V minulém díle jsme si probrali lodě a nyní přikročíme k další nutné výbavě. Tím je vodákovo pádlo (neplést se slovem veslo: to se používá u rybářských člunů nebo u veslic). Pádlo by mělo být vysoké minimálně pod bradu a maximálně k očím vodáka a opět máte k dispozici mnoho různých druhů – dřevěné, hliníkové či z jiného materiálu, se dvěma listy na kajak, s jedním na kánoi, různé tvary ... V místech, kde ho držíte, musí být hladké, nesmí být těžké (v tom mají výhodu hliníková pádla) a musí se vám s ním dobře pádlovat - tj. aby jste vaší rukou bez problémů uchopili dřík a prsty se přitom mírně překrývaly.
Reklama
Jednodilne padlo | Ruzne druhy padel na kanoi |
Dobrá bota je základem!
Další součástí vodáka je jeho oblečení v lodi. Buďte oblečeni jen tak, aby vás v případě cvaknutí věci zbytečně nestahovaly ke dnu a neznemožňovaly vám tak plavání.
„Nejlepší“ jsou dlouhé tepláky a bundy – ty se vám po namočení vytáhnou do takových rozměrů, že začít v tom plavat je věc velmi obtížná a vysilující. Totéž platí o pláštěnku, ve které se nedá vůbec plavat. Dalším „vhodným“ doplňkem jsou holínky = dvě velká závaží na vašich nohou. Nejlepší (teď již opravdu) je nesáknoucí oblečení (šusťák, funkční prádlo) výrazných barev nebo neoprény v případě studeného počasí a na nohou šněrovací kotníčkové boty s pevnou podrážkou a plnou špičkou a patou. Boty jsou velmi důležité, protože vám nejenom pomáhají tlumit nárazy na kameny při překlopení, ale také vás chrání před střepy, plechovkami a dalšími výdobytky civilizace. Upozornění - volně nášlapné sandály, kroksy, žabky ... nejsou vůbec vhodné - při prvním cvaknutí se sami ztrácejí! A co bez nich budete dělat?
Jedna příhoda z natáčení: jednou, tuším 15. března, jsem vzal svoji přítelkyni (dnes již manželku) poprvé na vodu. Bylo tenkrát zrovna vody akorát, slunce svítilo, ale 13 stupňů je 13 stupňů, a tak se na to řádně oblékla. Já ji nechal v tom oblečení (teplá zimní bunda, kozačky atd...), protože řeka nebyla těžká a jsem přeci už nějaký vodák. Jedeme krásně bez potíží a po hodině jízdy byl před námi jez. Zastavili jsme a šli jsme se podívat, jestli se to nedá jet. Zdálo se mi to sjízdné, jen jedna vlna se asi bude snažit nás zalít z boku, ale vzhledem k obtížnému přenášení jsem rozhodl, že to riskneme. Chyba! Jen co jsme najeli do jezu, boční vlna nás zalila a šli jsme. V tu chvíli to bylo velmi nebezpečné. Neměli jsme vesty, byl velmi silný proud, hluboké koryto, že se nedalo postačit a přítelkyně kdesi pod vodou stahována tíhou svých bot dolů. Ještě štěstí, že jsem ji zahlédl, stačil po ní sáhnout a udržel ji nad vodou až na mělčinu. Myslím, že v tom oblečení by neměla šanci.
Pokrývka hlavy a opalovací krém
Počítejte také se zakrytím hlavy v případě slunečních dnů, abyste tím předcházeli úpalům, které se na vodě velmi rychle přihodí a také si opatřete krémem na opalování. Další důležitou věcí je repelent nebo jiný odpuzovač hmyzu, jelikož se na našich řekách těmto potvůrkám velmi daří. Ještě teď mám před očima příhodu z řeky Moravy v úseku, který je chráněnou oblastí Litovelského Pomoraví. Již k odpoledni najíždíme do tohoto úseku a pozorujeme zvýšený výskyt mesršmitek. Zde musím ještě podotknout, že v té době byla tato havěť přemnožena a že díky CHKO se nemohlo nad touto oblastí práškovat na zmírnění kalamity. Nálety se stupňovaly každým ujetým metrem do centra CHKO a v lodi jsme neměli moc na výběr – buď pádlovat a nechat se ožrávat od komárů, kterým vůbec nevadí naše prudké pohyby nebo přestat pádlovat a pobíjet početné vojsko, jenže pak jim neujedete a stejně vás opět sežerou. My jsme si vybrali pádlování a za rychlého a náročného tempa (ještě nikdy jsem neviděl manželku tak rychle pádlovat) jsme dorazili na nouzové tábořiště ve Střeni. Odtamtud nás zachránil jeden místní pán, který nás dovezl až na vlak.
Vesta má mnoho funkcí a je velmi důležitá
Důležitou součástí výbavy je také plovací vesta. Měl by ji mít každý, zvláště pak neplavci a děti. Je velmi nezbytná, protože nejenom pomáhá při plavání, ale i zmírňuje šok ze studené vody při cvaknutí a navíc na lodi při chladném počasí zahřeje (tím nemyslím, že v ní budete mít láhev s rumem, ale je to další izolační vrstva). Je důležité nepodceňovat funkci vesty na mírnějších řekách (ZW) a používat ji vždy na úsecích, kde hrozí nebezpečí - např. na jezech. Na obtížnějších vodách od WW I by již měla být samozřejmou součástí vašeho oblečení. Tam je vhodná i přilba, protože rána do hlavy o kámen není zas taková výjimka. To vám pak vypnou proud a ani nemrknete. Při koupi nebo půjčení vesty je nutno dbát na několik zásad. Měla by mít nosnost alespoň 75N u dospělého a 60 N u dítěte.
Musí vám sedět na těle tak, aby nevyjížděla nahoru a musí se pohodlně nosit. Měla by mít možnost upravit velikost postranními řemínky a přes ramena rozměrům vašeho těla. Dříve používané polystyrénové vesty červené barvy nejsou vhodné kvůli možným deformacím a stárnutí náplně, čímž se snižuje jejich nosnost.
Dále pak samozřejmě následují osobní věci a minimálně náhradní oblečení a boty a věci nutné k přežití – stan, mobil, lékárna, jídlo a koření, kanystr na vodu ... Někdo si sebou může vzít i věci osobní hygieny, jako je např. kartáček na zuby či mýdlo, ale ty nejsou u vodáků moc oblíbeny.
Petr