Raft.cz

Tisk z adresy https://rivers.raft.cz/Clanek-Bialka-–-na-skok-do-Polska.aspx?ID_clanku=1362

Bialka – na skok do Polska

published: 5/28/2012 | describe of rivers: Bialka

Když jsme letos během druhého květnového prodlouženého víkendu vyrazili na slovenskou Belou, bylo nám jasné, že čtyři dny nebudeme jezdit jen jednu řeku stále dokola. V okolí se dá vyrazit třeba na Čierný Váh nebo Dunajec. My jsme ale hledali něco trochu svižnějšího, a tak padla volba na krásnou jarní říčku Bialku.

Reklama
Horní část Bialky
Horní část Bialky

Bialka je mezi vodáky oblíbenou říčkou

Bialku najdete hned po přejetí slovensko-polské hranice ve Vysokých Tatrách. Podle vodáků, kteří na Bialku vyrazili den před námi, byl ideálním místem pro začátek plavby soutok Bialky a Javorinky. To se nám potvrdilo a na soutoku jsme svou vodáckou pouť nezačínali sami.

Soutok s Javorinkou
Soutok s Javorinkou

Kromě další skupinky českých vodáků, kteří pár metrů od soutoku přímo tábořili, jsme zde potkali i početnou výpravu ze Slovenska. Od nich jsme si nechali poradit vhodné místo pro ukončení plavby a naše auta jsme převezli k mostu poblíž vesnice Trybsz. Dozvěděli jsme se také, že v korytě Bialky na nás nebudou číhat žádné nástrahy v podobě padlých stromů nebo jarních náplav, které jsou tak typické pro Belou. Celkem nás tak mělo čekat asi 12 říčních km, což bylo v onen deštivý den s teplotou kolem 10 stupňů tak akorát.

V horni casti je mnoho stupnu
V horni casti je mnoho stupnu

Přehledný tok s množstvím stupňů

Bialka nás svým charakterem příjemně překvapila. Námi splouvaný úsek by se dal rozdělit do dvou vodácky odlišných částí. První část od soutoku s Javorinkou po silniční most u vesnice Czarna Góra byl svižnější, koryto řeky bylo sice užší, ale stále velmi přehledné. Vody v něm bylo dost na to, abychom zbytečně nehoblovali dno, a hlavně zde byla spousta úžasných stupňů s výškou většinou do 1m, které se dali projíždět jak na kajacích, tak na Barakách.

Nafukovaci Baraky projizdeli stupne hrave
Nafukovaci Baraky projizdeli stupne hrave

Pod stupni se sice tvořily válečky, ale ve většině případů v nich i naše kratší kajaky neměly žádný problém. Jeden z nich sice zkusil podržet našeho kamaráda, ale Laďa je zkušený vodák, který ví, jak se opřít o pádlo, a z válce se bez zaváhání dostal.

Lada vi jak se oprit o padlo
Lada vi jak se oprit o padlo

Dolní část je širší a potřebuje více vody

V druhém úseku mezi mosty v Czarne Góre a Trybszu se charakter řeky změnil. Štěrkovité neregulované koryto se citelně roztáhlo a řeka se často dělila do více ramen, ve kterých pak někdy chyběla voda. Důležité bylo vybrat to správné. Řeka pak zrychlovala hlavně v místech, kde se jednotlivá ramena na chvíli spojila. I tento úsek však stál za to a rozhodně to nebyl žádný volej. I zde bylo koryto řeky přehledné a nesetkali jsme se s žádnými zákeřnými překážkami.

Dolní Bialka
Dolní Bialka

V porovnání s Belou, jejíž tok je nepřehledný a člověk někdy neví, co na něj bude čekat za nejbližší zatáčkou, je Bialka určitě širší a hlavně přehlednější. Dá se na ní snadněji zastavit a hlavně stupně v horní části uspokojí i náročnějšího vodáka. Pokud už se tedy vypravíte na Slovensko, nezapomeňte si odskočit hned za hranici do Polska. Zklamaní určitě nebudete. Tedy alespoň na jaře, kdy Bialka teče.

Jirka




Diskuse nad článkem
Bialka, Ivan, dr.ivanek~seznam.cz, 5/28/2012 8:55 AM
Co vodočet , Václav, 5/28/2012 3:16 PM
| Re: Co vodočet , Pavel, 5/28/2012 3:25 PM
| Re: Co vodočet , Vladimír, 5/28/2012 5:45 PM
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama