Tak, máte hromadu věcí, které však musíte někam nacpat. Často používané jsou tzv. lodní pytle. Jsou vyrobeny pogumované textilie obvykle s popruhy pro jednodušší přenášení. Cenné věci je však lépe předem zadělat do neděravých igelitových sáčků a zagumičkovat. Celý pytel pak řádně zavázat - nejprve vyfouknout vzduch a pak přes plastovou podélnou lištičku minimálně 5x zatočit. Pokud nechcete věci dávat do pytle, tak zkuste konve či sudy.
Reklama
Konev (obr. prostřední) je větší nádoba s uzavíratelným otvorem, ve kterém jsou vaše věci v bezpečí, pokud ji správně uzavřete a použijete i příslušné těsnění (velmi důležité). Podobné je to i u sudu (obr. vpravo).
Lodní pytel | Konev s těsněním a víkem | Sud |
Lodni pytel | Konev | Sud |
Když už máte potřebnou nádobu, zjistíte velmi záhy, že by musela být kapacitně asi dvojnásobná, aby pobrala všechny pracně shromážděné věci. Pak začne to pravé třídění a váhání, která z těch věcí bude potřeba a bez které se obejdete. Po několikahodinovém boji se vám podaří zavřít a upevnit víko tak, aby nevyskakovalo z plně narvané nádoby. Nezapomeňte si
všechny věci přivázat k lodi, abyste se s nimi po případném cvaknutí ještě setkali.
Teď je tedy nutné nechat dopravit svou loď na předem vybrané místo řeky a opět máte možnost vybírat z několika způsobů. V dnešní době vynálezů rozkládacích pádel, nafukovacích člunů a jiných vzducholodí to může být klidně i pěšky. Sbalíte člun do batohu a v kombinaci s vlakem či autobusem dojedete na požadované místo.
Jste-li vlastníky pevných lodí, pak vám tento způsob asi vyhovovat nebude. Nejpoužívanější z hlediska pohodlí a akčního rádia je samozřejmě doprava vlastním autem s lodí na zahrádce. To má ale také jednu nevýhodu — auto není nikdy tam, kde ho právě potřebujete. Když s ním zajedete na start, musíte řešit dopravu z cíle. Nejlepší je, když vás jede víc. Auty ze startu sjedete do cíle a jedním s řidiči ostatních aut se pak vrátíte zpět. Po dojezdu se opět pro poslední auto vrátíte. No, a pokud máte jen jedno, tak musíte zvolit pro zpáteční cestu jinou variantu — kombinace s vlakem, busem, stopem nebo třeba i s kolem, které si přivezete a necháte u konce cesty.
Nemáte ani vlastní loď nebo dopravu, a přesto chcete jet na vodu? Není problém. Na většině oblíbených řek jsou půjčovny a ty vám půjčí veškeré vybavení nutné pro sjezd. Zároveň vám zajistí dopravu lodí k řece a od řeky a v případě potíží vám loď i opraví nebo vymění. Vše záleží na kvalitách služeb půjčovny. V poslední době zvláště na řece Vltavě jsou k vidění i takové situace, kdy u jezu čeká zaměstnanec půjčovny a v případě cvaknutí svého klienta loví je i jejich výbavu. Nespoléhejte ale, že po příjezdu na vodu budou mít k půjčení nějaké volné lodě, a raději si vše zajistěte předem.
Dalším častým způsobem, kdy se nemusíte starat o lodě, vybavení, trasu, je využít služeb cestovní vodácké kanceláře. V naší republice jich existuje několik, takže vám nebude dělat potíže najít si u nich vhodný zájezd. Velká výhoda je hlavně u začínajících vodáků, kteří se mohou pod dohledem zkušenějšího průvodce naučit základům, nebo u zkušených vodáků, kteří se zase mohou podívat i do vzdálenějších krajin. CK většinou pořádají i letní akce specializované přímo na začátečníky, které se nazývají letní vodácké školy. Tam vás naučí všem dovednostem a základům vodáctví.
Petr