé leto pre väčšinu klientov našej požičovne.
Name: Petr, Date: 8/14/2002
Hron jsme jeli 4-8.8.2002 z Polomky do Vlkanové. Dobrá místa na stanování byla v Polomce hned u mostu, na louce na pravém břehu asi 300m pod mostem do Filipova a tábořiště na levém břehu před mostem v Šalkové. V posledním úseku (Šalková-Vlkanová) jsme měli po celodenním dešti poměrně hodně vody - v BB asi 150 cm. Za tohoto stavu může být pro otevřené laminátky problematický i stupeň v Šalkové. Pokud by se na něm někdo náhodou udělal, tak může mít problém dostat loď ke břehu ještě před "smrťákem", který je asi o 300 m dál.
Name: Ivo, Date: 8/14/2002
Jak už zde bylo někde poznamenáno, jez pod obcí Podbrezová odvádí 60% vody pryč a ta se vrací zpět do Hronu až 300m nad obcí Nemecká. Při 89cm v Bánské Bystricy to je totální turistika. Ti otrlejší, co to nakonec sjedou, pak mají lodě, jak by jeli po šmirglu. Slušně sjízdné by to mělo být tak od 110 v BB. Jinak z Nemecké se to dá i při těch 85 celkem slušně jet.
Name: Martin Svancar, Date: 7/26/2002
Usek Kozarovce pod hrazi prehrady - Kalna, neni zdaleka tak hrozny, jak se tady pise. Prenasi se jeden jez, pod prehradou je reka o poznani cistci, opousti dopravni koridor, ktery je v podstate na celem hornim a strednim toku. Stoji za to za spluti. Cestou slepa ramena a naznaky luzniho lesa.
Name: Patrik, Date: 7/23/2002
Ve dnech 14.-17.7. 2002 jsme sjeli většinu horního a středního toku Hronu. Celý úsek od Valaské (jez na ř.km 233,6 nad ústím Černého Hronu) po most v obci Tlmače (ř.km 90) byl velmi dobře sjízdný díky zhruba sedmihodinovému přívalovému lijáku v noci na 14.7. a dalším průběžným nočním bouřkám -- o tom svědčí dále uvedená sjízdnost jezů. Za daného stavu byl pravděpodobně dobře sjízdný i horní úsek nad Breznem. Lodě -- gumové kanoe Pálava - start - jez na 233,6 - přenesli jsme, i když běžně zcela suchý jez tentokrát vypadal sjízdně - továrna v Podbrezové -- sice vlny, ale přehledné a ne nebezpečné, dobře sjízdné - jez na 228 - krásně sjízdný, jeli jsme v levé třetině přes dobrou odtékající vlnu - jez na cca 203, náhon a česla vpravo, není v kilometráži, dobře se přenáší vpravo, sjížděli jsme v pohodě při pravém kraji pod vrbičkou přes velkou vlnu v hlavní proudnici - mezi Slovenskou Ľupčou a Šálkovou dvě pěkné kaskády z větších balvanů, dobře sjízdné, druhá je pouze cca 500 m nad mostem v Šálkové - jez na 198 v Šálkové -- za silničním mostem, dobře a varovně označený, velmi silný vývar a zpětný proud až cca 10 m pod jezem, zásadně přenášejte (jeden domorodec nás varoval, ale zároveň uvedl, že sem záchranný vrtulník přilétá z Bystrice opravdu rychle -- nic moc útěcha, neprověřujte to) - u jezu a na břehu nad ním pohodový nocleh - na 191,5 v Banské Bystrici těsně před prvním mostem je cca 1 m vysoký stupeň, bez problémů jsme sjížděli při pravém kraji - pod městem až po 180 jsou několikeré krásné peřeje; nepodařilo se nám jednoznačně identifikovat vyhlášenou peřej Vlkanová, neboť celý úsek zahrnuje několik podobných, velmi pěkných míst; určitě jeden z nejhezčích úseků Hronu pod Breznem - jez ve Zvolenu na 172 -- hrozné monstrum, dobře se přenáší, jste-li si jisti, můžete vytáhnout loď až těsně nad jezem na schodech; středová úzká propust byla plná naneseného dřeva, takže ani teoretické sjetí pro kaskadéry nepřipadalo v úvahu; velký stupeň o cca 200 m níže nevypadá moc dobře, přenesli jsme jej -- vlny a proudy tam vypadají velmi nepřehledně - na 168,4 pod městem je minerální pramen Červený Medokýš (dřevěný altánek vlevo v lese) -- voda je výborná, ovšem v přiměřeném množství, slabší žaludky radši opatrně - před mostem v Hronenské Breznici v ústí Jasenice příhodná plácek na stany - na 149 je tábořiště (kousek za ostrohem hradu Šášov a vesnicí vlevo) a u žlabu teče pitná voda - na 134 je pěkné tábořiště u loděnice v Hliníku nad Hronom - na 127,3 slušné táboření a super hospoda pod hradem Réviště, určitě si vyběhněte na zříceninu, i ten rozhled stojí zato - pod Novou Baňou jsou dalšími vodáky zmiňované dva balvanité stupně; první je větší, přenesli jsme jej vlevo, neboť voda již byla nižší, druhý menší jsme již sjeli; pozor, prohlédněte, velké balvany - na 96 v Hronském Beňadiku nádherný klášter - na 90 výborné koupání a táboření -- na dohled silničního mostu v Tlmačoch (jeďte vlevo od ostrova) je hned vedle levého břehu čisté jezírko s malou pláží a místy ke stanování, nedaleko ve vsi slušná hospoda - v cíli plavby již bylo patrné vzdutí nové přehrady, takže dále je to kvalitní olej
Name: dana sedláčková, Date: 4/10/2002
V kilometrazi je psan az z Helpy, ale usek z Cervene Skaly je daleko hezci. Dle vodoctu v Polomce musi byt alespon 65 cm pro Cervenou Skalu-Helpu. Helpa - Polomka staci 55 cm, Polomka Brezno by stacilo tak 50 - 45cm. Usek pod Cervenou Skalou ma na 10 ti km spad 20 promile. Neni to tak hrozny, kdyz se zapocitaji obcasne meandry nejaky pohodovy kaskadicky a perejky, je to proste pekny potucek s velkym spadem. Opet je pekne vyrezane koryto. Nejvetsi nebezpeci jsou zde peclive prisroubovana ocelova lanka tak 0,5 m nad vodou, jsou zatim dve. Prvni hned za prvnim jizkem a druhy v Pohorelske Masi (to je vsak bezproblemu podjezdne). Obtiznost useku C.S.-Helpa bych odhadla WW2, ww1 (pro usek P. Masa Helpa). Bacha na lavky u ciganskych vesnic nad Helpou, nutno prenest. V Helpe nas vubec nekamenovali jak je psano na www strance, nechapu to, vzdyt Helpa samotna lezi asi 400 m od reky.....
Name: Libor Hnyk, Date: 5/10/2001
Řeku Hron jsme sjeli ve dnech 5.-8.5.2001 v úseku Gašparovo - Kozárovce. Byl ideální vodní stav. Řeka byla velmi rychlá. I na dolnějším toku se dá v pohodě ujet 40 km za den. Poznámky ke kilometráži: 247 - jez v Bujakovu byl nesjízdný 233,6 - jez před ústím Čierného Hronu byl sjízdný vpravo propustí s jakýmsi oknem. Nutno prohlédnout, zda je tam dost místa. Pokud ano, nesmí vás při nájezdu odradit pohled na zeď, do které se řítíte. úsek Slov.Lupča - Šalková : více pěkných míst na táboření, jedno takové je v pravém ohybu na km 204, v tomto úseku je také několik nových jezů a stupňů. 203 - jez s česly a náhonem vpravo, byl sjízdný vpravo podél česel. 202 - stupeň s velkými vlnami, sjížděli jsme ho asi 10m od pravého břehu. 198 - v Šalkové jsou jezy opačně oproti kilometráží Československé řeky, nejdříve je stupeň a potom je nesjízdný "smrťák", je dobře označen cedulemi. 184 - nádherná peřej před Vlkanovou 172 - jezy ve Zvolenu jsou popsány v jiných komentářích. 167 - minerálka Červený medokýš je bezvadná, je vlevo hned na břehu, tábořili jsme asi 200m pod ní nalevo. 127 - pod hradem Revište je u řeky nová výborná hospoda. 107 - pod Novou Baňou jsou v řece zcela nové stupně, první je velmi kamenitý, za ideálního stavu je sjízdný některým jazykem mezi kameny, nutno prohlédnout, další stupeň již sjízdný snadno. V úseku Žarnovica - Kozárovce je řada dobrých míst na táboření.
Name: Honza Plocek, Date: 1/1/1970
Vodáci, pozor! K velmi nebezpečným úsekům lze přičítat průjezd Helpou. V řečišti se za nižších vodních stavů vyskytují tzv. děti snědé pleti, které Tě i Tvé kamarády vodáky zasypou s bezelstným úsměvem na tváři sprškou šutrů: nebezpečí hlavně pro laminátové lodě!
Tisk kilometráže:

Od říčního km:     do říčního km:    

Detailní výpis:


nebezpečnéjezy.cz suchéjezy.cz Asociace vodní turistiky a sportu

27.07.23 Hron: Ahoj! Právě splavený Hron Německé-Ziar n.H. Objevy: Kostel v Hronsek jsme z vody neviděli, neni ... více
27.06.23 Hron: Taborisko Šášovské Podhradie bez infraštruktúry = majiteľ zomrel. Lúka je síce pokosená, ale voda/WC ... více
22.08.19 Hron: 20.8. přehrada v Šalkové vypuštěná, podél obou břehů je spousta hlubokého bahna, vytáhnout loď je po ... více
10.07.17 Hron: Hron jsme sjížděli z Německé do Nové Baně 2017 červenec. V kempech katastrofální wc a sprchy jsou po ... více
29.04.13 Hron: Tento vikend sme splavili usek Brezno - Zvolen. Voda byla vysoka (cca 90cm v Brezne a 210 v BB) takz ... více
13.08.12 Hron: Právě jsem dojel Hron z Nemecké do žiaru n Hronom. Musím říct že celkový dojem z řekynic moc :-(( po ... více
30.07.12 Hron: GOGO Tento odkkaz je trochu z iného súdku,ale predpokladám, že dosť luďom uľahčí prejazd cez Banskú ... více
15.07.12 Hron: Ahoj,taky jsem se včera vrátil z Hronu...Jeli jsme Nemecká-Reviště...Ačkoliv celkový dojem z dovolen ... více
09.07.12 Hron: Včera jsme se vrátili z Hronu, tak doplňuji pár aktualit. Tábořiště Hliník n.H. je zrušeno, resp. lo ... více
21.06.12 Hron: Abych trochu narušil monopol Dronte Nemecká, doporučuji tábořiště Mezibrod 198,0 (vpravo před mostem ... více

more ... Add Hotline
Spolujízda (pendl aut)

Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.