Seriál pro začínající vodáky a nejen pro ně.
Tak a je tu zase to jaro. Kytky začínají smrdět, slunce začíná pálit, ptáci řvou a všude je plno vody z tajícího sněhu. Hrůza, že? A to je právě ten čas, kdy vylézají podivní tvorové ze svých ulit a začínají se hromadit u řek, říček, potoků no prostě všude, kde teče nějaká voda. Vůbec jim přitom nevadí ještě poměrně chladné počasí a zbytky neroztátého sněhu. Nasedají do svých vratkých kocábek a už si to upalují dolů po vodě s výrazem jako právě pokořené osmitisícovky, nicméně pro ostatní lidi spíše s výrazem jak po 8 pivech.
Když sjedou kousek řeky, okamžitě se velkou rychlostí přesunují na další a další části řek a takto to činí až do odtečení jarní vody či spíše až do úplného vyčerpání. Tím jejich krátký extázní čas skončil a oni jsou nuceni jezdit velké vzdálenosti do cizích krajin nebo čekat na příležitostnou velkou vodu.
Reklama
Toho prvního dne, kdy začne tání, se však nemohli dočkat. Když ještě byla zima a všude kopce sněhu, chodili se pravidelně dívat na své dopravní prostředky, zda jsou správně uloženy, zda na ně moc netáhne a jestli nepotřebují více přikrýt nebo nějakou pomoc. Pravidelně je také zbavovali prachu, který na ně nemilosrdně dopadal a tížil. Neřád.
Tak, to je jedna skupina a pak je zde ještě další skupina podivných tvorečků diametrálně odlišných od té první. Ti již nečekají na první jarní vody, ale v klidu si počkají na teplo, slunce a prázdniny a pak sundávají z půd své zaprášené a neopatrované koráby. Nikam se chvatně nepřesouvají, ale dopraví se na jednu řeku a tu si plně vychutnávají po několik dní.
Ale jedno mají společného (kromě chuti na pivo). Obě skupiny se chystají na neobvyklý výlet, kde aniž by musely chodit či jinak namáhat své tělo, využívají sil přírodních živlů k tomu, aby se nechaly pohodlně unášet po řekách. Objevují krásy přírody a dobrodružství z jiného pohledu, než je klasická turistika nebo cykloturistika.
Jistě jste poznali, že jsem se vás pokoušel seznámit se sportovní činností zvané vodáctví a s náruživými a svátečními vodáky. My se však budeme spíše věnovat té druhé skupině, která je početnější. Pokud se takový vodák nebo vy rozhodnete jet na vodu, máte tak možnost aktivně strávit víkend nebo dovolenou narozdíl od nečinného ležení na pláži či u rybníků s opékáním svého těla. Na řece se nejenom opálíte a to ještě rychleji, než kde jinde na souši, ale také máte koupání přímo pod lodí a ještě si užijete plno zábavy na jezech či ve vlnách neboli peřejích. Když se k tomu přidají romantické večerní táboráky s hudbou a zpěvem a noc strávená pod rozzářenou noční oblohou, najednou vidíte přírodu úplně z jiného pohledu, než jakým je pohled z vašeho domova. Ráno pak skočíte do lodí a necháte se unášet proudem řeky, jehož šum a šplouchání vás dovede tak uklidnit, jak to nesvede žádný lékařem předepsaný prášek.
Ne vždy je však plavba taková idylická, jak jsem ji právě popsal. Často v řekách není voda a loď pak neustále drhne o dno nebo se z ničeho nic objeví pod lodí zákeřný kámen, který byl ještě před chvílí úplně někde jinde (jak tvrdí háček) a udělá vám v lodi díru. No, řeknete si, díra se dá spravit, ale když vám proprší celé dny a na vašich věcech se nenajde místečko suché, to již ovlivnit nemůžete. Další nepříjemnou příhodou může být zvolení velmi klidné řeky, kde musíte neustále jen pádlovat, pádlovat a pádlovat a nebo naopak moc divoké, kde řeku spíše proplavete vedle obrácené lodi než v ní. Když k tomu přidáme vrhající se komáří kamikadze s cílem vysát vám poslední zbytky vaší adrenalinové krve, nemůže to dopadnout jinak, než krachem či v případě celé rodinky i pěknou hádkou s nadávkami na toho, kdo mohl vymyslet tak šílenou dovolenou.
Vypravit se na řeku s lodí není v dnešní době žádný problém, ale aby vaše plavba byla úspěšná a neskončila nachlazením ze studené vody nebo úrazem při nedobrovolném opuštění lodě, tak je nutné se řídit určitými pravidly, které vám pomohou přežít těch několik dní v kruté a nehostinné přírodě. K tomu, aby jste měli plavbu vždy idylickou a ne hrůzostrašnou, by vám měl napomoci chystaný seriál pro začátečníky vodáky, který vám poradí, jaké věci je nutné si sebou vzít, jakou řeku si vybrat na letní putování, jaká vodácká slova používat a prostě vše ostatní, co je nutné znát a mít sebou na vodě, aby jste se stali pravým vodákem (teoretikem). Seznámíme vás také se základními způsoby záchrany a sebezáchrany při nedobrovolném plavání v řece, jak rozpoznávat obtížná či nebezpečná místa a mnoho jiného. Věřím, že pro vás bude tento seriál přínosem.
Těším se na shledání s vámi u dalšího již konkrétního dílu.
Petr