Na začátku února bylo všude dost sněhu. Po dvou dešťových dnech prudce stoupají všechny potoky a zdrojnice v povod, i samotná Berounka jde pořád nahoru. Je pátek ráno a na vodočtu ve Zbečně je průtok 154 m3/s, tj. 280 cm, což představuje 1. stupeň povodňové aktivity. Do omezení plavby za druhého stupně (320 cm) je dostatečná rezerva a navíc 280 cm byla zároveň úroveň kulminace.
Reklama
Začínám pod jezem na Zvíkovci. Voda se rozlévá i přes kemp na levém břehu. Jez není o moc hezčí než jindy. Masa přetékající vody pod ním netvoří válec, ale plynule odtéká ve vydatné krátké peřeji. Po krátkém průzkumu vyplouvám.
Jez Zvíkovec
Řeka teče rychle, nečekejte žádný obvyklý volej. Sotva se rozkoukám, už jsem na jezu Kočkův mlýn. Tady obvykle bývá jediná rozumná lajna sklouznout podél pravého břehu a dole se vyhnout vrbičkám. Jedu tu i dnes. Je to prakticky čistý průjezd bez překážek, i spodní vrbičky jsou uklizeny pod hladinou.
Jez Kočkův mlýn
Na jezu Čilá je velký rozbitý vlnoválec a zaklíněné kmeny v ocelových držácích, které obvykle drží náplatky zvyšující jeho korunu. Přenáším zprava do Zbirožského potoka.
Jez Čilá
Mírná peřejka do esíčka před kempem Skryje zmizela. V kempu je spodní terasa z poloviny pod vodou.
Kemp Skryje
Pod Týřovem se řeka obvykle dělí do tří ramen, které oddělují dva ostrovy. Ty nyní ale fakticky zmizely a v jejich místě jen trčí stromy. Pluji pravým ramenem pod zrekonstruovanou zříceninou hradu.Pod ním pokračuji v krásné delší peřeji s dlouhými táhlými vlnami. Podobná je i v místě ostrova U Rozvědčíka, který také zmizel.
Jez Nezabudický mlýn se s trochou umu dá za lepší letní vody splout po prodloužené desce vlevo vedle odbočení náhonu. Tam se mi ale za této vody vůbec nechce, tak chci přenést vpravo. Místo je ale pod vodou. Po prohlédnutí ze svahu splouvám mimo koryto úplně vpravo, takže jsem vlastně splul cestu od jezu do kempu a v kempu zas v poklidu přeplouvám do "řeky".
Nezabudický jez
Pod jezem je opět krásná delší WW1 peřej. Rozsáhlý vyvýšený komplex kempů ve Višňové moc zatopený není, jen přilehlé pláže.
Jakmile propluji jeho ostrý meandr, už se blíží nepěkný jez v Roztokách. Znají ho všichni, kdo si jezdí zablbnout na tamní slalomovou dráhu. Nadjezí je hodně zanesené naplaveninami a voda nad ním proto prakticky nezpomaluje. Válec není na tak velkou řeku moc dlouhý, cca 5-6 m, ale je sakra rychlý a má velké stoupání. Tam prostě spadnout nechceš! Slalomka na protějším břehu byla cca ze ¾ zatopená spodní vodou.
Pro porovnání přidávám stav z povodně 2/6/2013, kdy teklo kolem 800 m3, a kdy by snad byl i teoreticky sjízdný, ale nezkoušel bych to…
Jez Roztoky - 5.2.2021, cca 150 m3/s
Jez Roztoky - 2.6.2013, cca 800 m3/s
Ve Zbečně jsem za necelou hoďku. Kemp je jen z části pod vodou. Pod mostem dávám pauzu. Moje oblíbená hospoda U Mostu je bohužel ze známých důvodů zavřená, takže sahám do vlastních zásob.
Zbečno
Až k Valenťáku to pořád teče. Jez samotný je překvapivě nepěkný - cca 2m válec, se stoupáním, které spíš vypadá a chová se jako půlmetrová zeď - ne díky, ten si radši odpustím.
Jez Valentův mlýn
Ve Žloukovicích pod žel. mostem taky zmizela obvyklá peřejka a místo ní opět dlouhé a celkem vysoké vlny. Nižborský volej se změnil v pomalu se sunoucí masu vody a ve městě jsem ani nevím jak. Jez je velmi hnusný, má dlouhý tichý válec asi 7-8m s nepěkným stoupáním, který navíc nepředvídatelně pulzuje.
Jez Nižbor
Pak už jen krátký dojezd na jez v Hýskově. Ten má vysokou vlnu a ve většině délky je bez válce. Pro porovnání opět přidávám foto z povodně 2013.
Jez Hýskov - 5.2.2021, cca 150 m3/s
Jez Hýskov - 2.6.2013, cca 800 m3/s
Celkově musím říct, že to byla velmi zábavná plavba. Berounku si lze vodácky užít, když má dobrý stav, ale za tohoto průtoku to rozhodně není pro každého. Řeku v tomto úseku znám jak své boty. Vím, co mě čeká za každou zatáčkou, znám dobře všechny jezy za různých stavů, a vím, jak se pravděpodobně budou chovat. Přesto nebo spíš právě proto jsem ke všem připlouval s respektem a byl jsem rozhodnutý, že žádný nepojedu. Nakonec jsem jeden splul „dámskou cestou“, který se v tom místě jako jez ani nechoval a druhý vedle po louce… Všeobecně člověk musí být ostražitý. Všechno je o dost rychlejší, břehy jsou dál, než obvykle, obvyklá nástupní i výstupní místa jsou pod vodou a musíte hledat jiná, objevují se různé nečekané víry a karfioly, vlny jsou výrazně větší, než obvykle… Relativně bezpečný průtok pro „letní kochače“ vidím na úrovni do 50 m3/s.
Aleš N.
Poznámka redakce: Jízda za povodňových stavů pouze jedné lodě nemusí být bezpečná.