Sázava, jedna z neoblíbenějších našich řek, dostává zásadní ránu. Již v současné době jsou vodní stavy pod Týncem kvůli elektrárnám velmi komplikované a ty se navíc ještě zhorší. Je v plánu obnova rozpadlého jezu před Kamenným Přívozem (Lesní jez), který má na zhruba 1 km odvést většinu vody. Údajně měl být přestaven bez sportovní propustě s tím, že minimální zůstatkový průtok (MZP) bude pouhé 3 kubíky. To by znamenalo totálně suchou řeku až k mostu v Přívoze.
Jelikož schvalovací proces stavebního povolení byl okolo roku 2005, již se nepůjde dostat do stavebního řízení s nějakými námitkami. Alespoň informace o zrušení propustě není pravděpodobně pravdivá, měla by tam být zachována. Jenže k čemu bude, když veškerá voda bude odvedena do elektrárny. Samo Povodí Vltavy upozorňuje na to, že jsou na náhonu celkem 3 elektrárny a každá má jiného vlastníka. Ve své zprávě dokonce uvádí: „Na jezu není určen společný manipulační řád, dodržování MZP je tedy komplikované.“
S ohledem na takto nízký MZP nemusí být naplněno znění vodního zákona ohledně ustanovení o MZP (§31, odst. 1) ohledně umožnění obecného nakládání s povrchovými vodami kam podle §2, odst. 9 patří i využívání povrchových vod k plavbě. Jenže to nikoho nezajímá a vodáci budou opět táhnout lodě suchým řečištěm.
Dalším ranou do vodních stavů je golfové hřiště u Městečka. Tuto situaci komentuje Honza Holub: „Každý den velmi brzy ráno začnou čerpat vodu z řeky na zalévání a tím výrazně klesne průtok v Týnci kolem 9 hodiny. Voda se vrací až kolem oběda. Týnec - Kamenný Přívoz je tedy prakticky bez vody, i když na ranním vodočtu to vypadá, že je vody dost.“
Obě tyto situace výrazně mění vodní poměry na dolní Sázavě, která se stává za nižších průtoků téměř nesjízdnou. Opět platí to, na co se již upozorňovalo v článku o chystané databázi suchých jezů – jeden člověk (firma) ovlivňuje deseti tisíce lidí tím, že si vodu vezme jen pro sebe.
Petr