Raft.cz

Tisk z adresy https://rivers.raft.cz/Clanek-Canyoning-vybaveni-a-obtiznost.aspx?ID_clanku=220

Canyoning-vybavení a obtížnost

article from serial: Canyoning | published: 4/2/2002

Skok do tunelu Pro canyoning se používá v podstatě stejné vybavení jako na vodě. I proto začíná být tak oblíbený právě mezi vodáky.

Reklama

Neopren je bezpodmínečně nutný vzhledem k nízké teplotě vody v kaňonech. K dostání jsou speciální neopreny pro canyoning o tloušťce 5 mm. Dostačující jsou ale i vodáky běžněji používané neopreny o tloušťce 3 mm.

Plovací vestu některé zahraniční agentury pro canyoning nepoužívají. Vesta má ale nespornou výhodu při plavání a také tlumí případné nárazy. Zanedbatelná není ani její izolační vlastnost jako další vrstvy.

Přilba je další nutností při provozování canyoningu. Chrání hlavu při plavání, slaňování, ale i při obyčejné chůzi. Používejte přilby pouze vodácké s dostatkem otvoru pro odtok vody a s pevným a spolehlivým upínáním. Dostatečný odtok vody je důležitý především při skocích.

Ke slaňování je potřeba kvalitní a dostatečně dlouhé lano. Zcela postačuje lano statické nebo speciální speleologické. K dostání jsou už i speciální lana přímo pro canyoning. Dále potřebujete sedací úvazek, slaňovaní osmu a karabinu s pojistkou.

Obuv by měla být dostatečně pevná s podrážkou odolnou proti klouzání. Používají se i klasické vodácké neoprenové boty. Do obyčejných bot se doporučují neoprenové ponožky.

Nutná výbava průvodců je samozřejmě lékárna v nepromokavém vaku, baterka, vysílačka a další důležité vybavení.

Jako u každého podobného sportu, bylo i u canyoningu potřebné stanovit ucelený systém hodnocení obtížnosti kaňonů. Tyto systémy se postupem času vyvíjely a upravovaly až do dnešní podoby. Od laického, zcela subjektivního a příliš zjednodušeného sdělení typu lehký nebo těžký, technický nebo netechnický, se nejprve musely stanovit základní důležité podmínky a sjednotit objektivní potíže vyskytující se v canyoningu. A tak vznikl systém, který se dnes asi nejčastěji používá. Byl stanoven American Canyoneering Association (ACA) a skládá se ze čtyř číselných údajů oddělených pomlčkami. Tyto čtyři údaje hodnotí :

  • PRÁCE S LANEM
    1. pro normální sestup není třeba žádné lano (lano by ale mělo být vždy ve výbavě průvodců)
    2. pro sestup jsou požadována jen jednotlivá slaňování)
    3. složitá práce s lanem a několikanásobné slaňování
  • VODA
    • množství/proud
      1. bez vody (nebo jen velmi málo vody)
      2. voda bez proudu nebo mírně proudící
      3. voda se silným proudem. Nutná znalost plavání v divoké vodě
    • plavání
      1. plavání se nevyžaduje
      2. krátké nebo málo časté plavání
      3. dlouhé nebo velmi časté plavání
  • ČAS
    • průměrná doba
      1. od 1 do 3 hodin
      2. od 3 do 4 hodin
      3. od 4 do 6 hodin
      4. celý den
      5. 1 až 2 dny
      6. více dní v kaňonu
    • únikové možnosti (pro stupeň 4 a lehčí)

      R některé úseky mají omezenou možnost úniku

      X dlouhé úseky bez možnosti úniku

      pokud není uveden žádný údaj, je možné předpokládat, že v kaňonu budou četné možnosti k úniku

  • LEZENÍ (čtvrtý nepovinný údaj)
    Klasifikace terénu je založena na systému vyvinutém Sierra klubem technického lezení (5 tříd), doplněna přesnějším Yosemitským desítkovým systémem.
    1. chůze po pevné zemi
    2. chůze dolů nebo nahoru do kopce se změnou výšky
    3. lezení vyžadující ruce pro udržování rovnováhy nebo pro oporu
    4. lehké vertikální nebo téměř vertikální lezení
    5. technické lezení (dále hodnocené Yosemitským desítkovým systémem od 5.0 do 5.14)
    6. lezení s umělými pomůckami

poznámka: I když není uveden čtvrtý nepovinný údaj, je možné předpokládat že všechny kaňony budou zahrnovat lezecký terén dolů nebo nahoru až do klasifikace 3. Jestliže je pro terén stanovena klasifikace 4 nebo vyšší, odhad obtížnosti by měl být s připojením "V" naznačujícím obtíže nejtěžšího vertikálního výstupu nebo sestupu, tj. např. "V4" pro 4.třídu, "V5.4" pro klasifikaci 5.4, "V6" pro lezení s umělými pomůckami.

Takové hodnocení pak vypadá následovně : 2-2A-4 nebo 3-2C-3X V5.6

Na závěr ještě pár slov. Cílem tohoto seriálu bylo přiblížit lidem tento nový sport. Pokusit se zasvětit případné zájemce do jeho tajů a specifik. Hlavním cílem ale bylo dokázat, že se nejedná o zábavu několika šílenců, kteří nudou nevědí co dělat, ale že canyoning je úžasný sport, který si zamiluje každý, kdo ho zkusil.

Pokud se najde někdo, koho budou zajímat další otázky a podrobnosti, obraťte se na uvedenou adresu. Rád vám odpovím.

NEJLEPŠÍ JE ALE VYZKOUŠET SI VŠE NA VLASTNÍ KŮŽI!

LIVINGSTONE Brno - CK Pavel Veselý, Michal Kůra




Diskuse nad článkem
Canyoning-vybavení a obtížnost, GoGo, 2/1/2005 3:45 PM
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.